Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2015., 17:21   #21
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Strah od različitosti je dovoljan da ljudima poremeti sve logične obrasce ponašanja.

Drugo, čovjek koji svjesno (bez utjecaja straha) ne razumije da je multikulturalnost dobra za njega i njegovu zajednicu (onu koju misli da brani) ne može u strahu ni reagirati na drugi način.

Radi se o strahu od gubitka vlastitog identiteta i o strahu od urušavanja svog načina života. Tu argumenti i činjenice ne pomažu jer se radi o dosta niskim strastima.
zasto je multikultularonost dobra? i sta taj pojam uopce znaci
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 12:58   #22
Quote:
chroboatos kaže: Pogledaj post
.... ali jednostavno ne razumijem odakle dolazi tolika količina mržnje, predrasuda i strahova o propasti "nas" i "našeg načina života" te kako je moguće da ti strahovi prevladavaju neke elementarne oblike empatije, humanosti i sl.
Razumiješ ti to, samo ne želiš prihvatiti istinu. A istina je da je nasilje, agresivnost, egoizam, netolerancija sastavni dio ljudske naravi kao i sve suprotno tome. I tu ne pomažu nikakva uvjeravanja, odgoj, kazne itd. Pitanje je samo okolnosti koje osobine će u kojem trenutku prevladati, i još bitnije koje od tih osobina prevladavaju kod vođa.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 17:25   #23
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Razumiješ ti to, samo ne želiš prihvatiti istinu. A istina je da je nasilje, agresivnost, egoizam, netolerancija sastavni dio ljudske naravi kao i sve suprotno tome. I tu ne pomažu nikakva uvjeravanja, odgoj, kazne itd. Pitanje je samo okolnosti koje osobine će u kojem trenutku prevladati, i još bitnije koje od tih osobina prevladavaju kod vođa.
Istina je da je sve to prirodno ponašanje čovjeka, ili bolje rečeno instinktivno. (što je to prirodno?) Isto tako je istina da je čovijek životinja, pa se u sklatu s tim svojim bivanjem životinjom i ponaša. Međutim postoji jedna velika razlika između čovjeka-životinje i svih ostalih životinja, a to je da čovijek-životinja ima savijest. I još je jedna činjenica, naime svi ljudi su iste vrste. E sad, u nijednom životinjskom čoporu (osim ljudskom) nije zabilježena mržnja prema pripadniku svoje vrste. A obzirom da imamo savjest, a i u skladu stom savješču odgajamo svoju djecu-mladunce, odgoj itekako može utjecati na zatomljivanje svih negativnih instikata. Tu je jedna vrlo jednostavna činjenica koja pobija tezu da odgoj u pogledu homofobije nemože ništa promjeniti. Naime. nisu svi ljudi homofobi i ne ponašaju se svi homofobno čak ni u homofobnim društvima.
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 23:10   #24
Quote:
Hellboy31 kaže: Pogledaj post
I još je jedna činjenica, naime svi ljudi su iste vrste. E sad, u nijednom životinjskom čoporu (osim ljudskom) nije zabilježena mržnja prema pripadniku svoje vrste.
Čimpanze ubijaju druge čimpanze i to organizirano.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 20:04   #25
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Čimpanze ubijaju druge čimpanze i to organizirano.
I to je dokaz da su ljudi nastali od čimpanza. A i neki su samo izgledom ljudi, ali su na stupnju inteligencije ko čimpanza
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 02:40   #26
Quote:
Hellboy31 kaže: Pogledaj post
I to je dokaz da su ljudi nastali od čimpanza.
Zaboga, ne.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 16:21   #27
Quote:
Hellboy31 kaže: Pogledaj post
........ odgoj itekako može utjecati na zatomljivanje svih negativnih instikata....
Može kod mnogih, možda čak i kod velike većine, ali ne može kod svih. Da može onda bi se kriminal i ostali oblici negativnog ponašanja iskorijenili već prije nekoliko tisućljeća.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 21:59   #28
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Može kod mnogih, možda čak i kod velike većine, ali ne može kod svih. Da može onda bi se kriminal i ostali oblici negativnog ponašanja iskorijenili već prije nekoliko tisućljeća.
Da, to je ona priča kaj je bilo prije, kokoš ili jaje. Ova situacija koju ti opisuješ je uvijek n-1, odnosno zašto odgojitelji odgajaju djecu "fašisički". Vanjski razlozi.
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 18:23   #29
Quote:
Hellboy31 kaže: Pogledaj post
Da, to je ona priča kaj je bilo prije, kokoš ili jaje. Ova situacija koju ti opisuješ je uvijek n-1, odnosno zašto odgojitelji odgajaju djecu "fašisički". Vanjski razlozi.
Da, ali samo odgoj nije dovoljan. Čovjekovo ponašanje je uvjetovano genetikom(urođeno) i odgojem, odnosno utjecajem okoline. Znači čak i kad bi svi do jednog učili pozitivno, opet bi bio određen broj ljudi koji bi se ponašali agresivno jer im je to urođeno i ne može se nikakvim mjerama promijeniti. Problem je naravno što takvi često dolaze na vlast. A dolaze na vlast upravo zato jer su agresivci. A ne možeš ih eliminirati jer bi onda i sam bio agresivac tj. onda si ustvari jedan od njih. Opet začarani krug iz kojeg nema izlaza.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 20:54   #30
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Da, ali samo odgoj nije dovoljan. Čovjekovo ponašanje je uvjetovano genetikom(urođeno) i odgojem, odnosno utjecajem okoline. Znači čak i kad bi svi do jednog učili pozitivno, opet bi bio određen broj ljudi koji bi se ponašali agresivno jer im je to urođeno i ne može se nikakvim mjerama promijeniti. Problem je naravno što takvi često dolaze na vlast. A dolaze na vlast upravo zato jer su agresivci. A ne možeš ih eliminirati jer bi onda i sam bio agresivac tj. onda si ustvari jedan od njih. Opet začarani krug iz kojeg nema izlaza.
Nisam ni rekao da se može iskorjeniti, ali se može drastično ublažiti. Uz dobru edukaciju. Ne postoji poseban gen za "zlo" Ljudi su životinje, o tome sam već osao u nekom prijašnjem postu. Neću sad ponavljati. A oet postoje neodgojeni odgojitelji i odgojena djeca i obrnuto (ili u primjerenijim terminima i meni dražima, fašistički roditelji-nefašistička djeca i obrnuto) znam žive primjere. Može se naći i ak se malo kopa po sociološkim istraživanjima. Zato sam napisao, uvijek je n-1.
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 21:36   #31
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post

