Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2014., 16:58   #21
ali nisu problem samo referentne vrijednosti
očito postoji razlika u metodi (reagensi ili kaj već nisam biokemičar ) za ljude i životinje

edit: evo tu objašnjenja https://www.eurovetgene.com/index.ph...ormonski-testi
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 19:15   #22
Quote:
Hashtur kaže: Pogledaj post
Razmijem vašu brigu, dvojbe, muke.

Ja sam duže vremena, a mislim da je to trajalo više godina, izvodila akrobacije s hranom. Naime, na probleme sa povraćanjem nakon kojeg pas onemoćalo klone i legne, dobili smo dijagnoze razne ali najbitniji lightmotiv je bio preosjetljivost/senzibilnost.
Pa smo izvrtili sve moguće i nemoguće medicinske hrane sa peptoranima, mislim reglanima (uzgred, ovaj lijek je imao takve nuspojave da ga se grozim i danas)...
Svi ti problemi bi došli pa otišli kao da su imali neki svoj ritam ponavljanja.

To ponavljanje problema ijopet se tumačilo sa osjetljivošću, pa da je sigurno nešto krivo pojeo...a mi već odavno uveli pravila ishrane i hranjenja ravne logorskoj disciplini.

Sve dok nisam zatražila u jednoj od tih epizoda detaljno analiziranje krvi po sustavima, napose - jetra, bubrezi.
Tu se pokazala jetra u apokaliptičnom stanju.
Pljus dijagnoza na to - pas je otrovan.
I tako sam neko vrijeme tražila tko, što i kako jer kada ti je pas otrovan želiš nekog skratiti za opanak.
Nakon te dijagnoze, uslijedile su ostale dijagnoze.

Sve dok nismo otkrili štitnjaču, nismo imali rješenje.

Merlina, raspitajte se za Legafiton tablete kod veterinara. S tim tabletama smo uspjeli potpuno regenerirati jetru iz totalne katastrofe.
Legafiton je definitivno dobra opcija za terapiju jetre; ako me sjećanje ne vara on je životinjska verzija ljudskog Sylimarina.
To dakako uz konzultacije i nadzor sa veterinarom!

Probajte vidjeti u laboratoriju Breyer za test štitnjače.
Vet bi morao znati referentne vrijednosti za dijagnostiku.

Hmm, mislim da mi je moj vet spominjao neki laboratorij u Austriji gdje obavljaju baš precizno hormon pretrage i da se može i tamo poslati. Nažalost nisam zapamtila ime tog laba, ali može se saznati.
ovaj prvi dio vaseg posta o hrani i izmjeni dobrih i losih perioda s hranom te pokusaji rjesavana hranom i lijekovima su i nas zaveli pa se sve to toliko dugo i zavuklo...
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 19:27   #23
Quote:
Hashtur kaže: Pogledaj post
Da, pročitala sam što si napisala.
Ne razumijem što mi želiš reći i što točno očekuješ od mene da odgovorim.
Ništa ne očekujem, a želim reći, i to ne samo tebi nego svima - nisi samo ti u pitanju, da bez veterinara ne ide. Veterinar treba izvaditi krv, napisati uputnicu, pripremiti uzorke za slanje... Ako veterinar, kao u primjeru koji sam navela, odluči obaviti samo dio pretraga, gdje smo onda?

Quote:
Da, Breyer je humani labos.
I ne, ne mislim da je jednako nositi uzorak na analizu na Vet. fakultet.
Tu se ne slažem sa tvojim razmišljanjem.
U čemu je razlika? Ako i jedni i drugi rade s humanim reagensima (ili kako se to već zove)? V. Mopsičin post.

Quote:
Humani laboratorij daje referentne vrijednosti za ljude.
Koliko se sjećam, psi imaju svoje vrijednosti.
Psi također imaju i svoje doze Eutiroxa.
To nitko ne spori, dapače.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 19:40   #24
Quote:
Hashtur kaže: Pogledaj post
Razmijem vašu brigu, dvojbe, muke.

Ja sam duže vremena, a mislim da je to trajalo više godina, izvodila akrobacije s hranom. Naime, na probleme sa povraćanjem nakon kojeg pas onemoćalo klone i legne, dobili smo dijagnoze razne ali najbitniji lightmotiv je bio preosjetljivost/senzibilnost.
Pa smo izvrtili sve moguće i nemoguće medicinske hrane sa peptoranima, mislim reglanima (uzgred, ovaj lijek je imao takve nuspojave da ga se grozim i danas)...
Svi ti problemi bi došli pa otišli kao da su imali neki svoj ritam ponavljanja.

