Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2017., 16:21   #1901
@question_tag:
Evo, ja odselila prije par mjeseci jer je dragi dobio ponudu. Oboje smo ITevci, no ja ne radim za sad (vlastiti izbor, oporavak od operacije pa ne forsiram).

Iako je ponuda bila dobra, odluka nije pala lagano, jer iako ne mogu reći da me ludo oduševljava stanje u Hrvatskoj, niti da imam stotine prijatelja koji čekaju u redu za kavu, osjećaj upuštanja u nepoznato je da prostiš, zajeban. I bilo je večeri ovdje sa 'koji nam je kurac ovo trebalo', a onda sljedeća misao bude 'a vala, jer je tamo zakurac'. Sorry na ilustrativnosti

Ono što sam nam i sama govorila, a i starci nam također - odite i probajte, imate se kamo vratiti.

S iskustvom kojeg navodiš i parama koje tučeš ovdje, da se i vratiš nakon godinu dana nemam neke velike sumnje da ćeš naći posao s kojim ćeš uredno servisirati svoj hladni pogon. Stan imaš, to je već velika sigurnost i daje slobodna krila za istraživanje.

Što se tiče njemačkog, ja sam znala reći Guten Tag. Sad znam nešto malo više, no nemam Švabu da me motivira

Da li tečaj, ili ne, rekla bih - daj si vremena. Goethe je čujem skup, a treba onima koji žele na faxeve i slično, ne koji trebaju zbog sebe / snalaženja. Overkill je IMO u smislu novaca. Ima k'o pljeve malih škola po 200-300 eura mjesečno 4 dana u tjednu po 3 sata. Bila sam na A1.1 i bio mi je dosta zamorno taj tempo uz rješavanje hrpe administracije koja je trebala biti napravljena.

S druge strane, ljudi tamo dolaze iz raznih razloga i nisu svi tamo niti s dobrom podlogom u materinjem jeziku/gramatici, niti s željom da nauče, pa sam iskreno ispizdila čekajući ponekad da rode tu traženu rečenicu kad 'moramo raditi u timu'. Elem, meni se više sviđa učenje direkt s nekim nastavnikom, 1:1, ili eventualno u maloj grupi od 2-3 osobe. Nisam još probala, no to je sljedeće na listi, čim sredimo stan na trajnije.

Kad su me nakon mjesec dana pitali 'jel mi žao što sam ošla, je li mi se sve promijenilo sad kad gledam Zagreb' (ne pitaj za logiku, al ajde), moj komentar je bio - da se u Hr moglo nešto promijeniti toliko radikalno u mjesec dana, ne bih ja bila tako spremna otići. Ok, nakon toga su ovi iz vlade uspjeli zasrati s lex agrokorom i to, no više sam mislila s pozitivnim promjenama zbog kojih bi čovjeku bilo 'aaaa ipak se promijenilo na bolje'. Nije. Jebiga.

Ako i bude, neće ziher u sljedećih u par mjeseci, tako da imaš fore otić da ti dupe okusi život vani i ako ti ne paše, vratiti se ovamo. Uz koju fontanu više i postotak poreza, i osmo postavljanje kamena temeljca za Pelješki most, sumnjam da bi se u narednih godinu dana moglo očekivati neke revolucionarne gospodarske promjene na radikalno bolje i da se to osjeti - olitiga, ako se vratiš, vratit ćeš se na isto odakle si ošla.

Što se tečaja tiče - ti intenzivni stvarno mogu biti preintenzivni, pa si probaj pa vidi. Ono, nemoj uplatiti 6 mjeseci odmah negdje, uzmi jedan pa vidi kako ti se sviđa. Ne znam kakve se škole nude za Hamburg točno, no generalno je pravilo - ovisi o profi na koju naletiš.

Što se osobnih mentora tiče, ima online servis verbling i italki (i aplikacije za mob su također), gdje možeš naći profača za učenje na daljinu npr skypeom. Pa možeš i to probati pa vidjeti kako ti ide.

