Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2008., 20:38   #81
Nisam iz Srbije.

Ovu temu ne zapocinjem kao provokaciju.

Da nastavimo, ako ste mislili da sam ovdje da bih dokazao da je BG metropola, a ZG ne, varate se. Jer ja sam mislio da je milionski grad sinonim sa metropolom.
E ako nije tako, kao sto tvrdite, onda mozda ni BG ni ZG nisu metropole, mozda oba jesu, a mozda jedan nije a jedan jeste. Ja to zelim saznati.I postavio sam pitanje Da li je Zagreb metropola, a nisam rekao Ej,ljudi,Zagreb nije metropola.
babin kuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 20:49   #82
Quote:
Tanj@ kaže: Pogledaj post
Štrukle! Jucer sam ih bas radila. Sama razvlacila tijesto.

Iako, šiš (neka nama Turaka ) iz Cvjetnog ne bih odbila!
E sad mi pada na pamet, razvlače li tijesto u tim svjetskim metropolama? Ma nema šanse. Zato i nije važno je li Zagreb metropola ili nije, njima može bit krivo što oni nisu kao Zagreb. Jel tako, Tanj@? Tako je!

Šiš? Ja sam sad već fakat gladna.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 20:50   #83
Quote:
babin kuk kaže: Pogledaj post
Nisam iz Srbije.

Ovu temu ne zapocinjem kao provokaciju.

Da nastavimo, ako ste mislili da sam ovdje da bih dokazao da je BG metropola, a ZG ne, varate se. Jer ja sam mislio da je milionski grad sinonim sa metropolom.
E ako nije tako, kao sto tvrdite, onda mozda ni BG ni ZG nisu metropole, mozda oba jesu, a mozda jedan nije a jedan jeste. Ja to zelim saznati.I postavio sam pitanje Da li je Zagreb metropola, a nisam rekao Ej,ljudi,Zagreb nije metropola.
A što si jeo? : mum:
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 21:06   #84
Pojam metropole je visse subjektivan, jer nema neke precizne definicije (ako ima, opet je subjektivna). Za mene je metropola samo grad svjetskoga znaccaja po ccemu god, a pri tom je ultra-mega-giga . I ima metro
Nema tu mjesta ni za BG, ni za ZG. Ko pomenu Podgoricu?
A, mozzemo se mi na Balkanu igrat po nassijem pravilima. No, tu su prije BGa tri varossi: Istanbul, Atina i Bukuresst! Tako malen Balkan, a BG tek ccetvrti?! I vi o metropoli? Ajde..
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 21:34   #85
Quote:
Spammer kaže: Pogledaj post
Ako je Zagreb metropola što li je već London ili Moskva?
Oni su UltraMetropole
Normalno da je metropola . Gledano po broju stanovnika u Hrvatskoj. Svi dolaze u zg i kupuju stanove . Zašto Hercegovci dovoze žene da rode u ZG .
 
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 22:02   #86
Quote:
"Nacrtani" kaže: Pogledaj post
Zašto Hercegovci dovoze žene da rode u ZG .
Iz prostog razloga - da malo povećaju IQ domicilnog pučanstva.

To je odlična i dobra stvar za Zagreb i Hrvatsku.
zutaib is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 00:43   #87
Quote:
Spammer kaže: Pogledaj post
Zagreb je samo po Sanaderu 'metropola'
Uopće se ne čudim ovome napisanom...
shane embury is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 01:27   #88
govori se da je po svjetskim standardima, pogotovo otkad imamo autoput- zagreb grad na moru...meni je to ok

..sutra picigin forumaša, iza marende.
anthrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 17:03   #89
Znači složili smo se da je Zagreb metropola

A kad smo to ustanovili, sad slobodno pričajte o nečem drugom
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 06:20   #90
pun mi je kufer iskompleksiranih srba.... Zagreb je metropola Hrvata.... ako ja ko dalmatinac tako kažen onda je tako...sad mi je jasno zašto se ovaj pdf zove Luda Kuća...sve topice srbi postavili...
__________________
Jimmie: I can't believe this is the same car. The Wolf: Well, let's not start sucking each other's dicks quite yet.
Butch Coolidge is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 16:49   #91
Ako se gleda kao grad koji je najveći u nekoj državi i drži najveći značaj (gospodarski,ekonomski itd.) u zemlji onda Zagreb je svakako metropola odnosno hrvatska metropola bez obzira na svojih 800.000 stanovnika..
Stjepan1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 17:49   #92
Ne.

Da grad bude metropola mora imati ne samo (oveću ali ne nužno i glavni) političku i gospodarsku težinu, već biti i bitan kulturni kao i značajan demografski čimbenik.

Na pr. London-teško Glasgow-ali nikako Edimburgh-Pariz-ali ne Marseil,Barcelona-Madrid, Berlin-Hamburg ali ne i Bonn, NY-ali ne i Washington itd.

Ne Zagreb niti Beograd. A u ovoj razini gradićima/selendrama kao ST, SA. Lju itd ne želim niti razmišljati.
__________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"
Tomba17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 18:12   #93
U okvirima Hrvatske svakako, tamo živi 15-20% svih stanovnika države. U europskim okvirima nikako. Čak i manji gradovi od Zagreba imaju veće značenje i poznatiji su od naše metropole.

