Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2015., 14:24   #81
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Kakve bi ti dokaze ? I to baš u godišnjem izvještaju
A nije ti dovoljno da svi strani trgovački lanci ulažu po 10-15 godina ogromne novce u investicije bez ikakvog povrata. Onako... da se radi nešto ?
I to svi... bez izuzetka

Ili smo mi Hrvati toliko omiljeni ili postoji neki drugi razlog. Neka svatko za sebe odgovori.




Evo, možemo s 2013. ili 2012.
Mjesta troška se ne mjenjaju. Samo svejedno nećemo naći određene "troškovne sitnice".

Može, nema problema. Povuci jednu bilancu pa da razjasnimo stavke, zašto je došlo do gubitka i kako to poduzeće stvarno stoji.

Naime, nije samo gubitak ogledalo poslovanja poduzeća to je ponajviše dugotrajna imovina, pa i kratkotrajna imovina pa i potraživanja.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 14:30   #82
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Ma kakvi stranci, oni ne žele kupovat nekretnine ni u vlastitoj državi, većina ih živi u iznajmljenim stanovima
Pa i te unajmljene nekretnine je netko kupio.
Tako i u RH, kupovaće radi iznajmljivanja turistima ili podstanarima.
Ali tek nakon poreza, još nisu dovoljno jeftine, osim na dražbama.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 14:54   #83
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Stranci imaju i drugačiji pogled na nekretnine.

Oni više preferiraju podstanarstvo koje ima jako puno dobrih strana ( iznajmljuješ stan kakav ti odgovora, mladi bračni par manji, kad dobiju djecu veći, kad djeca odrastu manji i gdje ti odgovora, odnosno gdje ti je dobra škola za djecu, posao ..... )

Isto je i sa godišnjim odmorima, rijetki su oni koji žele godinama ljetovati na istoj destinaciji, više vole putovati po svijetu, ove godine Hrvatska, druge Grčka, treće Španjolska .......

Takav način razmišljanja potiče se od strane kapitalizma budući da poslodavac voli imati radnike koje može preseliti u drugi grad po potrebi.

Hrvati su još u 19. stoljeću, vezani za jedno mjesto, za svoje selo u kojem su im se rodili pradjedovi.
Većina sjevernjaka u Zapadnoj Europi su podstanari,zato jer ne mogu skupiti toliko novaca koliko stan ili kuća koštaju. Oni koji kupe stan ili kuću,ti su bar još dvadesetak godina u teškim kreditima.
Uz to sjevernjaci nisu previše vezani niti za djecu,niti za svoje roditelje,tako da puno lakše odlaze u drugi dio države ili u inozemstvo nego južnjaci. Na sjeveru djeca ćim završe školu napuštaju roditelje,a na jugu Europe djeca i u četrdesetim žive sa roditeljima ako nisu u braku. Čak i kada su oženjeni često ostaju u roditeljskoj kući ili grade kuću u susjedstvu.
Velika je razlika u mentalitetu i rodbinskim vezama koje su na jugu puno čvršće.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 15:37   #84
isto turbo glupa tema. jedino što je ciljano je da svaki iseljeni hrvat iseli sam sebe ciljano tamo gdje je naumio.
casqc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 16:17   #85
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Može, nema problema. Povuci jednu bilancu pa da razjasnimo stavke, zašto je došlo do gubitka i kako to poduzeće stvarno stoji.

Naime, nije samo gubitak ogledalo poslovanja poduzeća to je ponajviše dugotrajna imovina, pa i kratkotrajna imovina pa i potraživanja.
Pa o čemu ja pišem cijelo vrijeme? U tome i jeste cijela priča.

Strani kapital, ne generira profit u Hrvatskoj. A bez generiranja profita u Hrvatskoj, oni su nam beskorisni.
Jer u tom slučaju oni generiraju zapošljavanje blagajnica, skladištara, noćnih čuvara i ostalog pomoćnog osoblja.
A niti jedna zemlja na svijetu se ne može razvijati na račun novih 10 tisuća konobara i 12 tisuća sobarica.