Ima i raznih youtube kanala, npr Deutch fuer Euch, pa ona ima preporuka...

Ima i meetupa, Berlin ih ima stotine, vjerujem da i Hamburgu ne manjkaju (meetup.com), što jezičnih što kakvih drugih - mislim da je dobro da čovjek ako i odluči učiti sam/online, ipak mrde dupe iz stana i podruži se s ljudima.

Najvažnije je da si nađeš neki način koji će ti biti zanimljiv, ne da učenje jezika postane tlaka i samo sebi svrha, jer onda bi ti sve moglo prisjesti. Ako ti ne treba zbog posla, a čini mi se da ne treba, onda stvarno nema žurbe - bitno je zadržati pozitivnu motivaciju i učiti s guštom. Kad prekipi, pauza, pa opet. No uz švabu mislim da neće biti problema niti s motivacijom niti s temama za učenje, tako da ti vjerojatno bude trebalo samo da netko pojasni malo gramatiku. Hrvatska je prilično slična, tako da ako se toga još nešto sjećaš, brzo ćeš to povezati, a onda ostaje 'samo' prakse
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 17:19   #1902
Quote:
question_tag kaže: Pogledaj post
A šta je kurs platt?

Hans je super Zovem ga Švabo od milja

Hvala na savjetima, treba mi da čujem tuđa mišljenja jer se bojim da si ne izidealiziram stvari pa da odluku donesem na temelju fantazije.

Danke sehr!
Platt je ustvari kao kad ti divaniš.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 18:28   #1903
Quote:
question_tag kaže: Pogledaj post
Ko što pjesnik kaže, should I stay or should I go?

Trenutno važem odluku da li ostati ili otići, pa se tako konzultiram s prijateljima, kolegama, rodbinom, pa mi je palo na pamet da pitam ovdje ljude koji znaju malo više od moje tetke.

