Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2016., 00:02   #61
jedna jednostavna od danas popodne , kad sam već u điru

lutam jutubom i ponudi mi se

Kasabian - Fire
https://www.youtube.com/watch?v=agVpq_XXRmU

stvar nisam gleda ni sluša bar tri godine, još iz vremena kad je bila oficijelna stvar premiershipa
u to doba mi je bila na repeatu , ako ju nisam odgleda 200 puta nisam nijednom

bio sam siguran 100 /100 da su banku kako je i uobičajeno opljačkali puškama , nije mi padalo na kraj pameti da bi moglo biti nekako drugačije , kad ono gitare , puška se uopće ne pojavljuje u spotu nikako (čak ni u policijskim rukama)
babunovich is offline  
Old 12.06.2016., 13:41   #62
evo danas opet hrvatska i turska, pravi trenutak zabilježiti jednu prošlogodišnju alomneziju, zapravo , od onog dana kad smo izvukli turke u skupinu za euro 2016

naša sam te večeri na jutubu utakmicu iz engleske 1996, pogleda pozorno gol i slavlje gorana vlaovića ,https://youtu.be/tfLntkQ1asM?t=4720
valjda prvi puta nakon te 1996 i ponovno uočio iskrivljeno sjećanje

ovaj put gol i sama izvedba ostala je netaknuta , ali je u slavlje ubačen jedan nepostojeći detalj- a taj je da je vlaović zaplakao od sreće nakon zabijenog gola

za takvu posebnu priliku u sportskim trenutcima nimalo neuobičajna reakcija (eto plakao je i payet u petak nakon gola rumunjskoj ) ali se ipak dogodila samo u mojoj glavi kasnije - transformirajući vlasite suze u - vlaovićeve

nisam ja zagriženi domoljub ni nogometni fan u navijačkom smislu da bi mi uspjesi ili neuspjesi hrvatske mogli izazvat suze u očima, ali radilo se o tome da sam baš u tom trenutku osjetio kako je konačno završilo ono mračno razdoblje , i kako smo ponovno zaživjeli u potpunom svjetlu , teret se odronio, kočnice popustile

na sličan način suze su mi izmamile kad sam prvi put prolazio tunelom sveti rok , toliko se o tome pričalo i sad eto konačno
babunovich is offline  
Old 19.07.2016., 00:32   #63
jedna od upravo maloprije

češljam kladioničarsku ponudu s olimpijade u londonu 2012, uspoređujem ju s rezultatima , zagrijavam se za rio itd

dolazim do ženskog skoka u dalj , favoritkinja i pobjednica Reese , a gdje je moja Green ?
uz napomenu da o dotičnoj ni onda ni do sad nisam ima nikakvih spoznaja, odigra sam ju samo za to jer je bila istaknuta kako očiti favorit

Prije četiri godine na zadnji dan olimpijskih igara , falio mi je još samo taj par za dotad najveći dobitak , nisam ni gleda ženski skok u dalj da mi ne remeti raspoloženje, samo sam na kraju ukuca "Reese gold" last 24 hours da mi izleti takav rezultat na guglu i gotova stvar
Dosta puta sam se sjetio tog znamenitog trenutka kasnije, bio sam siguran kako sam guglao "Green gold " i kako se atletičarka zove "Green"
nema sumlje kako je u ovih zadnjih par godina često reklamiranje zagrebačkog noćnog kluba potisnulo "Reese gold " u vrlo slični "Green gold "
babunovich is offline  
Old 20.07.2016., 20:11   #64
Čitam ti ovu temu i bogami tek sad shaćam koliko je pamćenje nepouzdano

Iako sam već naišao, ovako kako me psihologija zanima, da osnovna svrha pamćenja nije točnost. Evolucija je je*ena stvar, prezamršena ako ju se ide raščlanjivat, a već ovdje ona dolazi u igru.