To ponavljanje problema ijopet se tumačilo sa osjetljivošću, pa da je sigurno nešto krivo pojeo...a mi već odavno uveli pravila ishrane i hranjenja ravne logorskoj disciplini.

Sve dok nisam zatražila u jednoj od tih epizoda detaljno analiziranje krvi po sustavima, napose - jetra, bubrezi.
Tu se pokazala jetra u apokaliptičnom stanju.
Pljus dijagnoza na to - pas je otrovan.
I tako sam neko vrijeme tražila tko, što i kako jer kada ti je pas otrovan želiš nekog skratiti za opanak.
Nakon te dijagnoze, uslijedile su ostale dijagnoze.

Sve dok nismo otkrili štitnjaču, nismo imali rješenje.

Merlina, raspitajte se za Legafiton tablete kod veterinara. S tim tabletama smo uspjeli potpuno regenerirati jetru iz totalne katastrofe.
Legafiton je definitivno dobra opcija za terapiju jetre; ako me sjećanje ne vara on je životinjska verzija ljudskog Sylimarina.
To dakako uz konzultacije i nadzor sa veterinarom!

Probajte vidjeti u laboratoriju Breyer za test štitnjače.
Vet bi morao znati referentne vrijednosti za dijagnostiku.

Hmm, mislim da mi je moj vet spominjao neki laboratorij u Austriji gdje obavljaju baš precizno hormon pretrage i da se može i tamo poslati. Nažalost nisam zapamtila ime tog laba, ali može se saznati.
ovaj prvi dio vaseg posta o hrani i izmjeni dobrih i losih perioda s hranom te pokusaji rjesavana hranom i lijekovima su i nas zaveli pa se sve to toliko dugo i zavuklo...
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 22:41   #25
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Ne kužim ovu konstataciju
U principu, kod hipotireoidizma, koji je ipak češći u pasa, uzrok, odnosno osnova primarnog smanjenja proizvodnje hormona su Limfocitni tiroiditis ili Idiopatska folikularna atrofija.
Ostatak je više manje kompliciranje s mogučnostima za forum ovakvog tipa
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 11:56   #26
Dijagnostika - klinicki znakovi+ laboratorijski pokazatelji
Hematološki i biokemijski pokazatelji
Rutinski laboratorij nije baš dojmljiv, ali mora se provesti da bi se prepoznale
druge moguce bolesti
Od hematoloških pokazatelja nalazimo hematokrit i ukupni broj eritrocita u
donjim referentnim granicama (lošiji nalaz upucuje na drugi problem!)
Biokemijski tipicna izrazita hiperlipidemija s trigliceridima 20 i više mmol/L
Blag porast AP i GGT (vjerojatno uslijed zamašcenja jetre)
Blag porast CK (ni znacajno ni specificno)
Endokrinološka testiranja
U prvom koraku treba odrediti T4
T4 pada u hipotireozi, ali i u drugim bolestima (napose u zatajenju bubrega,
malignim bolestima, hipo i hiperadrenokorticizmu te svim kriticnim stanjima) te
nakon primjene nekih lijekova (kortikosteroida, sulfa-preparat, nesteroidnih
protuupalnih lijekova, barbiturata)
Upravo zato normalne vrijednosti T4 iskljucuju hipotireozu, ali je niske ne
dokazuju!
Uz T4 odredujemo TSH
TSH je hormon hipofize (uskladen s T4 mehanizmom negativne povratne
sprege)
Kod primarne hipotireoze njegova je koncentracija viša od fiziološke
Niski T4 uz povišeni TSH s 95% pouzdanošcu potvrduje dijagnozu
Uzorak treba slati van, kod nas se ne odreduje (vrsno je specifican
Uz T4 u našim uvjetima odredujemo fT4
fT4 (free T4, slobodni T4) je metabolicki aktivni oblik T4, odnosno to je frakcija
hormona koja u plazmi nije vezana na proteine
daje najprecizniji uvid u funkciju štitnjace
u hipotireozi pada
poteškoca je u postupku odredivanja, mora biti dijaliza + RIA, a na taj ga
nacin odreduju samo neki laboratoriji, vrijednosti fT4 dobivene
imunoenzimnim testom u humanom laboratoriju nisu relevantne
TgAA (tireoglobulin auto antibodies)
Na tržištu dostupni brzi testovi kojima se ova protutijela mogu dokazati
Negativni rezultat ne iskljucuje hipotireozu (nemaju svi hipotireoticari limfocitni
tireoiditis)
Na njega ne utjecu lijekovi koji interferiraju s drugim testovima
Upucuje više na oštecenje tkiva nego na poremetnju funkcije
TgAA test je posebno pogodan za neke pasmine sklone autoimunom
limfocitnom tireoiditisu:
engleski seter, dalmatinski pas, staroengleski ovcar, bokser, zlatni retriver,
shetlandski ovcar

