Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2007., 14:33   #1
Iskustva s trgovcima iverala

kako ima ovdje profesionalaca (ja to nisam), zanimala bi me iskustva s pojedinim krojačnicama iverala. mogu iznijeti svoja:

Gramat
nekad je bio najisplativiji za običan bijeli iveral, no malo-pomalo dižu cijene. Rezanje naplaćuju fiksno a ne u postotku od materijala, što se osjeti na jeftinijem materijalu ali se isplati na skupljem. no sve u svemu još uvijek naisplativiji. nisu baš precizni u mjerama, odstupanja +/- 1 mm. neprecizno režu MDF 3 mm (odstupanja i 3-4 mm kod većih dimenzija). kvaliteta oscilira. obračunavaju pošteno, optimiranje materijala (ploča) ok. skupo računaju obradu restlova! (50 kn/komad). ljetos su imali problem s opskrbom materijalom. iverali uglavnom češki (kronospan), ponešto austrija (kaindl i funder) (19 mm)


Iverpan
visoka kvaliteta izrade, rezanja i kantiranja. solidno precizne mjere. dojam mi je da ne optimiraju savršeno krojne liste. kod kantiranja obračunaju nadmjeru 4 cm po stranici, i materijal i posao (u praksi trošak kantiranja poveća se time za do 10%). iveral austrijski (19 mm), skuplji no ne i najskuplji (kaindl), dio programa je prilično skup (thermopal), dobra kvaliteta, dobar izbor uzoraka. opći dojam pozitivan uz mrlju oko zaračunavanja nadmjere i upitnik vezan uz optimiranje


Elgrad
među najskupljima po materijalu. obračunavaju sve pošteno, dobar algoritam optimiranja krojnih lista. povoljno kantiranje za ABS 0,5 mm (materijal + rad oko 5,5 kn po dužnom metru čini mi se). izrada kantova dobra, ali rezanje nije skroz kvalitetno (ili je problem u rukovanju?), bilo je otkrhnutog. MDF leđa došlo oštećeno više komada. ne označavaju što je od MDF-a korisni komad a što restl! odstupanja u dimenzijama usporediva s gramatom, do +/- 1 mm. iveral je austrijski (18 mm), egger, dobra kvaliteta. odličan izbor uzoraka.


Prema mom mršavom iskustvu, od ova tri što se tiče kvalitete moj izbor bio bi Iverpan, a što se tiče cijene Gramat. Elgrad je interesantan primarno radi jeftinijeg 0,5 mm ABS kanta radi čega može ispasti povoljniji od Iverpana.


dodatak - nemam iskustva s Javorom (kod susjeda vidio, kvaliteta izgleda ok), ali dobio preko telefona informaciju da zaračunaju 10 cm nadmjere po stranici kanta - radi ovog u konačnici ispadne 20-25% veći iznos za kantiranje. da nije ove cakice vjerojatno bi imao iskustva s javorom
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 14:55   #2
Zanimljiv topic. kako se namjeravam bacit na izradu prvih komada namještaja, dobro će mi doći svaki savjet oko toga. Osobito popis dučana i njihov rad, ocijenjen od strane onih koji se gotovo svakodnevno služe njihovim uslugama.
__________________
A je to d.o.o.
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 00:19   #3
režem isključivo egger u elgradu ili kaindl u drvnom centru Filo u Čakovcu koji rade u suradnji s Iverpanom. Ostali iverali me ne interesiraju.

