Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 17:48   #961
Quote:
salazar kaže: Pogledaj post
plocice 50x50 za tako malu kuhinju su po meni idealne pogotovo ako su polirani gres! Fugu od 8mm nisam u životu vidio da netko ima na keramici i mislim da izgleda katastrofa.
kad se stavi namjestaj neces imati 3-4 plocice koje ce se vidjeti u komadu tako da bi manje plocice dosle puno bolje do izrazaja ali ok o ukusima se ne raspravlja,imao sam vec ljudi koji su na silu htjeli tamno plave ili tamno zelene plocice od kojih mi se povracalo dok sam ih postavljao ali ok svako ima svoje veselje.kako nisi vidio fugu 8 mm sto si vidio ako to nisi vidio,to je standard za tako veliku plocicu dapaca ako su rustikalne plocice treba i veca fuga,za mramorne moze i manja fuga.
da sebi postavljam plocice u kuhinju ja bih se poigrao i pustio masti na volju , nesto u ovom stilu:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 18:39   #962
Nijednu sliku nisi stavio a da je fuga veca od 3-4 mm.
Prije par tjedana sam postavljao pločice dimenzije 90x90, koliko je onda standard širina fuge za tu pločicu?
Ja sam stavljao križić 2mm.
Ako su pločice onako rustikalnog neravnog ruba onda priznam da negdje dođe uža a negdje i šira fuga.
salazar is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 19:33   #963
Staviti ću slike kad završimo, pa ćemo skupa prokomentirati kako to izgleda. Nitko ne zna preporuku za sušenje samonivelirajuće smjese?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 20:52   #964
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Staviti ću slike kad završimo, pa ćemo skupa prokomentirati kako to izgleda. Nitko ne zna preporuku za sušenje samonivelirajuće smjese?
pise ti na vreci,nisu sve mase iste ali ca. 5-6 sati po mm
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 20:59   #965
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
kako nisi vidio fugu 8 mm sto si vidio ako to nisi vidio,to je standard za tako veliku plocicu.
Nadam se Moses da nemaš malu djecu, jer ako ti upadnu u fugu od 8 mm neće ih naći ni gss.

Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
da sebi postavljam plocice u kuhinju ja bih se poigrao i pustio masti na volju
Mislim da nije u redu da nekome tko nikada nije postavljao pločice predlažeš da se poigra sa svojim pločicama. Što jednostavnije to bolje.
vldxmr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 21:12   #966
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Staviti ću slike kad završimo, pa ćemo skupa prokomentirati kako to izgleda. Nitko ne zna preporuku za sušenje samonivelirajuće smjese?
Sušenje samonivelirajuće mase zavisi od nekoliko čimbenika: vrste nivelirajuće mase i njenog sastava, debljini nanosa, vanjskoj temperaturi, itd.

Vrijeme sušenja je navedeno na pakiranju, a kao i kod svega u životu, za bolje karakteristike treba izdvojiti više šuškavih papirića. Ako je masa nanesena dosta debelo trebati će joj još nešto vremena da se u potpunosti osuši nakon što na površini posvjetli.
Svakako nemoj zaboraviti sa površine mase nakon sušenja ukloniti sve labave djelove (prašinu i sl.) da ne bi pločice ljepio na 'skorup' koji se može formirati kod sušenja, pa se pločice odmah odvoje od podloge.

Još: ako je pločica porculan, nabavi dobar disk za flexericu (dijamantni) jer ćeš sa jeftinim alatom uništiti pločicu. Širina fuge zavisi o obradi (retifikaciji) pločice. Ako je retificirana fuga može biti minimalna, a ako nije retificirana minimalno 3-4 mm (koristi križiće). Budući je kod tebe pločica relativno velikog formata (što mislim da je dobar izbor), ljepljenje treba biti obavljeno fleksibilnim ljepilom sa povećanom prionjivošću (npr. Mapei Keraflex Maxi S1). Ljepila slabijih karakteristika će se sušiti sporije ali i može prouzročiti klizanje pločica i neravni pod kada se pločice zaljepe.

