Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2014., 08:04   #821
Galbraith o akcijama 1995. kod Banje Luke: Možda HV nismo trebali zaustaviti



Da smo dopustili da jedinice Armije BiH i Hrvatske vojske u ljeto 1995. godine uđu u Banju Luku, Republika Srpska bila bi poražena kao što je to bila Njemačka 1945. godine rekao je u intervjuu za Federalnu televiziju Peter Galbraith, bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj.

S vremenske distance od 12 godina Galbraith tvrdi da ni danas nije siguran u ispravnost američke odluke i pritiska koji su tadašnji američki pregovarač Richard Holbrooke i on izvršili na hrvatskog predsjednika Tuđmana kako bi zaustavili akciju prije svega Hrvatske vojske pred Banjom Lukom.

Strah od progona

Zauzimanje Banje Luke, kaže Galbraith, nametnulo je kao problem mogućnost egzodusa više stotina tisuća srpskih izbjeglica i izazivanje goleme humanitarne katastrofe. Cijeli intervju, koji je s Galbraithom vodila novinarka FTV-a Verica Kalajdžić, gledatelji FTV-a imat će priliku gledati u nedjelju, 20. svibnja, u vanjskopolitičkoj emisiji "Paralele".

To što se još važni i djelatni dužnosnik SAD-a Galbraith opet sjetio situacije iz jeseni 1995. jasno govori da američka politika sada, nakon 12 godina, definitivno smatra da je zapovijed državnog tajnika Warrena Christophera i Richarda Holbrookea predsjedniku Tuđmanu i vojnom zapovjedniku hrvatskih snaga u BiH Anti Gotovini da ne smiju zauzeti Banju Luku bila velika pogreška. Operacija HV-a "Južni potez", koja je trajala od 8. do 12. listopada 1995., izvedena je na poticaj i zahtjev Amerikanaca.


Na sastanku Holbrookea s hrvatskim političkim i vojnim vodstvom, nakon što je zazvonio zaštićeni telefon, ministar Gojko Šušak obavijestio je okupljene: "Imamo dopuštenje SAD-a da stavimo pod kontrolu Banju Luku".

Htjeli u grad

Na sastanku s Miloševićem Holbrooke je nazvao Gotovinu i rekao mu neka pokaže srpskom predsjedniku da su Hrvati pred Banjom Lukom. Gotovina je, s obzirom na to da su hrvatske snage netom bile zauzele hidroelektranu Bočac, 20 km od Banje Luke, na 20-ak minuta isključio struju.

Time je SAD poručio Miloševiću da je vojska bosanskih Srba poražena. Premda su Hrvati i Bošnjaci namjeravali ući u grad, akcija je zaustavljena. Hrvatima je poručeno da će ih, nastave li, zaustaviti američko zrakoplovstvo.

«Sjećam se priprema za posljednju operaciju Hrvatske vojske i HVO-a Južni potez, kojom smo došli nadomak Banja Luci. Sastanak su vodili ministar Šušak i general Gotovina s nama, zapovjednicima postrojbi. U jednom trenutku zazvonio je zaštićeni telefon, a nakon poduljeg razgovora na engleskom jeziku Šušak nam je rekao da imamo dopuštenje SAD-a da planiramo i napadnemo položaje srpske vojske, i na taj način stavimo pod kontrolu Banja Luku.»
Holbrook je pred Miloševićem nazvao Gotovinu da na trenutak uskrati struju Banja Luci nakon što su hrvatske postrojbe zauzele hidroelektrane Bočac 1 i 2. Time je američka strana poručila Miloševiću kako je vojska bosanskih Srba potpuno poražena i bez izlaza.
mikitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 08:05   #822
Holbrooke: Milošević je preklinjao da zaustavimo oslobađanje Banja Luke (VIDEO)
mikitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 22:42   #823
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Pa što se niste vi potukli s njima kad ste toliko jaki bili?
Nismo smjeli, ipak je to 5-ti korpus sila nebeska, mi smo mislili da ih je sam alah poslao. Aj nam ti ispricaj kako ste vi smjeli i jos prezivjeli

Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Vodnik šalje vibraciju da bi pregaženi papci šatro popizdili...


.


Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Pazi zanimiljiva je ta prica oko 10.DO i njihovih akcija , ali bas da su oni nesto uradili 4-oj GB i da se to toliko krije ? , to bas i ne ide jer bi isplivala ta prica do sada. Franc Kos je poznat i po pricama kako su ulazili u Tuzlu i sve o.k jer je to moguće , ali kada je izjavio da je ubio nekog armijskog oficira u Tuzli i potom se taj lik javlja u Avazu ziv i zdrav i pozdravlja Kosa , prica postaje suplja i puna rupa ....
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Kos hajmo reci nije slagao,akcija je odradjena kako treba,ali ipak nije uspjela.Poginuo je zamjenik tog komandanta ili vozac,ne mogu se sjetit,valjda bomba podmetnuta pod auto.Valjda je u zadnji cas kod muslimana doslo do neke promjene plana i eto,ostade covjek ziv,a ovi su do tad mislili da su njega roknuli. Ali kazem da sam ovo samo cuo,jeste da su izvori povjerljivi,ali nikad se ne zna.Ne tvrdim nista,to su mozda samo price.

Sto se tice div napada na 4gbr,to se nije ni pokusavalo,Misa to nikad nije potvrdio,kao niti bilo ko drugi u VRS i 10 D.O,sem Kosa naravno.
ne laze kos, nije za foruma ali evo saboter72 ti je objasnijo, mora da mu je miso ovo ispricao

Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
vodnik ,pa borac za istinu,hahahaha.ti si u prijašnjim postovima oko naše akcije na Vitorogu imao prepirku sa svojim suborcem koji je tada bio na liniji na Vitorogu dok si ti bio bog zna gdje.i ti si njemu pokušao objašnjavati kako je bilo na Vitorogu a da nisi ni bio tamo.čudna neka tvoja istina.
da ja sam mu pokusao objasniti kakva je bila sira situacija na vitorogu

Quote:
mikitop kaže: Pogledaj post
Galbraith o akcijama 1995. kod Banje Luke: Možda HV nismo trebali zaustaviti



Da smo dopustili da jedinice Armije BiH i Hrvatske vojske u ljeto 1995. godine uđu u Banju Luku, Republika Srpska bila bi poražena kao što je to bila Njemačka 1945. godine rekao je u intervjuu za Federalnu televiziju Peter Galbraith, bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj.

S vremenske distance od 12 godina Galbraith tvrdi da ni danas nije siguran u ispravnost američke odluke i pritiska koji su tadašnji američki pregovarač Richard Holbrooke i on izvršili na hrvatskog predsjednika Tuđmana kako bi zaustavili akciju prije svega Hrvatske vojske pred Banjom Lukom.

Strah od progona

Zauzimanje Banje Luke, kaže Galbraith, nametnulo je kao problem mogućnost egzodusa više stotina tisuća srpskih izbjeglica i izazivanje goleme humanitarne katastrofe. Cijeli intervju, koji je s Galbraithom vodila novinarka FTV-a Verica Kalajdžić, gledatelji FTV-a imat će priliku gledati u nedjelju, 20. svibnja, u vanjskopolitičkoj emisiji "Paralele".

To što se još važni i djelatni dužnosnik SAD-a Galbraith opet sjetio situacije iz jeseni 1995. jasno govori da američka politika sada, nakon 12 godina, definitivno smatra da je zapovijed državnog tajnika Warrena Christophera i Richarda Holbrookea predsjedniku Tuđmanu i vojnom zapovjedniku hrvatskih snaga u BiH Anti Gotovini da ne smiju zauzeti Banju Luku bila velika pogreška. Operacija HV-a "Južni potez", koja je trajala od 8. do 12. listopada 1995., izvedena je na poticaj i zahtjev Amerikanaca.


Na sastanku Holbrookea s hrvatskim političkim i vojnim vodstvom, nakon što je zazvonio zaštićeni telefon, ministar Gojko Šušak obavijestio je okupljene: "Imamo dopuštenje SAD-a da stavimo pod kontrolu Banju Luku".

Htjeli u grad

Na sastanku s Miloševićem Holbrooke je nazvao Gotovinu i rekao mu neka pokaže srpskom predsjedniku da su Hrvati pred Banjom Lukom. Gotovina je, s obzirom na to da su hrvatske snage netom bile zauzele hidroelektranu Bočac, 20 km od Banje Luke, na 20-ak minuta isključio struju.

Time je SAD poručio Miloševiću da je vojska bosanskih Srba poražena. Premda su Hrvati i Bošnjaci namjeravali ući u grad, akcija je zaustavljena. Hrvatima je poručeno da će ih, nastave li, zaustaviti američko zrakoplovstvo.