Spominješ nogomet kod ovih alomnezija a mene baš jedna, meni sigurno najupečatljivija, sad kopka. 2005. finale Lige prvaka, meni tek 8 godina. Bio sam pasioniran navijač Milana. 3-0 Milan, 3-3 Liverpool. Penali - Liverpool prolazi. Sve znaš. Epska tekma. Ja sam od pasioniranosti i prevelike emocionalnosti pao u nesvjest na penalima, malo prije svršetka. Odjednom mi je iz nosa krv se sjurila i izgubio sam svijest.

Tu se sjećam kako sam bio nad kadom i kako mi je stari ispirao nos nad kadom. Poslije par dana kad sam se vratio iz bolnice to su prepričavali nekim gostima i ja sam pitao: "Pa zar mi nije tata prvo ispirao nos?" -- nešto slično. Na kraju sam otkrio da su me malo oprali na kauču, i odmah ravno u auto na hitnu.

Kad sam prije 2-3 godine gledao snimak te tekme, osjećaj je bio nestvaran i pamćenje je imalo toliku emocionalnu težinu da sam dobio nešto što se može smatrat napadom panike. Nevjerojatno.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Old 22.07.2016., 22:46   #65
ne znam zašto svrha pamćenja nebi bila točnost , glavni uzrok grešaka bi trebala biti posljedica komprimiranja podataka, odnosno da ih se što više nagura u što manji prostor

pitanje je zašto mozak to radi kad se procjenjuje da u njemu ima mjesta za čak 300 godina neprekinutog video materijala u visokoj rezoluciji

the brain’s memory storage capacity to something closer to around 2.5 petabytes [1 petabyte ≈ 1,000 terabytes]. For comparison, if your brain worked like a digital video recorder in a television, 2.5 petabytes would be enough to hold three million hours of TV shows. You would have to leave the TV running continuously for more than 300 years to use up all that storage.

ako prostor nije problem možda je u pitanju samo omogućavanje lakše i bržeg pristupa istima
babunovich is offline  
Old 29.07.2016., 17:22   #66
dokaz da nitko nije imun na alomnezije, pa čak ni najuspješniji intelektualci s klase
čovjek doktorirao na jednom od najtežih fakulteta, odlično se nosi sa najzahtjevnijim poslovima , i samouvjereno tvrdi da smo predmet iz trećeg srednje imali u prvom razredu
ali ni to nije sve , mladu djevojku koja nam je predavala zamjenio je čičom u poznim godinama

https://postimg.org/image/j5lnoa7i9/
babunovich is offline  
Old 29.07.2016., 18:25   #67
"Što je sa".. "mandela effect-om"..?
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Old 30.07.2016., 16:17   #68
Możda su te epizode zaboravnosti ili iskrivljenja proślosti (moguće i sadaśnjosti) povezane sa Tvojom najizrażenijom emocijskom osobinom, kao i momentalnim većim bodżcima koji ju draże?

Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
seks, a sve ostalo čemu težim je način da se do njega dođe
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 31.07.2016., 11:39   #69
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Możda su te epizode zaboravnosti ili iskrivljenja proślosti (moguće i sadaśnjosti) povezane sa Tvojom najizrażenijom emocijskom osobinom, kao i momentalnim većim bodżcima koji ju draże?


seks je svima primarni motiv i nagon bez ike konkurencije , nosi svakog kroz život od Hollinga iz života na sjeveru do Lidije Asanović i Matthewa Brodericka

Nema sumnje da imam manje iskrivljenih sjećanja od prosječnog vršnjaka, eno jučer mi se kolega ne može sjetiti ni koji je dan u tjednu bio kad je tito umro a kamoli kakvih detalja

I nijedne predpostavke ili teorije na koji bi način apstinencija utjecala na pamćenje u bilo kom pogledu
babunovich is offline  
Old 31.07.2016., 20:12   #70
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
seks je svima primarni motiv i nagon bez ike konkurencije , nosi svakog kroz život od Hollinga iz života na sjeveru do Lidije Asanović i Matthewa Brodericka

Nema sumnje da imam manje iskrivljenih sjećanja od prosječnog vršnjaka, eno jučer mi se kolega ne može sjetiti ni koji je dan u tjednu bio kad je tito umro a kamoli kakvih detalja

I nijedne predpostavke ili teorije na koji bi način apstinencija utjecala na pamćenje u bilo kom pogledu
Nagon da ali da i motiv ne bi se slożio -barem kod mene nije tako.
Ne samo sa jednom curom nisam iśao u krevet iako su one htjele a ni rużne nisu bile (da ne ispadne da se hvalim).
Jedino ako si imao na umu goli seks, bez potrebe partnerstva.