Za kraj: dobra priprema i dobar alat su već pola posla. Uzmi si dovoljno vremena i promisli 3 koraka unaprijed. Svaka minuta uložena na pripremu i planiranje će ti se desetorostruko vratati. Zato strpljivo i sretno.
vldxmr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 21:30   #967
Quote:
salazar kaže: Pogledaj post
Nijednu sliku nisi stavio a da je fuga veca od 3-4 mm.
Prije par tjedana sam postavljao pločice dimenzije 90x90, koliko je onda standard širina fuge za tu pločicu?
Ja sam stavljao križić 2mm.
Ako su pločice onako rustikalnog neravnog ruba onda priznam da negdje dođe uža a negdje i šira fuga.
nisam ja stavio slike zbog fuga ali opet svaka ti cast ako si ti uspio procjeniti sirinu fuge preko slike,koliko vidim na trecoj slici uopce nema fuge nego je slozeno na suho.
neznam koje plocice si stavljao ? ako su podne i rustikalne sa neravnim rubovima onda bih stavio fugu 5-6mm ako su zidne polirani mramor sa ostrim rubovima onda bih stavio 2-4mm,postoji sandard za sirinu fuge ali to ne znaci da nesmijes odstupati od njega ali isto tako taj standard ima svoje znacenje i opticko i tehnicko.
staro keramicarsko pravilo je;sto veca plocica to sira fuga,sto veca prostorija to vece plocice.
evo ti tablica od firme ceresit
http://www.ceresit.de/Verbrauch-Flie...te.1184.0.html
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 21:47   #968
Quote:
vldxmr kaže: Pogledaj post
Nadam se Moses da nemaš malu djecu, jer ako ti upadnu u fugu od 8 mm neće ih naći ni gss.


Mislim da nije u redu da nekome tko nikada nije postavljao pločice predlažeš da se poigra sa svojim pločicama. Što jednostavnije to bolje.
hm,imam osjecaj da ti pokusavas nesto sa visoka pojasniti i usput nekog ismijati ili se varam
posto ismijavas sirinu fuge od 8mm kod plocice 50x50cm vidim da nisi iz struke a ako jesi onda ti struka nema tehnickog znanja vec bazira na pukoj praksi,stoga za tebe nagradno pitanje;
koju vaznu tehnicku funkciju ima sirina fuge kod velikih plocica ?
druga stvar je da ja njoj nisam predlagao da se igra sa plocicama vec sam napisao "da sebi postavljam plocice u kuhinju ja bih se poigrao i pustio masti na volju"posto je ona vec kupila plocice 50x50cm predlozio sam joj da ih postavi dijagonalno i nista drugo,citaj sa razumjevanjem
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 22:01   #969
Hvala svima na konstruktivnim savjetima. Pod sad izgleda tako dobro da mi dođe žao pokrivati pločicama Masa na dodir djeluje posve stvrdnuto ali mislim da ćemo ipak pričekati još dan-dva do ljepljenja pločica.

Ljepilo su nam dali kvarcno, nije fleksibilno, navodno da je ovo baš za tu vrstu pločica i tu vrstu podloge koliko vidim po uputama, ovo je neko s produljenim stezanjem. Što se tiče fuge, vjerojatno ćemo ipak ići na 5mm.

Što znači retificirana pločica?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 22:27   #970
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Hvala svima na konstruktivnim savjetima. Pod sad izgleda tako dobro da mi dođe žao pokrivati pločicama Masa na dodir djeluje posve stvrdnuto ali mislim da ćemo ipak pričekati još dan-dva do ljepljenja pločica.

Ljepilo su nam dali kvarcno, nije fleksibilno, navodno da je ovo baš za tu vrstu pločica i tu vrstu podloge koliko vidim po uputama, ovo je neko s produljenim stezanjem. Što se tiče fuge, vjerojatno ćemo ipak ići na 5mm.