Profit koji ostvari "strani kapital" se iznosi van Hrvatske i troši u zemlji iz koje je došao.

Zato treba zaboraviti sve te floskule o "stranim ulaganjima", "green field" investicijama" koje će nam donijeti med i mlijeko i slične gluposti.

Treba poticati i štititi samo male i srednje hrvatske proizvodne tvrtke. Kada bi one činile 60-70% ukupnog BDP-a onda nebi bilo iseljavanja iz Hrvatske.
I još jedna bolja posljedica bi bila da politika nebi žarila i palila tržištem. Jer nebi imali koga ucjenjivati. Tj. morali bi ucjenjivati previše tvrtki u isto vrijeme. A to baš nebi išlo.

Kada se već igraš bilance, evo ti konkretan primjer gdje idu visoko profitabilna radna mjesta. Izvuci zaključak iz sljedeće rečenice u bilanci jednog stranog trgovačkog lanca:
- U godini 2012 su imali preko 10 000 (slovima: deset tisuća) sati treninga od kojih je većina održana u inozemstvu.

Pored tolikih hotelskih kapaciteta u Hrvatskoj, lijepe prirode, klime i svega oni većinu treninga održavaju .... gdje? Zašto?
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 17:06   #86
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
A o čemu se radi ?
Ti hoćeš reći nešto kao, oni ulažu pa će poslije imati dobit ?
Pa da vidimo onda tu dobit, recimo, 3 godine poslije.

Ups, opet nema dobiti.

Kratki sažetak:


Kako sad opet?
Lidl ima zaposlenih 1500 na svakog od njih mora svaki mjesec državi dati minimalno 1200kn, ukupno cca. 22 M, sad te brojke digni na 2-3 puta za još jedno 5-6 stavaka (dobavljači, najam/kupnja, troskovi održavanja) i onda ćes uviditi zapravo koliko je dobit tu mala i nevažna stavka za državu, a koliko su veće one cifre koje idu uz redovno poslovanje.

Bilo bi dobro imat neko znanje o temi.

Zadnje uređivanje Koncentriran : 21.03.2015. at 17:31.
Koncentriran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 17:46   #87
Quote:
Koncentriran kaže: Pogledaj post
Lidl ima zaposlenih 1500 na svakog od njih mora svaki mjesec državi dati minimalno 1200kn, ukupno cca. 22 M, sad te brojke digni na 2-3 puta za još jednog 5-6 stavaka (dobavljači, najam/kupnja, troskovi održavanja) i onda ćes uviditi zapravo koliko je dobit tu mala i nevažna stavka za državu, a koliko su veće one cifre koje idu uz redovno poslovanje.

Bilo bi dobro imat neko znanje o temi.
Ja se duboko nadam da niti jedan od forumaša s kojima se prepisujem na ovoj temi nije iz ekonomske struke.

Primjer:
1. Lidl treba prodavače. Da nema Lidl-a, prodavače i dobavljače i skladištare i vozače viličara bi trebala druga firma koja se zove Lidl-2. Država jednako novaca dobija i od Lidl-1 i Lidl-2 firme. Nakon xy godina rada u Lidlu većina zaposlenih (90%) vrijedi na tržištu jednako kao i kada su počeli raditi. Ili moraju promjeniti struku i zanimanje da bi zarađivali više ili se pomiriti sa sudbinom.


2. Firma Nanobit također zapošljava. Novci koje država ima po zaposlenom su puno veći. Još bitnije. Da nema Nanobit-a u Hrvatskoj, bio bi u Singapuru. I ono najbitnije, nakon xy rada u toj tvrtci ogromna većina zaposlenih (preko 90%) vrijedi puno više na tržištu nego je to vrijedila prije. I sposobni su, uz malo sreće i dobrih okolnosti, pokrenuti istu takvu produktivnu tvrtku.

