Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2005., 15:57   #1
Pravo na povrat poreza Q&A

Sto sve trebam priloziti prilikom podnosenja godisnje prijave poreza da bi dobio olaksicu na temelju podstanarstva.

Hvala


Radi lakšeg snalaženja u raspravi, po prijedlogu korisnika CottonEyeJoe, predlažem da prvo ispunite tablicu Izračun poreza na dohodak za 2011. godinu iz koje će vam vjerojatno velik broj pitanja biti jasan (ili jasniji) kako ne bi temu gušili stalno jednim te istim pitanjima. Hvala na razumijevanju.

P.S.: Ovaj komentar će se prema potrebi uređivati radi stavljanja korisnih linkova koji bi omogućili jednostavniju raspravu.

Zadnje uređivanje drot13 : 20.02.2012. at 13:08. Reason: link
tomm44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 22:26   #2
Potrebna dokumentacija

- ugovor, odnosno preslika ugovora o najmu

- dokaz o pla?enoj najamnini u poreznom razdoblju, odnosno preslika naloga o doznaci najamnine ili potvrde najmodavca
_

Kopi-pejstano sa http://ccenterclient.pu.mfin.hr/
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 23:08   #3
Quote:
Lei kaže:
Potrebna dokumentacija

- ugovor, odnosno preslika ugovora o najmu

- dokaz o pla?enoj najamnini u poreznom razdoblju, odnosno preslika naloga o doznaci najamnine ili potvrde najmodavca
_

Kopi-pejstano sa http://ccenterclient.pu.mfin.hr/
Ovu stranicu obavezno stavljam u bookmarke.
Nego, sto se meni moze dogoditi ako cifra na ugovoru i cifra na potvrdi nije ista? Jasno mi je sto se moze dogoditi najmodavcu.
tomm44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 14:04   #4
Pravo na povrat poreza

Uređivao sam vlastiti stan pod hipotekom...imam račune za izvedene radove....da li se isti priznaju za povrat poreza tj. što bi sve trebao priložiti prijavi poreza... isto tako sam i kupio 2006 godine taj isti stan i platio 5 % poreza... da li se i taj porez priznaje za povrat...sve u svemu gdje se može višem saznati što se sve priznaje za povrat poreza...hvala unaprijed
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 23:08   #5
Quote:
BUBO kaže: Pogledaj post
Uređivao sam vlastiti stan pod hipotekom...imam račune za izvedene radove....da li se isti priznaju za povrat poreza tj. što bi sve trebao priložiti prijavi poreza... isto tako sam i kupio 2006 godine taj isti stan i platio 5 % poreza... da li se i taj porez priznaje za povrat...sve u svemu gdje se može višem saznati što se sve priznaje za povrat poreza...hvala unaprijed
Probaj na www.porezna-uprava.hr ili direktno kod njih na šalteru, a inače to ti znaju i knjigovođe u firmama.
Za porez na kupljenu nekretninu /5%/ nema povrata, jedino se on ne plaća, ili imaš pravo povrata, ukoliko se nekretnina nalazi na području od posebne državne skrbi.
garfild45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 00:49   #6
Možeš do 12000 kuna maximalno godišnje navesti troškove za adaptaciju nekretnine, npr. uvođenje centralnog grijanja, klime i slično, ne znam sad napamet al pročitao sam nedavno naputak o tome koji se troškovi priznaju, a koji ne priznaju.
Mogu ti samo reći da meni nisu priznali povrat poreza kad sam kupio prije par godina klima-uređaj, a montirao mi ga je serviser al bez računa. imao sam R1 za klima-uređaj, ali račun za ugradnju nisam.
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 08:53   #7
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Možeš do 12000 kuna maximalno godišnje navesti troškove za adaptaciju nekretnine, npr. uvođenje centralnog grijanja, klime i slično, ne znam sad napamet al pročitao sam nedavno naputak o tome koji se troškovi priznaju, a koji ne priznaju.
Mogu ti samo reći da meni nisu priznali povrat poreza kad sam kupio prije par godina klima-uređaj, a montirao mi ga je serviser al bez računa. imao sam R1 za klima-uređaj, ali račun za ugradnju nisam.


