Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 21:18   #401
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
Ne, jer nema grijane siceve !!!
A jebiga..

No da ponovim jedno vazno mi pitanje..

Tih 60k je sa ili bez podnog/radijatora?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 23:56   #402
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A jebiga..

No da ponovim jedno vazno mi pitanje..

Tih 60k je sa ili bez podnog/radijatora?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
citaj sa razumijevanjem:
wiesmann oprema i njihova ponuda za opremu koju su po projektu htjeli mi prodati
nigdje ne spominjem razvod po kuci, renovirao sa kotlovnicu i ostavio stare radijatore
ako pronadjem negdje tu ponudu budem ju tu pokazao pa da vidis igranje sa brojevima
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 08:01   #403
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
citaj sa razumijevanjem:
wiesmann oprema i njihova ponuda za opremu koju su po projektu htjeli mi prodati
nigdje ne spominjem razvod po kuci, renovirao sa kotlovnicu i ostavio stare radijatore
ako pronadjem negdje tu ponudu budem ju tu pokazao pa da vidis igranje sa brojevima

Pa.. Ne znam što su onda stavili u tu ponudu.

Zbunilo me jer ženin tetak kod kojeg smo bili neki dan ima Vitodens 222-F i platio je ~35 000 sa instalacijom i puštanjem u pogon. Kupljeno u Osijeku, ne znam gdje. Ima isto 3 kruga.
A gledajući na idealo.de, to je isti cjenovni razred kao i 200-W.


Znači, nema mi druge nego čekati službene ponude pa se iznenaditi.
Kako mogu toliko varirati cijene, nije mi jasno. Kao da nema nikakve regulacije na tom tržištu, nikakvih standarda ni normativa.

Ovdje kod nas, godišnje redovno održavanje sada plaćamo za plinski bojler (neki manji vaillant) 300kn. A prijatelj u ZG kaže da on uzme 1500. Na prvu, rekao bi čovjek da je u ZG veća konkurencija pa da ne mogu ni cijene baš gore, platežnoj moći unatoč.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:55   #404
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa.. Ne znam što su onda stavili u tu ponudu.
evo pa čitaj

http://imgur.com/hWqkJ4k
http://imgur.com/SzgWo0X

bez radova i ugradnje....
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 15:49   #405
Mama mia.. To nije ni blizu all-in-one
Ako to sve (pa i više) trebam za ovaj jeftiniji, znači da je razlika.. mala..

Pa uz takvu cijenu, ako se ispostavi da mi kuću danas sutra kad se bude napravila može zadovoljiti neka TP <7kw, onda nema smisla ni ići na plin..

60k+priključak+instalacija (sigurno reda 5k ili više).. 10 000 € minimum :[

Hvala ti na tome!

Idem baš nazvati tetka da vidim da li je što zaboravio spomenuti
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:34   #406
Da li netko ima proruku za sljedeću kombinaciju
- nova dobro izolirana kuća 200m2 (20cm zid, 30 cm strop, 12 cm pod, troslojna stolarija)
- podno grijanje
- plinski bojler

Na stranu rasprave o cijeni, ali recimo da želim kompaktni sistem, all-in-one (Vitodens 200/300W ili Vaillant ecoCOMPACT npr), 4 zone grijanja.

Na što od dodatnih stvari obratiti pozornost prilikom odabira proizvođača?
Elektronika mi se čini kao ono gdje su najviše razlike, ne vjerujem da sam kotao može neku veliku razliku činiti, ipak je to iskušana i usavršena tehnologija. Po tom pitanju, koji brend je najbolji, Viessmann? kakav je Vaillant u usporedbi? Ili neka treća marka?

Cijenom je Vaillant kod nas jefitniji, iako gledajući u njemačkoj, na idealo.de, tu su negdje. Meni je strojar rekao cca ~20 000 za Vaillant (neznam koji) i ~30 000 za viessman 222-f. Nije mala razlika. Pošto je usporedi ta 2, pretpostavljam da i Vallant ima regulaciju uključenu u taj all-in-one sistem.

Servisiranje, pretpostavljam, je nešto lakše za Vaillant, jer je rašireniji kod nas? Da li je i jeftinije, dugoročno?
Sada imamo u staroj kući Vaillant stari kombi bojler, radi super, svake godine samo 300kn za servis/baždarenje.