Situacija je, dakle, ovakva: nemam neku pretjeranu želju za emigracijom, ali spanđala sam se s čovjekom iz Hamburga i tako mi već godinu i 8 mjeseci letimo amo-tamo, super nam je skupa, proveli smo veći komad vremena zajedno, čovjek je, ono, pravi Švabo u pozitivnom smislu, i sad treba skontat ko će se preseliti gdje. Pomisao da Švabu čupam iz super grada gdje ima odličan posao s kojim je zadovoljna i dovodim ga u ovaj naš ćumez mi je van pameti. Meni je ovdje na poslu koma, iako je plaća dobra, ali šta će mi to kad sam sama. Da nema Švabe, isto bih morala promijeniti posao, jer ću inače ispalit na živce.
Dakle, mislim da nije teško složiti se da sam ja ta koja bi trebala seliti, s čim načelno nemam nikakav problem. Hamburg mi je drag, osjećam se tamo ko doma, itd.
Problem je što je to, naravno, velika promjena; nisam nesklona riziku, ali ovo je preokretanje života naopačke, pa bih rado dobro razmislila prije nego što donesem odluku. Racionalno znam da bih trebala jednostavno otići, ali se osjećam nesigurno uglavnom zato jer slabo divanim njemački. To mi je zapravo najveći kamen spoticanja. Navesti ću sada okolnosti u kojima se nalazim, pa molim svekoliko forumsko pučanstvo da mi kaže imam li razloga za strah, tj. da li da prestanem srat i samo odem: imam 41 godinu, fakultetski obrazovana (prof.engleskog, near-native speaker), trenutno radim u internacionalnoj organizaciji i imam 17 godina iskustva u managementu svog odjela, otplatila sam kredit za stan koji bih, kad odem, mogla iznajmiti, kad dam otkaz dobijem 22,000 EUR otpremnine netto (da, kad JA dam otkaz), u Hamburgu ne moram tražiti smještaj jer ću živjeti sa svojim Švabom. Mogu si, dakle, priuštiti, integrationskurs tečaj nekih 6 mjeseci da ništa ne radim (što ne bih htjela, već tražim neke poslove i prijavljujem se) i bez da me Švabo hrani.
Ja bih rado dala otkaz sutra, ali nikako da prelomim tu odluku. Pročitala sam vaša razna iskustva i vidim da imam puno bolje uvjete od mnogih koji se otisnu bez love, jezika, posla i smještaja, ali voljela bih da to čujem od nekog tko ima iskustva odlaska u Njemačku i nije ni na kakav način upleten u moj život. Ak me razmete.
Zahvaljujem na bilo kakvom savjetu, svaki razgovor o ovome mi pomaže...
Sad cu na avion i doletit u ZG da te nabijem nogom u dupe da iste sekunde odletis u Hamburg.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 19:50   #1904
Odlikaši sine, samo odlikaši @ mali zeleni
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 21:03   #1905
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Platt je ustvari kao kad ti divaniš.
E ovu zadnju riječ sam morala googlati. :-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 23:07   #1906
Hvala svima sta su mi pomogli sa ovim postovima,ev trenutno 23sata spremam se na spavanje 2 dana trazim pod "Job" "Karriere" sad jedva pisem ovo skiljim na jedno oko pecu me ,inace sam Strojarski tehnicar,ponavljam bez radnog iskustva,mada ja sam voljan uciti/raditi sve oko moje struke,inace nisam struku zavrsio samo onako,jer to volim uvijek su me zanimali pogotovo radni strojevi.
Al ovo pansion moze li mi to netko objasnit,jel to hotelska soba ili ?
Msm sumnjam da se smjestaj moze preko interneta naci msm valjda treba u cetiri oka nesto sa vlasnikom toga smjestaja ili barem poslati pare.
Officer123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 23:12   #1907
Quote:
alenatore kaže: Pogledaj post
Zanima me kršim li zakon ako se prijavim u Njemačkoj dok sam u Hrvatskoj još uvijek zaposlen. Naime, imam u planu prijaviti se (imam već sve dogovoreno) i tražiti posao dok mi stigne Steuernummer i dok odrađujem otkazani rok. Ne mogu su priuštiti prazan hod.
Dakle, kroz to vrijeme bi vjerojatno bio porezni obveznik i HR i DE.
Ima li itko slično iskustvo?
Hitno mi je jer se u petak planiram ići prijaviti.
alenatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 23:32   #1908
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
E ovu zadnju riječ sam morala googlati. :-)
Nisi trebala mogla si mene pitati.
To ti je kada šokci prićaju.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 06:45   #1909
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Apropos onog što je pitao za starce, kod mene u firmi rade ljudi koji su trebali biti u penziji, jer su zračunali da im se ne isplati bit doma i heklat, pa su se preko zeit firme zaposlili i rade isto što i drugi.
Ove balkanske fore šta će raditi, stari su i sl. ne vrijede ovdje. Moja bakica kojoj pomažem vikendom na vrtu, skuplja granje, lopatira, zeza se po vrtu a ima 80 godina. Dok druga njemačka bakica koja nam je došla po granje kaj sam bakici ščupal iz vrta i s drva koja smo porušili i očistili, je sama odfurala na traktoru i iztovarila u šumi u koju ide sama po potrebi a ima samo 78 godina. Tak da je ovo sasvim drugi svijet od onog dolje.
ja bi se radije pobrinuo da su mi roditelji i dalje aktini ako mogu biti , a ne da bulje u hr programe na dalekovidnici i pričaju mi bajke iz prošlosti.
gledam po sebi, jedva sam drzao tempo i cijelo tijelo me bolilo nakon smjene, s nama je bio lik od 50+ god. i mi mlađi smo ga štedili i radili najteze poslove, jednostavno nije mogao (htio je raditi imao je volju, ali vidis po njemu da ne moze drzati tempo), zato kazem da se ovi stariji ljudi ne zavaravaju.............njima nije bitno koliko imas god., nego da li mozes posao odraditi ili ne, ako ne mozes odjebu te bez pardona
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 10:41   #1910
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Nisi trebala mogla si mene pitati.
To ti je kada šokci prićaju.
Ne bi mi tada mogao Google predložiti tečajeve jezika. ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 12:16   #1911
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ne bi mi tada mogao Google predložiti tečajeve jezika. ;-)
Samo se ti meni javi.....ućit ću te ja vrlo rado.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 16:24   #1912
divaniti je turska rijec....