Nijedne pretpostavke?
Zaboraviś iznjeti smeće, ne ma seksa.
Imaś seks, zaboraviś o potrebi iznośenja smeća
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 01.08.2016., 01:24   #71
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Nagon da ali da i motiv ne bi se slożio -barem kod mene nije tako.
Ne samo sa jednom curom nisam iśao u krevet iako su one htjele a ni rużne nisu bile (da ne ispadne da se hvalim).
Jedino ako si imao na umu goli seks, bez potrebe partnerstva.

Nijedne pretpostavke?
Zaboraviś iznjeti smeće, ne ma seksa.
Imaś seks, zaboraviś o potrebi iznośenja smeća

a znaš kako ide ona od Bryana Adamsa ,everything i do i do it for you

kaj se tiče seksa ima jedna empirijska ustanovka, kako nakon seksualnog ostvarenja tenzije popuste , smanji se intelektualna visprenost
http://www.sciencemag.org/careers/20...love-got-do-it
. When he looked at the marital history of the sample, he found that the decline in productivity was less severe among men who had never been married. As a group, unmarried scientists continued to achieve well into their late 50s, and their rates of decline were slower.
babunovich is offline  
Old 01.08.2016., 03:49   #72
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
a znaš kako ide ona od Bryana Adamsa
1. ,everything i do i do it for you

2. kaj se tiče seksa ima jedna empirijska ustanovka, kako nakon seksualnog ostvarenja tenzije popuste , smanji se intelektualna visprenost...
.[/I]
1. really?
kako je to dirljivo ne, niśta privatno

2. ... obumire duh lovca, dżentlmena, Casanove, sex pistolsa itd
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 07.08.2016., 23:23   #73
franjo arapović upravo na "cropocabani"

igrali smo to finale 1988 u seulu , nesretno izgubili , mislim da smo vodili 15 razlike na poluvremenu

gubili 6 razlike

final game JUGOSLAVIJA - SSSR 63:76 (25:31)

može se predpostaviti da ga buni pobjeda iz skupine sličnom razlikom

Nakon pobjede nad Sovjetima u skupini (92:79) i osvajanja prvog mjesta u skupini A, Jugoslaviji je bio otvoren put do finala.
babunovich is offline  
Old 17.08.2016., 22:54   #74
Primjer kako sama sjećanja mogu ostati netaknuta ali i biti kronološki smještena u potpuno drugom vremenu

Pričam prije nekog vremena sa svojima , tema nebitna, bitno da sam doša do toga kako se "sjećam " da sam ja prvi put bio u zološkom vrtu u zagrebu sa osam godina


Dakle godina je 1982. u zagrebu sam na uglu bukovačke i maksimirske u čevapćinici "mimoza" , nakon objeda idem u zološki vrt ( po pričama koje su mi ostale u sjećanju, mada mi ništa u vezi zološkog i odlaska u njega nije ostalo otisnuto u memoriji - ono , samo , pričali su mi da sam bio i to je to)

1994 kad sam stvarno prvi put otišao u maksimirski zoo,i pričao kolegama kako sam tu već bio prije 12 godina), kroz vidljive uspomene ostala mi je samo ta mimoza i čevapi koje jedem na stolu postavljenom van interijera

A fakt je da u zagrebu do 1993 nisam bio - niti jednom , prolazili smo kraj njega valjda 50 puta putujući vamo i tamo- i nikad ulazili "da se ne zapetljamo i izgubimo dan"

Tako sam u mimozi bio tek 1993 nakon upisa na faks , a zološki ko zna odakle mi , možda iz tuđih priča, možda iz neostvarenih planova , nedosegljiv mi je trenutak spajanja koji se morao dogoditi između lipnja 1993 i ožujka 1994