--------------------------
Također, čitao sam nešto o vanjskom osjetniku temperature. Lome se koplja oko isplativosti istoga, ali logika mi se čini u redu. Znači elektronika svojim algoritmima, uz poznatu vanjsku i unutarnju temperaturu te temperaturu vode, i uzimajući u obzir termalno "kašnjenje" (radi izolacije), modulira temperaturu te na taj način smanjuje broj paljenja/gašenja bojlera (što je navodno bitno), smanjuje fluktuacije u unutarnjoj temperaturi (pogotovo u prijelaznim razdobljima) te eto nešto i uštedi goriva. Da li netko ima iskustva sa tim u kombinaciji plina i podnog grijanja? Navodno je kondenzacijski sa tim najbolje uz radijatore, jer se onda više dobiva kondenzacijom i nema termalne mase estriha.

Prije nego budem tražio ponude, zanima me ako netko nešto o tome zna, koliko je to extra na sam uređaj? Nije mi do uštede toliko, već da si pojednostavim život, da ne moram to sam regulirati. Da li uopće idu onda termostatit po zonama u tom slučaju?

Kod dobro izoliranih kuća, i tako i tako se temperatura nekako ujednači, zbog termalne mase a slabijih gubitaka prema van, tako da vjerojatno razlike nisu velike, li kad radim, htio bih napraviti što bolje , u skladu sa mogućnostima.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 00:30   #407
Teško je tu biti pametan, no Vaillant je najrašireniji i ima uvjerljivo najviše servisa, kao i dostupnih rezervnih dijelova. Treba imati u vidu da će se neki kvar na bojleru dogoditi u 1. mjesecu, isto kao i što je vjerojatnije da će frižider crknuti u 7. mjesecu

Na području Zagreba za Viessmann ima svega 5-6 servisa što je malo ako treba neki hitni popravak usred zime. Inače imam katastrofalna iskustva s tom markom, 2 puta otkazao sekundarni izmjenjivač topline u 6 godina starosti bojlera, a na servisera se čeka i po nekoliko dana. Ti serviseri su inače isto posebna priča, što se tiče njihovog znanja i stručnosti, koja je prilično jadna.

Postoje i Weishaupt iz Njemačke te Hoval iz Liechtensteina, zanimljivo obje marke sebe smatraju samim "vrhom vrhova" u plinskoj tehnici. Možda i je tako, no vjerojatno im je i cijena u skladu s time. Inače obje imaju na području Zagreba predstavništva, no zanimljivo pitanje je ugrađuje li itko njihove proizvode i isplati li se to uopće, imajući u vidu cijenu i ograničen broj servisa. Mi smo naprosto presiromašna država i tržište za takve stvari tako da je najsigurnije gledati da se uzme nekoga što raširenijeg s dobrom servisnom podrškom, po mom mišljenju.
__________________
It's who I am, it's what I am. Right or wrong, I can't change that.
Broxigar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 06:36   #408
Hvala Broxigar. To je upravo i moj dojam bio kada sam malo gledao, iako, visman ima navedeno 7-8 servisera/prodavača u Slavonskom brodu gdje sam ja. Naginjem naravno Vaillantu, po nekim recenzijama što sam čitao, to je neka srednja klasa.

zatražit ću ponude ipak od obadva, jer jednog Viessmann partnera znam osobno, pa ću vidjeti finalne ponude.

I dalje me zanima za ovaj vanjski termostat, ako netko nešto zna. Zvuči jako korisna stvar, a ako sam dobo vidio cijene, nije ni skupo. Samo je pitanje regulacije, da li će mi instalater ovdje znati to namjestiti, ili da li ću ja sam kasnije znati namjestiti te sve krivulje da to radi kao urica.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:09   #409
instalacija plinskog grijanja

Poštovani forumaši...
Vidim ima vas dosta kaj se kužite u plinsko grijanje pa se nadam da ćete i meni dati neki odgovor.
Btw ne znam da li sam pogodila temu. Ako jesam super, ako ne kam da idem??
I samo da se odmah ispričam ako nešto krivo napišem ili koristim krive izraze, iskreno nemam pojma o tome kao i muž , zato sam tu da čujem savjete.

