Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2011., 20:13   #5141
Bok svima! Imam par pitanja vezano za radnu vizu u Njemačkoj. Moj dečko i ja razmišljamo o odlasku u Njemačku na par godina (ili duže) pa sam vas, koji ste tamo, htjela zamoliti da mi objasnite neke stvari. Ja sam završila 3 godine FERa (prvostupnica inženjerka računarstva) i imam preko godinu dana radnog iskustva u struci, a on će za koji mjesec završiti 3.5 godina FSBa (prvostupnik inženjer strojarstva) i radio je kao student, ali u prodaji i marketingu. Dobro govorimo engleski, a on razumije i njemački.
Da li se sada stvarno može lako naći posao u Njemačkoj i da li uopće imamo šanse?
Kako najlakše pronaći posao (monster.de)?
Ako samo jedan od nas dobije posao, a u međuvremenu se zaručimo i oženimo može li onaj drugi na osnovu braka dobiti radnu (ili možda boravišnu) dozvolu? U slučaju da dobije boravišnu dozvolu može li preko Arbeitsagentur tražiti posao?
Kako se Nijemci odnose prema Hrvatima imigrantima i postoji li nekakva netrpeljivost? Kako je to živjeti u Njemačkoj?
U kojem je gradu, regiji najbolje tražiti posao u našim strukama?
Ako imate još nekakav savjet, molim vas da ga podijelite samnom (može i PM) . Pozdrav i puno hvala!
ivana_1701 is offline  
Old 28.02.2011., 20:15   #5142
dovoljno je da jedan dobije posao, a ako ste ozenjeni onda i drugi dobije dozvolu boravka. detalje ne znam
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Old 28.02.2011., 20:38   #5143
Quote:
ivana_1701 kaže: Pogledaj post
Bok svima! Imam par pitanja vezano za radnu vizu u Njemačkoj. Moj dečko i ja razmišljamo o odlasku u Njemačku na par godina (ili duže) pa sam vas, koji ste tamo, htjela zamoliti da mi objasnite neke stvari. Ja sam završila 3 godine FERa (prvostupnica inženjerka računarstva) i imam preko godinu dana radnog iskustva u struci, a on će za koji mjesec završiti 3.5 godina FSBa (prvostupnik inženjer strojarstva) i radio je kao student, ali u prodaji i marketingu. Dobro govorimo engleski, a on razumije i njemački.
Da li se sada stvarno može lako naći posao u Njemačkoj i da li uopće imamo šanse?
Kako najlakše pronaći posao (monster.de)?
Ako samo jedan od nas dobije posao, a u međuvremenu se zaručimo i oženimo može li onaj drugi na osnovu braka dobiti radnu (ili možda boravišnu) dozvolu? U slučaju da dobije boravišnu dozvolu može li preko Arbeitsagentur tražiti posao?
Kako se Nijemci odnose prema Hrvatima imigrantima i postoji li nekakva netrpeljivost? Kako je to živjeti u Njemačkoj?
U kojem je gradu, regiji najbolje tražiti posao u našim strukama?
Ako imate još nekakav savjet, molim vas da ga podijelite samnom (može i PM) . Pozdrav i puno hvala!
Kako se u Njemačkoj živi? Tamo teče med i mlijeko. Recimo da postoji potreba za kvalificiranim radnim snagama i poslodavci znaju znanje i stručnost nagraditi. Najgori šefovi su naši Hrvati.
Nijemci nemaju ništa protiv stranaca, ako im nepraviš probleme i znaš govoriti njemački.
Hrvati su većinom dobro integrirani u Njemačkoj i ne stvaraju probleme kao npr. Turci, Arapi, Albanci, Afrikanci, Srbi ili Bosanci.
Gdje je možeš naći posao u vašoj struki? Najviše u Bavarskoj, Regiji Stuttgart, Leipzig, Frankfurt i Karlsruhe.

Zadnje uređivanje DJTcro : 28.02.2011. at 20:45.
DJTcro is offline  
Old 28.02.2011., 23:21   #5144
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
dovoljno je da jedan dobije posao, a ako ste ozenjeni onda i drugi dobije dozvolu boravka. detalje ne znam
Hvala na odgovoru! Zna li netko kako točno ide procedura i da li onda može tražiti posao preko njihovog zavoda za zapošljavanje?

Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Kako se u Njemačkoj živi? Tamo teče med i mlijeko. Recimo da postoji potreba za kvalificiranim radnim snagama i poslodavci znaju znanje i stručnost nagraditi. Najgori šefovi su naši Hrvati.
Nijemci nemaju ništa protiv stranaca, ako im nepraviš probleme i znaš govoriti njemački.
Hrvati su većinom dobro integrirani u Njemačkoj i ne stvaraju probleme kao npr. Turci, Arapi, Albanci, Afrikanci, Srbi ili Bosanci.
Gdje je možeš naći posao u vašoj struki? Najviše u Bavarskoj, Regiji Stuttgart, Leipzig, Frankfurt i Karlsruhe.
Hvala ti na odgovoru ! Veseli me to što si napisao, imaš li još kakav savjet? (Koliko novca moramo ponijeti za prvih mjesec dana, ako me pitaju koliku plaću očekujem, što da kažem i slično?)

Pozdrav svima!

Zadnje uređivanje ivana_1701 : 28.02.2011. at 23:28.
ivana_1701 is offline  
Old 01.03.2011., 12:14   #5145
Dragi forumasi iz dijaspore,
Vec sam pisala na forumu Austrija, ali nema odgovora pa da smjestim pitanje i ovdje.
Vec godinama uredno saljem mailove na oglasene pozicije no bez uspjeha. Imam zavrseni faks, iskustvo rada u turizmu i administraciji, govorim njemacki i engleski tecno i bez jezicnih barijera. Gdje da trazim posao u Njemackoj?
Preferiram turizam jer mi je to struka. Puno hvala unaprijed!
__________________
I am never wrong. Except when I'm right.
guest1 is offline  
Old 01.03.2011., 13:59   #5146
Quote:
guest1 kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi iz dijaspore,
Vec sam pisala na forumu Austrija, ali nema odgovora pa da smjestim pitanje i ovdje.
Vec godinama uredno saljem mailove na oglasene pozicije no bez uspjeha. Imam zavrseni faks, iskustvo rada u turizmu i administraciji, govorim njemacki i engleski tecno i bez jezicnih barijera. Gdje da trazim posao u Njemackoj?
Preferiram turizam jer mi je to struka. Puno hvala unaprijed!
draga guest,

nije da radim reklamu za rivu, ali su nase firme susjedi pa ti evo predlazem nesto ovako:
http://www.kroatien-idriva.de/stellenangebote.html
Suesse is offline  
Old 01.03.2011., 14:22   #5147
Quote:
Suesse kaže: Pogledaj post
draga guest,

nije da radim reklamu za rivu, ali su nase firme susjedi pa ti evo predlazem nesto ovako:
http://www.kroatien-idriva.de/stellenangebote.html
Hvala na pomoci, oni su mi poznati iz Hrvatske ali imaju samo sezonska mjesta, a voljela bi imati posao u turizmu koji traje i izvan sezone. Moram i dalje pokusavati, samo sto to izuzetno dugo traje. No bez muke nema nauke, kaze jedna poslovica.
__________________
I am never wrong. Except when I'm right.
guest1 is offline  
Old 01.03.2011., 15:32   #5148
Quote:
ivana_1701 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Zna li netko kako točno ide procedura i da li onda može tražiti posao preko njihovog zavoda za zapošljavanje?


Hvala ti na odgovoru ! Veseli me to što si napisao, imaš li još kakav savjet? (Koliko novca moramo ponijeti za prvih mjesec dana, ako me pitaju koliku plaću očekujem, što da kažem i slično?)

Pozdrav svima!
ako jedno od vas dvoje dobije vizu,a mislim da ce je dobiti samo na osnovu vec dobivenog posla.
dakle prvo bi trebali naci posao a onda viza,ako grijesim neka me netko ispravi
recimo ti dobis posao i vizu,na osnovu tebe tvoj (morate se vjencat) muz moze zatrazit vizu za spajanje obitelji,osim ako i on u meduvremenu ne nade posao.
isto tako da bi on na osnovu tebe dobio vizu,ti nesmijes imati placu manju od (neznam koja je svota) odredene svote,kako bi mogla uzdrzavati sebe i njega,placati stan
tj. da on nije na teret drzavi(socijalka)

o kolicini novaca koju trebate imati za tih mj dana ti ovisi i gdje cete biti(grad) te sta vam je sve ukljuceno u stanarinu,a za hranu i ostale potrepstine minimalno 300-400 eura,pogotovo jer tada trebate sve kupiti,pod time mislim i na higijenske stvari
__________________
- 1.10.2008. -
maybelline is offline  
Old 01.03.2011., 17:47   #5149
Quote:
ivana_1701 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Zna li netko kako točno ide procedura i da li onda može tražiti posao preko njihovog zavoda za zapošljavanje?


Hvala ti na odgovoru ! Veseli me to što si napisao, imaš li još kakav savjet? (Koliko novca moramo ponijeti za prvih mjesec dana, ako me pitaju koliku plaću očekujem, što da kažem i slično?)

