Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2004., 13:26   #1
Visok tlak u dječjoj dobi

Mozhda ce nekome biti zanimljivo kao i meni.

Naime, mom Junioru (15 godina) pri sistematskom pregledu ustanovljen krvni pritisak 145/90 , mjerenje ponovljeno u nekoliko navrata

Doshao je kuci vidno uznemiren, s pregrshtom uputnica.

Iako nisam htjela obezvrijediti svetoskupa, malko mi je bilo chudno i u sebi sam to pripisala nelagodi i strahu od lijechnika i ishoda sistematskog pregleda, na koji ni ja, priznajem, nisam imuna.

Zlu ne trebalo, posljednjih smo dana redom svi ~ Junior, pas, papiga, ja, susjedi...mjerili pritisak i bio mu je uredan.

Privatala sam se s jednom dragom forumashicom koja me je upoznala s pojmom white coats hypertension , odnosno po nashki visokim tlakom uzrokovanim bijelim kutama

Svejedno cu iskoristiti prigodu i poslati ga bar na vadjenje krvi, jer mu je KS prilichno davno kontrolirana, ali izgleda da smo uzrok rastu tlaka ipak otkrili.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 13:32   #2
Velis da su mu mjerili tlak u par navrata....to ne vrijedi, oni su to napravili u roku od par minuta.
Junior se ocito isprepadao na licu mjesta i to je to.
Sama kazes da mu je doma bio normalan i mislim da nemas frke.
Iako, nis te ne kosta da napravite pretrage, da svi budete mirni.
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 13:37   #3
Ma sve sam ja to pretpostavljala, ali jebiga, zashto imamo net, ne

On je bio bijesan na doktoricu, ali po mome je postupila ispravno...buduci dugo nije ionako bio na kontroli krvne slike, najpametnije je to ipak uchiniti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 13:55   #4
Ne zaboravi isto i da je on u dobi kad muskici rastu intenzivno (mislim da je za curice to malo ranije ), pa i krvna slika u to vrijeme zna biti malo slabija, u smislu blage anemije. Tijelo naglo povecava volumen, a krv "stize" sve to postepeno.

Ja osobno sam isto uvijek mrrrrzila sistematske. I uvijek bila pod nekakvim grcem.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 14:32   #5
bitno je da se nemas za sto ozbiljno brinuti

mozda mozes iskoristiti situaciju da ga malo "splasis" oko necega kaj mu je lose
npr. prehrana

ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 14:37   #6
Mama Magic i losa prehrana
Nece ici
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 18:29   #7
Re: Visok pritisak u djechjoj dobi

Quote:
magic kaže:
Mozhda ce nekome biti zanimljivo kao i meni.

Naime, mom Junioru (15 godina) pri sistematskom pregledu ustanovljen krvni pritisak 145/90 , mjerenje ponovljeno u nekoliko navrata

Doshao je kuci vidno uznemiren, s pregrshtom uputnica.

Iako nisam htjela obezvrijediti svetoskupa, malko mi je bilo chudno i u sebi sam to pripisala nelagodi i strahu od lijechnika i ishoda sistematskog pregleda, na koji ni ja, priznajem, nisam imuna.

Zlu ne trebalo, posljednjih smo dana redom svi ~ Junior, pas, papiga, ja, susjedi...mjerili pritisak i bio mu je uredan.

Privatala sam se s jednom dragom forumashicom koja me je upoznala s pojmom white coats hypertension , odnosno po nashki visokim tlakom uzrokovanim bijelim kutama

Svejedno cu iskoristiti prigodu i poslati ga bar na vadjenje krvi, jer mu je KS prilichno davno kontrolirana, ali izgleda da smo uzrok rastu tlaka ipak otkrili.
joj pa ja sam to imala

bas sam bila tako 14-15 godina

ali se meni nekad povecavao i bez obzira na lijecnike

do 18-te sam pazila na prehranu

nista preslano, premasno i juhu u ogranicenim kolicinama

s vremena na vrijeme dva-tri cesnja bijelog luka u solji jogurta (tako ne smrdi)

i proslo mi kad sam pubertet ostavila iza sebe

sad imam prenizak
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 19:55   #8
magic,nadam se,i cini se kao da je sve o.k.
to sto je kasnije sve bilo u redu ukazuje da je to zaista u pitanju "bijela kuta".nadam se da je tako.a ako ne,nadam se da je nesto sitno.
moja prijateljica ima 2 djece koja imaju urodene bolesti bubrega.jedan i srca.kad je mali bio sasvim malen,stalno je izmedu ostalih uzimao lijekove za visok pritisak i stalno su mu povecavali dozu,da bi na kraju kad su se odselili iz tog mjesta i promijenili bolnicu zakljucili da je mali bio "alergican" na sestru koja mu je mjerila pritisak,te bi plakao i uvijek je p. skocio zbog toga.kad su promijenili situaciju,malenom je pritisak bio normalan i ne uzima vise lijekove za to.bespotrebno su trovali dijete zbog neke grubijanke.
sad ,naravno,junior nece plakati i dici si pritisak na taj nacin za sistematski pregled.ali je moguce da je sklop nekih drugih okolnosti tog dana pomogao takvom rezultatu.na pr.,da ta doktorica nije bila kakva zgodna plavusa? onda bi vecina zdravih 15godisnjaka imala problema sa raznoraznim pritiscima.a jos ako je junior na mamu!!!
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 20:05   #9
Iskreno se nadam da mu je to od 'bijele kute' ali me usput zanima da li mu to može biti od kortikosteroida koje je uzimao kao mali? Pliz mag, proširi malo....zanima me
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 20:19   #10
a dal moze netko reci kako izgleda doktorica ?