Upravljačima svijetom trenutno odgovara tzv. tolerancija.
Koja se pomoću po njima upravljanoj propagandi odmah može pretvoriti u nešto drugo.
Bolje da im odgovara tolerancija nego svjetski rat. Ili samo rat, ili samo netolerancija, mržnja, ubijanje, premlaćivanje ......

10 ili više milijuna mrtvih u nekom novom ratu većih razmjera valjda nitko ne želi.

U ubijanju i premlaćivanju uživaju samo psihopate i kukavice. Nadam se da oni ipak ne čine veći postotak stanovnika.

Život je kratak i težak. Čemu ga skraćivati i otežavati? Ok, radi se o drugima, ali u sukobima *mi* možemo odjednom postati *drugi*.

Čovječanstvo je došlo ovdje gdje je došlo surađujući i radeći zajedno. Da bi se održao ovaj nivo civilizacijskog razvoja treba jako puno ruku. Održavanje vodovoda, električne energije, interneta, telefonskih veza ..... traži tisuće i tusuće ljudi. Napraviti i poslati satelit u zemljinu orbitu za komunikacijske veze ne može stotinu ljudi.

Idealisti misle kako bi baš bilo divno i krasno otići u prirodu, živjeti u baraki bez struje i vode na starinski način ...... ali nitko od njih neće probati. A da probaju sumnjam da bi izdržali duže od tjedan dana bez tuša iz kojeg curi topla voda, vešmašine, električne energije .........

Ako već ne volite *one druge*, crnce, židove, muslimane ... Nijemce, Britance ... ili tko god za vas bio *onaj drugi* trebali bi barem imati dovoljno pameti da si priznate da bez tih drugih vaš život bio neuspredivo nekvalitetniji.

Ne možete danas ni bez onog čistača ulica kojeg ni ne primječujete. Zatrpali bi sami sebe smećem.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 21:45   #32
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Da, ali samo odgoj nije dovoljan. Čovjekovo ponašanje je uvjetovano genetikom(urođeno) i odgojem, odnosno utjecajem okoline. Znači čak i kad bi svi do jednog učili pozitivno, opet bi bio određen broj ljudi koji bi se ponašali agresivno jer im je to urođeno i ne može se nikakvim mjerama promijeniti. Problem je naravno što takvi često dolaze na vlast. A dolaze na vlast upravo zato jer su agresivci. A ne možeš ih eliminirati jer bi onda i sam bio agresivac tj. onda si ustvari jedan od njih. Opet začarani krug iz kojeg nema izlaza.
Ne znamo što točno prenose geni. Znamo da prenose predispozicije za neke bolesti, znamo da prenose tjelesne karakteristike ( boju očiju, boju kose ... ) međutim teško da prenose agresiju, emocije .....