Pozdrav svima!
Prosječne plaće:

Inženjer za strojarstvo (4 400 € mjesečno)
http://berufenet.arbeitsagentur.de/b...ort&status=T07
Inženjer za računalstvo (4 400 € mjesečno)
http://berufenet.arbeitsagentur.de/b...ort&status=T07

Koliko sam te razumio, vi (ti i tvoj partner) nemate nikakvog radnog iskustva u struci. Plaće koje sam govori napisao, ne vrijede (nažalost) za vas.
Ali plaće manje od 30 000 € godišnje su uvreda za našu (inženjersku) profesiju. Ne tražite manje plaće od 30 000 € godišnje!

Zadnje uređivanje DJTcro : 01.03.2011. at 17:57.
DJTcro is offline  
Old 01.03.2011., 17:55   #5150
Je li to bruto ili neto??
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 01.03.2011., 21:29   #5151
Quote:
maybelline kaže: Pogledaj post
ako jedno od vas dvoje dobije vizu,a mislim da ce je dobiti samo na osnovu vec dobivenog posla.
dakle prvo bi trebali naci posao a onda viza,ako grijesim neka me netko ispravi
recimo ti dobis posao i vizu,na osnovu tebe tvoj (morate se vjencat) muz moze zatrazit vizu za spajanje obitelji,osim ako i on u meduvremenu ne nade posao.
isto tako da bi on na osnovu tebe dobio vizu,ti nesmijes imati placu manju od (neznam koja je svota) odredene svote,kako bi mogla uzdrzavati sebe i njega,placati stan
tj. da on nije na teret drzavi(socijalka)

o kolicini novaca koju trebate imati za tih mj dana ti ovisi i gdje cete biti(grad) te sta vam je sve ukljuceno u stanarinu,a za hranu i ostale potrepstine minimalno 300-400 eura,pogotovo jer tada trebate sve kupiti,pod time mislim i na higijenske stvari
Super! Razmišljamo o Munchenu ili Frankfurtu. Da li je istina da se stanarina i neke režije moraju platiti nekoliko mjeseci unaprijed? Da li i veličina stana utječe na to da li dečko (muž) može doći zamnom? Puno ti hvala što si mi pojasnila stvari oko vize.

Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Prosječne plaće:

Inženjer za strojarstvo (4 400 € mjesečno)
http://berufenet.arbeitsagentur.de/b...ort&status=T07
Inženjer za računalstvo (4 400 € mjesečno)
http://berufenet.arbeitsagentur.de/b...ort&status=T07

Koliko sam te razumio, vi (ti i tvoj partner) nemate nikakvog radnog iskustva u struci. Plaće koje sam govori napisao, ne vrijede (nažalost) za vas.
Ali plaće manje od 30 000 € godišnje su uvreda za našu (inženjersku) profesiju. Ne tražite manje plaće od 30 000 € godišnje!
Imam preko godinu dana iskustva u struci i vrlo dobro govorim engleski, ali znam samo osnove osnova njemačkog jezika. Dečko nema iskustva u struci, ali razumije i relativno dobro govori njemački i engleski. Da li su iznosi koje si naveo bruto ili neto? Kakvi god da bili, pravo su osvježenje u odnosu na Hrvatsku . Ako su bruto, koliki je otprilike porez (u mojem slučaju)? Hvala ti što si našao vremena odgovoriti mi na pitanja.

Rado ću vam platiti kavu čim dobijem(o) posao u Njemačkoj ...
ivana_1701 is offline  
Old 01.03.2011., 22:55   #5152
pretpostavljam da su cijene BRUTO

niej njemacka toliko bolja od hrvatske, ali.

1. dobivas placu redovito
2. imas godisnji koji zbilja mozes cijeli iskoristiti
3. imas dobru penziju poslije
4. placa se povecava s iskustvom
5. s placom mozes lagodno zivjeti da ne mislis koliko ti je ostalo na racunu
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Old 01.03.2011., 22:58   #5153
imam ja pitanje za ljude koji zive u njemackoj;

1. koliko vas kosta vrtic za djecu?

2. kolike su njemacke penzije?

3. koliko placate godisnje osiguranje auta (prosjecni autic)

hvala
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Old 01.03.2011., 23:20   #5154
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Je li to bruto ili neto??
DJTcro is offline  
Old 01.03.2011., 23:40   #5155
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
imam ja pitanje za ljude koji zive u njemackoj;

1. koliko vas kosta vrtic za djecu?

2. kolike su njemacke penzije?

3. koliko placate godisnje osiguranje auta (prosjecni autic)

hvala
1. Ovisi u kojem gradu zivis, negdje je besplatno a negdje se placa...kao sto sam rekla od grada do grada razlicto.