Mislim od nekih zena tlak sasvim logicno raste a pogotovo u tim godinama...
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 20:59   #11
Meni neke bliske osobe imaju s tim problema, a vrlo su mlade.

Tlak jamačno skače u uvjetima koji izativaju stres i nelagodu.

Mislim da je to najviše psihički. A kod teenagera dolazi i s razvojem.

Nije loše malo se pozabaviti psihom i problemima Juniora, naravno, koliko ti on to dopusti... Pogotovo ako je šutljiv i guta sve bedove u sebi.. Možda da ga natjeraš da se malo otvori, prodere se povremeno, izgubi živac..? To je za njega zdravo (za okolinu baš nije ali nekad nije ni bitno)

Dobro je malo paziti na prehranu i ne navikavati se na veliku količinu kave. I živjeti normalno i bez opterećenja
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 21:19   #12
Hoće to u toj dobi, nego što

i nema veze kak' doktorica ili sestra izgledaju ... muškići u toj dobi jednostavno ne vole da se prćka po njima (barem ne u ordinaciji, u disku možda i vole, ali i onda im se sigurno digne tlak samo ga nitko tada ne mjeri )

svejedno Magic, daj provjeri da li se prije sistematskog pregleda možda nalio Coca Colom ili, što ja znam, možda je popio Red Bull ... te gluposti znaju podići tlak, pa onda još kad ideš doktoru, ajme meni

Evo ti i jedan savjet od kulinarske neznalice: smanji količinu soli u hrani, izbaci pršut na neko vrijeme (barem dok mu se hormoni ne ustale), izbaci slane srdele, mali nek ne jede čips, smoki, kokice i slične stvari koje sadrže sol.

E da i nek se odvikne od Coca Cole (moj se u to doba doslovce oblijevao colom, ne valja to)
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 00:47   #13
Re: Visok pritisak u djechjoj dobi

Quote:
magic kaže:
Iako nisam htjela obezvrijediti svetoskupa, malko mi je bilo chudno i u sebi sam to pripisala nelagodi i strahu od lijechnika i ishoda sistematskog pregleda, na koji ni ja, priznajem, nisam imuna.
meni je inače gornji tlak oko stotke (najčešće je 90 i nešto sitno), ali kad dođem u normalnu ordinaciju, najčešće mi gornji bude oko 140.. a i puls mi s normalnih 70 skoči bar na 100

jednom sam išla na nekakav ekg pod opterećenjem i čovjek me, nakon prištekavanja, 15 minuta pokušavao smiriti jer mi je prije ikakvih aktivnost puls jednostavno bio previsok
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 08:44   #14
Hej, 326, ista stvar je i kod mene...jedino mi nije jasno zasto me uhvati ta frka jer sam ja prilicno dugo htjela studirati medicinu...znam, znam nisam ja bas normalna
Ne brini Magic...tvoja prica me previse podsjeca na moju...sve ce bit/sve je u redu!
lela77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 17:42   #15
Bijela kuta dize tlak velikom postotku ljudi (meni isto , najvise volim mjeriti samoj sebi, onda je nizak). Ako su mu mjerili u par navrata uopce se ne cudim rezultatu (dobro da se nije skljokao od muke, neki lijecnici to bas neugodno rade, imas feeling da ce ti ruka otpast od one manzete, a i napusu do 200 )

Samo ti to njemu mjeri doma (bilo bi super da imas onaj najobicniji, na zivu - taj je najtocniji).
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 20:35   #16
Re: Visok pritisak u djechjoj dobi

Quote:
magic kaže:
Mozhda ce nekome biti zanimljivo kao i meni.

Naime, mom Junioru (15 godina) pri sistematskom pregledu ustanovljen krvni pritisak 145/90 , mjerenje ponovljeno u nekoliko navrata


Za dijete od 15 godina je gornja granica bas ta-145/90 mmHg. Tek iznad te vrijednosti se govori o povecanju krvnoga tlaka iliti arterijskoj hipertenziji. Daklem-nemojte se bezrazlozno nervirati.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 01:10   #17
ja imam nizak tlak (zakljucila po tome sto mi zna bit crno i bijelo i tak nekako pred ocima kad se dignem) a kod doktorice je uvijek, al uvijek ili normalan ili lagano povisen.

daklem, ak junior inace ima normalan tlak i voli doktore onda je to aj biliv to
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.