Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 19:18   #41
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Čulo se kod Đurđice Drobca prije kad je vodio dnevnik, a i donedavno se čulo kod Jabuke, a još uvijek se osjeti kod one Osječanke.
Da ne govorim ekstremni primjer one Bosanke iz Sarajeva koja je vodila tjedan dana dnevnik na teškom bosanskom naglasku pa su joj ga opeglali.

Ja ti kažem da se tak nekaj dogodi i da netko po domaći opere, a dolazi iz Međimurja npr. da bi sutra bila uzbuna u Dalmaciji.

Uglavnom, malo tolerancije ne bi nam škodilo. Glupo je zamjerati nekome da mu se osjeti naglasak, to mu je materinji i tak priča. Ali uvijek se zamjera nekom kajkavcu da priča s naglaskom, a ostale ne vidite.
Djurica Drobac,ne Djurdjica ,covjek je musko.Sto znam,ja to nisam osjetio,ali mozda si u pravu.Te Bosanske se ne sjecam,osim ako ne mislis na Ankicu Posavljak,ali oni mi uopce ne zvuci bosanski.Sto bi tek rekao da ti dovedu nekoga iz Mostara da vodi dnevnik)
I usprkos tome sto se moze osjetiti,da li "kuzis"koliko su oni morali peglati naglasak da bi barem osjetno "neutralizirali"dubrovacki ili splitski.A ja kazem da meni nije jasno zasto bi uopce netko na javnom servisu RH uopce morao peglati naglasak?Naravno da nece citati vijesti na ikavici ili kajkavici,ali zasto je problem naglasak,a istodobn nije probel kad se rijeci akcentiraju po zagrebacki?
Slazem se,tolerancija nam je prijeko potrebna u svemu pa i jeziku.
Meni osobno niciji govor ne smeta,neka svatko govori onako kako hoce i kako je naucio.Ne bih nikada ispravljao ni Bosanca kad koristi turcizme i rijeci imanentne svome kraju,a niti Medjimurca iako moram priznati da ih bas i ne razumijem.Ali isto tako shvacam da ni ti ne mozes bas razumjeti Dalmatinca,i tolerancija jest upravo u tome da se nadjemo na "sredini"kako bismo jedan drugoga razumjeli bez problema,a opet da ni jedan ni drugi se ne odricu svoje kulture i tradicije.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:23   #42
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Po govoru se odmah moraju isticati,kad dodju na more,ubacuju ono "kaj"i gdje treba i gdje ne treba.

A tko je mjerodavan odrediti koliko treba a koliko ne treba kaj u govoru? Ti baš znaš da ne treba toliko jer si kajkavac ili ti samo ide na ide na živce ma koliko to bilo?

Inače, da, mislim da je Pauletić iskompleksiran i željan malo medija pa mora potkuriti.

Inače, fobija od "kajkavskog" naglaska je već toliko velika da u medijima čak i one riječi koje bi trebale biti tako naglašavane, naglašavaju na prvom slogu. Ispada smiješno i nepismeno. Vjerojatno je i ovu predzadnju rečenicu netko tako pročitao

Zadnje uređivanje Gilda. : 19.08.2011. at 19:30.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:26   #43
zagrepčani nas ostale i naše primjedbe ne mogu uopće shvatit...

velika većina nema uopće predodžbu što je književni jezik i kako bi trebao zvučati... misle da je književno i pravilno ono što govore u zagrebu... naravno, naglaskom i gramatikom to nema veze s književnim jezikom...

nama ostalima takav govor bode uši, a pogotovo jer ga čujemo na nacionalnim televizijama gdje ga ne bi trebalo biti... živio kajkavski, živio zg sleng, ali na lokalnim tv i radio postajama, želimo književni hrvatski na medijima nacionalne razine...

zagrepčanima, sigurnima u svoju superiornost, nesvjesnima što se tiče ovog pitanja, nije uopće jasno zašto se bune tamo neki provincijalci (da ne uporabim riječi kojima nas vole "častit": tovari, dalmoši, kamenjarci)...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:27   #44
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
P.S. Ja ću napraviti peticiju da se smanji teror klapama na CMC-u i da se stavi malo zagorskih pjesama, a ne po cijele dane dišperan san u te i te spike.
I tri kvarta dalmacije bi te podržalo u tom prijedlogu
Isilovali su klape
nero is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:28   #45
Ali Basta, ja ( i ne samo ja) baš imam osjećaj da se u nacionalnim medijima više ćuju svi ostali naglasci a najmanje kajkavski
Tko je u pravu?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:28   #46
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post

A tko je mjerodavan odrediti koliko treba a koliko ne treba kaj u govoru? Ti baš znaš da ne treba toliko jer si kajkavac ili ti samo ide na ide na živce ma koliko to bilo?

