Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Uvesti engleski kao drugi službeni jezik u RH do 2030.?
Da 21 29.58%
Ne 50 70.42%
Glasovatelji: 71. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2015., 23:39   #41
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi uveli njemački jezik?

Podrzavam



Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 00:11   #42
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi uveli njemački jezik?
Zato što je nebitan..
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 00:22   #43
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post


treba se boriti protiv
- engleskog kao drugog službenog jezika u rh
i protiv liberalno kapitalističke globalizacije.

na žalost
i crkva na toj strani.


Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Fora mi je vidjeti kako se ekipa, koja ne može složiti ni post na forumu bez pravopisne pogreške, zalaže za uvođenje stranog jezika kao drugog službenog.
meni je fora kaj sam se jenput složila s tobom!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 04:58   #44
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno, zašto da, zašto ne?
Kratko i jasno, ne.

Na forumu smo svjedoci vrhunskog poznavanja materinjeg jezika. Kako li bi se tek sramotili engleskim...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 08:42   #45
Identitet nekoga naroda ogleda se i kroz jezik pa gubitak suvereniteta, tako ćemo reći, vlastitog jezika jako je loša stvar za taj narod.
Zabavno je ubacivati engleske riječi iz zafrkancije ali čisto sumnjam da će hrvati ikada govoriti dvojezično.

Zato se neki jezik zove materinji a mi nismo bili pod okupacijom ili totalitarnom vlašću nekoga tko je sa engleskog govornog područja, pa da nam je to drugi jezik.
Samo u poslovnoj komunikaciji ili vlastitim izborom mnogi će inglisati ali doma i u interakciji sa drugim ljudima, u familiji... nema šanse.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 08:42   #46
S obzirom da je hrvatski jezik službeni jezik EU, ne vidim potrebe.

Sad se postavlja pitanje, kakav je status drugih EU jezika u državama članicama? Može li netko, recimo, na litavskom, u RH poslati dokument državnim i lokalnim ustanovama?
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 13:52   #47
Ok, da postavim ovakvo pitanje: zašto je uopće potrebno očuvati taj "identitet" kao narod? Čemu to? Zar je to uopće bitno?
I kako se taj identitet gubi zbog dvojezičnosti?
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 23:00   #48
Glasao ne. Ako želiš kompetitivnu ekonomiju na globalnoj razini u kojoj se populacija služi engleskim, dovoljno je da ga uvedeš u nastavu od vrtića do kraja srednje u više-manje jednakoj mjeri kao sate hrvatskog ili matematike. U Nizozemskoj i Švedskoj većina populacije zna engleski, s time da je mladima to drugi "materinji" jezik, a nemaju engleski kao službeni. Korporacije dolaze u te zemlje prvenstveno radi funkcionalnog pravosuđa, nižih koroporativnih poreza i bolje obrazovane radne snage(koja uz to i priča engleski). Jezik sam po sebi ništa ne znači, najbolji primjer anglofone zemlje u Africi. Učiniti jezik službenim bi značilo prevesti tisuće propisa, zakona, milijun i jedna adaptacija literatura pa sve do ploča na spomenicima itd. Veliki troškovi, upitna korist (bar kratko i srednje ročno) ako se gleda uvođenje engleskog samo kroz funkcionalnu perspektivu.
__________________
"There are no unachievable goals, there are no unsaveable souls,
no legitimate kings or queens, do you know what I mean?"
Ozzy O.
Big Sexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:22   #49
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno, zašto da, zašto ne?
Najbolje bi bilo uvest latinski kao službeni jezik. No svi znamo da mrtvi jezici ne prolaze (osim u znanosti i religiji). Nego da je uvijek bio aktualan jezik osvajača i onih koji su zadužili svijet svojom višom nadmoćnijom civilizacijom.

Tako da... zašto ne. Uvest engleski, maknut se od politike, kadgod CNN, NBC, ABC, BBC... i neznam koja izvorna engleski govoreča TV/radio postaja ili popularan portal tvrdi nešto u prilog engleski-govorečih država da sve to uzmemo sa zrnom soli.

A forsirati i kolikogod je moguće širiti svoj jezik i kulturu.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:25   #50
Quote:
Big Sexy kaže: Pogledaj post
Glasao ne. Ako želiš kompetitivnu ekonomiju na globalnoj razini u kojoj se populacija služi engleskim, dovoljno je da ga uvedeš u nastavu od vrtića do kraja srednje u više-manje jednakoj mjeri kao sate hrvatskog ili matematike. U Nizozemskoj i Švedskoj većina populacije zna engleski, s time da je mladima to drugi "materinji" jezik, a nemaju engleski kao službeni. Korporacije dolaze u te zemlje prvenstveno radi funkcionalnog pravosuđa, nižih koroporativnih poreza i bolje obrazovane radne snage(koja uz to i priča engleski). Jezik sam po sebi ništa ne znači, najbolji primjer anglofone zemlje u Africi. Učiniti jezik službenim bi značilo prevesti tisuće propisa, zakona, milijun i jedna adaptacija literatura pa sve do ploča na spomenicima itd. Veliki troškovi, upitna korist (bar kratko i srednje ročno) ako se gleda uvođenje engleskog samo kroz funkcionalnu perspektivu.
Ako bi neki jezik, u ovom slučaju engleski, bio službeni to ne znači da taj zakon vrijedi retroaktivn i da se baš sve mora prevesti na njega. A ako ne dobije službeni status opasnost je da će ga se manje učit od materinjeg, a trebalo bi ga učiti jednako kao i materinji.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:50   #51
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ok, da postavim ovakvo pitanje: zašto je uopće potrebno očuvati taj "identitet" kao narod? Čemu to? Zar je to uopće bitno?
I kako se taj identitet gubi zbog dvojezičnosti?
Znači, ni prava manjina nisu bitna?
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 13:03   #52
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Znači, ni prava manjina nisu bitna?
Kakvo je to sad pitanje?