znaci uzivati,raditi,ljubovati..........asikovati
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 17:06   #1913
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
divaniti je turska rijec....

znaci uzivati,raditi,ljubovati..........asikovati
Ja sam to shvatila pod "pozitivno poluditi" ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 22:32   #1914
Quote:
GLAVATAR kaže: Pogledaj post
gledam po sebi, jedva sam drzao tempo i cijelo tijelo me bolilo nakon smjene, s nama je bio lik od 50+ god. i mi mlađi smo ga štedili i radili najteze poslove, jednostavno nije mogao (htio je raditi imao je volju, ali vidis po njemu da ne moze drzati tempo), zato kazem da se ovi stariji ljudi ne zavaravaju.............njima nije bitno koliko imas god., nego da li mozes posao odraditi ili ne, ako ne mozes odjebu te bez pardona
Mislim tj čuo sam da oni uzimaju ljude prema godinama na poslove koje mogu raditi, tako je nekad kod nas bilo da su stariji radnici radili lakše fizičke poslove po firmama, a sada mislim da se ne pita nego vuci dok ne krepaš.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 00:25   #1915
Broj Britanaca koji su postali njemački državljani porastao je 361 posto u 2016., objavio je u utorak savezni statistički ured što pokazuje da mnogi strahuju da će im Brexit otežati ili onemogućiti život i rad u Europskoj uniji, prenosi britanska agencija Reuters.

Ukupno je 2865 Britanaca prošle godine dobilo njemačko državljanstvo, a očekuje se daljnji mnogo veći porast broja ove godine.

"Veza s Brexitom očigledna je", objavio je ured.

Dio Britanaca strahuje od "tvrdog" Brexita koji će zemlju isključiti iz jedinstvenog tržišta i uz ograničenja kretanja.

Britanija bi trebala uniju napustiti 2019.

Prošle je godine njemačko državljanstvo dobilo ukupno 110.400 stranaca što je 2,9 posto više nego godinu prije.

Najviše je Turaka, ukupno 16.290 iako to predstavlja pad od 17,3 posto u odnosu na godinu prije. 6632 Poljaka postala su njemački državljani što je porast od 11,3 posto, a Hrvata 2985 što predstavlja pad od deset posto u odnosu na godinu prije.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 15:30   #1916
Nisam sigurna točno sto je moj sljedeći korak.

Radili smo MRT koljena u jednoj bolnici u Hessen-u, trajalo koju minutu, dobili CD i to je to.Tamo smo došli naravno s uputnicom doktora opće prakse.

E sad tko čita moje nalaze...malo sam zbunjena. Sta nije to trebao citati specijalist gdje smo radili MRT?
Pitala sam ovdje ljude u svom gradu, kažu da oni to sad šalju automatski kod doktora opće prakse.On mi čita nalaze od MRT i upućuje na daljnje korake ako je neki problem?
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 18:33   #1917
Upravo tako.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 20:57   #1918
Da li ja mogu doci umjesto muza ako on radi-po nalaze i citanje nalaza?Hvala
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 21:32   #1919
Ako se radi o tvom koljenu onda mozes, ako se radi o njegovom onda ne mozes, nece ti reci ni slovo niti dati nalaze, oni to zovu zastitom privatnih podataka.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 23:25   #1920
Hvala
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.