Inače, da, mislim da je Pauletić iskompleksiran i željan malo medija pa mora potkuriti.

Inače, fobija od "kajkavskog" naglaska je već toliko velika da u medijima čak i one riječi koje bi trebale biti tako naglašavane naglašavaju na prvom slogu. Ispada smiješno i nepismeno.
Najiskrenije meni uopce ne smeta ni kajkavica ni "kaj".Iako izvornoga govornika kajkavice sigurno ne bih bas sve razumio.No to je i logicno.I ne pada mi na pamet generalizirati,samo sam odgovorio forumasu koji je izrekao tvrdnju da "Dalmatince peru kompleksi"zbog govora,pa sam htio pokazati da i ima mnogo kajkavaca za koje bi se takodjer moglo reci da ih "peru kompleksi"jer poznajem osobno mnogo njih koji u svakoj petoj rijeci koriste"kaj" kad dodju na more,a po ZG ih bas nisam slusao s "kaj"u svakoj milisekundi.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:29   #47
A budala ima svuda.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:31   #48
http://www.youtube.com/watch?v=hNWT3...yer_embedded#!
Sindikalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:32   #49
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zagrepčani nas ostale i naše primjedbe ne mogu uopće shvatit...

velika većina nema uopće predodžbu što je književni jezik i kako bi trebao zvučati... misle da je književno i pravilno ono što govore u zagrebu... naravno, naglaskom i gramatikom to nema veze s književnim jezikom...

nama ostalima takav govor bode uši, a pogotovo jer ga čujemo na nacionalnim televizijama gdje ga ne bi trebalo biti... živio kajkavski, živio zg sleng, ali na lokalnim tv i radio postajama, želimo književni hrvatski na medijima nacionalne razine...

zagrepčanima, sigurnima u svoju superiornost, nesvjesnima što se tiče ovog pitanja, nije uopće jasno zašto se bune tamo neki provincijalci (da ne uporabim riječi kojima nas vole "častit": tovari, dalmoši, kamenjarci)...
Bravo Basta!I bija bi pravi mirakul da se neko ne naidi na ove rici,a naidit ce se,Gospe mi blazene
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:36   #50
Basta, osim ovih već navedenih crtića, koje su to emisije ili voditelji koji ne pričaju književni ili forsiraju kajkavski? meni recimo prvo na pamet padaju tzv. "novinari" s RTL ili Nove TV iz onih šund emisija...na HRT-u nema puno takvih...
Breg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:51   #51
Quote:
Breg kaže: Pogledaj post
Basta, osim ovih već navedenih crtića, koje su to emisije ili voditelji koji ne pričaju književni ili forsiraju kajkavski? meni recimo prvo na pamet padaju tzv. "novinari" s RTL ili Nove TV iz onih šund emisija...na HRT-u nema puno takvih...
Nacin na koji se naglasavaju rijeci u programima HRT-a,koji potpuno odgovara zagrbackom slengu,pa i uvodjenje novih rijeci u hrvatski jezik koji potjecu iz kajkavskoga i forsiraju se na HRT-u.Nitko ne kaze da novinari na HRT govore kajkavskim narijecjem,ali koriste prozodiju i u daleko vecem opsegu leksiku iz kajkavice i to one "zagrebackoga tipa".
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:00   #52
Quote:
kajkavskog “slanga” kao što je “kužim”, “fakat”, “roćkas”, “kompić”!
Ovo nema veze sa kajkavskim a vidim da i puno ljudi koji se tu javljaju nemaju pojma o kajkavskom a kamoli o originalnim kajkavskim rečima. Čujeju vu crtiču jen "kaj" i mam misliju da je celi crtič na kajkavskom. Kak da ne
IceF is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:11   #53
Quote:
IceF kaže: Pogledaj post
Ovo nema veze sa kajkavskim a vidim da i puno ljudi koji se tu javljaju nemaju pojma o kajkavskom a kamoli o originalnim kajkavskim rečima. Čujeju vu crtiču jen "kaj" i mam misliju da je celi crtič na kajkavskom. Kak da ne

