Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2008., 15:23   #21
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Daš još jednu

ajde faco

http://img502.imageshack.us/img502/7379/prvaxem5.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/5797/drugaxlx4.jpg
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 17:33   #22
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
volim orlove, jastrebove soolove i sove. iako neznam razliku između druge i trece vrste haha. čestovidim nešto na nebu i kazu "tičar" al ko zna sta je to. previsoko su

evo, ovo cu malo podrobnije pojasniti...

molim uvazeni puk da uzme u obzir da nisam ornitolog, tako da necu ulaziti u detalje oko taksonomije, prvo jer ne znam 100%, a drugo, jer mi se ne da guglati trenutno.

dakle, postoji 8 osnovnih skupina grabljivica ( i neke koje ne znam ni sam gdje strpati, npr. secretary bird)...
to su:

1. orlovi
2. jastrebovi
3. sokolovi
4. eje
5. lunje
6. sove
7. škanjci
8. lešinari

Accipiteridae, Falconidae su neke od porodica, a spadaju u Falconiformes. trenutno nebitno.

ono sto ti vidis na nebu, a ljudi kazu 'ticar, nema veze sa 'ticarem, jer se u 99% slucajeva radi o skanjcu, a.k.a. skanjac misar.
zasto 99%? zato tako jest!

kad malo naucis o vrstama, i strpas ih u glavi u pripadajuce ekoloske nise, mnoge stvari postaju logicne. a samim time i njihovo prepoznavanje po gradji tijela.

skanjci imaju siroka i duga krila, jer su to ptice otvorenih prostora, ravnica,stepa, ali u isto vrijeme, skanjca jako cesto mozemo vidjeti u sumi. to je dosta lijena i naoko nezainteresirana pticurina, i najrasprostranjenija grabljivica na nasim prostorima.

skanjac odolje

takodjer, cest je na stupovima, dalekovodima, uz autocestu, na poljima, uz prugu...

sokolovi!

sokolovi su ptice iskljucivo otvorenih prostora, i sokolovi se gnijezde na liticama, a ne u krosjama drveca (barem koliko ja znam).
sokolovi imaju duga i tanka krila te KRATAK rep! ova gradja tijela im omogucuje pretrazivanje velikih povrsina tako sto koriste zracne struje, a opet gradja tijela im omogucuje njihov specifican nacin lova, a to je obrusavanje na plijen. skanjac se isto obrusava, a zna i zasprintati za plijenom, dok je obrusavanje sokola nesto posebno.

sivi sokol odolje

silueta sivog sokola odolje

sokola se vec da vidjeti, ali je puno rjedji od skanjca. najcesca vrsta sokola je vjetrusa ( Falco tininculus), koje imamo i u gradovima, i to u poprilicnom broju. ostale vrste u RH su sivi, stepski, kraski (Falco biarmicus), eleonorin (kojeg sam stavio gore, jer je zapravo kuriozitet, mislim da je skoro pa iscezao iz Hrvatske)... (molim nadopuniti listu vrsta sokolova )

sokolovi se konstitucijski cine puno manji od npr. jastebova, ali tezinom su tu... nadalje, sokolovi 'sjede', dok jastrebovi imaju nekakav 'pogrbljen' stav...

jastreb!! (my preciousss)

jastreba ces jaako tesko vidjeti u divljini. ako uspijes, svaka cast, meni se to posrecilo mozda 3 puta u zivotu, a vjeruj mi zbog prirode posla stalno sam u sumi i na terenu.

uglavnom, jastreb (Accipiter gentilis) je sumska zivotinja, i vrlo je plaha. jastreb ima KRATKA krila i DUGACAK rep. ova gradja tijela mu omogucuje manevriranje medju granama, i to u toj mjeri da jedva dotice grane dok prilojece kroz krosnju. (skanjac, koji isto leti medju granama, to cini puno nezgrapnije, a buduci da je kompaktnije gradje i da mu nije problem zabijati se i u grmlje za plijenom, 'lomi' grane dok leti kroz njih )

englezi ga zovu i ghost of the woods.

jastreb je prirodan sprinter i nema brze ptice od njega u startu. ma cudesna ptica, meni mozda najdraza.

stari naziv za jastreba je jastreb kokosar, sto dosta govori o njemu

jastreb ne kruzi nebom u potrazi za plinenom, nego cuci negdje u krosnji i promatra, te sprinta za plijenom. ali, kao sto rekoh, tesko da ces ga vidjeti uzivo...nadalje, njega je nemoguce pomijesati sa ijednom drugom grabljivicom. ima duge noge, siroko stopalo, tj. siroki hvat. ono sto je za jastreba specificno su njegove oci: samo kobac, i jos jedna, ili dvje vrste (koje necu namjerno navoditi) imaju zutu, odnosno narancastu boju ociju.

