Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2005., 09:59   #41
Kad sam ja bila mala,neke bolesti su se lječile plavom kovertom, pa su tako i mene izlječili
Meni su izmjenili cijelu krv, a moja mama je bila sretna sto su me uopće spasili,nitko joj nije htio ništa više reći
__________________
Ja imam jednostavnu filozofiju: Napunite što je prazno. Isprazne što je puno. Posvrbite gdje svrbi.
anabelll is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 23:58   #42
Quote:
VelmaX kaže:

Meningitis, pa čak i onaj uzrokovan meningokokom, nije isto što i sepsa. Meningitis je teška bolest, ali obično se ima vremena za prepoznati simptome (kočenje vrata, glavobolja, povraćanje itd.) dovoljno na vrijeme.



Sepsu može izazvati i niz drugih vrsta bakterija, ali od sepse se obolijeva vrlo rijetko, ipak.

A kad je dijete bolesno - pa jasno da treba uključiti "radare" na maximum
Sve si objasnila .Ne treba paničariti.
JA SE JAVLJAM ZBOG ONIH ČEVAPA
Ja sam imala sepsu ( streptokok, gnojna angina, ja oko 10-ak god.)
ljetovali smo na otoku, boguizanogu
antibiotike smo imali, ali potrošili ,svi su bili bolesni
ja zadnja,za mene nije ostalo
Stigli smo u bolnicu treći dan bolesti ( temp. preko 40)
( ja ukomirana)
Nakon 10-ak dana infuzije i još 10-ak dana samo čaja
luđački sam POŽELILA ČEVAPE
Donijela mi ih je krišom jedna mama od onih 10-ak klinaca
koji su svi do jednog imali meningitis, osim mene
(Znam po tome jer sam bila faca jer jedina nisam dobila "injekciju u leđa"-punktiranje )

Nikad mi nije jasno kako ja nisam dobila od njih
s obzirom da mi je organizam bio tako iscrpljen
da sam jedva preživjela
( sjećam se da su rekli da sam bila izgubila 8 kg )
Jeste mirniji nakon ove ispovjedi?
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 00:06   #43
bila sam na ANTIBIOTICIMA
to razumijem danas
al igranje,direktan kontakt ..ipak...
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 11:06   #44
Evo da dignem ovu temu.
Srećom, moj malac od Božića nije u vrtiću, prošli tjedan skijanje, trebao je i ovaj i u subotu nam otkazali jer se snijeg na Sljemenu otopio.
Nekako me hvatao grč u želucu jer se morao vratiit u vrtić, tražila načine i srećom nas je dida spasio jer nije imao obaveza ovaj tjedan (hvala dida )

I jučer me zvala teta iz vrtića, da sva sreća da Kikenzi nije došao jer je u njegovoj grupi meningokok! Curica usred dana dobila visoku temperturu, kočenje vrata, hitno na zarazu i izoliran meningokok. Svi klinci i roditelji dobili profilaksu, mene je uhvatio takav strah a znam da nije u opasnosti. srećom pa nije bio u vrtiću!

Ovo sam napisala samo zato da vam podignem opreznost u slučaju visoke temperature, sad je sezona gripe i onda se neki simptomi lako pripišu tome a eto, nažalost je i sad "najpovoljnije" vrijeme i za meningokok.

Pazite klince i slušajte svoju intuiciju.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 21:06   #45
Joj Kikice uzas.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 21:31   #46
Meningokok nije opasan samo za djecu... Istina je da ga svi nosimo u nosu kao dio nosne flore i istina je da kod pada imuniteta prođe membranu dolazi do meningitisa izazvanog meningokokom. Ako se u roku 6-8 sati ne dobije udarna doza antibiotika pomoći nema. Lani je bilo dosta slučajeva na Krku. Dvojica od 29 i 30 godina umrli nakon 20 sati sa masovnim krvarenjem i otkazivanjem svih vitalnih organa
Tonk@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 21:35   #47
Quote:
labellina kaže: Pogledaj post
Sve si objasnila .Ne treba paničariti.
JA SE JAVLJAM ZBOG ONIH ČEVAPA
Da, ja sam pisala o ćevapima, da sam ih poželjela žarko, nako što sam se probudila iz kome. Bit će da ima nešto čarobno u tim ćevapima.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 22:10   #48
A jebiga.
Ak ga doktori ne mogu dijagnosticirat dok nije (skoro) kasno, sto ja mogu?
Osim ostat usrana od strana?
Koji me djava tjer'o da ovo citam?
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 22:15   #49
Quote:
Tonk@ kaže: Pogledaj post
Istina je da ga svi nosimo u nosu kao dio nosne flore
otkud ti ovo? Sorry, al to (srećom) nije istina.

