Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2017., 17:02   #101
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Koji se to čovjek ne bi žrtvovao kad bi znao da će njegova žrtva spasiti milijune ljudskih bića?
Vjerojatno bi se i našao neki takav, ili čak određeni broj takvih, to nije bitno. No, najveći broj ljudi bi se ipak žrtvovao kada bi se na kocki našao život ogromnog broja ljudi, čak i posve nepoznatih.
No, kvaka je u tome da je isto tako postupio i Isus.
Ti kažeš nećkao se.
Pa gle, jedno je kada se nađeš u situaciji da moraš brzo reagirati, na način da ti se još ne razvije jasna svijest što te očekuje, posve drugo kada te od teških muka i smrti dijele još najmanje sati i sati i tada ti kroz glavu doslovce svašta prolazi.
Koji se čovjek ne bi nećkao u takvoj situaciji?
Ja bih rekao samo lud ili tako nešto.
No, na kraju se ipak računa to što je otišao. Imaš i prispodobu u Mateju (21, 28-31) o čovjeku koji je imao dva sina kojima je naložio da odu raditi u vinograd. Jedan prihvati zapovijed, ali ne ode, a drugi prvo kaže neću, pa ipak ode. Koji je na kraju poslušao zapovijed?
Retoričko pitanje.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 17:02   #102
Ima sasvim dovoljno tema na kojima se raspravlja o krscanstvu i Isusu, nema potrebe za time ovdje
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 17:05   #103
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Imaš i prispodobu u Mateju (21, 28-31) o čovjeku koji je imao dva sina kojima je naložio da odu raditi u vinograd. Jedan prihvati zapovijed, ali ne ode, a drugi prvo kaže neću, pa ipak ode. Koji je na kraju poslušao zapovijed?
Retoričko pitanje.
Tu priču je čini mi se sam Isus ispričao.
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 01:19   #104
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Mislim da se rasprava duhovnost i znanost vodi u preuskoj i po meni manje bitnoj oblasti.
Citam upravo knjigu The Turning Poin od Fritjofa Capre, koju je napisao jos 1982.
Ako stavimo na stranu pokusaj, da se siluje kvantna fizika spajanjem sa ezoterijom, mnoge tadasnje pojave u drustvu, koje kriticki opisuje, su jos uvek aktuelne.
Duhovnost, shvacena kao celoviti pogled na svet i zivot, a ne samo kao pokusaj prosirenja svesti raznim tehnikama meditacije, molitve...
nuzno mora da se bavi i uticajem znanosti, ovaj put ne kao orudja spoznaje (koju duhovnjaci i vernici cesto pokusavaju da omalovaze, iz sasvim drugacijih razloga), vec kao oruzja u rukama politike, vojske, multinacionalnih kompanija (posebno u oblasti proizvodnje oruzja, lekova, hrane, energenata).
Duhovnost bi valjda trebala da vodi zdravom pojedincu i drustvu, ali ako pogledamo razvoj zapadnih konzumerskih drustava, mogu se uociti brojni devijantni trendovi, koje vode bolesti i pojedinca i drustva.
Takva kritika, ne zahteva verovanje u kvantnog atmana, u ezotericke najave novog doba, ili razne teorije zavera, vec samo ljubav prema zivotu i zelju/volju da ljudi usitinu bolje zive (sto je samo donekle uslovljeno poboljsanjem materijalnog standarda).
Vrlo je značajno ovo o čemu govoriš, i tu se dobrim dijelom slažemo... ipak, što se tiče samog Capre, pričekao bih što će o njemu pripremiti @Templarski red.