Što znači retificirana pločica?
malo se u zurbi zabunio,nije retificirana nego rektificirana i nije manja fuga za rektificiranu vec za kalibriranu ali ok to i tako nije bitno,fuga od 5mm je mala za tu velicinu plocice ali mislim da ce tehnicki bez problema moci podnjeti sirinu plocica ali si ipak trebala uzeti flex ljepilo
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 22:39   #971
Malo sam prosurfala, ovo su te pločice na stranicama proizvođača, čini mi se ove clou lava, a tu na slici pod "environment" ih prikazuje ugrađene. Koliko vidim, nije nešto jako široka fuga. Meni je zapravo svejedno za vizualni dojam, želim samo da ih ispravno ugradim.
Ovako kad ih na suho stavim s križićima od 8 mm, dosta mi "zijevaju" ti međuprostori, jer su i sami bridovi pločica blago zakrivljeni prema unutra, ako se točno izražavam.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 23:18   #972
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Malo sam prosurfala, ovo su te pločice na stranicama proizvođača, čini mi se ove clou lava, a tu na slici pod "environment" ih prikazuje ugrađene. Koliko vidim, nije nešto jako široka fuga. Meni je zapravo svejedno za vizualni dojam, želim samo da ih ispravno ugradim.
Ovako kad ih na suho stavim s križićima od 8 mm, dosta mi "zijevaju" ti međuprostori, jer su i sami bridovi pločica blago zakrivljeni prema unutra, ako se točno izražavam.
ako je zakrivljena znaci da nije rektificirana iliti kalibrirana sto nema veze sa kvalitetom vec sa preciznoscu dimenzije plocice i sa optikom.rektificirane/kalibrirane plocice imaju ostar i precizno ravan rub i stoga opticki podnasaju manju fugu ali djeluju hladnije,nerektificirane/nekalibrirane imaju neravan rub ali djeluju toplije pogotovo ako nisu glazirane ali od svega je najbitnije da se plocice koje kupis tebi svidjaju bez obzira koje su.
za plocice 50x50 je fuga od 8mm standardna sto ne znaci da ju i ti moras imati.kod velikih plocica se stavlja veca fuga zbog sirenja i suzavanja materijala,estrih se sporije i hladi i zagrijava od plocica i fuga, stoga je kod velikih plocica potrebna i veca fuga nego sto je to slucaj kod manjih plocica jer je fuga ta koja preuzima te sile kod sirenja i suzavanja materijala stoga bi bilo bolje da si uzela flex ljepilo i ako bas hoces jako uske fuge bilo bi dobro da uzmes flexfugu mada kod 5mm fuge isto nebi trebalo biti problema.
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 19:52   #973
Evo, iskustvo jednog početnika-diletanta u polaganju pločica:

- rezanje dijamantnom pločom je vrlo jednostavno, koristili smo neki jeftini disk iz Peveca (18kn) jer smo morali rezati samo tri komada

- kad je pod savršeno ravan, ljepilo je bolje mazati samo na pločicu i to u što tanjem sloju. Bar kod ovako velikog formata. Mi smo se zeznuli pa mazali pod, bilo je gnjavaže oko niveliranja, plivanja pločica jer su prilično teške, gubili su nam se križići u ljepilu i početak je bio čisto brljanje

- križići od 5mm su ok, još manji bi bili još više ok

- ljepilo koje smo koristili je vjerojatno najbolje moguće za početnike, jer ima produljeno stezanje i ostavlja dovoljno vremena za popravljanje grešaka

Čekam da se osuše fuge i da sve još jednom operem pa ću nabaciti sliku.

Imam pitanje - s čime bi bilo dobro polakirati fuge, nemamo ih puno pa bih voljela to odraditi da si olakšam održavanje ubuduće?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:09   #974
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Evo, iskustvo jednog početnika-diletanta u polaganju pločica:

- rezanje dijamantnom pločom je vrlo jednostavno, koristili smo neki jeftini disk iz Peveca (18kn) jer smo morali rezati samo tri komada

- kad je pod savršeno ravan, ljepilo je bolje mazati samo na pločicu i to u što tanjem sloju. Bar kod ovako velikog formata. Mi smo se zeznuli pa mazali pod, bilo je gnjavaže oko niveliranja, plivanja pločica jer su prilično teške, gubili su nam se križići u ljepilu i početak je bio čisto brljanje

- križići od 5mm su ok, još manji bi bili još više ok

- ljepilo koje smo koristili je vjerojatno najbolje moguće za početnike, jer ima produljeno stezanje i ostavlja dovoljno vremena za popravljanje grešaka

Čekam da se osuše fuge i da sve još jednom operem pa ću nabaciti sliku.