2. Ovisi koliko si uplatila i koliko dugo....

3. Ovisi o kakvom autu se radi i na koliko posto vozis (dal´si "friskopeceni" vozac ili si stariji vozac koji jos nikada nije imao saobracajku).
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Old 01.03.2011., 23:54   #5156
da li neko moze da mi ogovori na moje pitanje.a pitanje je.Decko i ja planiramo da se preselimo u nemacku,on ima posao tamo obezbedjen,iznajmili bi stan.e sad u pitanju je moje zdravstveno osiguranje kako da ga dobijem jer sam dijabeticar.Da li cu dobiti zdr.osiguranje na konto zaposlenog muza i da li je bolje da se vencamo pre nego sto odemo tamo ili mozemo i kasnije kada se preselimo u nemacku.ne znam kako nemci gledaju na to.Volela bih kada bi mi odgovorili...poz
bambina83 is offline  
Old 02.03.2011., 00:11   #5157
Quote:
bambina83 kaže: Pogledaj post
da li neko moze da mi ogovori na moje pitanje.a pitanje je.Decko i ja planiramo da se preselimo u nemacku,on ima posao tamo obezbedjen,iznajmili bi stan.e sad u pitanju je moje zdravstveno osiguranje kako da ga dobijem jer sam dijabeticar.Da li cu dobiti zdr.osiguranje na konto zaposlenog muza i da li je bolje da se vencamo pre nego sto odemo tamo ili mozemo i kasnije kada se preselimo u nemacku.ne znam kako nemci gledaju na to.Volela bih kada bi mi odgovorili...poz
Ukoliko je vaš muž zaposlen, bit ćete preko njega osigurani (familienversichert).
I još nešto: Ukoliko ste zaposleni i imate veću plaću od 400 eura mjesečno, niste više osigurani preko muža.

Uzmite moje informacije sa rezervom.

Svako dobro.
DJTcro is offline  
Old 02.03.2011., 02:15   #5158
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
imam ja pitanje za ljude koji zive u njemackoj;

1. koliko vas kosta vrtic za djecu?

2. kolike su njemacke penzije?

3. koliko placate godisnje osiguranje auta (prosjecni autic)

hvala
1. ovisi gdje zivite, koliko je tvoj i muzev godisnji dohodak (veca zarada, skuplji kiga) i koliko sati dnevno dijete boravi u kigi.

ja sam svog klinca morala prijaviti u vrtic vec u 3. mjesecu trudnoce, da bi dobio mjesto kad napuni tri godine.

inace mozes upisati dijete u privatni vrtic i stuci pola place na njega, ako ne i vise, ovisno opet kakav privatni vrtic.

2. susjed zubar penzioner ima penziju 3500€; susjed veterinar 1200€
penzija ovisi o tomu koliko novaca mjesecno izdvajas za rentu i naravno kao sto nasmijana kaze koliko dugo.
susjed veterinar si nije uplacivao dodatno penziono kao susjed zubar.

3. u kfz versicherung kao ni u kfz porez se bas ne kuzim, to je stvar mog muza , znam samo da se kfz steuer placa za godinu unaprijed.
Suesse is offline  
Old 02.03.2011., 02:32   #5159
Quote:
ivana_1701 kaže: Pogledaj post
Super! Razmišljamo o Munchenu ili Frankfurtu. Da li je istina da se stanarina i neke režije moraju platiti nekoliko mjeseci unaprijed? Da li i veličina stana utječe na to da li dečko (muž) može doći zamnom? Puno ti hvala što si mi pojasnila stvari oko vize.
Za stan ce vam trebati svakako ugovor o poslu pod broj 1. Kaucija se placa u pravilu tri mjesecne kalte miete, znaci tri mjesecne stanarine bez rezija. To se plati odjednom, a uz to odmah moras platiti i stanarinu za prvi mjesec. Dakle 4 stanarine u cugu.
U Münchenu su stanovi jako skupi, ako ne zelis zivjeti u nekom ghettu. A to je i u drugim gradovima tako.
Moj savjet je pak, bolje dati koju stotku vise nego zivjet u kvartovima s losim imidzom. A Nijemci jako rado pitaju za kvart u kojem se zivi i po tome te odmah posloze na svojoj rangovnoj ljestvici.

Ovo za kvadraturu stana ti ne bih znala tocno reci. Za pocetak je bitno da si nadjes nekakav appartment, a poslije polako.
Suesse is offline  
Old 02.03.2011., 10:50   #5160
pa evo netko tko ima s partnerom placu 2000 eura neto, 4000 eura neto i 6000 eura neto. koliko ti ljudi placaju vrtic? i koliku imaju penziju? zamislimo da je placa konstana kroz zivot (sto nije, jel), ali radi lakseg racunanja.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.