mladi jastrebovi imaju zute oci, koje s vremenom postaju sve tamnije.
takodjer, uoci vrlo specificnu 'bijelu obrvu' iznad ociju:

jesam li rekao da je jastreb naljepsa ptica na svijetu?

jesam li?

za usporedbu, skanjci imaju smedje oci, dok sokolovi imaju crne oci, u kojima je tesko uociti zjenicu.

ono sto narod kaze da je pticar, je kobac pticar, ili samo kobac (accipiter nisus). kobac je najblizi srodnik jastreba i njegova je mini verzija u svemu, ali ga se vec da lakse vidjeti....


eto, to bi bile neke razlike, a o ostalim skupinama ne bih...
nadam se da sam pomogao malo.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 17:55   #23
Thumbs up

Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
evo, ovo cu malo podrobnije pojasniti...
molim uvazeni puk da uzme u obzir da nisam ornitolog, tako da necu ulaziti u detalje oko taksonomije, prvo jer ne znam 100%, a drugo, jer mi se ne da guglati trenutno.
.....
1. orlovi
2. jastrebovi
3. sokolovi
4. eje
5. lunje
6. sove
7. škanjci
8. lešinari ....
eto, to bi bile neke razlike, a o ostalim skupinama ne bih...
nadam se da sam pomogao malo.
Izvanredno, kaj tek delaš kad ti se gugla? Da ima više ovakvih pravih bisera, ne bi nam trebal internet. Hvala!
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 21:06   #24


Neznam koja ti je ono kokoš. Možda škanjac, ima ih dosta različito obojanih, pa bi se tu mogao uklopiti i tvoj riđi

Držiš doma sokolovke? Možda za lov? Ako je, jel možeš pokušati opisati kako ih dresiraš, i bi li ti se vratili da nisu zavezani, da nemaju kapuljicu?
Koje su dozvole potrebne za držati npr. jastreba doma, kao životinju za lov? Ili jednostavno za kućnog ljubimca. Postoji li neki zakonski akt protiv toga? Jer su zaštićeni i plaćaju se relativno visoke kazne*. A da nađeš mladunca koji je ispao iz gnijezda?

* kazne za ubijanje
bukoči (Pandionidae)
- bukoč (Pandion haliaeetus) 19.200,00 Kn
jastrebovi, orlovi (Accipitridae)
- škanjac osaš (Parnis apivorus) 9.600,00 Kn
- crna lunja (Milvus migrans) 10.800,00 Kn
- crvena lunja (Milvus milvus) 14.800,00 Kn
- štekavac (Haliaeetus albicilla) 40.000,00 Kn
- crkavica (Neophron percnopterus) 40.000,00 Kn
- bjeloglavi sup (Gyps fulvus) 40.000,00 Kn
- zmijar (Circaetus gallicus) 21.600,00 Kn
- eja močvarica (Circus aeruginosus) 14.400,00 Kn
- eja strnjarica (Circus cyaneus) 9.600,00 Kn
- stepska eja (Circus macrourus) 40.000,00 Kn
- eja livadarka (Circus pygargus) 14.400,00 Kn
- jastreb (Accipiter gentilis) 2.400,00 Kn
- kobac (Accipiter nisus) 2.400,00 Kn
- kratkoprsti kobac (Accipiter brevipes) 40.000,00 Kn
- škanjac (Buteo buteo) 2.400,00 Kn
- škanjac gaćaš (Buteo lagopus) 4.800,00 Kn
- orao kliktaš (Aquila pomarina) 40.000,00 Kn
- orao klokotaš (Aquila clanga) 40.000,00 Kn
- orao krstaš (Aquila heliaca) 60.000,00 Kn
- suri orao (Aquila chrysaetos) 40.000,00 Kn
- prugasti orao (Hieraeetus fasciatus) 40.000,00 Kn
- patuljasti orao (Hietaaetus pennatus) 40.000,00 Kn
sokolovi (Falconidae)
- bjelonokta vjetruša (Falco naumanni) 40.000,00 Kn
- vjetruša (Falco tinnunculus) 2.400,00 Kn
- crvenonoga vjetruša (Falco vespertinus) 21.600,00 Kn
- mali sokol (Falco columbarius) 4.800,00 Kn
- sokol lastavičar (Falco subbuteo) 7.200,00 Kn
- eleonorin sokol (Falco eleonorae) 40.000,00 Kn
- krški sokol (Falco biarmicus) 60.000,00 Kn
- stepski sokol (Falco cherug) 60.000,00 Kn
- sivi sokol (Falco peregrinus) 40.000,00 Kn