malo više o dijagnosticiranju, liječenju, dozama, simptomima ....ostatak teksta je na
http://www.vef.unizg.hr/org/interna/...20u%20pasa.pdf
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 14:11   #27
Quote:
mopsica kaže: Pogledaj post
na faxu ne rade hormone, nego preko Synlaba šalju u Njemačku (baš životinjski se odrđuje)

ovi su jeftiniji https://www.eurovetgene.com/index.php/hr/

konkretno štitnjaču ne šalju van, nego u Salzer
Miss Bathory is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 18:27   #28
Merlina,

Puno hvala za vrijedan text.

Uvijek je dobro znati svakom vlasniku psa.

Ugodan dan svima.
Hashtur is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 19:20   #29
Quote:
Miss Bathory kaže: Pogledaj post
konkretno štitnjaču ne šalju van, nego u Salzer
hm, ali to je humani? dakle, opet nije najsretniji izbor
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 15:38   #30
Mi smo prije jedno 3-4 tjedna nosili krv u Breyer. Ujutro smo izvadili krv kod veta, jednu epruveticu odnjeli sa uputnicom u Breyer, a na drugoj je vet radio ostale testove posto zbog stitnjace zna biti problema sa kolesterolom i sl.. Biokemija je bila sva ok, to su mi vrlo brzo javili, i malo kasnije su iz breyera mailom poslali nalaz. Testirali su T4, i kada se vrijednost prebacila u neku psecu vrijednost, on je imao recimo 1,5 a donja granica je 3 (npr.. nisam 100% sigurna, ali tu negdje).
Sada je na 2x2 tabletice Euthyroxa dnevno. Nekad cemo ponovo ici vaditi krv da vidimo kako napredujemo. I uglavnom, redovito provjeravanje krvi, jer bi u starosti moglo ici na gore, i tako..
Sa vetom nismo imali problema. Ona je imala vec podosta iskustva sa hipotireozom, tako da se nis nismo morale natezati. Ja rekla, testirali, i to je to..

Od simptoma jedino sto mogu potvrditi celavost, jer svi ovi drugi simptomi mogu biti i ne moraju.. Kao tuzan je, ali se hrani uvijek veseli i potrgat ce se za zalogaj, veseli se kad dodjem doma, nakon jela se zna maziti sa krevetom ako mu je bilo fino, i tak, ali se manje igra sa drugim psima. Ne tuce se, ne povraca, nema problema sa srcem, ali da.. izgleda tuzno, nije razigran kao kad je bio stene.. Mozda bih jedino istaknula izrazito krmeljave oci. Mislim da bi to moglo biti zbog stitnjace, jer sam negdje nesto slicno nasla.. Ali su se te krmelje sada znatno smanjile. Djeluju normalno
Prije sam mu nekoliko puta dnevno cupala abnormalne kolicine iz oka.. Onako bi mu se znale preko cijelog oka razvuci..

Sve u svemu, nista strasno nismo dozivjeli osim te celavosti. Sad se nadam da ce taj dio proci, i da je depresija zbog hormona, i da cu ga opet vidjeti kako divlja
kirota is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 17:19   #31
koliko vam je star pesek i koliko težak?

Koja je doza tih tabletica za koje ste napisali 2 x po dvije, ako se ne varam eutirox je moguće nabaviti od 20 do 100 mikrograma?

Što se tiče baš simptoma navedenih čak i u onom tekstu koji sam stavila od vet. faksa moj nema gotovo niti jedan, dlaka prekrasna, težina ista, jesti neće, piti isto tako ....jedino je bio depresivan, brzo se umarao, vukao po cesti tako da su me ljudi pitali dal pes ima 10 g (a ima 4) , te zapuhan od malo hodanja po suncu.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 17:34   #32
Quote:
mopsica kaže: Pogledaj post
hm, ali to je humani? dakle, opet nije najsretniji izbor
da, nije. iako su im referentne na nalazu za pse
Miss Bathory is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 17:50   #33
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
koliko vam je star pesek i koliko težak?

Koja je doza tih tabletica za koje ste napisali 2 x po dvije, ako se ne varam eutirox je moguće nabaviti od 20 do 100 mikrograma?