Osim toga, svaki normalan čovjek trebao bi moći upravljati svojim emocijama. Emocije možeš poticati, njegovati, zaustavljati ......

Pa tako nije prava muškarčina onaj tko nije mogao kontrolirati svoj bijes pa je izmlatio ženu i dijete, već je prava muškarčina onaj tko može kontrolirati - samog sebe.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 22:33   #33
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Bolje da im odgovara tolerancija nego svjetski rat. Ili samo rat, ili samo netolerancija, mržnja, ubijanje, premlaćivanje ......

10 ili više milijuna mrtvih u nekom novom ratu većih razmjera valjda nitko ne želi.
Bolje da smo živi nego mrtvi. Slažem se.
Dalje ? Ništa, vječito ponavljanje istog ... ?

Quote:
U ubijanju i premlaćivanju uživaju samo psihopate i kukavice. Nadam se da oni ipak ne čine veći postotak stanovnika.
Ne čine.

Quote:
Život je kratak i težak. Čemu ga skraćivati i otežavati? Ok, radi se o drugima, ali u sukobima *mi* možemo odjednom postati *drugi*.
Žrtva može postati krvnik ? Može, naravno... ali nije neizbježno.

Quote:
Čovječanstvo je došlo ovdje gdje je došlo surađujući i radeći zajedno. Da bi se održao ovaj nivo civilizacijskog razvoja treba jako puno ruku. Održavanje vodovoda, električne energije, interneta, telefonskih veza ..... traži tisuće i tusuće ljudi. Napraviti i poslati satelit u zemljinu orbitu za komunikacijske veze ne može stotinu ljudi.
A tko to spori ? Samo, postoji više načina suradnje... neki se svode na bespogovorno slušanje naredbi. Nekad to ima smisla, nekad baš i ne.

Da li je zaista potrebno jako puno ruku za ovaj nivo civilizacijskog razvoja ? Uskoro možda neće trebati niti puno ljudskih mozgova...

Da li je postojeći tip tehnologije jedini moguć ?

Quote:
Idealisti misle kako bi baš bilo divno i krasno otići u prirodu, živjeti u baraki bez struje i vode na starinski način ...... ali nitko od njih neće probati. A da probaju sumnjam da bi izdržali duže od tjedan dana bez tuša iz kojeg curi topla voda, vešmašine, električne energije .........
Pa mnogi su probali... neki kasnije odustali, ali dosta ih je trajno prihvatilo takav način života.
Dobro, pitanje je što znači "dosta"... deset tisuća ljudi, milijun... ili ne priznaješ ništa ispod milijarde ?
Osim toga neki su dio tehnoloških divota sami uveli, nije nužno oslanjati se na postojeću tehnološku infrastrukturu...

Gle, za sve to treba se itekako potruditi, ali mnogima je vrijedno truda... zapitaj se zašto.

Quote:
Ako već ne volite *one druge*, crnce, židove, muslimane ... Nijemce, Britance ... ili tko god za vas bio *onaj drugi* trebali bi barem imati dovoljno pameti da si priznate da bez tih drugih vaš život bio neuspredivo nekvalitetniji.

Ne možete danas ni bez onog čistača ulica kojeg ni ne primječujete. Zatrpali bi sami sebe smećem.
Zašto bi čistač ulica bilo nepotrebno zanimanje ?

Ali... evo jedan konkretan primjer... ako u svojoj radnoj okolini imam primjer osobe za koju moraš "potegnuti", odraditi i svoj i njezin posao... objasni kako bi mi život bez nje bio nekvalitetniji.
Istina je, često puta su ljudi zavidni i neobjektivni, usko gledaju... ali, i kad to ostavimo po strani, ostaje zaista velik broj onih koji parazitiraju, a zašto je to moguće stvar je druge rasprave...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 09:06   #34
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Ali... evo jedan konkretan primjer... ako u svojoj radnoj okolini imam primjer osobe za koju moraš "potegnuti", odraditi i svoj i njezin posao... objasni kako bi mi život bez nje bio nekvalitetniji.
Istina je, često puta su ljudi zavidni i neobjektivni, usko gledaju... ali, i kad to ostavimo po strani, ostaje zaista velik broj onih koji parazitiraju, a zašto je to moguće stvar je druge rasprave...
U tvom primjeru jedina je činjenica da imaš dvije osobe od kojih jedna radi više a druga manje.

