Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2011., 09:41   #201
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
3. Mast koja zaostaje kao 'gubitak' u proizvodnji čvaraka ne baca se u smeće nego se također prodaje.
Nevjerojatno je da se cijena čvaraka izjednačila s cijenama boljih kobasica i cijenama jeftinijih kulena. Tko je ovdje lud?
A zašto bi čvarci trebali biti manje vrijedni od kobasica?

Čvarke kupili dva puta, jedni se pojeli na silu, drugi se bacili u smeće, možda oni nisu valjali, možda smo mi jednostavno navikli na svoje domaće.
Jednom godišnje napravimo si jednu dozu za zadovoljiti nepce.
Nemamo gubitka jer mast ne bacamo u smeće, kroz godinu dana će se potrošiti, nisu to neke enormne količine.
Bar za ispeći jaje na oko na masti mljac..
evilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 11:45   #202
Quote:
Emericzy kaže:
...
Quote:
evilly kaže:
...
Neće me ubiti cijena pola kile ili kila čvaraka koju godišnje pojedem, al kad se uzmu u obzir sirovine i posao s kulenom ili kobasicama i sirovine i posao s čvarcima, onda njihova podjednaka cijena izgleda nebulozno.

Ako je jedino opravdanje ponuda/potražnja, onda osjećam da mi rastu magareće uši od cijene od preko 120 kuna za nestisnute čvarke iz kojih šprica mast kad ga zagrizeš. Ne, hvala, iz principa.

U tom slučaju špekulante nabijem na kitu i radije ću uzeti par kila špeka, napraviti si čvaraka koliko mi treba i kakve volim, a i mast se ionako koristi za čušpajze, gulaše i kotlovinu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 13:06   #203
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nitko. To je normalna stvar na tržištu. Roba je tražena, ponuda je relativno mala
malo o relativnoj ponudi:
Bio sam prije Božića u Iloku, i kako sam čuo da su tamo čvarci jeftiniji, htio sam uzeti kilu-dvije. Uđem u mesnicu, pitam da li ima, mesar kaže da je bilo prekjučer ali da je sve otišlo u Zagreb.
Ovo sa čvarcima je postao biznis, kupi za 30 i prodaj za 90
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 14:35   #204
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
A ponavljamo i iste logičke greške kad se pokušava opravdati ovakva nebulozna cijena čvaraka.

1. Ne ide cijela svinja u čvarke.
2. Ne moraju čvarci otplatiti cijelu svinju.
3. Mast koja zaostaje kao 'gubitak' u proizvodnji čvaraka ne baca se u smeće nego se također prodaje.

Nevjerojatno je da se cijena čvaraka izjednačila s cijenama boljih kobasica i cijenama jeftinijih kulena. Tko je ovdje lud?
Ne opravadavam ti cijenu čvaraka nego ti pokušavam objasniti da onaj špek kojeg kupuješ u mesnici nije od svinje od 220 kila. Da svinje danas nemaju toliko špeka i da rastu enormnom brzinom zahvaljujući hormonima rasta koji se ubrizgavaju špricama upravo u taj špek pod vratom.

Nigdje ni ne tvrdim da će čvarci otplatiti cijelu svinju (ili da to trebaju) - tek ti velim da ti za 4 kile onih suhih čvaraka kojih nema na polici treba svinja od 220 kila koja košta toliko kila puta 10 kn + koljač i obrada. A to netko mora platiti da bi ti dobio svoje "suhe" čvarke.

Plus takva svinja ima tamnije i starije meso koje je dobro samo za u kobasice i kulenove a koje opet nema tko kupiti i "dočekati" po onoj računici koju smo prije izveli na temi o kobasicama. Takvo meso nećeš naći na policama hipermarketa.

I zato je cijena čvaraka takva kakva je... meni se jednako tako ne sviđa ko ni tebi ali si pomoći ne mogu. Kvalitetna sirovina je rijetka, proizvedene količine su male, potražnja je veća od ponude i to generira cijenu koju generira.