Kako će službeni jezik utjecati na njih? Oni mogu i dalje govorit po svome.

Zašto vam je toliko bitan jezik i njegovo očuvanje kad se on sam po sebi mijenja tijekom vremena, a njegov nestanak je neizbježan? Čemu toliki konzervativizam?
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 19:57   #53
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Kakvo je to sad pitanje?

Kako će službeni jezik utjecati na njih? Oni mogu i dalje govorit po svome.

Zašto vam je toliko bitan jezik i njegovo očuvanje kad se on sam po sebi mijenja tijekom vremena, a njegov nestanak je neizbježan? Čemu toliki konzervativizam?
Kakav konzervativizam, pa jasno je da se jezik mijenja, on je živo biće , i običaji se mijenjaju i genetska slika naroda se mijenja...samo što se to danas pod žrvnjem globalizacije događa puno brže...i dublje pogađa male narode i male kulture...malo mi je jezivo to slavljenje brisanja bilo kakvog oblika različitosti...

A ja sam mislila da su različitosti nešto pozitivno, i da ih treba njegovati...i onda netko priča o konzervativizmu...

Ako smijem napomenuti, ratovi i netrpeljivost se događaju i među jezično i etnički veoma sličnim nacijama ( Balkan, Rusi i Ukrajinci)..malo mi je naivno vjerovati da će Zemlja postati prekrasno mjesto za život ako svi počnemo govoriti engleski.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 20:13   #54
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
malo mi je naivno vjerovati da će Zemlja postati prekrasno mjesto za život ako svi počnemo govoriti engleski.
Barem bi komunikacija trebala biti jednostavnija i kvalitetnija.

Ko zna, možda se svijet ujedini u budućnosti.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 20:22   #55
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Barem bi komunikacija trebala biti jednostavnija i kvalitetnija.

Ko zna, možda se svijet ujedini u budućnosti.
Gore si napisao da manjine mogu i dalje govoriti po svome. Znači, tebi je problematična samo većina ?
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 20:57   #56
Kakve su to sad manipulacije?
Pišem čisto hipotetski, stavljam na papir prednosti i nedostatke, i nadam se da će mi i ostali pomoć oko toga. Ovo je rasprava, samo razgovaramo.

Dakle, za početak mislim da je dvojezičnost dobra ideja. Pričamo o službenim jezicima, ljudi bi doma mogli govorit i klingonski što se mene tiče.
Zajednički jezik je obvezan (odnosno bilo bi jako zgodno radi sporazumijevanja), jer komunikacija je ključ društva. A znamo da je društvo zapravo interakcija među pojedincima.
Tu interakciju poboljšava i olakšava zajednički jezik.

Nadam se da sam pojasnio.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 21:28   #57
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
malo mi je naivno vjerovati da će Zemlja postati prekrasno mjesto za život ako svi počnemo govoriti engleski.
Neće postati takvom, nego će izumrijeti još n-ti broj jezika dok ne opstane -tak glavnih. A poslije toga ide vjerojatno nekakav sinkretizam među tim jezicima pa ćemo imati pet-šest umjetnih jezika spravljenih od po dva-tri od tih preživjelih. Ali njime će zbog rasprostranjenosti i lakoće gramatike govoriti puno veći sloj ljudi nego što govori esperanto.

Nadalje, zbog ratova i etničkog čišćenja (moram li spomenuti da ih ne opravdavam) stovrit će se veliki monolitni blokovi naroda. Blokovei će eventualno stupati u saveze tipa EU EAU, AU, Sjevernoamerička i Južnoamerička Unija. A hoće li nas kapitalisti u tako krupnom sistemu orobit ili će radništvo ipak utjecati donekle na svoju slobodu ostaje da se vidi.

Radnici će biti mobilniji, ali ako Unije iliti Savezi u svojim granicama svagdje približno jednako reguliraju visinu plaće za određeni posao, potreba za mobilnošću zbog pojave trbuhom-za-kruhom neće ni postojati jer se nikome neće isplatiti ići van. Osim ako se obrazue za nešto za čime postoji ogromna potreba ali samo u jednom dijelu toga saveza.

Neće sve ovo ići tako brzo. To će, ako ne bude toliko razornih ratova da sve sruše kao u WW potrajati nekih 200-300 godina.

Široke mase ne trpe nagle promjene.

Mislim da do potpunog ujedinjenja nikad neće doći. Previše smo razlitičit. Blokovi, eventualno i savezi da. Dalje od toga jednostavno neće ići.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:07   #58
Nema potrebe - nije službeni ni u SAD.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:07   #59
Mene fascinira kad kolonijalni narodi prihvate jezike svojih gospodara kao službeni.

Indija recimo, službeni jezik engleski i siromaštvo koje još ni mi Hrvati nismo osjetili...

Danas se vozio u busu i bili neki strani studenti, šprehali na engleskom, meni se gadilo slušati, kao da sam u nekoj kolonijalnoj državi i naravno, nisu platili karte za bus ipak su došli na balkan u kojem je engleski službeni jezik!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 19:35   #60
Dobro, vidim da je većina protiv usvajanja engleskog.
Sad, s obzirom da za SAD Hrvati trebaju radne vize i nije tek tako otputovati tamo, te odluku vrha UK da Hrvati i dalje trebaju radne vize nekoliko godina i nisu dio Schengen zone...
Smatrate li da MZOŠ treba poticati mlade da uče njemački jezik više od engleskog?
putnikbroj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.