Znatno manja Bratislava je recimo ispred Zagreba, skoro svi glavni gradovi zemalja uspravnica su alfa gradovi u usporedbi s Zagrebom, samo baltički glavni gradovi zaostaju.

U regiyunaškim okvirima Zagreb je svakako alfa grad, čak i ispred Beograda, ali koga briga za ex-yu močvaru...
__________________
Make America Great Again!
veruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 19:29   #94
ne postoji definicija metropole, ovisi kako gledaš. za hrvatsku je metropola, za regiju nije (nije ni jedan grad regionalna metropola, čak ni budimpešta nema efekta izvan mađarske). za europu i svijet nije.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 20:20   #95
kada bi republika hrvatska imala nekoliko uspješnih godina, rast 4-5 % godišnje, po snazi gospodarstva bi vrlo brzo pretekla grad lyon....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 21:00   #96
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kada bi republika hrvatska imala nekoliko uspješnih godina, rast 4-5 % godišnje, po snazi gospodarstva bi vrlo brzo pretekla grad lyon....
Lyon proper ili metropolitansko područje
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 21:46   #97
Metropola u okviru Hrvatske i bivše Jugoslavije s velikim potencijalom. Što se tiče Europe, ne bih rekao. Imamo podjelu na regije od kojih su primjerice u Srednjoj Europi kojoj pripada Hrvatska metropole Beč, Prag, Budimpešta i što je najvažnije Varšava s najvećim potencijalom i najbržim gospodarskim rastom, ogromnim razvojem u svakom pogledu. Zagreb se jako teško može natjecati s ovim gradovima. Što se tiče Jugoistočne Europe kojoj pripadaju Srbija i Bugarska, tamo opet imaju Bukurešt, Atena i Istanbul koji je ne regionalna metropola kao što je to slučaj s nabrojanim metropolama Srednje Europe već metropola svjetskog značaja, drugi po veličini grad u Europi, najbržerastuči megapolis na Zemlji i sl.

Utjecaj Zagreba je ograničen na Sloveniju, Bosnu, Crnu Goru i Srbiju te svake godine raste zbog velikih akvizicija kompanija sa sjedištem u Zagrebu na tržištima bivše Jugoslavije. Agrokor i Atlantic drže ogroman dio prehrambene industrije i maloprodaje u bivšoj Jugoslaviji, a te akvizicije nisu ograničene na prehrambeni sektor. Time se Zagreb pozicionira kao korporacijsko središte bivše države . Uzmite podatke i pogledajte, od 5 najvećih kompanija u bivšoj Jugoslaviji čini mi se da su 3 iz Zagreba, 1 iz Ljubljane i 1 iz Novog Sada. Zagreb tu ima prostora za utjecaj, dalje- teško.
Gennneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 09:09   #98
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Mislim da sad nije dovoljno milion stanovnika za metropolu, previsse je danas urbanijeh konglomerata koji imaju preko deset miliona stanovnika. Takodje, za metropolu se podrazumijeva etniccka, kulturna, arhitektonska raznolikost, ekonomska mocc se podrazumijeva. U svjetskijem razmjerima.
Neko slikovito recce: Metropola je grad koji ima metro! Kad pogledass skoro da je tako. U Evropu svakojako.
Ovo za kulturno raznolikost ne kužim, po tome bi Pakrac i Beli Manastir trebali biti metropole a preko 99% kineski Peking, ne bi.
Zagreb sa 92% Hrvata jest homogeniji i od same Hrvatske (90%) ali i od zapadnih metropola, no ne vidim po čemu se posebno razlike po tom pitanju od Varšave, Bratislave ili Budimpešte.

Od prijestolnica srednje Europe, samo su su Ljubljana i Prag po tom pitanju nešto drukčiji u tom smislu, a gdje je Ljubljana manja i manje važna od Zagreba, da bi to io kriterij

No slažem se da nije bitan samo broj stanovnika , iako mora za metropolu imati barem preko 500.000.

Zagreb u nekom europskom smislu nije posebno bitan grad, ali jest metropola kao glavni grad Hrvatske, središte kulture, politike, institucija i ekonomije.

Dakle da, Zagreb jest metropola
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 19:11   #99
Quote:
zutaib kaže: Pogledaj post
Iz prostog razloga - da malo povećaju IQ domicilnog pučanstva.

To je odlična i dobra stvar za Zagreb i Hrvatsku.
Da Hercegovci imaju iznadprosjecni IQ imali bi na podrucju svoje Hercegovine grad poput Zagreba.
guzica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 22:07   #100
Gledajte, tek kada covjek pozeli kupiti nesto specificnije ovisno naravno o njegovim afinitetima...tipa, zeli popiti neko posebno pivo, ili kupiti speficinu planinarsku opremu, ili posebnu elektroniku, neko skupo vino... ...tek onda shvati koliko su i Zagreb, a i Ljubljana ili Beograd ili Sarajevo ili Skopje zapravo selendre u europskim razmjerima. Stim da se ova prva tri jos mogu kako tako nositi sa nekim europskim provincijama..ni slucajno sa vecim gradovima makar u njihovom rangu stanovnika.......a ostatak "regiona" je jednostavno vukojebina.


Sory ..to je tako...ja bi volio da nije.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:13.