Quote:
Ovo je ono sto mi zapravo najvise nedostaje na forumima alternativa i duhovnost - pokusaj, barem rasprave o novim mogucnostima zivljenja
(u svakom smislu, kako pojedinca tako i drustva).
Da, ne dolazim inače na ovaj pdf, ali, možda ću se pridružiti s nekim prilogom koji bi išao u ovom pravcu koji spominješ.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 08:42   #105
Razlika između žviotinje i čovjeka je upravo taj aspekt duhovnosti,pod kojim ide razmišljanje ,razumjevanje ,stvaranje i otkrivanje. Duhovnost neki spominju kao neki apstraktan pojam a neki kao temeljan značajka čovjekova djelovanja.
Sad kad bi citirali razno umjetnike ,pjesnike ,muzičare , mislioce ,znastvenike , podjeljeni su u dva tabora u duhu kao apstraktnom pojmu i duhu stvaraocu.
Nevidm razlog da bi se znanost trebala odvajat od duhovnosti kad je ona njezina pokretačka snaga , naravno ako je i trebala bi biti usmjerena u poztivne stvari . Inače svodimo čovika na mehaničku lutku, koji nezna se kako ima sposobnost razlučivanja ,razmišljanja ,davanja , milosti, empatije eto i ljubavi .
Kako znanost može objasnit razliku između mrtvog i živog tijela ? npr.
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 10:02   #106
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Vrlo je značajno ovo o čemu govoriš, i tu se dobrim dijelom slažemo... ipak, što se tiče samog Capre, pričekao bih što će o njemu pripremiti @Templarski red.
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Razlika između žviotinje i čovjeka je upravo taj aspekt duhovnosti,pod kojim ide razmišljanje ,razumjevanje ,stvaranje i otkrivanje. Duhovnost neki spominju kao neki apstraktan pojam a neki kao temeljan značajka čovjekova djelovanja.
Sad kad bi citirali razno umjetnike ,pjesnike ,muzičare , mislioce ,znastvenike , podjeljeni su u dva tabora u duhu kao apstraktnom pojmu i duhu stvaraocu.
Nevidm razlog da bi se znanost trebala odvajat od duhovnosti kad je ona njezina pokretačka snaga , naravno ako je i trebala bi biti usmjerena u poztivne stvari . Inače svodimo čovika na mehaničku lutku, koji nezna se kako ima sposobnost razlučivanja ,razmišljanja ,davanja , milosti, empatije eto i ljubavi .
Kako znanost može objasnit razliku između mrtvog i živog tijela ? npr.

Fritjof Capra. Kako sam već spomenuo meni jako drag autor ističe da u današnjem svijetu postoje dvije krize. Jedna je kriza poimanja, a druga kriza vrijednosti.


Neki od najvećih globalnih problema kao što su glad, siromaštvo, zagađenje i sl. su međusobno jasno povezani i gotovo ovisni jedan o drugom. Ukoliko ih ne promatramo tako, a ne promatramo (kriza poimanja), nije im ni moguće pristupiti kvalitetno, a samim time i trenutna rješenja su vrlo upitna.
Trebamo promijeniti paradigmu, jer jedina rješenja koja su prihvatljiva su ona koja su održiva.

Kao održivo društvo trebali bi težiti zadovoljavanju svojih potreba, a da se pri tom ne umanjuju šanse budućim generacijama za zadovoljavanjem istih.

Iz krize poimanja nužno kao posljedica proizlazi i kriza vrijednosti.

Poimanje bi se trebalo kretati po Capri od trenutnog samopotvrdujućeg prema integracijskom. Od racionalnog prema intuitivnom. Samim time više implementirati sintezu od analize i naposljetku stvari i život sagledavati holistički, a ne redukcionistički.

Samim time i sustav vrijednosti bi se pomicao od nadmetanja prema suradnji. Umjesto širenja imali bi očuvanje. Kvaliteta bi bila ispred kvantitete, a dominaciju bi zamjenilo partnerstvo.