Ali znači , da mi se sjećanje iz 1993 nakon samo devet mjeseci dana spojilo sa nepostojećim događajem iz djetinjstva (i to sa 19 godina , što je već poprilično zrelo doba) uz napomenu da se ničeg živog iz zološkog ne sjećam , što znači da nikakva lažna sjećanja nisu stvorena - jednostavno sam vjerovao na riječ svojima kad sam vjerojatno nešto od njih pogrešno shvatio

Dakle , za razliku od videa iz idućeg pasusa , još nisam doživio da mi se stvaraju nepostojeće uspomene (samo iskrivljene i nadograđene)

Ovdi imamo prijmjer djevojčice koja nikad nije bila u letećem turističkom balonu, ali se nakon što su fotošopirali sliku iz obiteljskog albuma počela živo prisjećati potpuno nepostojećih događaja, štaviše i kreirati nove mentalne slike koje nemaju nikakvo uporiše iz realne doživljene stvarnosti

Creating False Memories
https://www.youtube.com/watch?v=zcjYB1hLzLg
babunovich is offline  
Old 28.08.2016., 03:15   #75
bila je jedna britanska mini serija iz devedesetih, koncept priče se bazirao na lažnom sjećanju jednog lika u tridesetima kojeg je proganjala činjenica da je sa 7 godina zapalio sjemeniše u kojem je smrtno stradalo njegovih desetak vršanjaka
Idu noćne more, stalna grižnja savjesti, odlasci na terapije itd
serija kulminira dramatičnim završetkom u kojem glavni lik shvaća da sjemenište nije zapalio on nego svećenik koji mu je kasnije krivnju utuvio u glavu ( da prikrije pedofiliju neku predpostavljam)

ugl video u kojem se raspravlja o pomenutoj mogućnosti (Dr. Julia Shaw)

New Study Reveals False Memories Can Be Implanted
https://www.youtube.com/watch?v=RGyxkeRS9do

navodno je u čak 70 posto studenata kreirano lažno sjećanja na "crime" koji nisu počinili

tu je i "metodologija" samog usađivanja

Implanting False Memories
https://www.youtube.com/watch?v=58AxIGmjEP4

moram priznat da nisam ubjeđen, savršena ljepotica koja puno priča a niš konkretnog ne kaže, osim što u svakom videu izreklamira svoju novu knjigu

izgleda da imam i istomišljenike

Only fools would believe this bitch and her tricks, and if she tried to play these games with me, she'd get my fist implanted in her arrogant face


Imao sam valjda najviše 6 godina kad su mi moji prepričavali da sam sa 4 godine primio neki oveći kamen iz dvorišta i obznanio da ga namjeravam hititi u naš auto. Pokušavali su me odgovoriti s prozora jer me fizički više nisu stigli spriječiti , ali uzalud. Kasnije smo to ne znam još koliko puta spominjali kao anegdotu , išli u detalje (stradao je žmigavac ) ali lažno sjećanje mi se nije implementirao (znam to i po tome jer sam cijeli događaj vizualizirao samo iz ptičije perspektive)
babunovich is offline  
Old 28.08.2016., 03:32   #76
mmhda.... our "experiencing selves" and our "remembering selves"....
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Old 29.08.2016., 05:06   #77
nakon dvi i po godine jedan mini rezime

prvi da su se iskristalizirale ukupno tri vrste alomnezija

1. Projekcija vlastitog doživljaja u neka tuđa stvarna iskustva , kao one moje suze umjesto vlaovićevih, ili kad mi je jedna forumašica ostala u sjećanju kao tužno i usamljeno djevojče koje je otvorilo acount samo da bi imala s kim popratit eurosong 2012 (a zapravo ja sam bio taj koji se veselio da je nakon dugo vremena pratio eurosong u nekom društvu ) kasnije se ispostavilo da je to već dugogodišnja članica sa pozamašnim opusom , nimalo tužna ni potištena
čak sam i screnshot te večeri uradio
https://postimg.org/image/40v4ay8ap/

