Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2009., 23:04   #21
Quote:
nesh_ti kaže: Pogledaj post

i da, kakve pripreme i gdje to uopće bude ako ih bude?
u MVPEIu. 3., 4. i 5.3. od 9 do 16.30 Ali prijave su gotove. Ima i u Eureki, al te se placaju pa se nisam dalje raspitivala, tamo bi se vjerojatno jos dalo upast.

Sudeci po programu, trebale bi biti dosta korisne - davat ce primjere testova, pojasnjavati na sto treba obratiti pozornost i kako se pripremiti za intervjue.

A sto se Brisela tice - dosadan je za poludit. Preko tjedna se radi, a vikendom i blagdanom svi odlaze i stvarno je mrtvilo. Ali je zgodno pozicioniran (London, Amsterdam, Pariz su relativno blizu )
Dandelion_seed is offline  
Old 26.02.2009., 09:17   #22
Quote:
Dandelion_seed kaže: Pogledaj post
Sudeci po programu, trebale bi biti dosta korisne - davat ce primjere testova, pojasnjavati na sto treba obratiti pozornost i kako se pripremiti za intervjue.
Nemre škoditi, ali da će biti strašno korisne sumnjam. Ionako najviše šanse imaju ljudi s dobrim poznavanjem sustava, propisa i prakse EU. Onaj tko to nema, to niti neće naučiti na seminaru, a onaj tko ima, valjda ima dovoljno iskustva da se zna predstaviti na intervjuu. No, kažem, ne škodi.

Quote:
A sto se Brisela tice - dosadan je za poludit. Preko tjedna se radi, a vikendom i blagdanom svi odlaze i stvarno je mrtvilo. Ali je zgodno pozicioniran (London, Amsterdam, Pariz su relativno blizu )
Da pozicija je super. EU ekipa dosadna strašno. Posao, nije tako strašno, samo ga oni koji ga rade jako vole mistificirati. Kao i u svakoj javnoj službi, radi se, ali se još više priča o tome kako se radi.

Da se razumijemo, ovi ugovori su za ljude koji poznaju to područje i žele se njime baviti i koji imaju iskustvo iz državne/javne uprave i ne briju na adrenalin i korporativnu karijeru - su zapravo kao DOBITAK NA LOTU.

Financijski, statusno, što se budućnosti tiče i ostalog to je superiška. To što je Bruxelles kakav je, to je druga stvar. No i takav je zanimljiviji od Zagreba; budimo iskreni...
rope is offline  
Old 26.02.2009., 11:11   #23
rope, potpisujem te u cjelosti.

samo jednu stvar bi prokomentirala, onaj "zgoditak na lotu" - nije to bas tak bajno, lova je onak.. prosjecna. Ali moja razmisljanja idu u ovom pravcu: bolje za 4k eura u Briselu nego za 4k kuna u Zagrebu.

Ali zapravo se meni onaj Luxembourg dopada.. bas bi mi dobro sjelo jedno mjesto referendaire-a, to mi je nakon ovog kaj sad radim u upravi second dream job :-)
Dandelion_seed is offline  
Old 26.02.2009., 11:32   #24
Quote:
Dandelion_seed kaže: Pogledaj post
rope, potpisujem te u cjelosti.
Ali zapravo se meni onaj Luxembourg dopada.. bas bi mi dobro sjelo jedno mjesto referendaire-a, to mi je nakon ovog kaj sad radim u upravi second dream job :-)
Hmm, ne bih se čudio da se i poznajemo :-)
rope is offline  
Old 26.02.2009., 11:39   #25
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Hmm, ne bih se čudio da se i poznajemo :-)
vidim sad sa druge teme da smo bili kolege nekoc :-) tak da se vjerojatno znamo, da da.
Dandelion_seed is offline  
Old 26.02.2009., 11:47   #26
Quote:
Dandelion_seed kaže: Pogledaj post
rope, potpisujem te u cjelosti.

samo jednu stvar bi prokomentirala, onaj "zgoditak na lotu" - nije to bas tak bajno, lova je onak.. prosjecna. Ali moja razmisljanja idu u ovom pravcu: bolje za 4k eura u Briselu nego za 4k kuna u Zagrebu.
)
Polakše malo s tim svotama od četiri keke eura. Dok do toga dogurate, brdo žganaca morate pojesti.
Ekipa koja radi u Europskoj komisiji (govorim o službenicima vulgaris, ne o šefovima Unita ili nedajbože DG-eva) posebno prvih godina radi za daleko manju cifru. Ali da je daleko bolje od plaće vježbenika/stručnog suradnika kod nas - jes'.

Što se obima posla tiče, pucaš li na malo bolju poziciju čeka te posao od jutra do sutra. Šefu iz dupeta moraš virit, to je must u EK za junior staff.

BXL kao grad što su već drugi rekli, nije spektakl u smislu NY, Londona ili Amsterdama ali je za nekoliko kopalja ispred naše mile metropole. Ono što se meni ne sviđa je da im dućani relativno rano zatvaraju, pa ako ostaješ na poslu do 6 popodne ili pola 7 (što je uobičajeno kod kategorije koju sam gore navela) zaboravi na shopping, obično su u 19 vrata kjuzo na većini dućana.