Prihvatit čovjeka, kao skup molekula koje su u određenim pogodnostima dovele do ovoga što smo sada je jedna od zasluga znanosti. Slika univerzuma kao mehaničkog sustava, shvaćanje ljudskog tijela kao stroja, zatim poimanje društvenog života kao natjecateljske borbe za održanje... sve su to paradigme koje se neznatno mijenjaju zadnjih nekoliko stoljeća

S ekonomskog aspekta, vjerovanje u neograničeni materijalni rast koji se postiže ekonomskim i tehnološkim razvojem i sve to na resursima ograničenoj Zemlji je samo po sebi apsurdno. Ali ono je temelj kapitalizma i glavno obilježje globalne ekonomije, samim time znamo što u konačnici možemo očekivati.

Krah. Jednostavno... urušavanje čitavog društvenog sustava. Neće nam trebati asteroid i njegova ekspolozija. Doći će do implozije čitavog društva. Ono što ostane imati će šansu za novi početak.

Evo, za sada toliko. Naslonio sam se na @Dragana i @cestara, a možda kroz predstavljanje Capre indirektno i odgovorio @svatiti.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 10:35   #107
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
...
Kako znanost može objasnit razliku između mrtvog i živog tijela ? npr.
Kako religija/duhovnost mogu objasniti razliku izmedju mrtvog i zivog tijela ?

Citav taj spekulativni pristup ne donosi nista vise od malo misaone gimnastike, ostavljajuci vezbaca u zabludi da nesto zna.
Ovo sto je Templarski Red napisao, parafrazirajuci Capru, su konkretna i bitna pitanja, kojima bi valjda duhovni covek trebao da se bavi (osim onih idealizovanih prosvetljenih pustinjaka).
Dakle, zasto je polovina covecanstva na ivici gladi, dok je sve vise predebelih, zasto 1% moze da ima vise od 50% ostalih, zasto se jos uvek toliko ratuje i zasto je uticaj vojske i proizvodjaca oruzja na drustvo ogroman, kuda sa radioaktivnim otpadom iz vojne i civilne oblasti, zasto svako domacinstvo, pored 10 lekova koje je lekar prepisao, ima i koristi jos 20 drugih, koje im je reklama preporucila, sta je sa korupcijom u politici, sta sa svakodnevnim zagadjivanjem okoline, sa otrovima u hrani (ukljucivo manipulacije prehrambene industrije), zasto jedan realiti maneken, moze postati predsednik USA i imati veci uticaj na svet od nekih pametnih ljudi...

@Temlarski red
Citam najvise na nemackom, ali i engeski je ok. Ne moras mi nista slati (trazio sam pdf za druge na forumu, ja najradje citam papirnate knjige). Mogu si priustiti svaku knjigu koja me interesuje, Od Capre imam Tao fizike, a ovu drugu sam nasao na mestu za recikliranje. Osim sto se ljudi donose, staklo, karton, PET... stavili su 10-tak polica tako da svako moze umesto da baci, stavi knjige tu, pa koga interesuje moze da uzme (prava mala besplatna biblioteka, od decjih slikovnica i kuharica, do sabranih filozofskih djela ).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 10:44   #108
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Razlika između žviotinje i čovjeka je upravo taj aspekt duhovnosti,pod kojim ide razmišljanje ,razumjevanje ,stvaranje i otkrivanje. Duhovnost neki spominju kao neki apstraktan pojam a neki kao temeljan značajka čovjekova djelovanja.
Glavna razlika je u formiranju sposobnosti čovjeka za apstraktno promišljanje, što se dogodilo prije svega formiranjem prefrontalnog korteksa, ali sve to uz dodatno spuštanje grkljana što je omogućilo pojavu govora sličnog onome kakvog danas imamo i na taj način preko jezika kao mentalnog fenomena uz proširenje sposobnosti komunikacije i posredno doprinijelo jačanju upravo spomenute sposobnosti apstrahiranja.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 13:05   #109
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Kako religija/duhovnost mogu objasniti razliku izmedju mrtvog i zivog tijela ?