znam da se prizna životno osiguranje, dobrovoljna mirovinska štednja (III stup), dopusnko ali sad me zanima, da li se prizna ugovor o STAMBENOG ŠTEDNJI!! (odnosno stambena štednja)??
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 09:02   #8
meni je firma ugradila garažna vrata od 6000 kn imam račun za vrata+ugradnja, sve sa žigom, na moje ime.. samo nekretnina glasi na moje roditelje e ne na mene a oni su u penziji..
imam li pravo na povrat poreza?
i kaj da im pošaljem sa prijavom, original računa, (treba mi zbog garancije) ili kopiju?
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 14:31   #9
da dobro pitanje je li potrebno slati originalne račune ili kopije
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 14:31   #10
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
znam da se prizna životno osiguranje, dobrovoljna mirovinska štednja (III stup), dopusnko ali sad me zanima, da li se prizna ugovor o STAMBENOG ŠTEDNJI!! (odnosno stambena štednja)??
Stambena štednja se prizna kao porezna olakšica.
Za ovo /ugradnja garažnih vrata - s obzirom da imovina nije tvoja/ ne znam.

Inače ima tih knjigovodstvenih servisa svako malo po ulicama. Osim svojih inih poslova popunjavaju obrasce za povrat poreza /znate ono u formularima - osobni savjetnik/, a naplaćuju komplet popunjavanje obrazca najviše do 50 ili 70 kn.
Mislim da je najbolje otići kod njih - nisu toliko skupi kao odvjetnici, a ipak su najstručniji .
garfild45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 14:39   #11
Quote:
BUBO kaže: Pogledaj post
da dobro pitanje je li potrebno slati originalne račune ili kopije
Nikad se nikome ne daju originali. Uvijek dostavljaš kopije, a originale daš samo na uvid.
Bez obzira da li se radi o sporovima, liječničkim nalazima, poreznim upravama ili bilo čemu.
garfild45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 18:20   #12
Stambena štednja se ne priznaje kao porezna olakšica.
Neće se priznati niti ugradnja garažnih vrata jer nekretnina ne glasi na tebe.
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 21:49   #13
Quote:
BUBO kaže: Pogledaj post
Uređivao sam vlastiti stan pod hipotekom...imam račune za izvedene radove....da li se isti priznaju za povrat poreza tj. što bi sve trebao priložiti prijavi poreza... isto tako sam i kupio 2006 godine taj isti stan i platio 5 % poreza... da li se i taj porez priznaje za povrat...sve u svemu gdje se može višem saznati što se sve priznaje za povrat poreza...hvala unaprijed
Zaboravila sam te pitati jel ti to prva kupovina nekretnine? Ako je onda imaš pravo povrata ovih 5%.
U svakom slučaju treba pitati te porezne savjetnike.

Evo jedan dio iz porezne uprave /ima na njihovoj stranici cijeli pravilnik o poreznoj prijavi na dohodak/:

Važno je naglasiti slijedeće:

Sukladno članku 36. stavku 26. Zakona, rezident osobni odbitak za zdravstvene potrebe iz članka 36. stavka 12. Zakona, stambene potrebe iz članka 36. stavaka 16., 12. i 23. Zakona (kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora, održavanje postojećeg stambenog prostora i/ili plaćenu slobodnu ugovorenu najmaninu) te izdatke za uplaćene porezno priznate premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, dopunskog i privatnog te dobrovoljnog mirovinskog osiguranja iz članka 12. stavka 9. Zakona, može koristiti u ukupnom iznosu najviše do 12.000,00 kuna godišnje.

U iznos do 12.000,00 kuna godišnje ne ulazi dakle dio osobnog odbitka po osnovi plaćenih doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje ako porezni obveznik nije drukčije osiguran, do visine propisanoga obveznog doprinosa za zdravstveno osiguranje niti iznos dijela osobnog odbitka za dana darovanja.

Bitno je naglasiti dakle redoslijed korištenja izdatka te osobnog odbitka. Zakonom je propisan slijedeći redoslijed:

1. umanjenje primitaka za izdatke po osnovi uplaćenih premija za životno osiguranje s obilježjem štednje, dobrovoljno mirovinsko osiguranje te dopunsko i privatno zdravstveno osiguranje,
2. neoporezivi dio dohotka po osnovi osnovnog osobnog odbitka i dijela osobnog odbitka za vlastitu invalidnost i dijela osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i djecu te njihovu invalidnost,
3. neoporezivi dio dohotka po osnovi plaćenih doprinosa u tuzemstvu, zdravstvenih i stambenih potreba i danih darovanja (neovisno o redoslijedu).