Što se tiče baš simptoma navedenih čak i u onom tekstu koji sam stavila od vet. faksa moj nema gotovo niti jedan, dlaka prekrasna, težina ista, jesti neće, piti isto tako ....jedino je bio depresivan, brzo se umarao, vukao po cesti tako da su me ljudi pitali dal pes ima 10 g (a ima 4) , te zapuhan od malo hodanja po suncu.
aha.. to sam zaboravila.. tablete su od 100 mikrograma, pas ima 6 godina i 10ak kg.. Moj se u principu ponasa poprilicno normalno, samo mu je rep grdi, i na ostatku tijela malo prorijedjena dlaka.. Jedino kad je bio mladji je puno vise trcao.. Sad se setka. Ali voli plivati. Rekla bih da svaki pas ima svoju neku reakciju..
kirota is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 19:37   #34
Kirota, znači testirali su vam samo T4 u Breyeru?



Ako netko zna meni kao laiku objasniti, a vidjeh na forumu (ispravite me ako griješim), da su doze za ljude npr. 75 mikrograma ili 100 mikrograma 1 x na dan, dok jedan pas od 10 kg dobije dozu ako sam dobro shvatila od 2 x 200 mikrograma

Zadnje uređivanje Merlina : 24.06.2014. at 19:45.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 20:41   #35
ne znam.. nisam veterinar, ali valjda postoji razlog za to..
Je, samo T4 su testirali..
kirota is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 21:48   #36
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Kirota, znači testirali su vam samo T4 u Breyeru?



Ako netko zna meni kao laiku objasniti, a vidjeh na forumu (ispravite me ako griješim), da su doze za ljude npr. 75 mikrograma ili 100 mikrograma 1 x na dan, dok jedan pas od 10 kg dobije dozu ako sam dobro shvatila od 2 x 200 mikrograma
da, puno su veće doze, često se magistre čude
psi drugačije metaboliziraju
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 10:17   #37
Dakle... Moj Lucky uz sva s... koja su ga zadesila u njegovom kratkom životu ima i hipotireozu...

Znakovi poprilično neuobičajeni... Mršavljenje, dlaka ok, "agresivne" reakcije na nepoznate, učestali proljevi... Moguće da je i njegova nemogućnost hodanja također posljedica hipotireoze al se preklopilo toliko toga da nitko ne želi postavljati dijagnoze njegovom neurološkom stanju..

Reagirali smo na "tragičan" pogled i totalnu bezvoljnost.. Otišli vetu i odmah dobili terapiju bez testiranja jer nije bilo T4 testa ( peh, štaš ).. Letrox 150 i to 1ipol ujutro i 1ipol navečer... Sad nakon mjesec i pol je stanje bolje al ni blizu normalnome... Čekamo da skoči na noge..

Nakon 2 tjedna terapije Letroxom otišli smo na testiranje T4.. Bio je u granicama normale.
__________________
I stress about stress before there is even stress to stress about.
Meravigliosa Creatura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 11:09   #38
Ono sto je napisala Merlina, T4 sam po sebi ne dokazuje hipotireozu.
On moze biti nizak sekundarno, zbog drugih teških stanja, uporabe nekih lijekova...
Kod nas je bio to slucaj.
Vet je nažalost krivo protumačio jer je vadio samo T4 i to shvatio kao primarnu hipotiteozu i stavio kujicu na veliku dozu lijekova.
Sto je bilo krivo, čim sam ju skinula s lijekova, bila je bolje, jer je bas zbog krive terapije naglo prešla u hipertireozu.

Pa smo radili druge testove i skuzili da ima sasvim drugi problem koji je tada uzrokovao pad hormona stitnjace privremeno.

Zato pazite uvijek da napravite vise testova da ste sigurni, ne izolirano samo T4, upravo kako je opisala i Merlina u postu.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 12:10   #39
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Zato pazite uvijek da napravite vise testova da ste sigurni, ne izolirano samo T4, upravo kako je opisala i Merlina u postu.
Točno tako i ponoviti testiranje više puta. Na probleme sa štitnjačom jako jako utječe prehrana. Pse (i ljude) najlakše je staviti na šaku lijekova dnevno i bok. Treba promijeniti cijelokupni životni stil - smanjiti stres organizma na minimum.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 22:03   #40
da prehrana je naravno vazna no tu si svatko mora sam pomoci jer strucnog savjeta nema. mjesecima se vec bavim tom problematikom jutarnju tabletu eutiroxa peseku gastriticaru koji ugl. ujutro povraca trebam dati na taste a poslije peptorana ugl nemoguca misija.
kod nas je agresivno ponasanje ostalo isto no novo je to da je postao uplasen od novih situacija, peseka pa cak i grmljavine a sto prije nije bio.

kontrole krvi svako malo no to mi nije problem.ono sto me brine su posljedice na ostale organe i zdravlje vezano uz dugorocno uzimanje eutiroxa.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:03.