«Sjećam se priprema za posljednju operaciju Hrvatske vojske i HVO-a Južni potez, kojom smo došli nadomak Banja Luci. Sastanak su vodili ministar Šušak i general Gotovina s nama, zapovjednicima postrojbi. U jednom trenutku zazvonio je zaštićeni telefon, a nakon poduljeg razgovora na engleskom jeziku Šušak nam je rekao da imamo dopuštenje SAD-a da planiramo i napadnemo položaje srpske vojske, i na taj način stavimo pod kontrolu Banja Luku.»
Holbrook je pred Miloševićem nazvao Gotovinu da na trenutak uskrati struju Banja Luci nakon što su hrvatske postrojbe zauzele hidroelektrane Bočac 1 i 2. Time je američka strana poručila Miloševiću kako je vojska bosanskih Srba potpuno poražena i bez izlaza.
Holbrooke: Milošević je preklinjao da zaustavimo oslobađanje Banja Luke (VIDEO)
Kako cime kad? milosevic preklinjao covjek 99-te zaratio sa cijelim svijetom a da je njega preklinjao,moguce Taj Holbrook ima za svaku televiziju po jednu verziju da isprica vjerovatno se dodvorava domacinima, medjutim ko je procitao njegovu knjigu mogao je da procita da je od ABIH i HV trazio da zauzmu Novi, Banjaluku i Prijedor ali da ovi kako kaze to nisu bili u stanju.
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 08:28   #824
Quote:
vodniik kaže: Pogledaj post
Nismo smjeli, ipak je to 5-ti korpus sila nebeska, mi smo mislili da ih je sam alah poslao. Aj nam ti ispricaj kako ste vi smjeli i jos prezivjeli









ne laze kos, nije za foruma ali evo saboter72 ti je objasnijo, mora da mu je miso ovo ispricao



da ja sam mu pokusao objasniti kakva je bila sira situacija na vitorogu



Kako cime kad? milosevic preklinjao covjek 99-te zaratio sa cijelim svijetom a da je njega preklinjao,moguce Taj Holbrook ima za svaku televiziju po jednu verziju da isprica vjerovatno se dodvorava domacinima, medjutim ko je procitao njegovu knjigu mogao je da procita da je od ABIH i HV trazio da zauzmu Novi, Banjaluku i Prijedor ali da ovi kako kaze to nisu bili u stanju.



Kad ste imali bal vampira na Kosovu satrla vas jedna NATO baza Aviano,a predali ste se da protivnickog vojnika vidjeli niste



te servske bajke prodaj nekome drugome, dobili ste po nosu ,a jedino vam preostaju lazi i mitomanija to jedino sto znate



cilj

http://postimg.org/image/m9l3uf2ln/

nakon samaranja

http://postimg.org/image/sv1tjyqax/
mikitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 08:28   #825
SEDNICA VRHOVNOG SAVETA ODBRANE 14.8.1995. neposredno nakon Oluje

Isječak generala Čopića na temu procjena o mogućnostima obrane istočnoslavonskog korpusa , na toj sjednici
Stranica 11...
"Procjenjujemo da se ovaj korpus ne može uspješno obraniti u slučaju agresije Hrvatske Vojske. On bi najvjerojatnije bio razbijen za jedan do dva dana..."Sad isječak o brojnom stanju tog istočnoslavonskog korpusa , par dana nakon Oluje (prije dolaska mobilisanih krajišnika i dodatnih pojačanja iz Srbije) , izrečen od istog generala...
Stranica 10...
"Korpus u svom sastavu ima osam brigada , od čega tri u sastavu baranjske divizije. Brojno stanje korpusa iznosi oko 20 000 boraca..."



Isječak , na temu ugroženosti same SRJ i slamanja srpskog nacionalnog bića , izrečen od generala potpukovnika Aleksandra Dimitrijevića ,...
"Najzad , hrvatsko - muslimanska koalicija bila bi ohrabrena da krene u strategijsko ofanzivu protiv ostatka krajine i RS , a eventualni uspeh bi je mogao podstaći da napadne i SRJ...
U celini gledano , ugroženost bezbednosti SRJ bila bi maksimalna , a za posledicu bi , najverovatnije , imala slamanje srpskog nacionalnog bića i uništenje SRJ..."



Srbija bila vojno poražena
mikitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 16:15   #826
Quote:
vodniik kaže: Pogledaj post
Nismo smjeli, ipak je to 5-ti korpus sila nebeska, mi smo mislili da ih je sam alah poslao. Aj nam ti ispricaj kako ste vi smjeli i jos prezivjeli
Evo sad ću.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 22:57   #827
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Evo sad ću.
steta. mozda se nadje neko drugi
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 23:28   #828
Quote:
vodniik kaže: Pogledaj post
steta. mozda se nadje neko drugi
Obzirom da nisi bio uključen u taj događaj, sve informacije bi ti služile samo za zlurado naslađivanje.
A to ti neću priuštiti.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 00:13   #829
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Obzirom da nisi bio uključen u taj događaj, sve informacije bi ti služile samo za zlurado naslađivanje.
A to ti neću priuštiti.
bio sam reziser tacnije jedan od.
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 07:35   #830
Quote:
vodniik kaže: Pogledaj post
bio sam reziser tacnije jedan od.
a zato što si ti i takvi bili režiseri , prošli ste onako kako jeste.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 22:48   #831
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
a zato što si ti i takvi bili režiseri , prošli ste onako kako jeste.
ali vazno je da smo prosli.
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 23:48   #832
Quote:
vodniik kaže: Pogledaj post
bio sam reziser tacnije jedan od.
Ma bio si kurac od ovce. Tada ste bili razbijeni ko pičke i lovili smo vas ko zečeve po šumi.
Zbunjene i blijede.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 00:07   #833
Smile

Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Ma bio si kurac od ovce. Tada ste bili razbijeni ko pičke i lovili smo vas ko zečeve po šumi.
Zbunjene i blijede.
moguce, pogotovo ako ti tako kazes dezurni blento sa foruma
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 23:08   #834
Moj kreatoru niste vi prosli nego ste pali očito dublje nego zelis priznati...sad iz konteksta izvlacis sitne slike koje stavljas u prilog svojim tezama umisto da navodnih pet dana junacke obrane Drvara gledas u kontekstu ciljeva koje smo imali tada...pomeli smo pod sa vama a tvoj tzv nebeski narod dotaknuo je dno realnog ocaja...zalim samo sto nismo sa zavidnom kiruskom preciznoscu nastavili u laganom ritmu odstranjivati tumor u ovom slucaju Bosne i Hercegovine...znas onu vojnik o skracenju kurva o postenju a srbin o junacenju...pozdrav svim pripadnicima HVa i HVOa kao i muslimanskim postrojbama kojima mi je cast bila u navedenim akcijama pruzati podrsku za neke pozicije
bukefal 111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 14:48   #835
Kako se zove ta knjiga od Holbrookea ?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 02:18   #836
na engleskom to end a war ustaso
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 15:38   #837
Gledao san na RTRS-u iz arhiva emisiju nakon pravomoćne presude za Oluju i jedino šta mi je bilo zanimljivo od onog kmečanja nakon presude je bio general Milovanović sa podatkom da je VRS od Grahova do Mrkonjića na pravcu napredovanja HV-a i HVO-a imala oko 5,5 tisuća vojnika, a da mu je poginulo 1200 vojnika tu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 21:17   #838
ni blizu, ono sto je izginulo bilo je od granata i zbog dezorijentacije usljed prekida komunikacija a ostalo spada u statisticku gresku
vodniik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 14:17   #839
Možda je mislio i u odnosu na Muslimane, na sve te "zapadnokrajiške općine", ne znam, znam da je iznesena brojka od 1200 mrtvih vojnika i 800 civila, ako je od granata, onda su ti gubitci uglavnom nanešeni od hrvatske strane što je i logično. Još je spomenio da je na Mrkonjić ispaljeno 5 tisuća granata prije ulaska HV-a u grad.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 15:02   #840
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Možda je mislio i u odnosu na Muslimane, na sve te "zapadnokrajiške općine", ne znam, znam da je iznesena brojka od 1200 mrtvih vojnika i 800 civila, ako je od granata, onda su ti gubitci uglavnom nanešeni od hrvatske strane što je i logično. Još je spomenio da je na Mrkonjić ispaljeno 5 tisuća granata prije ulaska HV-a u grad.
Prvo tvrdis da su Srbi imali poginulih 1200 od 5500 postavljenim prema Katolicima pa dobivamo da su imali preko 20 % smrtonosne gubitke. Kada se na to doda da je u borbama vise ranjenih nego mrtvih pa se pitam ima li iko da je prezivio od srba tu

I samo za informaciju, to sto je Milovanovis tvrdio je manje-vise istina : 1200 vojnika je poginulo ali u citavoj Zapadnoj Bosni u to vrijeme i samo manji broj tj oko 6000-7000, od ukupnog broja vojnika je bio okrenut prema HV , ostatak je bio prema ARBIH. Zato je i HV mnogo lakse probijala linije VRS jer ovi prema HV nisu imali rezervi, rezerve su bile okrenute prema ARBIH. A svako ko je imao iskustva iz rata zna da probiti liniju nije najtezi dio dio akcije, najveci problemi nastaju kod kontre, kada se pojave jedinice iz rezerve. A toga na pravcu prema HV nije bilo. I zato VRS nije imala nekih vecih gubitaka od HV , cim se na nekom mjestu probijala linija jedinice bi se pocele povlaciti bez kontri koje su ustvari bile najkrvavije borbe. Najkrvavije borbe , sa najvecim gubicima su Srbi imali prema ARBIH jer su tu pruzali veci otpor i koristili rezerve da vrate polozaje.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.