Citav taj spekulativni pristup ne donosi nista vise od malo misaone gimnastike, ostavljajuci vezbaca u zabludi da nesto zna.
Ovo sto je Templarski Red napisao, parafrazirajuci Capru, su konkretna i bitna pitanja, kojima bi valjda duhovni covek trebao da se bavi (osim onih idealizovanih prosvetljenih pustinjaka).
Dakle, zasto je polovina covecanstva na ivici gladi, dok je sve vise predebelih, zasto 1% moze da ima vise od 50% ostalih, zasto se jos uvek toliko ratuje i zasto je uticaj vojske i proizvodjaca oruzja na drustvo ogroman, kuda sa radioaktivnim otpadom iz vojne i civilne oblasti, zasto svako domacinstvo, pored 10 lekova koje je lekar prepisao, ima i koristi jos 20 drugih, koje im je reklama preporucila, sta je sa korupcijom u politici, sta sa svakodnevnim zagadjivanjem okoline, sa otrovima u hrani (ukljucivo manipulacije prehrambene industrije), zasto jedan realiti maneken, moze postati predsednik USA i imati veci uticaj na svet od nekih pametnih ljudi...

@Temlarski red
Citam najvise na nemackom, ali i engeski je ok. Ne moras mi nista slati (trazio sam pdf za druge na forumu, ja najradje citam papirnate knjige). Mogu si priustiti svaku knjigu koja me interesuje, Od Capre imam Tao fizike, a ovu drugu sam nasao na mestu za recikliranje. Osim sto se ljudi donose, staklo, karton, PET... stavili su 10-tak polica tako da svako moze umesto da baci, stavi knjige tu, pa koga interesuje moze da uzme (prava mala besplatna biblioteka, od decjih slikovnica i kuharica, do sabranih filozofskih djela ).
slažem se smisao duhovnosti nije filozofitanje radi filozofiranja već djelovanje , služenje bližnjem svom i daljnem nekom, pomoć , lipa riječ , eto kako kaže se ,iste smo molekule ,
kako kaže jedan znanstvenik svi smo povezani svi ljudi sve stvoreno sve što postoji svemir, zvjezde sve od istog atoma svi smo povezani atomima ,tako iz same matreijalističke točke gledišta svi smo jedno
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 13:53   #110
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Kako religija/duhovnost mogu objasniti razliku izmedju mrtvog i zivog tijela ?

Citav taj spekulativni pristup ne donosi nista vise od malo misaone gimnastike, ostavljajuci vezbaca u zabludi da nesto zna.
Ovo sto je Templarski Red napisao, parafrazirajuci Capru, su konkretna i bitna pitanja, kojima bi valjda duhovni covek trebao da se bavi (osim onih idealizovanih prosvetljenih pustinjaka).
Dakle, zasto je polovina covecanstva na ivici gladi, dok je sve vise predebelih, zasto 1% moze da ima vise od 50% ostalih, zasto se jos uvek toliko ratuje i zasto je uticaj vojske i proizvodjaca oruzja na drustvo ogroman, kuda sa radioaktivnim otpadom iz vojne i civilne oblasti, zasto svako domacinstvo, pored 10 lekova koje je lekar prepisao, ima i koristi jos 20 drugih, koje im je reklama preporucila, sta je sa korupcijom u politici, sta sa svakodnevnim zagadjivanjem okoline, sa otrovima u hrani (ukljucivo manipulacije prehrambene industrije), zasto jedan realiti maneken, moze postati predsednik USA i imati veci uticaj na svet od nekih pametnih ljudi...
Odlicna pitanja za bihevioralne psihologe, sociologe, politologe, ekonomiste itd i njihova istrazivanja. Ne vidim sto bi bolje od toga apstrakna poluinformirana spekulacija duhovnjaka donjela.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:19   #111
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Odlicna pitanja za bihevioralne psihologe, sociologe, politologe, ekonomiste itd i njihova istrazivanja. Ne vidim sto bi bolje od toga apstrakna poluinformirana spekulacija duhovnjaka donjela.
Apstraktna poluinformirana spekulacija generalno ne donosi spoznaje.