Ostale pozitivne stvari su valjda očigledne, npr:
- Lidl dijeli premije svojim managerima, koji su u Austriji ( ili Njemačkoj, nije bitno) koje oni dalje troše u toj istoj Austriji, i zarada ostaje tamo.
- Nanobit dijeli premije koje se troše... gdje ?
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 18:15   #88
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Ja se duboko nadam da niti jedan od forumaša s kojima se prepisujem na ovoj temi nije iz ekonomske struke.

Primjer:
1. Lidl treba prodavače. Da nema Lidl-a, prodavače i dobavljače i skladištare i vozače viličara bi trebala druga firma koja se zove Lidl-2. Država jednako novaca dobija i od Lidl-1 i Lidl-2 firme. Nakon xy godina rada u Lidlu većina zaposlenih (90%) vrijedi na tržištu jednako kao i kada su počeli raditi. Ili moraju promjeniti struku i zanimanje da bi zarađivali više ili se pomiriti sa sudbinom.


2. Firma Nanobit također zapošljava. Novci koje država ima po zaposlenom su puno veći. Još bitnije. Da nema Nanobit-a u Hrvatskoj, bio bi u Singapuru. I ono najbitnije, nakon xy rada u toj tvrtci ogromna većina zaposlenih (preko 90%) vrijedi puno više na tržištu nego je to vrijedila prije. I sposobni su, uz malo sreće i dobrih okolnosti, pokrenuti istu takvu produktivnu tvrtku.

Ostale pozitivne stvari su valjda očigledne, npr:
- Lidl dijeli premije svojim managerima, koji su u Austriji ( ili Njemačkoj, nije bitno) koje oni dalje troše u toj istoj Austriji, i zarada ostaje tamo.
- Nanobit dijeli premije koje se troše... gdje ?
Već vidim kud ovo vodi.

Dakle Lidl ostavi Hrvatskoj 10x više tijekom poslovanja u jednoj godini, nego što bi bilo cifra od neke dobiti.

Recite zbog čega onda posluju?

Vama očito nije jasno da te premije ne iznose ni 1% njihovog poslovanja i da su apsolutno nebitne.

Ove paralele su ti na razini 8 godisnjeg djeteta. Ti se zaista cudis sto PMF-ovac, Ferovac ili neki drugi inzinjer vrijedi vise nakon 10 godina u struci, a onaj tko dize kutije i naplacuje banane ne.

I jos da dodam ovo za premije, znači nije bitno što Lidl kroz poreze uplati 100M kuna u propračun, već je bitno što 200-300.000 (tisuća, da ne bude zabune) ode iz države? Smiješno.

Zadnje uređivanje Koncentriran : 21.03.2015. at 18:30.
Koncentriran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 18:26   #89
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Kakve bi ti dokaze ? I to baš u godišnjem izvještaju
A nije ti dovoljno da svi strani trgovački lanci ulažu po 10-15 godina ogromne novce u investicije bez ikakvog povrata. Onako... da se radi nešto ?
I to svi... bez izuzetka

Ili smo mi Hrvati toliko omiljeni ili postoji neki drugi razlog. Neka svatko za sebe odgovori.
...
Tvoje nepoznavanje osnovnih cinjenica o hrvatskoj ekonomiji je jednostavno fascinatno. Dakle, vecinu dobiti u Hrvatskoj prijave tvrtke u stranom vlasnistvu (37% prihoda, 88% dobiti - primjer iz 2011.). Takodjer su place vece u tvrtkama u stranom vlasnistvu nego u domacem.