Kvaliteta izrade ovisi i o tome kakve raskrajače koriste i kako održavaju listove pila, uz to kvaliteta kantiranja ovisi o tome da li imaju kantirku s frezerom ili ne.
Meni osobno je bitno da li mogu poslati narudjbu mailom i da li se pridržavaju rokova isporuke.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 10:00   #4
pa istina je da je profesionalcu cijena manje bitna jer materijal plaća kupac, a najbitnija je kvalieta i rok jer iza to dvoje i on sam kao majstor stoji. meni kao DIY niti cijena nije nebitna. i ne sjeda mi dobro kad mi netko na kantirki zaračuna 10-15 dodatnih metara jer se lagano osjećam prevaren

čini mi se da je kod elgrada možda čak mali problem u rukovanju, tj količini posla na te ljude. s druge strane, iverpan mi je zakasnio jedan dan, moram priznat

nego kad smo kod materijala, zorane kako bi usporedio egger i kaindl? meni se kaindl čini nekako tvrđi, ali kao da lakše poprečno puca pa treba paziti kod manjih komada. egger mi je mekši ali i nekako podatniji, ima dosta kvalitetnu, ne prekrtu površinu pa mi je nekako zahvalniji za bušenje. što misliš?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:05   #5
Siže Kupreswww.sizekupres.hr ima najveći izbor dezena i debljina iverala (fundermax, Bisci, Gruppo Mauro Saviola, Sama) i debljina i širina kant traka od svih ostalih navedenih . također su jedini spremni ispiliti materijal donesen izvana i kantirati s donesenim mojim vlastitim kantom. stoga moj + Sižeu što se toga tiče
ali budući je u skorije vrijeme dosta "starih" ljudi otišlo iz firme a novi dečki se nekako ne snalaze ni u prodaji ni na pilama i kantirkama (postali su netočni u mjeri, uvaljuju oštećeni iveral, šlampavo je iskantirano-kantirka "grebe" iveral , ima viška ljepila ispod ABS-a, gornji i donji alat ne freza ABS jednako itd,itd to je moj - njima.
Dobili su novi i odličan potpuno automatiziran stroj za CNC obradu koju naplaćuju korektno.
Cijene iverala su otprilike kao kod Elgrada isto tako i nadmjera kant trake a optimiziranje je korektno.

Spremni su svoji pogrešku ispraviti i ako se radi o manjem komadu iverice, istu poslati kurirskom dostavom.

Ipak najviše radim sa Sižeom i nekako sam se navikao jer dođem samo pruzeti robu. ostalo klapa preko neta bez kune avansa. to je meni dobro jer sam relativno daleko pa ne moram više puta dolaziti prije neg dobijem robu. kod ostalih ne i to mi ne paše ali kupac određuje dezen i budući sam ozbiljan majstor ja idem tamo gdje ću nabaviti traženu robu.
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:44   #6
još jedno pitanje za profiće: kako kontrolirate mjere?

ovo sa slanjem preko interneta mi se čini najkorektnije. no kako kontrolirate kad idete osobno tamo? ono kad ti na brzinu čita mjere, komade, kantove mi je sve nekako zbrzano. a platio sam jednu pogrešku masno i lovom u elgradu, što je priča za sebe. nakon toga sam si rekao da ne potpisujem dok sam ne prekontroliram mjere na papiru, ili mi moraju bitno sporije čitati
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 21:56   #7
Jel netko imao iskustva sa Eko Linijom u Sesvetama?
marting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 08:20   #8
Quote:
DIsign kaže: Pogledaj post
Siže Kupreswww.sizekupres.hr ima najveći izbor dezena i debljina iverala (fundermax, Bisci, Gruppo Mauro Saviola, Sama) i debljina i širina kant traka od svih ostalih navedenih . također su jedini spremni ispiliti materijal donesen izvana i kantirati s donesenim mojim vlastitim kantom. stoga moj + Sižeu što se toga tiče
ali budući je u skorije vrijeme dosta "starih" ljudi otišlo iz firme a novi dečki se nekako ne snalaze ni u prodaji ni na pilama i kantirkama (postali su netočni u mjeri, uvaljuju oštećeni iveral, šlampavo je iskantirano-kantirka "grebe" iveral , ima viška ljepila ispod ABS-a, gornji i donji alat ne freza ABS jednako itd,itd to je moj - njima.
Dobili su novi i odličan potpuno automatiziran stroj za CNC obradu koju naplaćuju korektno.
Cijene iverala su otprilike kao kod Elgrada isto tako i nadmjera kant trake a optimiziranje je korektno.