Oni podaci koji se mogu naći govore o 5-40% ali ovisno o podneblju, populaciji, godišnjem dobu i sl., govori se u svjetskim razmjerima i nije to nešto što je dio normalne flore. Od jednog stručnjaka- epidemiologa, saznala sam da je u Hrvatskoj taj broj kliconoša što se tiče dječje populacije malen, par posto (do 5 %).

Da je tako kako ti kažeš, onda bi meningokokne sepse i meningitisa bilo puuuno više i profilaksa ne bi imala ama baš nikakvog smisla.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 22:16   #50
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
A jebiga.
Ak ga doktori ne mogu dijagnosticirat dok nije (skoro) kasno, sto ja mogu?
Osim ostat usrana od strana?
Koji me djava tjer'o da ovo citam?
ma mogu ga dijagnosticirat Zmijica, evo čim se curici to desilo u vrtiću medicinska sestra je posumnjala (ukočenost vrata i smetanje svjetla su dobar pokazatelj uz visoku temperaturu). Zato je jako važno znati prepoznati simptome.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 22:43   #51
Sori Kikica, bila sam nejasna. Mislila sam na meningokoknu sepsu
Stegne me srce svaki put kad vidim u novinama slucaj, mada znam koliko je - statisticki - to rijetko.

Za meningitis znam da ga relativno brzo identificiraju. Isto mi je koma, al ne tolika.
Sestricna mi ga je prelezala i nikakvih posljedica.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 00:20   #52
Quote:
Tonk@ kaže: Pogledaj post
Meningokok nije opasan samo za djecu... Istina je da ga svi nosimo u nosu kao dio nosne flore i istina je da kod pada imuniteta prođe membranu dolazi do meningitisa izazvanog meningokokom. Ako se u roku 6-8 sati ne dobije udarna doza antibiotika pomoći nema. Lani je bilo dosta slučajeva na Krku. Dvojica od 29 i 30 godina umrli nakon 20 sati sa masovnim krvarenjem i otkazivanjem svih vitalnih organa

Nije baš točna ova informacija.
Jedno dijete u osnovnoj je obolilo, a druga dvojca, koje li slučajnosti, u kratkom vremenskom razmaku su umrla od posljedica leukemije koja nije bila otkrivena na vrijeme.
Prvi je umro od neke sepse uzrokovane izrazito oslabljenim imunitetom koji je uzrokovala leukemija, a drugi zbog trombocitopenije koja je uzrokovala masivno krvarenje u mozgu, također kao posljedica leukemije.
moremal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 09:42   #53
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Sori Kikica, bila sam nejasna. Mislila sam na meningokoknu sepsu

Za meningitis znam da ga relativno brzo identificiraju. Isto mi je koma, al ne tolika.
.
Pretpostavljam da je ona imala onaj virusni meningitis koji nije tolko opasan. Ovaj meningokok isto može uzrokovati meningitis al on je dosta jači od ovoga virusnoga i može biti i smrtonosan.

Gle, do meningokokne sepse dođe onda kad se oni simptomi koje sam napisala ne prepoznaju na vrijeme pa dijete dobije sepsu. Zato i je jako važno uočiti prve simptome da se primi odgovarajući antibiotik i spriječi sespa.
Znanje i pravilno informiranje je jako važno jer može u ovom slučaju spasiti život djeteta, zato sam i podigla topic.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:01   #54
s obzirom da na svom forumu imamo slučaj djeteta, naš gregi, naš prelijepi anđeo, koji je s godinu i 4 mjeseca, umro od meningokokne sepse, dižem temu, kako bismo - manje širili paniku - a više širili saznanja i znanja

gregi je, koliko znam, bio zdravo dijete, zdravih vitalnih organa, samo je iznebuha, u utorak zakurio odmah visokom temperaturom (39,5 /39,7) koju roditeljima nije bilo lako skinuti. borili su se s temparaturom cijelu noć, ali je nisu uspjevali skinuti. tek pred jutro temperatura je ponešto pala i majka i dijete su zaspali. otac, koji ih je došao izljubiti pred odlazak na posao, primjetio je točkice po djetetovu tijelu te su misleći da su pretjerali s lupocetima te da je riječ o alergoreakciji - požurili u klaićevu. pred klaićevom dijete više nije moglo na nogice.
u klaićevoj je dijete dobilo prvi jaki antibiotik i hitnom je prebačeno u zaraznu bolnicu na odjel intenzivne njege.
nastupilo je krvarenje iz svih organa, dječak je povraćao krv, krv mu je išla na nos, bio je u plićoj komi, bio je na respiratoru, dobivao je trombocite, infuziju, antibiotik..u 24 sata stanje je poboljšalo, krvarenja su stala, jedino je nogica poljubičastila no nije dolazilo do nekroze tako da je bilo nade i za nju.
drugih 24 sata liječenja davalo je svima puno nade, a onda kao što znate - nastupio je šok. gregici je hrabro srce prestalo kucati.