Znači situacija je sljedeća:
Radi se o kući - Dubrava, Zagreb. Instalacija plinskog grijanja.
Trenutačno koristimo grijanje na drva. Investirali smo prije nekih 2-3 godine i kupili veliku peć tako da sad imamo centralno grijanje. Peć se nalazi u podrumu. Samo da napomenem da su u pitanju dvije spojene kuće. U jednoj živi muževa obitelj a u drugoj smo mi. Podrum se nalazi u drugoj kući.
E sad. Grijanje na drva je super. Mi imamo u prizemlju nekih cca 60-70 kvadrata otvorenog prostora. Nismo znali koliko i kakvi nam trebaju radijatori pa smo poslušali izvođače i uzeli dva velika radijatora i jedan manji za kupaonu i još jedan za predsoblje. Nakraju je ispalo da su nam preveliki radijatori. Tj jedan veliki mi je stalno zatvoren jer je prevruće pa se dogodi da moram otvarat prozore i vrata da uđe svježeg zraka. Prije godinu dana smo napravili kat. Tamo je trenutačno samo jedna soba (spavaća). Nema radijatora i taman je za spavati. U budućnosti planiramo napraviti još jednu sobu i mini kupaonu.
Uglavnom da ne duljim...
Razmišljamo da se prebacimo isključivo na plinsko grijanje.
Drva su super i financijski nam je jako isplativo. Gledajući na sva 3 stana plus podrum koji se isto grije, sve skupa potrošimo malo manje od 30 kvadrata drva (iskreno ne znam da li je puno ili malo), a grijemo se znači od 10/11 mj, do 3/4 mj - ovisno kakva je zima. Ispada nas po kućanstvu cca 2.500 kn što je po meni ništa. No uvijek mora biti netko dežuran koji će ubacivat drva, čistiti peć, moraš čekat ponoć da ideš ubaciti zadnja drva inače ti vatra neće izdržati do jutra, nekome je vruće, nekom je hladno....i tako da sad ne nabrajam, čim nas je više teško sve zadovoljiti.
E sad što se tiče plinskog grijanja. Trebala bi sve informacije. Od početka do kraja. Plina ima u našoj ulici. Kod koga idem prvo? Tko je zadužen za šta? Vidjela sam na gradskoj plinari da treba hrpa dokumentacije za priključak. Šta sa bojlerom (pretpostavljam da to više nisu oni bojleri gdje vidim da vatra gori ili jesu). Jel može isto biti u podrumu pa se samo priključi na naše cijevi (pretpostavljam da mogu koristiti iste cijevi i radijatore koje i sada imam). Trebam li kakav dimnjak napraviti?? Znači plin bi koristili samo za grijanje. Što se tiče grijanja vode za tuširanje i suđe to ostaje na struju.
Znam da je duži post, ali svaka informacija bi nam dobro došla.

Hvala unaprijed na bilo kakvom odgovoru.
mariva216 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 17:58   #410
Da li se komletno prebacujete na plin ili samo tvoj dio?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 18:21   #411
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Da li se komletno prebacujete na plin ili samo tvoj dio?
Samo bi se nas dio prebacio na plin
mariva216 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 19:58   #412
Nadji inzenjera strojarstva da ti napravi projekt u kojem ce ti proracunati i koliki radijatori ti trebaju i kakav bojler.
Trebas dimnjak, fasadne su zabranili.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 20:09   #413
Nisu zabranili fasadne samo3 se ne mogu stavljat sam tak kao ti hoces kao prije. Meni je odobren od zg plinare fasadni

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 20:43   #414
Quote:
mariva216 kaže: Pogledaj post
Samo bi se nas dio prebacio na plin
Za regulaciju topline ugradite termostatske ventile na radijatore i prestrujni ventil u kotlovnici - pa se prostor nece pregrijavati.

Za ne dezuranje i ubacivanje drva u ponoc - ugradite puffer (akumulacijski spremnik) u kotlovnicu pa kada nema vatre bude se iz njega grijalo.

I dalje se onda grijete na drva, jeftino i sa znatno povecanim komforom. A te preinake budu znatno jeftinije nego uvoditi plin.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 21:23   #415
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Za regulaciju topline ugradite termostatske ventile na radijatore i prestrujni ventil u kotlovnici - pa se prostor nece pregrijavati.