2.Komprimacija podataka radi boljeg korištenja memorijskih resursa , tako da neko iskustvo koja odskače metnimo pod zajednički nazivnik uobičajenog (npr onaj rukometni gol iz nadrealista ostao mi je u sjećanju u bočnoj a ne okomitoj perspektivi, jer gol se na tvu prikazuje s boka u 99.99 slučajeva), pa gitare umjesto pušaka u spotu kasabiana , kad neuobičajene scene upamtimo kao uobičajne (da bi ih lakše upamtili) tipa ona scena iz filma događaj , priča o tariku i davidu bowiju


3. Kad nam kulminacija zbivanja krivo ostane u sjećanju kao kraj događaja (jer kulminacija obično i je kraj filma najčešće, osim u u zelenoj milji, ludom danu i sl.) i kao posljedicu ostavi potpuno zamračeni ostatak sadržaja (kad sam gledao reprize tih pogledanih filmova nisam se uspio prisjetiti nastavka kad je prošla kritična scena , doslovno je bilo kao da ih ponovno gledam prvi put)


Drugo

Da su sva iskrivljana sjećanja minornog značaja , i da na nijedan način ne utječu na naša stečena znanja i korisna iskustva . Znači pamćenje je pouzdano, i mozak jednostavno ne dozvoljava krupnije greške koji bi dovele do neke ugroze


Treće

Da se lažna sjećanja ne mogu umetnuti ako nemaju čvrst temelj u stvarno proživljenom iskustvu , ovo je debunking legendi tipa sumbliminarnih poruka u kinu dvorani o koka koli i kokicama , nema sjećanja na dan kad si se izgubio kao mali u supermarketu grada koji nikad nisi posjetio , ma koliko god da ti punili glavu o tome

Zadnje uređivanje babunovich : 29.08.2016. at 05:49.
babunovich is offline  
Old 29.08.2016., 07:52   #78
Pa je li ti ista zapamtis kako se dogodilo zaista?
Mozda je problem isuvise iskrivljene percepcije.
Pocni voditi dnevnik.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Old 29.08.2016., 17:30   #79
u pune dvi i pol godine uspio sam skupiti opise 34 iskrivljena sjećanja , i to samo 28 mojih od valjda 150.000 netaknutih

ostalih šest su tuđa

s facebook stranice zagreb nekada

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...4&postcount=15

od obiteljske prijateljice

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...0&postcount=35

od zlatka vujovića

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...6&postcount=39

kolege iz srednje

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...5&postcount=66


franje arapovića

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=73

i forumaša KCLKa

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...3&postcount=52
babunovich is offline  
Old 08.09.2016., 20:54   #80
Kad sam pisao rezime, nisam naveo još kad kulminacija nekog dana, događaja općenito , baci kmicu na ostatak zbivanja kao primjer pod 3. utakmicu Belgija- Engleska iz 1990. (testirao sam prije par godina sjećam li se još svih rezultata s mundijala iz italije 90, samo sam tu zaboravio jer se igrala odmah nakon Jugoslavije i Španjolske, na njoj sam potrošio sve emocije, džaba što sam gleda Belgiju i Englesku isto od početka do kraja, bio sam učito mentalno out)

Ide osvrt na uspomene najstresnijih zbivanja općenito i kako su mi ponaosob djelovali na pamćenje

1976 kratki spoj
uvario ključ u termoakumulacijonu peć, nestalo struje , sjećam se garavih dlanova i suza par minuta nakon , ali kako sam i što radio tik prije incidenta - ne

1977 prvi dan vrtića
sjećam se batina i suza u dvorištu vrtića jer sam pružao strahovit otpor glede ulaska u isti, nakon ulaska ne sjećam se više ničega

1980 umro tito
sjećam se jasno svega , i događaja par minuta prije objave i pol sata nakon , 5 i pol godina svjestan sam bio da se dogodilo nešto jako važno


1981 prvi dan škole
ne sjećam se ničega , ni prije ni poslje uopće, imam već onu teoriju da mi se tom sačuvanih slika iz fotoalbuma prebrisao "očnu" memoriju