i sada su svi, sasvim jasno i razumljivo, u strahu što činiti, kako se zaštiti,...svi smo se pitali kako je gregica došao u doticaj s meningokokom, nije išao u jaslice..

liječnici su rekli da mu je meningokok mogao biti u nosiću, i samo jedna ranica u nosu je dovoljna da prodre u krv. kao bakterija nije jaka - uništava se antibiotikom, ali ako ne reagiramo odmah - dovoljno mu je 12 sati, pa i manje - zavisno o stanju imunosustava - da učini nepopravljivu štetu..
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:09   #55
jel znate dali se može cijepiti dijete protiv meningokoka ..

mislim da je naša pedijatrica rekla da se može cijepiti ....potrebno je dva puta se cijepiti, jedno cijepljenje košta 500 kn

ani 4 - javi se, ti si se o tome raspitivala kod pedijatrice
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:10   #56
Joj, u takvom sam soku zbog malog miseka Gregora...znaci, on uopce nije isao u jaslice? Pa covjek se onda stvarno zapita gdje je to pokupio, ja sam bila ziher da je u jaslicama.
Znaci, cim se primjete simptomi slicni gripi, s naglim porastom temperature - hitno doktoru, zlu ne trebalo
Na pliva zdravlje ima clanak o meningokoknoj sepsi i nisam bas sigurna da za taj najcesci oblik postoji cjepivo.
Evo citat s jednog drugog portala:

"Što se prevencije tiče, mjere prevencije kojima se možemo poslužiti se odnose uglavnom na prevenciju širenja bolesti, a manje na prevenciju pojave inicijalnog, sporadičnog slučaja. Obzirom da se meningokoki šire kapljičnim putem, opća prevencija širenja bolesti se svodi na izbjegavanje dugotrajnog boravka u zatvorenom prostoru s puno ljudi i redovitom provjetravanju zatvorenih prostora.
Specifična prevencija je kemoprofilaksa kod osoba u bliskom kontaktu s bolesnikom i cijepljenje u slučajevima kada je to opravdano. Naime, razlikujemo 13 antigenih skupina meningokoka. Bolest najčešće u svijetu uzrokuju skupine A, B, C, W135 i Y, sa različitom zastupljenošću u razuličitim dijelovima svijeta.

U Hrvatskoj su skoro svi slučajevi uzrokovani meningokokom grupe B, a niti jedno cjepivo ne štiti od ove grupe meningokoka, te u ovakvoj situaciji, cijepljenje u Hrvatskoj nije preporučljiva preventivna mjera već preostaje kemoprofilaksa (preventivna primjena antibiotika osobama u bliskom kontaktu s bolesnikom)."

Ali mozda postoji nekaj novo? Blond lady, kad si se ti to raspitivala? To je navodno bas za taj oblik?

Zadnje uređivanje Cuska Frntifljuska : 28.03.2009. at 19:18.
Cuska Frntifljuska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:12   #57
Ja sam cula da ga moze pokrenuti slab imunitet, nekakva prehada,... cak i cijepljenje. Znas li mozda da li se on cijepio malo prije toga?
Kad nas u vrticu je umrla teta koja imala meningokok, ali joj nije smetao. Sve dok nije dobila upalu uha. Drugi dan je umrla...
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:15   #58
To je cijepivo protiv pneumokoka, meningokoka i jos necega. Idu dvije doze. Ja sam pitala pedijatricu i ona je rekla da je cijepimo bas ako hocemo, ako je cesce bolesna i ima pozitivne nalaze brisa nosa i grla.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:18   #59
ali vjerovatno imaju razni tipovi meningokoka, tipa a, tip b - a to cijepilo je samo protiv jednog tipa
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:19   #60
Koja strahota. Ja sam mislila da je malecki možda išao u jaslice. Pa kako se to djetešce razbolilo??
Prvi put kada budem išla kod pedice, ovih dana raspitat ću se malo o cjepivu.
__________________
Noa & Borna, 15.02.2008.
yasmine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.