Prvo ću ti odgovoriti na pitanje kako osoba koja radi više može imati kvalitetniji život - ovisi o tome kako doživljava rad ( kakav odnos ima prema radu). Ako voli raditi i ako shvaća da kroz rad uči, gradi sebe, osoba koja radi više imati će dojam da ima kvaliteniji život od onoga tko lijenčari i zabušava.

Recimo da ti netko danas kaže da slijedećih godinu dana ne moraš raditi ništa, ama baš ništa, a imati ćeš dovoljno novaca za sve troškove. Kako bi proživio tih godinu dana? Ne radeći ništa? Buljio bi u televiziju sa žujom u ruci i tako godinu dana? Ili bi godinu proveo aktivnije? Radio nešto, planinario, okapao vrt, putovao, plivao .... ? I kad bi godina završila što bi mislio tko je bolje iskoristio vrijeme svog života, onaj tko je sjedio pred televizijom ili onaj tko je - nešto radio? Uložio trud da nešto nauči?

Zatim, u pravilu u svojoj radnoj okolini imaš pripadnike vlasitog naroda. Dakle, ako netko parazitira na tvom radu ( odnosno ako ti to tako doživljavaš) to je onda neki Hrvat ( ako si Hrvat i živiš u Hrvatskoj).

Na tvom radnom mjestu sigurno ne parazitira neki Nigerijac, niti povlačiš za Sudanca.

Isto tako 99 posto ljudi 99 posto loših ( i dobrih, ali to je druga tema) stvari doživi od pripadnika vlastitog naroda, od susjeda, poznanika i prijatelja. Recimo žene najčešće ubijaju njihovi - muževi. Da ne kažem da ih mlate i tuku.

Pa ipak Hrvat se ne boji drugog Hrvata već se boji Sirijca.

Zašto? Zato što s postupcima i mislima ljudi vladaju iracionalni strahovi a ne razum. Čovjek bi trebao biti biće razuma, trebao bi hladne glave i bez osjećaja razmisliti o svemu. Međutim, ljudi to, još uvijek nisu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 09:47   #35
Quote:
Hellboy31 kaže: Pogledaj post
ljudi su životinje
Ova teza je za podforum alternativa ili fantastika a ne podforum društvo.
Quote:
ili u primjerenijim terminima i meni dražima, fašistički roditelji-nefašistička djeca i obrnuto
Ljudi su odgajali tako djecu i tisućama godina prije, a ti uvodiš u odgoj termin koji je nedavno nastao.
Dakle koji je razlog ovih tvojih bizarnih teza o životinjama i tobožnjim roditeljima fašistima? Spamanje teme ili...?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 10:39   #36
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Ova teza je za podforum alternativa ili fantastika a ne podforum društvo.

Ljudi su odgajali tako djecu i tisućama godina prije, a ti uvodiš u odgoj termin koji je nedavno nastao.
Dakle koji je razlog ovih tvojih bizarnih teza o životinjama i tobožnjim roditeljima fašistima? Spamanje teme ili...?
Tema se zove "suvremeno desničarenje u Hrvatskoj" kolko ja vidim. E pa suvremeno desničarenje u Hrvatskoj je obično fašističko (ili ako ti više odgovara ustaško).
Da su ljudi životinje nije alternativa nego činjenica, i da se ponašaju životinjski odnosno instinktivno je isto tako činjenica. Očito nisi pročital prijašnji post jer je tam sve objašnjeno. Ili ti misliš da su ljudi, paaaaaaaaaa, ljudi. I da ih je netko posadil na zemlju takve kakvi jesu.
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 10:49   #37
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Upravljačima svijetom trenutno odgovara tzv. tolerancija.
Baš ne vidim kak im odgovara tolerancija. A koja je alternativa toleranciji? Alternativa je pluralizam, ali sumnjam da si na to mislil.

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 26.11.2015. at 11:12. Reason: Uređivanje citata.
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 15:15   #38
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ja sam na svoje uši tijekom godina bezbroj puta čula ponižavanja, ismijavanja i pogrde upućene ljudima samo i isključivo bazirano na njihovom izgledu ili drugoj karakteristici koja kod nas nije zastupljena.