Tak je, tu se zgleda mešaju kruške i jabuke jer kajkavski nije sleng nego jezik, a sve te izmišljotine tipa ročkas, dezić itd nemaju veze s kajkavskim. Ja sam iz varaždinskog kraja i meni su isto te riječi tuđe. Evo baš sam gledal emisiju s Ivom Šulentić i mala je baš lepo po književni govorila,sve s pravilnim naglascima...
Breg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:13   #54
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zagrepčani nas ostale i naše primjedbe ne mogu uopće shvatit...

velika većina nema uopće predodžbu što je književni jezik i kako bi trebao zvučati... misle da je književno i pravilno ono što govore u zagrebu... naravno, naglaskom i gramatikom to nema veze s književnim jezikom...

nama ostalima takav govor bode uši, a pogotovo jer ga čujemo na nacionalnim televizijama gdje ga ne bi trebalo biti... živio kajkavski, živio zg sleng, ali na lokalnim tv i radio postajama, želimo književni hrvatski na medijima nacionalne razine...

zagrepčanima, sigurnima u svoju superiornost, nesvjesnima što se tiče ovog pitanja, nije uopće jasno zašto se bune tamo neki provincijalci (da ne uporabim riječi kojima nas vole "častit": tovari, dalmoši, kamenjarci)...
To da stanovnici neke metropole misle da jedino oni govore pravilno nije hrvatska specijalnost, isto je (iako to nije tema razgovora) u Sloveniji gdje žabari misle da jedino oni govore pravilno i ispravno, a tako govore i voditelji na tv i misle da bi svi trebali tako raditi (samo za primjer: film izgovaraju filem, Bayern izgovaraju Bayeren čoln(čamac) izgovaraju čoven i još bi se našlo). Tako da forsiranje govora metropole nije samo slučaj u Hrvatskoj.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:13   #55
Mislim da se malo namjerno "pravite naivni"da ne recem nesto drugo.Jasno smo ukazali sto nam "smeta"u jeziku javnoga srevisa RH.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:17   #56
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Ako koga peru kompleksi onda su to Zagrebcani.Po govoru se odmah moraju isticati,kad dodju na more,ubacuju ono "kaj"i gdje treba i gdje ne treba,a da ne govorim o kolicini verlbale agresije i pritisaka kad dodjes studirati u ZG.A o kompleksima tipa"najkulturniji,becka uljudba,zg metropola-Dalmacija periferija,zg najbogatiji" i sl.da i ne govorim.S tim sta treba naglasiti da su pravi Zagrebcani gospoda,ali oni ciji caca ili dida su dosli u ZG,pa sad misle da su zzagrebcani od "stoljeca sedmog"su nesto sasvim drugo.
Bezbroj puta sam dozivio da mi ti "kulturni gradjani"objasnjavaju sto je hrvatski jezik,da Dalmatinc zvuce kao neki seljaci,da nam fali kultura,damo sovinisti,patrijarhalci koji tuku zene i vode glavnu rijec u kuci,a o uvredama tipa"tovari"idite odakle ste dosli i sl.da i ne govorim.No pored ovih steretipa,jaljaju se i novi s tematikom iz Domovinskoga rata,pa kazu "Dubrovcani su bili kukavice i skrivali se po sklonistima,dok su Zagrebcani branili grad i oslobadjali ga".Od podostna ljudi sam dozivio ovakve rijeci.A o "gadjenju"prema Hercegovcima i stereotipu tipa"bijele carape,svi u zg,svi direktor"... ne treba trositi rijeci.
Aha, nego gdje si ti to iznajmio sobu dok si studirao u ZG , kod Žuži Jelinek?

Čuj stereotipi, od kada je ljudi, ima ih...to kao ne postoji preme ljudima iz dalmatinskog zaleđa,o "kukavicama iz DR" pričaju svuda, ponajviše kukavice!
Hercegovci su i "doli" primljeni sa ljubavlju, jeli ono kad je Kutle i dolje stigao, dakle možemo tako širom i u krug do sutra...uglavnom Pauletića smeta da mu dijete ne poprimi koju riječ iz ZG slenga, onda neka pedagoški tretira svog nasljednika uvijek kada progovori.
__________________
http://youtu.be/630Qhm9VpcM
marwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:29   #57
Ne treba izokretati tuđe riječi. Nitko ne kaže da Zagrepčani misli da je njihovo jedino pravilno, a sve drugo treba ukinuti.
Na spomenutoj fejsbuk grupi jedna gospođa je spomenula kako je njezin muž posudio njegovu knjigu, pa odustao već nakon tjedan dana.
Knjiga, kao i sve druge knjige istog autora, pisana je splitskim dijalektom. Gospodin Pauletić se branio da je to njegovo autorsko djelo i da to nema veze sa sinkronizacijom crtića.
Možda zaboravlja činjenicu da je u hrvatskoj glazbi daleko prisutniji čakavski, tj. štokavska ikavica, klapsko pjevanje itd. No, to je relativno nova pojava, nekad su i dalmatinski pjevači pjevali na standardnom hrvatskom. Ne sve pjesme, ali pozamašan dio.