Takodjer, pletes teorije zavjere oko retail sektora, koji inace ima male neto profitne marze, a recesija je donjela osjetni pad osobne potrosnje. To je vecinu trgovine gurnulo u gubitak ili blizu njega. Kada se investiralo u taj sektor racunalo se na rast, ali planovi su se izjalovlili. Pogrijesli su i preinvestirali, a sada beton ne mozes odnjeti.

http://liderpress.hr/arhiva/125500/

Iz tvojih prijasnjih postova je razvidno da ne poznajes ni osnove knjigovodstva - investiranje nije trosak i ne smanjuje dobit. Ne mozes smanjiti dobit investiranjem u novi ducan ili modernizaciju postojecih (naknodno ces kroz amortizaciju doduse proknjiziti trosak). Ali tvrka koja je do 30.12. imala milijun kuna dobiti i kupi stroj za milijun kuna 31.12. ce te godine svejedno proknjiziti - milijun kuna dobiti (mada ce joj mozda na racunu ostati 0 kn). I platiti porez na dobit.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 18:39   #90
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Većina sjevernjaka u Zapadnoj Europi su podstanari,zato jer ne mogu skupiti toliko novaca koliko stan ili kuća koštaju. Oni koji kupe stan ili kuću,ti su bar još dvadesetak godina u teškim kreditima.
Ovo je mit. Sjevernjaci imaju otprilike 3x veće plaće i 2x više cijene kvadrata nego Hrvati. S tim da imaš i veću diverzifikaciju nekretnina, pa tako znam čovjeka iz Švedske koji je svoj stan nedavno prodao za 45k€ (60 kvadrata), samo zato jer je stan bio u zabiti.

Oni mogu kupiti nekretninu, ali zbog visokog standarda trošak podstanarstva ne smatraju prevelikim izdatkom, a pruža im daleko veću fleksibilnost. Pa onda nekretninu kupe u 40ima kad su definitivno spremni 'skrasiti se'.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 08:21   #91
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Stranci imaju i drugačiji pogled na nekretnine.

Oni više preferiraju podstanarstvo koje ima jako puno dobrih strana ( iznajmljuješ stan kakav ti odgovora, mladi bračni par manji, kad dobiju djecu veći, kad djeca odrastu manji i gdje ti odgovora, odnosno gdje ti je dobra škola za djecu, posao ..... )
Zato je i kriza hipotekarnih kredita 2008. u SAD-u bila moguća.

Quote:
Hrvati su još u 19. stoljeću, vezani za jedno mjesto, za svoje selo u kojem su im se rodili pradjedovi.
Da, primitivni Hrvati, umjesto u dionice i fondove za koje su čuli jučer i pojma nemaju kako to sve funkcionira, ulažu novce u nešto poznato, što im uliva povjerenje i dostupno je i jasno svima. I kako te nekretnina točno veže za jedno mjesto? Mislim, jasno ti je da i ti famozni stranci kad unajmljuju, unajmljuju od nekoga tko je vlasnik? Je li i taj vlasnik onda u 19.st i vezan za svoje selo?
Bože, malo me šta iznervira kao ovo pljuvanje i posramljivanje ljudi jer kupuju nekretnine. Šta me briga šta neki Nijemac radije unajmljuje, tko mu je kriv kad je glup.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 08:41   #92
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Oni mogu kupiti nekretninu, ali zbog visokog standarda trošak podstanarstva ne smatraju prevelikim izdatkom, a pruža im daleko veću fleksibilnost. Pa onda nekretninu kupe u 40ima kad su definitivno spremni 'skrasiti se'.
Ovo već ima smisla, ako im je podstanarstvo zanemariv izdatak, onda zašto ne? Ali to sve skupa ima malo veze za hrvatskom situacijom, neusporedivo je.
edit:
Evo link s objašnjenjem zašto u biti Nijemci rentaju, kao što sam rekla, ovo se ne može nikako preslikat na našu situaciju. Nisu glupi ali mi bi bili kad bi, bez razumijevanja konteksta, išli slijepo tako nešto zagovarat i kod nas.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.