Ima milijardu lokala, kafića, klubova - tu ima doista za svakog ponešto. Zbog svojedobne Belgijske meke imigrantske politike, "brige"o bivšim kolonijama i slično - BXl je danas multietničko središte EU (a da li je i multikulturalno, o tom po tom).

I za pušače - vrijedi zabrana pušenja na javnim mjestima (kafići, restorani) ali također ima i kafića koji se reklamiraju kao mjesta za pušače.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Old 26.02.2009., 11:55   #27
A kakva je situacija za ljude s obiteljima? Mislim, ostaviti obitelj u HR i raditi u Briselu? Jel to uopće izvedivo? Kakve su mogućnosti odlaska doma preko vikenda, itd.?

Ima li smisla raditi ovo kraće vrijeme? Mislim, potpisati ugovor na 3 godine, a prekinuti nakon 6 mjueseci? Kakve su posljedice, ako ikakve?
frks is offline  
Old 26.02.2009., 12:10   #28
I da - već na samom razgovoru morate im pokazati da ste njihov čovjek. Ono - kad vas vide i čuju, da znaju da nema boljeg.

Zato, kad pričate o svom radnom iskustvu ili možda željama u svaku rečenicu koju ćete izgovoriti obavezno ubaciti slijedeće termine:

Commitment, Results achieved, Wider Impact, Reform, Policy Development, Prospects and Challenges, Permanent Education, Expertise, Team Work, Responsibilities, Institutional Support, Effort, Opportunities, to make a difference, Added Value itd.

Uhvate li se čeprkat nečeg po vašem cv-u što baš ne drži vodu, termini koji će vas pravilno upotrebljeni spasiti su:


1) misinterpreted ili open to interpretations
2) under preparation
3) perhaps not entirely straightforward


Dakle za upad vam treba malo sreće i puno kreativnosti. Nešto znanja nije na odmet, ali nije presudno.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Old 26.02.2009., 12:15   #29
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
A kakva je situacija za ljude s obiteljima? Mislim, ostaviti obitelj u HR i raditi u Briselu? Jel to uopće izvedivo? Kakve su mogućnosti odlaska doma preko vikenda, itd.??
Naravno da je izvedivo. Ostavit obitelj možeš i na Madagaskaru, za to ih boli đoka. A ti nisi prevažna faca da bi plaćali i smještaj i ostale beneficije poput školovanja čitavoj bulumenti tvoje musave dječice, npr. To radi samo Milan bandić. Eventualno.

Dolaske preko vikenda zaboravi. Predaleko je i too much skupo za plaću junior staffa.

Quote:
frks kaže: Pogledaj post
Ima li smisla raditi ovo kraće vrijeme? Mislim, potpisati ugovor na 3 godine, a prekinuti nakon 6 mjueseci? Kakve su posljedice, ako ikakve?
To ćeš vidjeti iz samog ugovora, što dobivaš a što gubiš, nitko ti to osim njih ranije ne može reći. U principu, otić na 6 mjeseci možeš radi recimo to tako neloše stavke kasnije u CV-u. Al radi neke turbo materijalne koristi, sumnjam.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Old 26.02.2009., 16:11   #30
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
Ima li smisla raditi ovo kraće vrijeme? Mislim, potpisati ugovor na 3 godine, a prekinuti nakon 6 mjueseci? Kakve su posljedice, ako ikakve?
Ako mislis na neku financijsku korist onda nemoj ni ici, tu ces krenuti od pocetka, mozes ocekivati placu od 2-2,5k € max (u Luxembourgu je minimalac 2k € tak da manje nemres imati ). Luxembourg je skup grad kaj se stanovanja tice tak da je pozeljno cimerstvo inace ces vise od trecine place na stan potrositi, uglavnom troskovi zivota ce ti biti veci nego tu i to dosta. I dosadna je selendra, puno ljudi dolazi tu samo na posao, a zive drugdje, preko dana jos vidis ljudi, iza 9 navecer neces ni pesa na cesti vidjeti, osim kurvi i klosara, ima jako puno doseljenika iz africkih zemalja i Portugalaca (uglavnom sluze kao NKV radna snaga)...grad je relativno dobro pozicioniran pa mozes vikendom otputovati negdje. Nocni zivot je 0, ima nekaj birceva/pubova i to je to, shopping slab, ducani uglavnom do 6 rade, ponuda se svodi na 2 krajnosti, jeftina konfekcija (Zara, H&M i sl.) ili skupi brand butici.

To moze biti korisno nekome da se nauci nacinu rada u EU institucijama i moze posluziti kao odskocna daska za dobiti bolje poslove u buducnosti (ovisi o tvojim networking sposobnostima), neces se tu para namlatiti.
Fosna is offline  
Old 26.02.2009., 20:41   #31
Upravo me odskočna daska zanima, ne novac.

