Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 16:53   #1621
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Mislim da je to prvenstveno počelo od samih trgovaca, a u to vrijeme u tadašnjoj državi nije ni bilo drugih ventila osim tih... kaj je prodavač ponudio, to se moralo ugraditi. a i to je tada bila nova tehnologija koju ipak, bez zamjerke za bilo koga, mnogi nisu poznavali.
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Svi majstori iz toga doba, koji su delali susjedima vodovode, izbacivali su kuglice iz koljena. Tak je i pri meni. Na mjestu ventila stoji šaraf M10 a ventil za pumpanje zraka postavljen je na vrh spremnika. Između pumpe i spremnika nalazi se samo šiber ventil, pomoću kojega dižemo tlak pumpe, tijekom punjenja usisne cijevi kad pumpa ostane suha.

Kad je pumpa kupljena, bila je spojena zajedno s hidroforom, poprečno na istom postolju. Tu je i bilo famozno koljeno s kuglastim nepovratnim ventilom, kojega je kasnije majstor prepravil (razlotal ventil i izbacil kuglu van) dok je okretal pumpu uzduž.
kod mene su u prošlosti svi majstori stavljali te koljeno 90* nepovratne sa kuglom i ventilom za zrak,sad stavljaju sa oprugom a ventili za zrak su ionak na posudi kao i obvezatni šiberi za zaljevanje pumpe između nepovratnog i pumpe, evo čitam da i sami tvrdite da je u originalu bio montiran nepovratni (ne naknadno od majstora -od vašeg majstora je u ovom slučaju original demontiran),dakle original montaža nema veze sa našim majstorima i našim prijašnjim i sadašnjim trgovcima, ja više vjerujem "svojim" majstorima tj. kolegama sa zajedničkog terena kao i svojem iskustvu koje sam u kratkom crtama iznio i ovdje kao i original instalacijskim sklopovima, to me uvjerilo upravo u ovo što tvrdim da je lakše krenuti od provjere nepovratnoga kod pumpe i posude između dva kugl ventila nego usisne korpe/injektora ili provjeravati 3~4 spoja na usisnoj grani npr. u zemlji
Old Jučer, 21:58   #1622
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
to me uvjerilo upravo u ovo što tvrdim da je lakše krenuti od provjere nepovratnoga kod pumpe i posude između dva kugl ventila nego usisne korpe/injektora ili provjeravati 3~4 spoja na usisnoj grani npr. u zemlji
Kuglasti ventili ili obični ventili 5/4" nisu se ugrađivali između kotla ventila i pumpe. Koljeno je bilo uvijek stavljeno na posudu i zatim direktno s prirubnicom na pumpu. Zatim je cijev bez holendera, bila opet spojena na prirubnicu i direktno u šaht kroz zid.

Provjera ispravnosti kugla koljena - ventila, bila je otežana jer se sve spajalo tako knap . Obično je pumpa uvijek bila stavljena do zida, tako da se juako teško servisirala. Zakaj je to tak bilo, nije mi jasno ali svaka promjena znala je biti popračena izjavom , " ali kod mojeg susjeda to tak radi godinama"......

Ako se gumica u koljenu provjeravala, ali tek kada pumpa više nije mogla ubacivati vodu u spremnik, prvo ju je trebalo izbiti iz dosjeda , gdje je znala ostati zacvikana. Onaj dio ventila koji je bio udubljen u koljenu i zalemljen, na toj isto gumici je napravio lagani polukružni utor. Kad je taj utor uslijed ograničenog okretanja ipak došao u poziciji da sjedne na sic, naravno da nije držalo vodu.
Tko je to zna? Nitko, osim majstora, koji su povremeno znali zamijeniti gumice - kuglicu.
Zato mi molim vas , ako niste imali posla s tim "sranjima" bez obzira na dobre namjere, nemojte govoriti da je to dobra stvar i da je godinama radilo! Je radilo, ali kak je držalo vodu, to ipak ne znate! Nisam ovo čuo , nego sam godinasma rješavao takva sranja. Usisna korpa je jedini zakon i mjerilo za ispravnost i rad pumpe kod hidrofora.

Neću više pisati o tim "glupostima" jer me ljute, ne vi koji komentirate, nego kad se samo sjetim koliko vremena i truda sam izgubio na tome, a sve tak lijepo radi i bez toga. Poštujem vaša mišljenja ali ostajem kod svojih tvrdnji. Iz iskustva, a ne iz mišljenja.
Old Jučer, 22:24   #1623
Majstore i dr.

da rezimiramo taj doadtni nepovratni ventil ne treba i točka.

Kako je opisao ZVON u postu 1615 i 1620, pumpi je lakše dignuti vodu kad je sve u "vodi" pod tlakom, nego kad stave taj ventil koji u biti može stvarati zračni čep, ako na korpi ili injektoru malo vode propusti, tj. ako su isti neispravni, ne zatvraaju dobro.

Zaj stalni tlak je ujedno dobar, ako sam dobro shvatio, jer provjerava rad korpe i injektora tj. daje ti signal da nešto sa korpom nije OK.

Provjera ispravnosti se ogleda u stalnom tlaku kad zatvorimo potrošaće tj. odmah poslje hidrafora zatvoriš ventil prema odlazu vode u kuću i pratiš po manometru što se događa, ako tlak pada znači da negdje pušta korpa ili neki drugi spoj. od pumpe do korpe, to je to ?

Ispravite me ako griješim.
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:13   #1624
Da.
Old Jučer, 23:13   #1625
Ne, ne griješiš.
Razlika s ibez ventila iza pumpe je u tome da nakon kaj pumpa stane, tlak padne za nekoliko 1/10 bara, radi toga jer se usisne cijevi napuhnu od povratnog tlaka, dok su stisnute podtlakom dok pumpa vleče.

Ispravno razmišljaš o ispitivanju nepovratnog ventila na korpi.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 05:33   #1626
i sad vječna dilema
pedrolo , 4block m 2 -13 ili 2-20
ona bez sumnje treba nepovratni prije spremika , koji tip nepovratnog uzeti?
bunar je 12 m , upotreba za seosko domačinstvo
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 07:08   #1627
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
ona bez sumnje treba nepovratni prije spremika , koji tip nepovratnog uzeti?
Pazi samo da ne uzmeš ventil sa klapnom i ugradiš ga kontra na okomitu cijev!
Old Danas, 11:24   #1628
Coleni sa oprugom,nema brige nakon cca.90 metara u horizontali ,više se ne sječam koja pedrolo pumpa,radi kontinuirano več 4 godine
Old Danas, 17:06   #1629
pozdrav svima, trebao bi preporuku kako rijesiti tlak vode u kuci. situacija je takva da vode ima ali je tlak jako slab i na zadnjem katu voda prakticki kapka kad se na donjim katovima ukljuce tusevi i slavine.

postoji li neki rezervoar s pumpom ali da to radi kako spada, da se moze ugraditi na zadnji kat, i da je pouzdano?

na zadnjem katu se nalaze dva kupatila, kuhinja i vrt, a koristi se samo 4 mjeseca u godini. donji katovi bi ostali spojeni direktno na vodovodnu mrezu.

recimo da mi cijena nije bitna ako stvar radi kako treba.

zahvaljujem
Johnny Kukumar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.