Ozbiljnija ucenja koja integriraju siri spektar znanja u poimanje svijeta govore o deterioraciji svijesti.
Koja se dogadja u ciklusima.

Koja dovodi do ovakvog autodestruktivnog materijalistickog disfunkcionalog kaoticnog stanja drustva.
I o tome se govori jako dugo. No u dobu idiotizma se to ne vidi. Jer da se vidi ne bi bilo doba idiotizma.

Specijalizirana zvanja ne vrijede puno sama po sebi i bez integracije dovode do fah idiotizma gdje se ne vidi suma od drveca.
Specifikum doba idiotizma.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:22   #112
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ozbiljnija ucenja koja integriraju siri spektar znanja u poimanje svijeta govore o deterioraciji svijesti.
Koja se dogadja u ciklusima.
Slijepa religijska uvjerenja bez podloge ostaju religijskum uvjerenjima, cak i kada se kite elokventnim spekulativnim pseudoznanstvenim umisljajima.

Nije nikakvo znanje, ne doprinosi nicemu i ne nadgradjuje znanost. Samo ju zamagljuje u umovima onih koji ne razlikuju dojam (zvuci mi smisleno i elokventno pa mora daje istina) i sustinu (ima hrpu dokaza, suvisle metodologije i logike iza sebe).

Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Koja dovodi do ovakvog autodestruktivnog materijalistickog disfunkcionalog kaoticnog stanja drustva.
I o tome se govori jako dugo. No u dobu idiotizma se to ne vidi. Jer da se vidi ne bi bilo doba idiotizma.
Do ovakvih laznih dojmova dolazi kada se potpuno neutemeljenu religijsku mitologiju zeli postaviti kao objektivnu cinjenicu.
Drustvo je po objektivnim i mjerljivim pokazateljima manje kaoticno, manje ratoborno i daleko manje idiotsko i neinformirano nego stoje ikad bilo.
Problem ideologija je sto ne usporedjuju stvarne podatke nego zamisljene buduce ili pseudopvijesne idalizirane umisljaje.
Nikad nam nije bilo bolje nego danas te je praksa pokazala da pozitivizam i nominalizam daju bolje rezultate za napredak drustva i pojedinca od idealizma koji jos od Platona koci napredak i propada u svakom pokusaju konkretne implemetacije.

Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Specijalizirana zvanja ne vrijede puno sama po sebi i bez integracije dovode do fah idiotizma gdje se ne vidi suma od drveca.
Specifikum doba idiotizma.
"Integracija" koja se svodi u stvari na religijsku mentalnu apstraknu konceptualizaciju odvojenu od stvarnog svijeta i analitickog promatranja te proiciranje iste na stvarni svijet kroz sbjektivnu reinterpretaciju ne da ne vrjedi trulog graha vec je izrazito stetno i (samo) zavaravajuce.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 06.07.2017. at 14:36.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:38   #113
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Kako religija/duhovnost mogu objasniti razliku izmedju mrtvog i zivog tijela ?

Citav taj spekulativni pristup ne donosi nista vise od malo misaone gimnastike, ostavljajuci vezbaca u zabludi da nesto zna.
Ovo sto je Templarski Red napisao, parafrazirajuci Capru, su konkretna i bitna pitanja, kojima bi valjda duhovni covek trebao da se bavi (osim onih idealizovanih prosvetljenih pustinjaka).
Dakle, zasto je polovina covecanstva na ivici gladi, dok je sve vise predebelih, zasto 1% moze da ima vise od 50% ostalih, zasto se jos uvek toliko ratuje i zasto je uticaj vojske i proizvodjaca oruzja na drustvo ogroman, kuda sa radioaktivnim otpadom iz vojne i civilne oblasti, zasto svako domacinstvo, pored 10 lekova koje je lekar prepisao, ima i koristi jos 20 drugih, koje im je reklama preporucila, sta je sa korupcijom u politici, sta sa svakodnevnim zagadjivanjem okoline, sa otrovima u hrani (ukljucivo manipulacije prehrambene industrije), zasto jedan realiti maneken, moze postati predsednik USA i imati veci uticaj na svet od nekih pametnih ljudi...