Zadnje uređivanje Guns of Brixton : 22.03.2015. at 08:53.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 09:10   #93
Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post
Ovo već ima smisla, ako im je podstanarstvo zanemariv izdatak, onda zašto ne? Ali to sve skupa ima malo veze za hrvatskom situacijom, neusporedivo je.
edit:
Evo link s objašnjenjem zašto u biti Nijemci rentaju, kao što sam rekla, ovo se ne može nikako preslikat na našu situaciju. Nisu glupi ali mi bi bili kad bi, bez razumijevanja konteksta, išli slijepo tako nešto zagovarat i kod nas.
U Hrvatskoj je također u prošlosti nekretnina praktički bila najsigurniji oblik štednje zajedno sa držanjem deviza pod madracom (što nažalost puno govori o našim ekonomskim prilikama u proteklom stoljeću).
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 09:34   #94
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj je također u prošlosti nekretnina praktički bila najsigurniji oblik štednje zajedno sa držanjem deviza pod madracom (što nažalost puno govori o našim ekonomskim prilikama u proteklom stoljeću).
Iz popisa u u Turskom Carstvu u Slavoniji smo bili vlasnici dijela nekretnina .

Turskome caru 3 forinte po kući , toliko su plaćali moji preci .

Nekretninu zvano građevinsko zemljište kupio sam u SFRJ kao i mnogi . Kuću sam sagradio novcem zarađenim djelomično u inozemstvu , kreditom od poduzeća i banke bez tada devizne klauzule .

1848 Jelačić je ukinuo kmetstvo i crkvenu desetinu !
Od tada seljaci postaju vlasnici i poljoprivrednog zemljišta te djelomično šuma .

Na temelju iz 1848 nasljednik sam poljoprivrednog i šumskog zemljišta .

U RH , sada tko hoće može kupiti do 1 ha državne zemlje ako je ; VAŠA kč 1 , RH kč 2 !

Tko hoće može kupiti sve poljoprivredno i šumsko zemljište u privatnom vlasništvu do ; Virovitica - Karlovac - Karlobag !

Za porijeklo novca napišete ; donacija Srpske radikalne stranke !

Beogradskim Zakonom o nasljeđivanju , oporukom napišete da imovina ostaje Srpskoj radikalnoj stranci !

I tako što Šešelj nije okupirao u ratu , može kupiti u miru !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 11:00   #95
Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post
Zato je i kriza hipotekarnih kredita 2008. u SAD-u bila moguća.


Da, primitivni Hrvati, umjesto u dionice i fondove za koje su čuli jučer i pojma nemaju kako to sve funkcionira, ulažu novce u nešto poznato, što im uliva povjerenje i dostupno je i jasno svima. I kako te nekretnina točno veže za jedno mjesto? Mislim, jasno ti je da i ti famozni stranci kad unajmljuju, unajmljuju od nekoga tko je vlasnik? Je li i taj vlasnik onda u 19.st i vezan za svoje selo?
Bože, malo me šta iznervira kao ovo pljuvanje i posramljivanje ljudi jer kupuju nekretnine. Šta me briga šta neki Nijemac radije unajmljuje, tko mu je kriv kad je glup.

vechina kucha/stanova po hr izvan ZG/RI/obala i otoci ne vrijedi ni 100 eura po kvadratu. to se ne isplati unajmljivat, jeftinije te dode kupit. neke kuce npr. u dalm. zagori ne vrijede ni koliko ovjera ugovora u javnog biljeznika.
ursusarctos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 12:45   #96
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Onda si se ti uhvatio na problem jezika, jer da zasto velike kompanije otvaraju podruznice u Kini. Pa sam i tebi osgovorio zasto - u Kini se otvara proizvodnja, jer je tamo radna snaga jeftina.
U Kini radna snaga nije niti blizu jeftina kako se to čini prosječnom Hrvatu, dapače, urbani, obrazovani Kinez danas uziva veći standard od istog takvog Hrvata.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...GDP_per_capita

ovo su PPP podaci iz 2013, u međuvremenu oni su rasli, a mi tonuli.