Imam pitanje - s čime bi bilo dobro polakirati fuge, nemamo ih puno pa bih voljela to odraditi da si olakšam održavanje ubuduće?
nakon tvojeg zakljucka da je bolje mazati plocice nego pod i to sto tanje,da su fuge od 5mm pre siroke za plocicu 50x50cm i da je to ljepilo koje nije flex najbolje za pocetnike dolazim do zakljucka da ti nebi prihvatila zakljucak da se fuge ne lakiraju i da ce i bez lakiranja odrzavanje biti bez problema osim ako nisi stavila bjelu fugu sto me i nebi iznenadilo,stoga ti predlazem da ih lakiras lakom za nokte u boji tvojeg izbora
aj stavi te slike da vidimo kako je postavljeno
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 18:36   #975
Rugaj se ti rugaj, ali pločice su ispale sasvim pristojno za prvi put

Mislila sam tanko u odnosu na onaj savjet od ranije da stavljamo ljepilo sloja 10mm. Fuge su boja "antracit", fala na pitanju. Lakiranje tek razmatram. Križiće smo koristili 5mm, ali kako je gornji brid pločice nešto uži od donjeg (fuga se stoga od tla prema gore širi u gornjem dijelu), vjerojatno bi sasvim pristojno izgledalo i s užim fugama. Što je tehnički ispravno, u to ne ulazim jer sam amater. Evo i slika, dok se fuge još suše.

moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:31   #976
Quote:
vldxmr kaže: Pogledaj post
Veličina pločica nema nikakve veze sa veličinom kupaonice osim ukoliko zbog veličine pločice i rezanja iste ostaje previše škarta.
Pločica - veličina: što veća to bolja.
Pločica - cijena: veća retificirana pločica je skuplja od male neretificirane.
Pločica - oblik: pravokutne pločice načinom slaganja mogu vizualno istaknuti npr. dužinu ili visinu zida (prostorije), četvrtaste bijele najčešće podsjećaju na mesnicu...

A opet na kraju je jedino bitno što se tebi sviđa.
a što znači to retificirana i neretificirana pločica? i kako ću u dućanu znati koja je koja?
GLista23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 20:45   #977
Quote:
GLista23 kaže: Pogledaj post
a što znači to retificirana i neretificirana pločica? i kako ću u dućanu znati koja je koja?
plocica koja nakon proizvodnje ide na doradu,slajfaju se rubovi da bi bila ravnija i da bi imala na desetinku milimetra istu duzinu tako da ih teoretski mozes slagati bez fuge.prepoznati ju mozes po ostrim rubovima,po znaku ili jednostavno pitaj prodavaca.
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 20:54   #978
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Rugaj se ti rugaj, ali pločice su ispale sasvim pristojno za prvi put

Mislila sam tanko u odnosu na onaj savjet od ranije da stavljamo ljepilo sloja 10mm. Fuge su boja "antracit", fala na pitanju. Lakiranje tek razmatram. Križiće smo koristili 5mm, ali kako je gornji brid pločice nešto uži od donjeg (fuga se stoga od tla prema gore širi u gornjem dijelu), vjerojatno bi sasvim pristojno izgledalo i s užim fugama. Što je tehnički ispravno, u to ne ulazim jer sam amater. Evo i slika, dok se fuge još suše.

a kolko debelo ste vi stavljali ljepilo ?
ovaj antracit mi lici na svjetlosrebrnu boju mozda me vara zbog blica ili lose slike ali mi se cini pre svjetlo za kuhinju a i plocice pre tamne ali moguce da je u stvarnosti drugacije.
tesko je rad ocjeniti preko slike ali za prvi puta ne izgleda lose.
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 22:01   #979
.

Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
rektificirane/kalibrirane
Pa daj se malo obuzdaj...tjeraš svoje i ne odustaješ...
Fuga 8 mm ??? ..i to zbog rada materijala, podloge..ma dajjj..
A kaj je sa flexibilnim ljepilom i flex fug masom...elastičnost ljepila i mase...da li si čuo kad za to...

Hallooo...

Kamen se u interijeru radi bez fuge, a podloga također radi, pa ??

Dakle, moje osobno i godina usavršavano iskustvo govori da je fuga po izboru investitora ili izvođača.

Osobno koristim križiće do max 2,5 mm, osim ako to od mene moji nadređeni ( nadzor, investitor, projektant ) ne zahtjevaju drugačije.
Razlog zašto majstori ne vole malu ili minimalnu fugu je taj , jer im kod postave pločica to zadaje glavobolju.
Što je veća fuga veća je i tolerancija.
Kad se pločice rade bez fuge tolerancija je 0. Treba biti 100 % precizan i svako ,pa i najmanje odstupanje se vidi...

Tablica koji si tu negdje spominjao je samo preporuka proizvođača fug mase a ujedno i izračun potrošnje fug mase po m2 kod pločica 50 x 50 i širine fuge 8 mm...


...rektificirana pločica...

Daj molim te, otiđi koji put na sajam keramike, bar u Bolonju i pitaj tamo imaju li rektificiranu pločicu ?
__________________
...
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:25   #980
[
Quote:
QUOTE=keramičar;33085104]Pa daj se malo obuzdaj...tjeraš svoje i ne odustaješ...
Fuga 8 mm ??? ..i to zbog rada materijala, podloge..ma dajjj..
PHP Code:
A kaj je sa flexibilnim ljepilom i flex fug masom...elastičnost ljepila i mase...da li si čuo kad za to... 
cuo sam kako nebih cuo a dali si ti cuo da gospodja nije uptrebljavala ni flex ljepilo niti flex fugu?
Quote:
Hallooo...

PHP Code:
Kamen se u interijeru radi bez fugea podloga također radipa ?? 
valjda ti je kao vrsnom keramicaru poznato da obicna plocica moze i preko 20% vlage/tezine povuci a jeli znas koliko povuce kamen?

Quote:
PHP Code:
Daklemoje osobno i godina usavršavano iskustvo govori da je fuga po izboru investitora ili izvođača
sirina fuge se odredjuje prema velicini plocice prema vrsti plocice i prema namjeni prostorije u kojoj se stavljaju plocice a tek onda po zelji investitora.

Quote:
Quote:
Osobno koristim križiće do max 2,5 mm, osim ako to od mene moji nadređeni ( nadzor, investitor, projektant ) ne zahtjevaju drugačije.
Razlog zašto majstori ne vole malu ili minimalnu fugu je taj , jer im kod postave pločica to zadaje glavobolju.
Što je veća fuga veća je i tolerancija.
PHP Code:
Kad se pločice rade bez fuge tolerancija je 0. Treba biti 100 precizan i svako ,pa i najmanje odstupanje se vidi... 
skidam kapu takvom majstoru koji bez fuge postavi nekalibrirane plocice 100% precizno kad znamo ta te plocice imaju i smiju imati odstupanje 1mm po plocici

Quote:
PHP Code:
Tablica koji si tu negdje spominjao je samo preporuka proizvođača 
tocno,to je preporuka,eto ti i DIN EN norma ali sumnjam da ces shvatiti
http://www.baunetzwissen.de/standard...en_156953.html

Quote:
fug mase a ujedno i izračun potrošnje fug mase po m2 kod pločica 50 x 50 i širine fuge 8 mm...


...rektificirana pločica...

Daj molim te, otiđi koji put na sajam keramike, bar u Bolonju i pitaj tamo imaju li rektificiranu pločicu ?
[/QUOTE]
netrebam ici u bolonju da bih to znao,tamo imaju rettificato plocice
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.