@Temlarski red
Citam najvise na nemackom, ali i engeski je ok. Ne moras mi nista slati (trazio sam pdf za druge na forumu, ja najradje citam papirnate knjige). Mogu si priustiti svaku knjigu koja me interesuje, Od Capre imam Tao fizike, a ovu drugu sam nasao na mestu za recikliranje. Osim sto se ljudi donose, staklo, karton, PET... stavili su 10-tak polica tako da svako moze umesto da baci, stavi knjige tu, pa koga interesuje moze da uzme (prava mala besplatna biblioteka, od decjih slikovnica i kuharica, do sabranih filozofskih djela ).

I ja volim više knjigu nego ekran.
Ovo što kažeš da su bitna pitanja kojima bi se duhovni čovjek trebao baviti je nešto što najčešće promiče duhovnjacima. Nije stvar prioriteta posložiti harmonično unutarnji svijet prema bliskom duhovnom učenju, već simultano reproducirati naučeno i kroz iskustva stvarnog života i njegovih problema vršiti ono fino ugađanje našeg unutarnjeg prostora.

To je ciklički proces koji nikada ne završava, nešto poput disanja.

Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Glavna razlika je u formiranju sposobnosti čovjeka za apstraktno promišljanje, što se dogodilo prije svega formiranjem prefrontalnog korteksa, ali sve to uz dodatno spuštanje grkljana što je omogućilo pojavu govora sličnog onome kakvog danas imamo i na taj način preko jezika kao mentalnog fenomena uz proširenje sposobnosti komunikacije i posredno doprinijelo jačanju upravo spomenute sposobnosti apstrahiranja.
Jasno mi je što želiš reći, mada se ne mogu u potpunosti složiti. Jer danas je mogućnost komunikacije na najvećem mogućem stupnju, a čovjek je bliži životinji nego ikad. Što se putem dogodilo i koje je to "krivo skretanje" prethodilo ovom trenutnom stanju?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:39   #114
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Slijepa religijska uvjerenja bez podloge ostaju religijskum uvjerenjima, cak i kada se kite elokventnim spekulativnim pseudoznanstvenim umisljajima.

Nije nikakvo znanje, ne doprinosi nicemu i ne nadgradjuje znanost. Samo ju zamagljuje u umovima onih koji ne razlikuju dojam (zvuci mi smisleno i elokventno pa mora daje istina) i sustinu (ima hrpu dokaza, suvisle metodologije i logike iza sebe).


"Integracija" koja se svodi u stvari na religijsku mentalnu apstraknu konceptualizaciju odvojenu od stvarnog svijeta i analitickog promatranja i proiciranje iste na stvarni svijet kroz sbjektivnu reinterpretaciju ne da ne vrjedi trulog graha vec je izrazito stetno i (samo) zavaravajuce.

Zanimljiva interpretacija...bazirana na evidentnom odsustvu ozbiljnijeg poznavanja podrucja.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:47   #115
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Do ovakvih laznih dojmova dolazi kada se potpuno neutemeljenu religijsku mitologiju zeli postaviti kao objektivnu cinjenicu.
Drustvo je po objektivnim i mjerljivim pokazateljima manje kaoticno, manje ratoborno i daleko manje idiotsko i neinformirano nego stoje ikad bilo.
Problem ideologija je sto ne usporedjuju stvarne podatke nego zamisljene buduce ili pseudopvijesne idalizirane umisljaje.
Nikad nam nije bilo bolje nego danas te je praksa pokazala da pozitivizam i nominalizam daju bolje rezultate za napredak drustva i pojedinca od idealizma koji jos od Platona koci napredak i propada u svakom pokusaju konkretne implemetacije.
Na koje objektivne i mjerljive pokazatelje misliš?
Ovo da nam nikad nije bilo bolje nego danas je u biti točno, koliko god je meni osobno teško prihvatiti tu činjenicu. No koliko će od toga dobro biti ostavljeno u nasljeđe budućim generacijama, smatram, malo... jako malo. Jer kako sam i napisao u postu iznad, smatram kako smo negdje, kao vrsta, krivo skrenuli.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:51   #116
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
a čovjek je bliži životinji nego ikad.
Po cemu?