Dodaj svemu tome legislativu koja seljaku ne dozvoljava plasiranje vlastitih proizvoda osim kroz OPG za kojeg ima taksenih nameta toliko da nema šanse baviti se time... i dođeš do poraznog rezultata da ti kila čvaraka zaista košta toliko koliko košta.

Marže i preprodavače namjerno ne spominjem ali i oni odigraju svoju ulogu u tome.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 14:42   #205
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
Marže i preprodavače namjerno ne spominjem ali i oni odigraju svoju ulogu u tome.
a to je najzanimljivije
Čvarci u Slavoniji koštaju 30-40 kuna. Kako to?
U Mađarskoj su 30 kuna. hmmm...
Cijena čvaraka izvan Slavonije se poduplala u roku 2 godine. Zašto?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 14:55   #206
Krki... a tko ti brani da ih kupiš u Mađarskoj ili Slavoniji?

Cijena se poduplala zato jer je potražnja narasla stostruko... dok je bilo kvalitetnih čvaraka to je bila sirotinjska hrana i nitko ih nije kupovao (priča ko i s bakalarom)... najednom su se gospoda dosjetili da bi jeli čvarke... e pa sad kupujte precijenjeni i neistisnuti škart i usput kukajte gdje su nestali "oni" čvarci. (Ovo dakako ne ide drage gastroforumaše i nikog ponaosob)

Ova gore moja računica 220kg prase = 4 kg "čips" čvaraka je empirijska. Problem je u tome što 200+ kg prasad nećeš naći osim kod ljudi koji hrane "za sebe" pa hrane recimo 5 komada od toga sa 2 prodana pokriju troškove za svoja othranjena 3 a takvih je sve manje.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 14:55   #207
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
a to je najzanimljivije
Čvarci u Slavoniji koštaju 30-40 kuna. Kako to?
U Mađarskoj su 30 kuna. hmmm...
Cijena čvaraka izvan Slavonije se poduplala u roku 2 godine. Zašto?
Za madjarsku osobno svjedocim da cijena nije tocna. Bas sam danas kupijo i to u CORI a ima i u spar-u i na placu i svugdje drugdje. 0.5 kg je 450 forinti sto je manje od dva ojra pa cvarci ispadaju oko 25 kn po kili. Ima ih sto vrsta, od sitnih, krupnih, mijesanih a ima i cak jako velikih recimo 3 x 7 cm. Slavonski tip cvaraca..onak polustisnuti...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 17:05   #208
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ima ih sto vrsta, od sitnih, krupnih, mijesanih a ima i cak jako velikih recimo 3 x 7 cm. Slavonski tip cvaraca..onak polustisnuti...
koji zločin!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:11   #209
Drug Čvarak, po treći put kalkulaciju pliz.

I lijepo molim, nemojmo upoređivati čvarke, aute i kulen, jer to nema veze s pameću.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:20   #210
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
meni ovo super kad ponavljamo priču o čvarcima ko onomad o kobasicama... pogotovo one matematičke i kolika bi mogla/trebala biti cijena čvaraka...

dvije stvari koje treba znati prije nego uopće idete raditi bilo kakvu svinjokolju:

1. Kila mesa nije kila (suhih) kobasica.
2. Kila špeka nije kila čvaraka.

A onda možemo o tome koliko teška mora biti svinja da bi imala špeka dovoljno za 2-3-4 kile čvaraka i koja je cijena takve svinje i gdje ju kupiti. Isto tako možemo i s kulenom... i vidjet ćete da ta matematika baš "ne štima" i nije jednostavna.

Svinja od 220 kila je dala 3 i pol ajde... 4 kile čvaraka. To znači da je potrebno 50-ak kilograma svinje za kilu čvaraka. Ako je cijena kilograma svinje 10 kn žive vage a mesar za svoj trud i muku oko klanja uzme 400 kn - kolika je cijena kilograma čvaraka?