A ovome genijalcu koji uspoređuje Hrvatsku i Kinu mogu poručiti samo

OT
Hrvate , svjesno i nesvjesno, iseljavaju Hrvati, nitko drugi.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 14:06   #97
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Tvoje nepoznavanje osnovnih cinjenica o hrvatskoj ekonomiji je jednostavno fascinatno. Dakle, vecinu dobiti u Hrvatskoj prijave tvrtke u stranom vlasnistvu (37% prihoda, 88% dobiti - primjer iz 2011.). Takodjer su place vece u tvrtkama u stranom vlasnistvu nego u domacem.
Nekoliko sitnica:

- da čitaš postove dan-dva unazad, pročitao bi i dio u kojem kažem da je tzv. "krupni kapital" u Hrvatskoj uzeo ono što ga je zanimalo. Banke, telekome i poneku veću kompaniju (spomenuh Plivu a mogao sam napisati i INA)
- kako je moje nepoznavanje fascinantno, možeš li ti pojasniti koje su to tvrtke u stranom vlasništvu ostvarile 88% dobiti i odakle im porijeklo. Pretpostavljam da nećeš u tu analizu uključiti sljedeće: INA, Pliva, HT, PBZ, ZABA i ostale hrvatske "strane" tvrtke. Čisto da vidimo što je to donio "strani" kapital u Hrvatsku. Baš me, eto, zanima ima li koja tvrtka izvan bankarskog (RBA, HYPO i sl.), telekom (VIP, Tele2) i retail sektora (Lidl, Kaufland. BauOvaj, BauOnaj, i sl.) gdje ulaže taj famozni "strani kapital".

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Takodjer, pletes teorije zavjere oko retail sektora, koji inace ima male neto profitne marze, a recesija je donjela osjetni pad osobne potrosnje. To je vecinu trgovine gurnulo u gubitak ili blizu njega. Kada se investiralo u taj sektor racunalo se na rast, ali planovi su se izjalovlili. Pogrijesli su i preinvestirali, a sada beton ne mozes odnjeti.

http://liderpress.hr/arhiva/125500/
Nije kriva teorija zavjere nego google što su se te retail tvrtke pojavile na ovoj temi. Ja sam samo htio dati potvrdu teze da nikakav strani kapital neće dovesti med i mlijeko u Hrvatsku nego ima samo jednu svrhu. Donijeti zaradu svojim vlasnicima (što je sasvim logično i prirodno). I da će se u skladu s tom svrhom i ponašati.
A kako su vlasnici tog kapitala negdje daleko, daleko od najljepšeg mora i Hrvatske, tako će sva korist od tog kapitala otići tamo daleko.

Inače, ti zaista vjeruješ da postoje bogati tutleci, Koji bjesomučno ulažu stotine miliona nečega u neku stranu državu (prije, za vrijeme i poslije krize). I tako 10-15 godina zaredom.

Meni nekako logika kaže da takvi tutleci ne mogu biti bogati ili, u najmanju ruku, ne mogu biti bogati duže od godinu-dvije.

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Iz tvojih prijasnjih postova je razvidno da ne poznajes ni osnove knjigovodstva - investiranje nije trosak i ne smanjuje dobit. Ne mozes smanjiti dobit investiranjem u novi ducan ili modernizaciju postojecih (naknodno ces kroz amortizaciju doduse proknjiziti trosak). Ali tvrka koja je do 30.12. imala milijun kuna dobiti i kupi stroj za milijun kuna 31.12. ce te godine svejedno proknjiziti - milijun kuna dobiti (mada ce joj mozda na racunu ostati 0 kn). I platiti porez na dobit.
Opet se malo šamaramo?
Ali evo, za tvoju informaciju, poznajem puno više od osnova.
I jedno pitanje za sve. Neka bude iz retail biznisa makar nikada nisam radio u njemu. Princip je isti, sve su ostalo nijanse :
Zašto su u hrvatskom Kauflandu popusti na žute majice manji nego u Austriji ?
( upalila motorka? )
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 17:51   #98
Quote:
ursusarctos kaže: Pogledaj post
vechina kucha/stanova po hr izvan ZG/RI/obala i otoci ne vrijedi ni 100 eura po kvadratu. to se ne isplati unajmljivat, jeftinije te dode kupit. neke kuce npr. u dalm. zagori ne vrijede ni koliko ovjera ugovora u javnog biljeznika.
Nisu ni Vlaji šta su nekad bili, a nu:

