Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2010., 07:11   #1
Darivanje novca

Zanima me postoji li i koliki je porez na darovani novac unutar obitelji. Primjerice brat bratu, otac sinu i slično.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 09:17   #2
Porez se ne plaća ako su darovatelj i primatelj krvni srodnici u ravnoj liniji (otac-sin, djed-unuk...), bračni drugovi ili posvojenici ili posvojitelji.
Ne plaćaju niti braća i sestre, njihovi potomci, zetovi i snahe ako su u trenutku primanja dara živjeli u zajedničkom kućanstvu s darovateljem.
U ostalim slučajevima porez iznosi 5%
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 09:26   #3
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Porez se ne plaća ako su darovatelj i primatelj krvni srodnici u ravnoj liniji (otac-sin, djed-unuk...), bračni drugovi ili posvojenici ili posvojitelji.
Ne plaćaju niti braća i sestre, njihovi potomci, zetovi i snahe ako su u trenutku primanja dara živjeli u zajedničkom kućanstvu s darovateljem.
U ostalim slučajevima porez iznosi 5%
Znači otac može dat bez poreza sinu iako ne žive u istom kućanstvu? A brat bratu koji ne žive zajedno mora platiti 5%?
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 09:52   #4
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Porez se ne plaća ako su darovatelj i primatelj krvni srodnici u ravnoj liniji (otac-sin, djed-unuk...), bračni drugovi ili posvojenici ili posvojitelji.
Ne plaćaju niti braća i sestre, njihovi potomci, zetovi i snahe ako su u trenutku primanja dara živjeli u zajedničkom kućanstvu s darovateljem.
U ostalim slučajevima porez iznosi 5%
Koja je razlika u slucaju darivanja i posudbe od prijatelja? Jel Mesic treba platiti porez na 2 milje kuna koje mu je posudio prijatelj!
Latka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 18:23   #5
Quote:
Latka kaže: Pogledaj post
Koja je razlika u slucaju darivanja i posudbe od prijatelja?
Na posudbu od fizicke osobe se naravno ne placa porez. Ukoliko je posudba dosla od strane pravne osobe, onda je nuzno zaracunat i propisanu kamatu (vjerojatno negdej izmedju 6%-8%.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 17:55   #6
Rođakinja mi je poklonila određenu svotu novaca prije par godina.
Odnosi su nam se narušili i sad me traži da joj vratim taj novac. Nije bila riječ o zajmu nego baš mi je poklonila, a niti smo išta pismeno sklopili.
Sad sam dobio opomenu pred tužbu.
Molim savjet kako da postupim? Hvala.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 18:24   #7
Uzmi odvjetnika i savjetuj se s njim.
Bitne su okolnosti, jer će , u konačnici, sud na osnovu toga donijet presudu. Ako dođe do suda, naravno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:53   #8
Quote:
decec kaže: Pogledaj post
Molim savjet kako da postupim? Hvala.
Vrati pare i riješio si problem.
To da niste ništa pismeno sklopili i da ti je novac poklonila a ne pozajmila je samo tvoje opravdanje.
Budi sad faca pa joj ti pokloni istu tu svotu, onda budeš znao kako je njoj.
Onda ste kvit.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:09   #9
Ovo nije tema za ovakve mudre savjete jer smo na podforumu Pravo.
Zašto bih i kako vraćao ako sam ih potrošio i nemam otkud? Isto i ako ja poklonim, pa sad tražim za par godina natrag, ne obvezuje tu osobu da mi vraća.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 12:49   #10
možda je taj poklon išao "uz određene uvjete" koje druga strana smatra da nisi ispunio.
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:08   #11
Kako kupujem nekretninu roditelji me žele pomoci sa nekim iznosom od 200.000 kn.
Dali je tu potrebno praviti neki darovni ugovor ili nešto? Radi se o relaciji Majka - sin.

Ako je potrebno napraviti darovni ugovor, dali se isti mora ovjeriti kod javnog bilježnika ili je dovoljno da ga oba dvoje potpišemo i tako odnesemo u poreznu ?
curva-tamburello is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:48   #12
da ne popusis kao phiber na zud-u, neka ti majka da darovnicu kako bi se utvrdilo da je novac dan samo tebi, a ne npr. i tvom izvanbracnom partneru ili bracnom partneru.
najbolje ovjeriti kod javnog biljeznika darovni ugovor.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2021., 12:45   #13
Pozdrav! Da malo podignem temu, molila bih pomoc!
Darovala bih ustedjeni novac svom ocu, znam da se moze i tu se ne placa porez. Ono sto mene zanima, moze li on taj darovani novac darovati dalje svom drugom djetetu bez placanja poreza? Sve bi islo preko racuna, znaci vidi se trag novca...
A.L.I.C.E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 13:23   #14
Da, ali ostavite pare na računu par dana. Nemojte odmah prebacivat jer je očito da je riječ o izbjegavanju plaćanja poreza
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.