A koliko su teške "tovne" svinje čije meso kupujete u hipermarketima i mesnicama? Gdje je špek svinji od 150 kilograma?
A ben! Čitavi traktati o čvarcima!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:24   #211
Da su dobri, meni ne bi bilo žao platiti 100 kn kilo. Pa nije da živim na njima. Prošli vikend sam nazočila pripremi, nije to baš dječji vrtić. Ni po količinama materijala a bome ni po poslu. U svakom slučaju nije nešto što bih ponavljala doma, čak i da imam domaće sastojke.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:28   #212
barba... uz dužno poštovanje spram vaših godina i gastronomskih iskustava... ova moja računica važi za svinjokolju koja datira od 19.11. ljeta gospodnjeg 2010. Imate vlastitu računicu po kilogramu gotovih čvaraka i konačnu cijenu svinje od koje ste uzeli špek za iste?
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 22:05   #213
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
....
Cijena se poduplala zato jer je potražnja narasla stostruko... dok je bilo kvalitetnih čvaraka to je bila sirotinjska hrana i nitko ih nije kupovao (priča ko i s bakalarom)... najednom su se gospoda dosjetili da bi jeli čvarke... e pa sad kupujte precijenjeni i neistisnuti škart i usput kukajte gdje su nestali "oni" čvarci. .....

+ što se danas uzgajaju drugačije svinje
vjerojatno više nitko ne uzgaje pasmine od prije četrdesetak godina


zaboravih napisati, ima na dolcu čvaraka po 40 kuna
to što se meni nisu svidjeli ne znači da ne valjaju
i bila sam totalno zapanjena cijenom svinjskih nogica, 25 kuna kila
prije koju godinu ih se teško našlo jer nisu imale kupaca, a sad nogica i kožica i repeka i vuheka friških kak u priči
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 22:35   #214
polly, par važnih faktora je u tome svemu koje gastronomi zaboravljaju. RH ima ratom uništen kompletan stočni fond koji je obnavljan iz uvoza kad su se iz EU rješavali viškova koji su mahom bili "sumnjivi". Konkretno, država je seljake poticala za uzgoj ovaca i goveda koja su sva misteriozno prorijedila se brojem a ljudi kredite i dan danas vraćaju (imam slučaj u familiji... od nekakvih 120 ovaca preživjelo je nakon prve godine 20, ostalo misteriozno pougibalo i sad uzgajaju samo za sebe).

Druga stvar, konkretno za te fakin čvarke... da bi ih dobila kvalitetne treba ti prase od 200 kila, a to prase ne uzgojiš u jednoj godini i nema te farme koja je to u stanju, jer mast se ne isplati prodavati (ako je po 20 kn/kg) dok je meso po 25-28-30. A do mesa i brže dođeš... pa onda ona vratina iz Konzuma/Plodina/Bille/Keruma/NTL-a ili već odakle je od svinje koja je oko 140-160 kila - mlado meso - mlađe od godine dana. A od toga - nema čvaraka ni masti jer nema špeka.
Probaj kupiti but ili plećku u hipermarketu i od toga raditi kobasice pa ćeš vidjeti koliko "vode" to meso sadrži kad kalira, a koliko kalira ono od teže i veće svinje.

No, nažalost - takvih svinja ima sve manje baš kao i uzgajivača, baš kao i onih koji proizvode domaće suhomesnate proizvode.

A kad već spominjem suhomesnate proizvode uočih jednu zanimljivost... Interspar - suha slavonska kobasica 63 kn/kg. Proizvođač - tvrtka iz Zadra. Sastojci... napisani u 2 reda. U prvom redu E-ovi... u drugom meso, sol, češnjak, paprika. Prvi red duži od drugog.

I opet - ne kritiziram niti mislim da je cijena čvaraka na tržištu realna i poštena za kupce, samo pokušavam račundžijama objasniti gdje griješe u matematici i koje faktore nisu uračunali.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 22:48   #215
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
polly, par važnih faktora je u tome svemu koje gastronomi zaboravljaju. RH ima ratom uništen kompletan stočni fond koji je obnavljan iz uvoza kad su se iz EU rješavali viškova koji su mahom bili "sumnjivi". Konkretno, država je seljake poticala za uzgoj ovaca i goveda koja su sva misteriozno prorijedila se brojem a ljudi kredite i dan danas vraćaju (imam slučaj u familiji... od nekakvih 120 ovaca preživjelo je nakon prve godine 20, ostalo misteriozno pougibalo i sad uzgajaju samo za sebe).