Primjer: Ako je porezni obveznik rezident u tijekom 2006. godine pri isplati primitka po osnovi nesamostalnog rada (plaće) iskoristio porezno priznati izdatak za uplaćene premije osiguranja u visini 5.000,00 kuna, može, pod uvjetima i na način propisan odredbama Zakona i Pravilnika, po podnesenoj godišnjoj poreznoj prijavi iskoristiti dio osobnog odbitka za zdravstvene i/ili za stambene potrebe (kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora te održavanje postojećeg stambenog prostora i/ili plaćenu slobodno ugovorenu najamninu) u iznosu najviše do ukupno 7.000,00 kuna za te potrebe (5.000,00 + 7.000,00 = 12.000,00) i to pod uvjetom da je ostvareni dohodak nakon prethodnog umanjenja primitaka za izdatke uplaćenih premija osiguranja te nakon iskorištenja osnovnog osobnog odbitka i možebitnih dijelova osobnog odbitka za vlastitu invalidnost poreznog obveznika, uzdržavane članove uže obitelji i djecu i njihovu invalidnost iznosio 7.000,00 kuna.


Nadam se da sam pomogla
garfild45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 23:11   #14
Quote:
garfild45 kaže: Pogledaj post
Stambena štednja se prizna kao porezna olakšica.
.
ne znam tko ti je to rekao, ali te grdo slagao
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 10:18   #15
Quote:
garfild45 kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam te pitati jel ti to prva kupovina nekretnine? Ako je onda imaš pravo povrata ovih 5%.
Povrat od 5% ne postoji. Prilikom prijave poreza na promet nekretnina odmah se predaje zahtjev i za oslobodjenjem istog. Kroz poreznu prijavu se taj porez nikako ne moze vratiti.

Isto tako, kao sto je vec napisano, stambena stednja NIJE priznata porezna olaksica.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 11:39   #16
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Povrat od 5% ne postoji. Prilikom prijave poreza na promet nekretnina odmah se predaje zahtjev i za oslobodjenjem istog. Kroz poreznu prijavu se taj porez nikako ne moze vratiti.

Isto tako, kao sto je vec napisano, stambena stednja NIJE priznata porezna olaksica.
Hvala na informacijama - svima.
To je ono što sam i rekla, evo ja sam prošle godine platila 50 KN poreznom savjetniku za izračun povrata poreza i dobila sam povrat od 1.100,00 KN. Isplativo zar ne?
garfild45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 12:55   #17
Što trebam napraviti da dobijem povrat poreza za novac koji sam dobivao preko student servisa?
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 13:05   #18
Quote:
garfild45 kaže: Pogledaj post
Hvala na informacijama - svima.
To je ono što sam i rekla, evo ja sam prošle godine platila 50 KN poreznom savjetniku za izračun povrata poreza i dobila sam povrat od 1.100,00 KN. Isplativo zar ne?
U današnje doba dok svaka šuša zna skinut obrazac DOH s neta, nije isplativo.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 13:11   #19
Quote:
malimrav85 kaže: Pogledaj post
Što trebam napraviti da dobijem povrat poreza za novac koji sam dobivao preko student servisa?
Ako zelis povrat poreza, moras ispuniti poreznu prijavu ako ti je bio obracunat porez (tj. ako si zaradio preko 50.000 kn). Ako si zaradio manje, nije ti ni uplacen porez pa nemas na temelju cega dobiti povrat.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 13:14   #20
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
U današnje doba dok svaka šuša zna skinut obrazac DOH s neta, nije isplativo.
Cuj, nije sve u obracunu kojeg ti Excel izbaci, nego u znanju sto se i kad treba prijaviti. Imam priliku pomagati prilikom ispunjavanja poreznih prijava i nemas pojma kako je u nekim slucajevima 50 kn malo s obzirom na ono sto ti pravi porezni savjetnik, tj. nekog tko ce ti, osim samo ispuniti poreznu prijavu savjetovati npr. na koga da budu djeca kao olaksica. Osoba s kojom radim na prijavama je tako ljudima kroz placu izvukla finu lovu koju inace ne bi imali. E sad, u takvim slucajevima, 50 kn ili Excel....
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:58.