Mi kajkavci se pak možemo posramiti što naše narječje nije gotovo nimalo zastupljeno u domaćoj glazbi, a imamo grupa kojima bismo se trebali ponositi. To je isključivo naša krivnja, ali s druge se strane kajkavci mogu potruditi i povećati postotak kajkavštine u nekim drugim segmentima javnog života; književnost, crtići (!), film, kultura.
Zašto ne?

Dalmatinci se mogu ponositi svojom glazbom, ali problem je u tome što se posljednjih godina klape forsiraju, pa su izgubile svoj nekadašnji šarm. Danas su iskomercijalizirane.

Dovršit ću dvjema opaskama koje mi se čine da se ne ističu dovoljno:

1) Gospon Pauletić na televiziji uvijek govori splitskim dijalektom, a ne standardnim, barem koliko sam ga ja čuo. To je zaboravio spomenuti. Bori li se protiv kajkavizacije crtića ili općenito kajkavizacije javnih medija? Pa crtići zauzimaju jako malo prostora u javnoj televiziji!

2) Čitam u raspravama da se proziva i jedne i druge (kajkavce i čakavce) da ne znaju standardni hrvatski. Standard se ne može savršeno naučiti. Čak ga niti štokavci ne nauče tijekom života previše dobro, makar bili uvjereni da oni "govore pravilno". Po onome što čitam ovdje i tamo, na fejsbuku, upravo ljudi koji prozivaju zbog gramatike i pravopisa, ne vladaju njime i gube na vjerodostojnosti, kao i gospon Pauletić koji proziva kajkavce pritom govoreći svojim dijalektom. To je, ako ništa drugo, licemjerno.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:48   #58
Oni jarnjak u saboru vise izkajka nego svi dalmosi skupa sta upotrebe ikavicu.

Jeli taaak? Taaak je!
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:55   #59
http://www.jutarnji.hr/djeca-gledaju...jezik-/883908/
Još jedna zanimljivost i primjer koliko kod djece crtani može imati utjecaja
pc_arhe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:59   #60
Quote:
marwin kaže: Pogledaj post
Aha, nego gdje si ti to iznajmio sobu dok si studirao u ZG , kod Žuži Jelinek?

Čuj stereotipi, od kada je ljudi, ima ih...to kao ne postoji preme ljudima iz dalmatinskog zaleđa,o "kukavicama iz DR" pričaju svuda, ponajviše kukavice!
Hercegovci su i "doli" primljeni sa ljubavlju, jeli ono kad je Kutle i dolje stigao, dakle možemo tako širom i u krug do sutra...uglavnom Pauletića smeta da mu dijete ne poprimi koju riječ iz ZG slenga, onda neka pedagoški tretira svog nasljednika uvijek kada progovori.
Ne,u Bandica sam sta mukte,ucinija mi covik

Upravo sam o tim steretipima i govorio da su rasireni i kod jednih i kod drugih.i da to nije dobro jer vodi generalizaciji i netoleranciji.Jer tko uopce ima pravo nekoga prozivati za ovo ili ono iz rata,a da nije cuo ni sirenu za zracnu uzbunu,a kamoli slusao granate.Ja se nikada ne bih usudio nekomu prigovarati da je "sjedio u sklonistu,posao vanka,bojao se"i sl.jer jako dobro znam kako je trpiti rat pa makar i u sklonistu.Treba prozivjeti takve uvjete,pa onda nesto pricati i prigovarati.Tocno je da takvih prica ima i u nas,no one se svode na "kafanske cakule".I to si upravu,o "kukavicama"uglavnome uvijek pricaju "kukavice".To je isto kao i ono "gejeve bi uza zid pa metak u celo,uglavnome prikriveni gejevi".To je barem postulat u psihijatriji.
I slazem se za ovo sta si rekao za Pauletica i nasljednika,ali to ne mijenja cinjenicu da je bio u pravu za ono sto je rekao.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.