Druga stvar, konkretno za te fakin čvarke... da bi ih dobila kvalitetne treba ti prase od 200 kila, a to prase ne uzgojiš u jednoj godini i nema te farme koja je to u stanju, jer mast se ne isplati prodavati (ako je po 20 kn/kg) dok je meso po 25-28-30. A do mesa i brže dođeš... pa onda ona vratina iz Konzuma/Plodina/Bille/Keruma/NTL-a ili već odakle je od svinje koja je oko 140-160 kila - mlado meso - mlađe od godine dana. A od toga - nema čvaraka ni masti jer nema špeka.
Probaj kupiti but ili plećku u hipermarketu i od toga raditi kobasice pa ćeš vidjeti koliko "vode" to meso sadrži kad kalira, a koliko kalira ono od teže i veće svinje.

No, nažalost - takvih svinja ima sve manje baš kao i uzgajivača, baš kao i onih koji proizvode domaće suhomesnate proizvode.

A kad već spominjem suhomesnate proizvode uočih jednu zanimljivost... Interspar - suha slavonska kobasica 63 kn/kg. Proizvođač - tvrtka iz Zadra. Sastojci... napisani u 2 reda. U prvom redu E-ovi... u drugom meso, sol, češnjak, paprika. Prvi red duži od drugog.
I opet - ne kritiziram niti mislim da je cijena čvaraka na tržištu realna i poštena za kupce, samo pokušavam račundžijama objasniti gdje griješe u matematici i koje faktore nisu uračunali.
Hm,hm! Opet jedan traktakt o čvarcima. Da prostiš, dogodine ću ja uzgajati par svinčeta samo za čvarke. Pršute, plečke, kobasice, kulen, karmenadle neću računati. Samo ću pravit čvarke!

Ja sam ovu temu započeo, dozvolite da je zatvorim.
Smatrajte ovu temu zatvorenom!
Pametnom je i ovoliko dostata.
A ostalima...
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 11.01.2011., 23:11   #216
Vidi, ima i ovdje tema o čvarcima, a ja mislio prebačena sa MK.

Dakle, koga zanimaju slavonski čvarci, besplatna dostava u Zagreb( po dogovoru i u ostale dijelove Hrvatske ), neka mi se javi na PP.

A ti Barba Branko malo smiri strasti. Koliko dođe litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja iz Istre?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 23:15   #217
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Koliko dođe litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja iz Istre?
zar još nisi naučio? ne možeš miješati maslinovo ulje s čvarcima. ni kulen ni aute ni nikakav drugi proizvod koji možeš kupiti za novac. niente. nulla.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 23:17   #218
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
zar još nisi naučio? ne možeš miješati maslinovo ulje s čvarcima. ni kulen ni aute ni nikakav drugi proizvod koji možeš kupiti za novac. niente. nulla.
Aha. Ja se ispričavam. Zaboravio sam da maslinovo ulje kapa iz naručja bogova. Posipam se pepelom.



















__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 23:25   #219
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
A ti Barba Branko malo smiri strasti. Koliko dođe litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja iz Istre?
Ja zatvorio temu, a ovaj opet o autima, kulenima, pa sad i o maslinovu ulju!
Svašta!
Tema je zatvorena!
Rekosmo: pametnom i ovoliko je dosta.
A onom tko nije...
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 23:26   #220
Quote:
Barba Branko kaže: Pogledaj post
Ja zatvorio temu, a ovaj opet o autima, kulenima, pa sad i o maslinovu ulju!
Svašta!
Tema je zatvorena!
Rekosmo: pametnom i ovoliko je dosta.
A onom tko nije...
Nisi moderator i nisi taj koji o tome odlučuje. Dakle, slušam ( čitam ). Zašto je litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja vrijednija od kile čvaraka?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.