Hvala svima na iscrpnim informacijama

Doduše, iako ste mi, gotovo do kraja, ubili svaku želju i namjeru s EPSO-m u vezi...
frks is offline  
Old 27.02.2009., 12:51   #32
Na EPSO-vim internetskim stranicama mogu se naći i informacije o različitim beneficijama zaposlenih u tijelima EU (besplatno školovanje djece koja žive sa zaposlenim roditeljem, dodatak na plaću za maloljetnu djecu, pokrivanje troškova povremenih putovanja kući i sl.). Nemam u ovom trenutku vremena tražiti točan link, ali tko je stvarno zainteresiran, već će naći pravu informaciju. Ove službene EPSO-ve podatke koje sam našla prije tjedan dana očito su u suprotnosti s podacima koje ovdje iznosi te@. Mislim da bi svakome od zainteresiranih za ovakav posao bilo korisno čuti doista provjerene informacije, a ne kojekakva nagađanja. Ili možda EPSO laže?
Sveznadarka is offline  
Old 27.02.2009., 14:02   #33
Beneficije imaju sigurno, ali za one koji su stalno zaposleni, sigurno ne za povremeno zaposlene...moguće je da imaju neki svoj plan zdravstvenog osiguranja (tj. eventualna refundacija nekih medicinskih troškova), te mozda neki penzioni fond (dobiješ nazad novce kad ti istekne ugovor) i sl.

Frks, ako imaš vremena odi, ne može ti takvo iskustvo škoditi, a i moglo bi biti korisno u budućnosti, nekaj buš naučil, stvoril buš si veze neke i tak...e sad, malo bu čupavo ak imaš ženu i fačuka kakvog...to je idealna prilika za nekog ko je solo i nema preveć obaveza. Treba dobro sve proučiti u vezi posla kaj piše na EPSO sajtu (velike su razlike ovisno o tipu ugovora koji sklapaš) pa si odvagni da li ti odgovara. Nisam preko EPSOa niš radil ali imam radnog iskustva u takvim okruženjima (EU, UN, NATO), to sve na sličnim principima funkcionira.
Fosna is offline  
Old 27.02.2009., 15:11   #34
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
...e sad, malo bu čupavo ak imaš ženu i fačuka kakvog....



Inače, potpisujem Fosnu (kako ono ide - izem ti fosnu.... )

Ne bum više paušalne izjave davala.
Odi pa vidi. Škodit ne može. Gud lak.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Old 01.03.2009., 18:40   #35
hello everybody...

my croatian is very bad, so I write on english, to tell you that there are discussion on http://epsoforum.com about the exams.

good luck
locaco is offline  
Old 04.03.2009., 12:53   #36
evo mene zvali-al bogati pa to traje par dana..dobro to je za očekivati fkors...nećemo sve u jednom danu.
mislim da neću ić.
tj neću sigurno.to da sam ostala radit kod onog frajera od pred god dana išla bi odma!
ovak...neznam jel se varam il kaj al čini mi se da to naravno nije za stalno.ne riskira mi se posao sadašnji!
TheWho is offline  
Old 04.03.2009., 13:16   #37
Quote:
TheWho kaže: Pogledaj post
evo mene zvali-al bogati pa to traje par dana..dobro to je za očekivati fkors...nećemo sve u jednom danu.
mislim da neću ić.
tj neću sigurno.to da sam ostala radit kod onog frajera od pred god dana išla bi odma!
ovak...neznam jel se varam il kaj al čini mi se da to naravno nije za stalno.ne riskira mi se posao sadašnji!
To je ok ako imas dobar posao!

Meni isto danas javili da se predbiljezim za testiranje, tek od 11.3., prijavit cu se..samo me zanima kaj treba uciti, jel zna netko..vidim da ima onaj demo test, ali da li ima na internetu tocno neka literatura bas za njihove ispite? (osim one sta se placa, to sam nasla, al necu im nista placati)

Hvala..
__________________
What the WHAT?!
super_star is offline  
Old 04.03.2009., 13:29   #38
www.eutests.eu
StellaS is offline  
Old 04.03.2009., 13:38   #39
nema naslova

pozdrav svima,eto i ja sam jedna od sudionica natječaja,mene zanima da li je tko bio na seminarima,ja tek jučer dobila mail da se kao prijavim na testiranje itd...i ono seminari već počeli ajd molim vas meni se sve to čini namješteno,kak su oni mogli organizirat seminare za ispite ako sam ja tek jučer dobila mail pa to bi trebali bit seminari tj.poduke sad negdje ili kak to oni misle da ja imam 1.800kn za neke agencije koje imaju poduku pa nek se sama snađem,a onda je žena s kojom sam pričala iz ministarstva rekla da je to kao seminar za službenike kao da vide kak će proć tipa probni seminar da je bilo oko 400 ljudi ,to znači taman tih 400 sigurno prolaze-dogovoreno a 100 ostalih nek se nadaju ugl.ima tko još neke informacije o tom testiranju ,to sve na eng. ...
nikaa1 is offline  
Old 04.03.2009., 13:48   #40
Hvala StellaS!!

Ali to je ta stranica na kojoj se placa, koliko vidim nema skidanja materijala bez para!!

Jel ima jos nesto mozda?
__________________
What the WHAT?!

Zadnje uređivanje super_star : 04.03.2009. at 13:57.
super_star is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.