Spremni su svoji pogrešku ispraviti i ako se radi o manjem komadu iverice, istu poslati kurirskom dostavom.

Ipak najviše radim sa Sižeom i nekako sam se navikao jer dođem samo pruzeti robu. ostalo klapa preko neta bez kune avansa. to je meni dobro jer sam relativno daleko pa ne moram više puta dolaziti prije neg dobijem robu. kod ostalih ne i to mi ne paše ali kupac određuje dezen i budući sam ozbiljan majstor ja idem tamo gdje ću nabaviti traženu robu.
Sve navedeno potpisujem i ja. Kod Sižea je, a čini mi se i kod ostalih, pad kvalitete usluga uzrokovan enormnom hiperprodukcijom potaknutom nastojanjem da budu brži od konkurencije. Mislim da bi i mi, majstori i oni kao dobavljači profitirali kada bi rokovi isporuke bili dan ili dva dulji, ali uz veću kvalitetu.
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 09:00   #9
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
još jedno pitanje za profiće: kako kontrolirate mjere?

ovo sa slanjem preko interneta mi se čini najkorektnije. no kako kontrolirate kad idete osobno tamo? ono kad ti na brzinu čita mjere, komade, kantove mi je sve nekako zbrzano. a platio sam jednu pogrešku masno i lovom u elgradu, što je priča za sebe. nakon toga sam si rekao da ne potpisujem dok sam ne prekontroliram mjere na papiru, ili mi moraju bitno sporije čitati
ja ne kontroliram kad podižem robu jer robu tovarim zapakiranu na paletama odnosno veliku količinu nebih cijeli dan iskontrolirao osim ako baš nešto ne primjetim da je oštećeno prije nego paletu zamotaju u foliju.
Inače kad narudžbu pošaljem netom, odmah si ju i isprintam pa kasnije doma usporedim sa isporučenim a same komade usporedim s podacima na naljepnici koja je na njima i ako stanje na naljepnici i na ploči nije isto - op cvrc. reklamejšn na njihov trošak. (to prolazi i telefonom, samo preuzimam kad slijedeći put dođem po robu ili dobijem kurirskom dostavom))
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 10:10   #10
hvala, al nisam mislio na kontroliranje gotovih komada, nego na kontrolu kad predaješ listu fejs-tu-fejs, čitanjem. jeste li to ikada radili ili sve šaljete preko interneta? kako kontrolirate da li su sve dobro upisali u aplikaciju?

tipovi čitaju dosta brzo. naručivao sam više puta a onda se dogodilo da je prošla greška da im je umjesto 13,8 cm ispalo 113,8 cm. tip je to čitao al ja sam valjda prečuo tu stoticu. 8 komada, sva 4 kanta. boli glava...

enivej, meni se ne sviđa taj sistem kontrole mjera s čitanjem, radije bi da mi isprintaju pa da prekontroliram ko čovjek. zanimalo me kako majstori prakticiraju (ako nije preko iinterneta)
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 10:43   #11
Tu je Siže-Kupres u prednosti. Specifikaciju materijala u miru napraviš doma i pošalješ im je faxom ili e-mailom, možeš i donijeti osobno. Meni su do sada sve napravili točno prema mojim specifikacijama. Kod Elgrada i Iverpana moram diktirati mjere pa mi oni to čitaju radi kontrole... ja to ne stignem pratiti. I još nešto: na robu naručenu Internetom na njihovom obrascu Siže odobrava dodatnih 3% popusta!
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 11:40   #12
Ma nema tu čitanja ni diktiranja. Samo pismeno u nebrojeno kombinacija.
i sad se sjetih, Elgrad nudi one svoje stupidne obrasce za narudžbe kao mogućnost naručivanja mail-om. I tako za svaku debljinu, svaku boju s jednim kantom po jedan obrazac, bila jedna ili 101 daska. a jeste li kad pokušali naručiti tako jednu dasku s tri različita kanta ili npr sa 2 i 2 stranice pokantirane sa istom bojom ABS-a ali različitom debljinom ? E to te ja pitam..
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 13:17   #13
znači trgovci seru kad forsiraju kontrolu čitanjem? sjajno...ok, neću se više dati tako nasanjkati, tnx
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 14:56   #14
Elgrad plusevi:
vrlo mi je blizu jedan dućan, veliki izbor dezena, nikad mi nisu krivo napravili niti jedan komad do nedavno kad sam sebi radio kuhinju i krivo mi pokantirali jednu dasku, meni baš paše ono čitanje jedan drugome jer sam tada najsigurniji, u zadnje vrijeme i na MDF 3mm stavljaju naljepnice sa dimenzijama tak da vidiš šta je višak (i što je bitno naljepnice se lako skidaju i ne ostavljaju ljepilo na daskama), točni u datumu isporuke
Elgrad minus: nemaju za sve radne ploče 2 mm ABS kant traku, neće rezati daske koje nisu njihove