Sto znaci bivati bliskim zivotinji, i kako biolosko bice biva ne-zivotinjom?

Kako se mjeri bliskost zivotinjskom te onda kvantitativno usporedjuje u razlicitim razdobljima?

Ako se radi o razini kontrole primarnih nagona prije djeluje visom sada nego nizom. Pogledaj samo nacine drustvene kontrole. Bilo na razini sireg drustva ili mikro zajednice. Pogledaj recimo samo dispciplinske pravilnike, metode i prekrsaje kojima su se bavili u samostanima u nekoj davnijoj proslosti. Sve to djeluje daleko sirovije i primitivnije od danasnje situacije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:56   #117
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Na koje objektivne i mjerljive pokazatelje misliš?
Manje ratova, manje revolucija, manje ideoloskih sukoba, manje drustvenog iskoristavanja i nejednakosti (iako postoji problem rastuce klasne/imovinske nejednakosti nije niti blizu feudalnom ili ranijem robovlasnickom sustavu), manje kriminala itd.

Evo opet ranije navedeni primjer. Koliko god se danas pise o pedofiliji u religjskim institucijama ima je daleko manje (i daleko se vise osudjuje i progoni) nego do pred 100-200 godina, kao i ostalih negativnih politickih, financijskih, morlalnih i ostalih pojava. Disciplinska pravila su bila daleko gora. Stroze se kaznjavalo (i fizicki) puno gore prijestupe. I to u sicnim institucijama u razlicitim kulturama. Sve skupa ostavlja dojam kako je bilo vise divljastva i sirovosti u drustvu i pojedincu.

Vjerojatno je tu faktora vise - tezi zivotni uvjeti, manja obrazovanost ali i kraci zivotni vijek (ise mladih ljudi, vise divljih hormona, vise sukoba...)...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 15:22   #118
S druge strane ako opet iskoristimo povijest pa pratimo literaturu i prije svega religijske tekstove (koji su cesto u dugim razdobljima i mnogim kulturama glavna, nekad i jedina literatura) mozemo vidjeti da je jedno od najuobicajenijih, arhetipskih ljudskih ponasanja tendencija projekcije idealne slike drustva bilo u povijest bilo u buducnost. Zlatna doba u proslosti (ili ciklicki i proslosti i buducnosti) Grcke i Indije (sustav juga), pocetni Eden i zavrsno novo kraljevstvo na zemlji sa Isusovim povratkom u krscana i muslimana itd...

Cak i moderni novi religijski pokreti/sekte cesto imaju takve elemente, bez obzira bili kopije starijih mitova ili ubacili vanzemaljce u njih.

SToga bih rekao da je u pitanju ljudska priroda koja voli kukati nad sadasnjim stanjem i zaisljati bolje u drugim vremeima, a sto zamagljuje objektivnu procjenu.