Ovo boldano je neobično jer je jastreb ugroženiji od sokola, a škanjce lovci skidaju kao muhe.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 00:09   #25
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post


Neznam koja ti je ono kokoš. Možda škanjac, ima ih dosta različito obojanih, pa bi se tu mogao uklopiti i tvoj riđi
cek, cek, trazio si, dobio si...nemoj mi sad tu sve trpat pod 'ima ih dosta razlicito obojanih'


Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Držiš doma sokolovke? Možda za lov? Ako je, jel možeš pokušati opisati kako ih dresiraš, i bi li ti se vratili da nisu zavezani, da nemaju kapuljicu?
Koje su dozvole potrebne za držati npr. jastreba doma, kao životinju za lov? Ili jednostavno za kućnog ljubimca. Postoji li neki zakonski akt protiv toga? Jer su zaštićeni i plaćaju se relativno visoke kazne*. A da nađeš mladunca koji je ispao iz gnijezda?
ne znam zasto mislis da je jastreb ugrozeniji od sokolova?

ja bas mislim da jastreb ima vrlo stabilnu populaciju u RH, dok je sa sokolovima dosta drukcija prica.

sivoga bas nesto i nema previse (po mojim saznanjima), za biarmicusa se priprema projekt nekakve reintrodukcije (nije dobra rijec, jer nije iscezao iz RH).

stepskog sokola (Falco cherrug) ima oko 5 parova na podrucju Slavonije, oko Kopackog rita...al mislim da bi tu treba Strok reci koju...

ne drzim nista od sokolovki. polozio sam sokolarski tecaj, u trajanju 5 dana, i naucio sam sve potrebne OSNOVE. kazem, osnove, jer nikad ne mozes sve nauciti, ali je bitno nauciti stvari koje ne bi smio raditi kao pocetnik.
ne moras me strasiti sa kaznama, jer ja grabljivice obozavam, i opcenito volim ptice, te ne bih nikad naudio nijednoj. meni je blesavo govoriti o sebi kao o sokolaru, jer poslije tecaja nisam nikad imao nesto za sebe, jer mi to vrijeme ne dopusta.

no...postoje propisi o drzanju ptica za lov. donedavno to nije bilo regulirano, no jedan moj kolega je proturio nadopune u zakon o lovstvu, jer iako 'nas' sokolara ima jako malo u RH (mislim mozda 20ak), ima i onih samoukih...

sto se ptica tice, kod nas je strogo zabranjeno uzimanje iz divljine, ptica mora biti iz uzgoja, mora imati prsten (ali onaj koji je dobila kao pile), ili mikrocip, umetnut pod kozu. naravno, i svu potrebnu dokumentaciju, rodovnicu, vet. potvrdu...

to se odnosi na ptice koje nisu iz RH...medjutim, postoji super kul vijest, a to je da je jedna gospodja, koja je inace svjetski autoritet za uzgoj jastrebova, i sokolova, preselila iz Engleske, i dosla zivjeti u RH...naravno, nastavit ce se baviti onime u cemu je najbolja, tako da imamo dosta dobar izbor ptica za kupiti i u Hrvatskoj. inace je sam uvoz komplikacija beskonacna, a najvise koce beskorisni idioti iz Ministarstva koji nemaju pojma koji je njihov posao.

dakle, da bi drzao pticu, trebao bi imati polozeni sokolarski tecaj (info na pm), te postoje jos odredjene stavke u Zakonu o lovstvu, ne znam ih napamet.

dakle, nema drzanja divljih ptica! naravno, to je jos dosta tesko kontrolirati, ali ima nabrijanik inspektora zastite okolisa, koji bi to trebali obavljati. ako zadovoljavas sve uvjete, onda je sve savrseno legalno.
ako nadjes pticu ispalu iz gnijezda, onda je to malo kompliciran slucaj. velika je vjerojatnost da ce uginuti, ali ako odlucis pokusati ista, onda je bolje stvari prepustiti strucnjacima. i inace, ako nadjes ranjenu pticu, napucanu od lovaca, ili slomljenog krila, onda je nemoj sam lijeciti, nego je probaj odnijeti u Sokolarski centar u Sibenik, tj. u Dubravu kod Sibenika. tamo sam ja polagao tecaj, i centar se sve vise pretvara u ambulantu, i mogu ti reci da je puno tuznih prica, zavrsilo happy endom.