Iverpan: bio 2 puta prije par godina kod njih i oba puta mi krivo rezali. Odustao od njih. Dodatni minus što ne volim projektirati sa 19 mm. Plus: veliki i povoljni izbor okova.

Siže: veliki minus je što sam se od cca 10 puta kod njih 5 puta morao vraćati (a nije mi blizu) sa krivim daskama da poprave. I poprave, nema pogovora, ali mi ne vrate za gorivo. Njihova bijela glatka je po mom mišljenju najlošiji iveral sa kojim sam radio. Još jedan veliki minus: nikad ne vidim krojnu listu i sad si ti misli jel si gazda u tvoj materijal uvalio još par polica sebi doma za ormar. Također je do sad 2 puta bilo: jel mi možete jednu stranicu rezati u koso na točnu mjeru? Naravno! Rezultat katastrofa. Fala bogu tip je rekao da je OK, da mu ne smeta i da nećemo nositi nazad na prekrajanje.
Plus: narudžba mailom bez avansa, veliki izbor okova, posebno kliznih mehanizama, dodatne usluge radione (falcanje, izrada utora...), rade sa donešenim materijalom, veliki izbor kant traka, posebno većih širina

Frischeis: zadnji put kod njih bio prije 3 godine, ne znam kakvi su sad. Tada je bio vrlo iritantan način narudžbe da ti stojiš kraj pulta (nekad i dulje od 1 sat), a ovaj iza pulta ručno olovkom unosi u tablicu, pa to kucka u komp, pa to traje i traje... Funder iverali kao i SK. A i dodatno rezanje restlova...e to je bila avantura!

Javor: bio prije nekoliko godina jednom, nije mi se svidilo, ne znam zašto

Furnir: prije par godina kupovao kod njih noge za stol, masiv bukva. Tada je to bio tipični socijalistički dućan sa katastofa ponudom i iverala i okova. Kažu da je nakon nedavne renovacije ponuda i usluga mrak. Čak je i Ričard Đir kod njih kupijo hrastov parket Vaša iskustva (nedavna)?

Ko ima iskustva sa Akordom i
Forest Agramom?
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 18:00   #15
javor; kad smo kemijali malo fronte kuhinje prije nekoliko godina, uzimali smo zutu, jednu jedinu kaj su imali tam pod odredjenom sifrom, doma mi dvije plohe izgledaju za blagu nijansu drukcije
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 18:01   #16
Što se mene tiče Akord radi s Kaindl iveralom s kojim inače ne volim raditi (19mm) a od ostalih stvari kod njih po meni vrijede jedino plastične nogice od 10 cm i još jedno to kod njih uzimam.
Forest Agram mi je malko izvan ruke.
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 22:54   #17
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
hvala, al nisam mislio na kontroliranje gotovih komada, nego na kontrolu kad predaješ listu fejs-tu-fejs, čitanjem. jeste li to ikada radili ili sve šaljete preko interneta? kako kontrolirate da li su sve dobro upisali u aplikaciju?