Podaci pak su prilicno jednostavni i linearni. Naravno, tesko je govoriti o subjektivnom dozivljaju koji ne ora reflektirati bolje drustvene i materijalne uvjete. Postoje i neki bioloski/psiholoski elementi koji cine da se nekad bolje osjecam u konfliktnijoj situaciji, vise na subjektivnu srecu utjece proporcionalni (u odnosu na susjeda) nego apsolutni imetak itd. Takodjer je tesko procjeniti stanje drustva plemenskih lovacko-sakupljackih drustava. U neku ruku kao nas izvorni oblik zivota bolje smo bazdareni na takvu zajednicu, ali sa druge postoji puno mitova koje na njih proiciramo istim ovim gore mehanizmom idealizacije i "tudja je trava zelenija", pa je tako i nekadasnji zapadni ideal plemenitog divljaka "debankiran".
No iako je tesko usporedjivati subjektivna emotivna stanja i time zadovoljstvo zivotom, vanjski pokazatelji materijalnog i drustvenog napretka te kolicine "kaosa", odnosno konflikata cini mi se upucuju na prilicno bolje stanje danas nego u vecem dijelu poznate/pisane povijesti na vecem dijelu planeta
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 16:52   #119
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Odlicna pitanja za bihevioralne psihologe, sociologe, politologe, ekonomiste itd i njihova istrazivanja.
I sta kazu oni, osim da nam dobro ide (skocio covek sa 20. kata i kod 10. kaze - "do sada je sve islo odlicno"), u svojim istrazivanjima ?
Kamo cemo sa radioaktivnim otpadom ?
Mislis da uz sav taj napredak koji je postignut, nema prostora za neka bitna poboljsanja i u kom smjeru vidis eventualnu mogucnost za njih ?

Quote:
Beljki kaže:
Ne vidim sto bi bolje od toga apstrakna poluinformirana spekulacija duhovnjaka donjela.
Mogucnost konkretnog delovanja, informiranih duhovnjaka, nije dobra varijanta ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 17:00   #120
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Jasno mi je što želiš reći, mada se ne mogu u potpunosti složiti. Jer danas je mogućnost komunikacije na najvećem mogućem stupnju, a čovjek je bliži životinji nego ikad.
Ja razumijem da je ovo stajalište danas prilično popularno, ali problem je u tome što je zapravo potpuno netočno, jer svi objektivni pokazatelji navode na suprotan zaključak.
Primjerice, tu su radovi Stevena Pinkera koji je odlično obrazložio stav o današnjem vremenu koje je najmanje nasilno, ali također i sa najviše razumjevanja za ne samo prava ljudi iz ne samo "naše" kulture, religijske skupine itd. nego ne samo za prava jako udaljenih skupina pa čak i za prava životinja primjerice, što je u nekim i ne tako davnim vremenima kada se neprestano ratovalo bilo nepojmljivo.
Ako takve stavove prihvatimo kao činjenično utemeljene, onda nam se neizbježno nameće kao konačan zaključak da nam je vjerojatno najveći duhovni napredak donio zapravo onaj materijalni do kojega je došlo razvojem znanosti i sa njom povezane tehnologije.
Po tome se pokazuje jasna korelacija između duhovnosi i znanosti i to u smislu da nas upravo znanost i na znanosti utemeljena tehnologija i s tim povezano materijalno blagostanje vodi do nepretka u duhovnosti! Na što god se taj pojam zapravo odnosio.
Tisuće i tisuće godina religijski snažno obojene povijesti, pretpovjesne ili od vremena nastanka pisma, linearne ili nelinearne (Manuel De Landa) sasvim svejedno, je u tom smislu donijelo napredak manji nego se to dogodilo u posljednjih recimo 200 godina u kojima se dogodilo nekoliko tehnoloških, industrijskih i društvenih revolucija baziranih na razvoju znanosti i tehnologie, što se naravno neminovno odrazilo i na druge aspekte društva i kulture koja se povezana s društvom.
Kad sam kod kulture, čini se kako je izvor tog neprestanog grintanja da nam je loše i da će nam biti sve gore i gore upravo u popularnoj kulturi (ja volim koristiti izraz pop trash kulturi) koja je skupa s masovnim medijima koji šire njene ideje proizvela mase radova na temu propasti čovječanstva što je očito ostavilo traga i u stavovima onih najtrezvenijih i najracionalnijih, a kako ne bi kod onih koji se vrlo lako povode i padaju pod utjecaj nekog u društvu popularnog prevladavajućeg mišljenja.

Zadnje uređivanje Speare Shaker : 06.07.2017. at 17:10.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.