Za ne dezuranje i ubacivanje drva u ponoc - ugradite puffer (akumulacijski spremnik) u kotlovnicu pa kada nema vatre bude se iz njega grijalo.

I dalje se onda grijete na drva, jeftino i sa znatno povecanim komforom. A te preinake budu znatno jeftinije nego uvoditi plin.
Ma nije samo ubacivanje drva u ponoc. Treba netko i ta drva dodatno sa sjekirom prepolovit, tu su i financije. Nemaju svi kad bi trebalo novaca za platiti pa.onda njima posudi i tak,svasta nesto.. Tesko se i sa svim ukucanima dogovorit. Moje je razmisljanje da odmah uzmemo metara drva koliko nam treba i mirni smo (hvala bogu imamo prostora) dok neki nisu takvog razmisljanja i onda se dogodi da moras narucit drva po najvecoj zimi po duploj cijeni i drva su ti puna snijega i mokra. Tako da smo mislili da je plin ipak najjednostavnija varijanta grijanja
mariva216 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 22:11   #416
Ali budi svjesna da ti je i najskuplja varijanta grijanja plin. U neizoliranoj kuci to je utopija.
Razmisli radije o paletima.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 23:00   #417
Što nije cijena kwh iz peleta slična kao i plin?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 10:01   #418
Quote:
mariva216 kaže: Pogledaj post
Ma nije samo ubacivanje drva u ponoc. Treba netko i ta drva dodatno sa sjekirom prepolovit, tu su i financije. Nemaju svi kad bi trebalo novaca za platiti pa.onda njima posudi i tak,svasta nesto.. Tesko se i sa svim ukucanima dogovorit. Moje je razmisljanje da odmah uzmemo metara drva koliko nam treba i mirni smo (hvala bogu imamo prostora) dok neki nisu takvog razmisljanja i onda se dogodi da moras narucit drva po najvecoj zimi po duploj cijeni i drva su ti puna snijega i mokra. Tako da smo mislili da je plin ipak najjednostavnija varijanta grijanja
Ako nema snage moze ti i pilar i rasjeci i sloziti drva za cca 50 kuna po metru. Drva se mogu kupiti na proljece ili dva puta a da je sve spremno za zimu. Uostalom kotlovi za centralno primaju velike cjepanice drva. Ne znam zasto trebas dodatno cjepat sjekirom. Sto se same love tice - ne moze biti da te zima iznenadi i da love za grijanje nema a kasnije ima. To znaci da love ima ali se s njom krivo upravlja. A jedan od visokih prioriteta je bas grijanje.
Plin ce ti biti izuzetno skup na mjesecnoj bazi ako je starija neizolirana kuca - a je. Trebas vidjeti jel imas pogodan dimljak i uvadjanje i atesti - dakle i u startu hrpa love.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:43   #419
Koliko u pravilu košta priključak za plin u nor Slavoniji (okolica s broda, selo)?

Znam da varira, ali ti neki atesti i to sve, nemam pojma za to.

Strojar kaže 6-7 tisuća kuna, ali kako ovdje svi nekako insinuiraju strašne cifre, sad sumnjam u to.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 12:43   #420
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ako nema snage moze ti i pilar i rasjeci i sloziti drva za cca 50 kuna po metru. Drva se mogu kupiti na proljece ili dva puta a da je sve spremno za zimu. Uostalom kotlovi za centralno primaju velike cjepanice drva. Ne znam zasto trebas dodatno cjepat sjekirom. Sto se same love tice - ne moze biti da te zima iznenadi i da love za grijanje nema a kasnije ima. To znaci da love ima ali se s njom krivo upravlja. A jedan od visokih prioriteta je bas grijanje.
Plin ce ti biti izuzetno skup na mjesecnoj bazi ako je starija neizolirana kuca - a je. Trebas vidjeti jel imas pogodan dimljak i uvadjanje i atesti - dakle i u startu hrpa love.
Tko i kako upravlja sa lovom u to ne mislim ulaziti. Zato sam i napisala da se radi o 3 obitelji koje imaju različita razmišljanja i u nekim stvarima se ne možemo dogovoriti. Zato bi se i htjeli od njih u potpunosti odvojiti što se tiče grijanja.
Naša kuća je za razliku od njihove novo sagrađena. Imamo unutarnju i vanjsku izolaciju i pvc prozore.
mariva216 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.