http://www.slobodnadalmacija.hr/O-ku...5/Default.aspx

Gore su sad etno sela iznikla, radi se, turisti dolaze.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 23:20   #99
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
ima li koja tvrtka izvan bankarskog (RBA, HYPO i sl.), telekom (VIP, Tele2) i retail sektora (Lidl, Kaufland. BauOvaj, BauOnaj, i sl.) gdje ulaže taj famozni "strani kapital".
Osim u izgradnju shopping mall-ova mislim da ne postoje nikakava veca strana ulaganja u npr. proizvodnju u Hrvatskoj. Uz to, banke (skoro pa sve u stranom vlasnistvu) daju hrvatskim proizvodnim firmama kredite s lihvarskim kamatama preko 10%, dok su u njihovim maticnim zemljama kamate bitno nize.

Quote:
Page kaže: Pogledaj post
A kako su vlasnici tog kapitala negdje daleko, daleko od najljepšeg mora i Hrvatske, tako će sva korist od tog kapitala otići tamo daleko.
Da, imas pravo. Bas zato mi smo vece budale sto im to dozvoljavamo. Hrvatska nije spremna za natjecanje s EU firmama, no bila je otvorena za njih i prije clanstva, a i da je ostala zatvorena nikada ne bi dostigli razinu konkurentnosti potrebnu za natjecanje s najvecima.

Tako da imamo dupli problem: s jedne su strane domaci politicari totalne stetocine koje sprecavaju razvoj ekonomije svojim losim zakonima, korupcijom i birokracijom, a s druge strane otvaranje prema vani donosi natjecanje s daleko vecim, jacim i efikasnijim firmama kojima nase nisu u stanju konkurirati.

U Jugo doba trziste je bar bilo zatvoreno i domacu su potraznju (lose ali nekako) zadovoljavale domace firme u kojima su radili domaci ljudi. Svi su imali neki posao i sve je nekako funkcioniralo. Jedino nije bilo napretka, jer su firme vodili politicki postavljeni direktori koji su znali da ne moraju zaradjivati da opstanu, nego ce im ako zaskripi pomoci drzava.

Uzmimo paralelu s recimo Juznom Korejom, koja je isto bila nekada zatvoreno trziste, ali su je vodili generali koji su htjeli da se ekonomija razvije, pa su tjerali direktore na ambiciozan razvoj, ako treba koristili tajne sluzbe da ih kontroliraju i kazne, ali eto, danas imaju Samsung, Hyundai, LG... a mi imamo nista jer nasi su diktatori bili zadovoljni s time da se dalje gura nekako.

Ono, vani su vukovi, a ti si u zgradi s risom. Nije dobro ako ostanes nutra, nije dobro ako izadjes van.

Sad, velike svjetske firme ne mozes ukloniti, pitanje je da li su i nesposobni birokrati imuni na nezadovoljstvo hrvatskih biraca i postoji li neki patriotski polusposobni lik za svako vazno mjesto.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 11:10   #100
Ulaganja u Hrvatsku su bila, u velikoj većini, samo u lukrativnim djelatnostima financija, telekomunikacija, naftne industrije...
Proizvodna poduzeća su dobila ulog stranca samo ako su imala izrazite komparativne prednosti u odnosu na ostatak svijeta.

Veći dio zarade je izvučen kroz tvrtke "majke" ili na druge načine.

Nama ostaje da živimo ovdje, plaćamo poreze, a zarada ide van.
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.