tipovi čitaju dosta brzo. naručivao sam više puta a onda se dogodilo da je prošla greška da im je umjesto 13,8 cm ispalo 113,8 cm. tip je to čitao al ja sam valjda prečuo tu stoticu. 8 komada, sva 4 kanta. boli glava...

enivej, meni se ne sviđa taj sistem kontrole mjera s čitanjem, radije bi da mi isprintaju pa da prekontroliram ko čovjek. zanimalo me kako majstori prakticiraju (ako nije preko iinterneta)
U elgrad šaljem mailom narudjbu kao excel dokument na njihovom originalnom obrascu koji oni uploadaju u svoj sistem. Ako se desi greška tada je to moj problem, a uvijek postoji i e-mail kao dokazni materijal, ako je kod njih nešto krenulo krivo.
U Filu prepisuju ručno, ali njima takodjer šaljem mail, pa je ista priča oko reklamacija.

Ja kao i vlad tovarim robu zaspakiranu na paleti, ako u radioni pronadjem komad koji ne valja, isprintam krojnu listu, zaokružim stavku koju reklamiram, i sve im zajedno pošaljem na ispravak. u Slučaju da sam ja upisao krive mjere, potražim kakav restl u radioni, ili ako ga nemam naručim novi i platim.
Nikada nemam problema.

Jednom sam imao problema u jednoj "pilani" jer su pokantirali krivu stranu daske (cca 20 m ABS-a 2 mm) pa su se pravili Englezi, kao ne znamo što je bilo napisano, kad sam im pokazao krojnu listu, tada su se pravili da takav papir prvi puta vide u životu. Kako mi se nije navika svaditi jer nemam vremena u životu liječiti psihičke bolesnike, a uz to i nemam kvalifikaciju za psihića, uzeo sam svoju robu i odnio na popravak drugdje s odlukom da se tamo više ne vraćam.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 22:58   #18
Quote:
DIsign kaže: Pogledaj post
Ma nema tu čitanja ni diktiranja. Samo pismeno u nebrojeno kombinacija.
i sad se sjetih, Elgrad nudi one svoje stupidne obrasce za narudžbe kao mogućnost naručivanja mail-om. I tako za svaku debljinu, svaku boju s jednim kantom po jedan obrazac, bila jedna ili 101 daska. a jeste li kad pokušali naručiti tako jednu dasku s tri različita kanta ili npr sa 2 i 2 stranice pokantirane sa istom bojom ABS-a ali različitom debljinom ? E to te ja pitam..
To moram priznati i meni ide na jetra, pogotovo oni modeli za CNC. Ako nema modela koji ti paše tada im moraš nacrtati u Autocadu, dok drugdje možeš poslati nacrt na šekret papiru i nitko ne stvara problem.
Elgrad takodjer šalje komade kojima se režu kosine na CNC, što poskupljuje uslugu.
Ne rade rezoveod 45°.
Sve ostalo super, pogotovo rokovi, rez i kant.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 23:12   #19
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post

nego kad smo kod materijala, zorane kako bi usporedio egger i kaindl? meni se kaindl čini nekako tvrđi, ali kao da lakše poprečno puca pa treba paziti kod manjih komada. egger mi je mekši ali i nekako podatniji, ima dosta kvalitetnu, ne prekrtu površinu pa mi je nekako zahvalniji za bušenje. što misliš?
Mislim da je tvoja usporedba ta dva iverala OK!

Ja uglavnom sve keksam tako da nemam problema sa pucanjem Kaindla, ali ako to već moram učiniti, ili napravim predbušenje ili stisnem taj komad stegom i upucam šaraf i nemam problema.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 15:17   #20
da, stega...šerafio sam jedan sokl od samo 4 cm konfirmatima, sve sa stegom, cirkus..nije bio kaindl al doista svejedno...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.