1985 lakat u ragbiju
dječiji nogomet se spontano pretvorio u ragbi, našao se u krivo vrijeme na krivom mjestu , dobio lakat u naočale, , debelu masnicu i par porezotina blizu oka od krhotina
sjećam se trenutka prije udarca, odlaska doma na ispiranje rane , čak i nastavnog sata nakon incidenta

kolovoz 1991 kad sam bio uhićen radi optužbe da sam provalnik (a zapravo sam radio nešto posve drugo)
neoštećena sjećanja prije , tijekom ispitivanja , kasnije tog dana mi nije ostalo u sjećanju ništa (potiskivao sam uzbuđenje nakon povratka kući svakako )

rujan 1991 prva uzbuna u gradu
sjećam se jasno svega , prije , tijekom i nakon izlaska iz skloništa

listopad 1991 neprijatelj osvaja naš dio grada
sat vremena smrtne neizvjesnosti , posebno kad vojska upada u zgradu, a mi ne znamo jesul naši ili njihovi
sjećanja jasna i netaknuta , puno puta uspoređena sa ostalim stanarima , svima ostala usaglašena , općenito svi najdramatičniji trenutci iz rata , sačuvani i višestruko usaglašeni sa svim akterima najdramatičnijih zbivanja


1994 prvi usmeni ispit na faksu
isto jasno sve upamćeno bez problema tijekom cijelog dana , a bilo je stresno i napeto jako

1995 bura novi vinodolski
orkanska bura nam je tijekom noći odgurala bus nad provaliju , jedan kotač najmanje, ljudi su vikali "Gotovi smo" Nisam mogao spoznati razinu opasnosti ali bilo je svakako iznimno stresno
nema memorijskih praznina u uspomeni na tu noć


prvi "dejt" 1997
do samog susreta s djevojkom sjećam se puno toga iz tekućeg dana prvih cca recimo 15 sekundi razgovora mi je izbrisano , kasnije opet sve po PESu

1999 toto 10
ukrao poveći novčani iznos i metnio ga na kocku , sjećam se skoro svih datalja toga dana , plana , realizacije, pokajanja, vraćanja duga kroz idućih par tjedana

11.rujan 2001
do drugog udara aviona u 15:00 kojeg sam uživo pratio na CNNu ne sjećam se nikakvih događaja iz tog dana , nakon 15:00 skroz tamo do ponoći svega

2003 slučajni susret s djevojkom s dejta od šest godina prije
opet jako stresno , ovaj puta sa svim detaljima sačuvanima netaknuto , prije , u tijeku i nakon događaja

2005 laserska korekcija vida
prpa velika ogromna , ali i ovaj puta sa jasnim sjećanjima oko svega prije u tijeku i nakon operacije


2010 najvažnija djevojka jarun
namjerno izazvan susret, isto jako stresan, sjećam se svega prije i tijekom razgovora, ničega tog dana kasnije (valjda sam toliko bio obuzet maštom da nisam upijao ništa oko sebe )

2016 najvažnija djevojka avenue mal
do slučajnog susreta sve normalno , tijekom razgovora isto , ne sjećam se što se pričalo nekih 15 sekundi prije rastanka(kojeg je ona prekinula naprasno) , ni gdje sam krenuo nakon , kasnije sve tijekom dana sve izrazito jako intenzivno i detaljno

Kaj se tiče onog komprimiranja sjećanja u kojem se izbaciju detalji koji strše , nove spoznaje dokazuju da teorija nije na lošem tragu

U našem mozgu brzi gama valovi šifriraju sjećanja stvari koje nam se događaju u tom trenutku. Ti valovi dolaze ubrzano jedan za drugim, a mozak procesuira informacije u normalnom vremenu. Znanstvenici su otkrili da spori gama valovi, koje koristimo za vraćanje sjećanja iz prošlosti i zamišljanje budućnosti, pohranjuju više informacija na svojim dužim valovima, čime se u našem mozgu stvara efekt premotavanja, jer mozak obrađuje puno više podataka u svakom valu. To mentalno sažimanje jako je slično onomu koje radimo na računalima.

Izvor: http://znanost.geek.hr/clanak/otkriv...#ixzz4JfHWS1Wt
babunovich is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.