Nekad me bude sramota što su kod nas ljudi takvog razmišljanja, i to čak ne ljudi koji su nepismeni ili po cijele dane kopaju polje, a drugih doticaja sa svijetom nemaju. Već su to govorili ljudi koji žive u gradu, VSS, stariji ili srednjih godina, za koje ti ni u najluđim snovima ne bi rekao da su takvog razmišljanja.

Pa ako su oni takvi, što očekivati od drugih.
Zašto živiš u takvoj zemlji, pod pretpostavkom da si na adresi u HR? Pa meni bi osobno bio životni poraz da tako jednu kapitalnu stvar kao mjesto života, dakle nešto krucijalno, nije to boja majice ili miris borića u autu, nego mjesto gdje gradiš svoj život, bude neka takva primitivna baraka kakvu opisuješ.

A svijet široko polje, ogromno. A ti baš odabrala parkirati tu gdje je skoro pa najgore. Siguran sam da ima bar jedna država normalnija od ove naše nedođije. Pitanje je zašto ti nisi tamo? Ili netko ko razmišlja kao ti.

Evo recimo ovi dirljivi srcedrapajući slučajevi imigranata, oni traže bolje sutra i sele se zbog toga preko tisuće kilometara. U čemu je problem ovdje onda, nije mi jasno, zbog čega se ne ode negdje na neko bolje mjesto?

Siguran sam da na ovo postoji sijaset preformuliranih odgovora koji su zapravo u suštini elaboracije zašto je bolje ostat u mulju i prigovarati kako smrdi od recimo odlaska iz tog mulja.
Ali to je sve klasika ko zna koliko puta viđena kod tzv. ljevosa.

U vezi izjave da si čula (i to na svoje uši, ne tuđe) uvrede na svim osnovama, to je zaista potresno. Pogotovo ako znamo da svaku psovku koju netko izjavi zapravo i misli. Isto tako, kad netko nekom prebaci nešto na temelju vanjskog izgleda, kako se oblači, kakva mu je neka vanjska karakteristika, to je uvijek i isključivo poziv na linč te osobe.

Ja sam također potresen i uvrijeđen načinom komunikacije u današnje vrijeme i ja mislim da bi se to trebalo sve cenzurirati, za boljitak demokracije i slobode izražavanja.
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 15:25   #39
Quote:
Hellboy31 kaže: Pogledaj post
Tema se zove "suvremeno desničarenje u Hrvatskoj" kolko ja vidim. E pa suvremeno desničarenje u Hrvatskoj je obično fašističko (ili ako ti više odgovara ustaško).
Da su ljudi životinje nije alternativa nego činjenica, i da se ponašaju životinjski odnosno instinktivno je isto tako činjenica. Očito nisi pročital prijašnji post jer je tam sve objašnjeno. Ili ti misliš da su ljudi, paaaaaaaaaa, ljudi. I da ih je netko posadil na zemlju takve kakvi jesu.
Ja tvrdim da su ljudi biljke i to je nepobitna činjenica, kao što je činjenica da su fašizam i nacizam lijeve ideologije, a ustaše su vojna hunta bez ideologije.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 15:43   #40
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
činjenica da su fašizam i nacizam lijeve ideologije
Ma dobro sad, današnja kultura žestokog zagovaranja političke korektnosti, uvođenje "safe" zona na sveučilištima, progon onih koji se ne pokore takvim retorikama ili koji se ne ispričaju za svoje stavove koji se ne poklapaju sa jedinim ispravnim liberalno-naprednim stavovima neće sigurno dovesti do ove dvije gluposti šta si napisao.

Nacionalsocijalističke radničke stranke zalagat će se za lijepe stvari, da svi pričamo pristojno, da se ne vrijeđaju tuđa osjećanja mikroagresijama, da muškarci ne pričaju sa visoka ženskim (i onima koji se osjećaju kao žene) kolegicama (mansplaining), da se promoviraju mladi inovatori koji u razrede nose rastavljene budilice u kuferićima pa ih odurna rasistička desničarska marva odvede u policijsku stanicu, da budemo svi isti.

Jer mi i jedmo svi isti, tako da nacionalsocijalističke radničke stranke budućnosti će valjda poraditi na tome, imat ćemo visoke minimalce, bit ćemo sigurni na poslu od strašnih riječi, na internetu ćemo biti također sigurni od zlih jezika, sve u svemu, blagostanje o kojim se razmjerima u ovako razorenom i ogorčenom društvu kao naše ne može ni sanjati.

Samo treba dati pravim ljudima, koji nisu zadrti u ispravnost i vrhunaravnost svojih uvjerenja, njima treba dati ovlasti.

Onda će krenuti sve na bolje.
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.