malo su aljkavi, pa jos nemauju web stranicu, ali sam iskopao ovo:

http://www.openphotographyforums.com...ead.php?t=5894

onaj covjek dolje, je Emilio Mendjusic, covjek koji vodi centar, i o njemu mogu pricati samo u superlativima.

dakle, ako nadjes ranjenu pticu, strpaj je u kutiju, i pravac u Sibenik

centar dobija dosta donacija, i poprilicno su dobro opremljeni, imaju opake strojeve i veterinara koji volontira (ne znam da li se uspio zaposliti).

e sad, kad je npr. ptica ranjena, i onda se operira..ne mozes je jednostavno pustiti u prirodu. ta ptica je izgubila puno misiscne mase, kondicije, i treba je ponovo utrenirati. e tu nastupa sokolarska vjestina, i na to sam posebno ponosan, jer bi teoretski mogao konkretno pomoci unesrecenoj ptici.

a prica ima svakakvih...sve slike ovih ptica koje sam ponudio na prepoznavanje su iz centra. posebno je tuzna prioca sa onim eleonorinim sokolom. naime, biokemijskom analizom krvi, ustanovljeno je da je sirotan imao puno previse lipida u krvi, bio je drzan u nekakvoj krletci, i najvjerojatnije je hranjen kojekakvim ostacima sa stola. ta ptica je bila toliko slaba, da nije mogla skociti na stalak iz mjesta, a i perje je bilo unisteno, zbog neprimjerenog kaveza...namjerno sam ga stavio za determinaciju, jer su se i u centru bome pomucili da bi skuzili o kojoj vrsti se radi.

medjutim, za godinu dana, ljepotan je lijepo izmitario novo perje, doveden je u tip top kondiciju, i sad vjerojatno zagorcava zivot mnogim pticicama negdje u Dalmaciji, ili na nekom otoku.

ima jos i gorih prica, a neke zavrse, neke dobro. neke ptice se jednostavno ne mogu oporaviti,pa ce ostatak zivota provesti u centru (npr. prrredivna zenka stepskog skanjca kojoj je lovac napucao krilo)...

i tako. o tehnikama lova ne bi, jer nije tema. ali da pojasnim, kapica se ne stavlja svim vrstama, i ona nema veze sa vracanjem ptice na rukavicu, njena funkcija je samo smirivanje ptice prilikom transporta, jer mnoge znaju biti poprilicno nervozne.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 12:44   #26
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
...
...
...
No, onda, koja je ono ptica? Ako nije škanjac, neznam.

Zbog subjektivnog dojma jer jastreba nisam nikad vidio u prirodi, a na stotine škanjaca. Kazna za ubijanje im je ista, a sivi sokol koji je kozmopolit sa 40 000kn je u rangu dosta rijetkih orlova, supova i stepskih ptica kojih malo ima pa ih onda nema...

Možda znaš imaju li lovci legalno pravo ubijati neke grabljivice, prvenstveno škanjce? Prošle godine sam naišao na jednoga, jedva sam ga uhvatio, ugurao se u nekakvo trnje. Kasnije je uginuo Neki lovac ga je sačmaricom.

Za tečaj možeš mi poslati inf. na PM, iako me lov sokolima baš ne zanima volio bih znati kako ih dresirati
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 12:33   #27
Eja koja god.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 20:30   #28
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Možda znaš imaju li lovci legalno pravo ubijati neke grabljivice, prvenstveno škanjce?
nikakvo. sve grabljivice su zakonom zasticene. a ti sa gustom prijavi svakog idiota kojeg vidis da to radi.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 20:32   #29
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Eja koja god.
bravo!

mislim da je mocvarica, nisam 100% siguran.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 12:01   #30
Imam jedno pitanje, naime, nasla sam nedavno sokola sa slomljenim krilom. nakon sanirane ozljede, nije mogao pretjerano dobro da leti, pa sam ga jos izvjesno vrijeme zadrzala. ponasao se normalno, jeo, bio je veoma pitom, pa sam cak i sumnjala da je prethodno bio neciji. Jedno jutro sam ga nasla mrtvog. krajnje neprijatno iznenadjena, vidjela sam da lezi na stomaku, blago rasirenih krila. mada sam mislila da se ptice prilikom smrti izvrnu na ledja. da li ptice usitinu mogu tako da umru (preko noci bez znakova oboljenja, naprotiv, veoma zivahne) ili da li je moguce da umru na stomaku?
Mia Roljic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:37.