Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2003., 23:49   #1
Trgovanje dionicama + uputstva za početnike

Sve vas koji ste zainteresirani za trgovanje dionicama ili imate korisne "inside informations" , zamolio bih da postate ovdje.

Bilo bi mi drago da se jave forumasi iz UK, jer je londonska berza takodje postala zanimljiva.
Ame®icano is offline  
Old 12.06.2003., 03:28   #2
evo prvi post

evo sa zavrstekom danansnjeg dana, CORV je zavrsio up skoro 17%. Drago mi je da nisam prodao.

Bitno je vidjeti da li ce uspjeti mozda dobiti jedan od goverment contracts poput Cisco, ili ce pak totalno napusitit optical networking i posvetiti se high-speed networking biznisu. Uostalom zato su i kupili Broadwing za oko 130 miliona.

Imaju kesa za narednih par godina, tako da imaju nesto vremena...ovo je jedna od onih dionica koja ce do 2005 biti ili u dobule digitis ili penny stock.
 
Old 12.06.2003., 04:26   #3
Pogledao sam malo podatke za CORV i mislim da si u pravu, zaletili su se. Na aftermarketu su nastavili ici gore i isli cak do $1.69, zato ne prodaji jer bi sutra vrlo lako mogli ici na $1.80.

Ako ih uhvatim na premarketu ujutro na $1.60, mogao bih uzeti 1-2K i ostaviti da se kisele. Rizik nije veliki, a mozda i bude nesto od toga, posebno ako u sljedecih mjesec dana odu preko $3.

P.S. A registracija?
Ame®icano is offline  
Old 12.06.2003., 16:16   #4
registriran...

cuj, ne trebas se zaletavati sa corv...mislim da ces ju jos imati prilike kupiti za $1.3....doduse ako ju mozes drzati par godina, i ova sadasnja cijena bi mogla biti sitnis...ako danas dosegne 1.8, ja bi ju mogao prodati, i ponovo uci na nekih 1.3, 1.4...stavit cu limit order danas, ovisno kako krene ujutro...
Pajo Patak is offline  
Old 12.06.2003., 16:55   #5
stavio limit order

day high $1.73, stavio sam limit to sell na $1.85....makar ne vjerujem da ce otici tolko visoko.
Pajo Patak is offline  
Old 12.06.2003., 17:19   #6
Eeee, thanks for the tip, dude... kupio i prodao i opet kupio...

Bought 2000 of CORV @ $1.66,
Sold 2000 of CORV @ $1,74,
Bought 2000 of CORV @ $1.62...

Sve u deset minuta.

Sada neka ceka... vidjecu do kraja dana kako ide, pa odluciti.
Ame®icano is offline  
Old 12.06.2003., 17:31   #7
day trader

ma ja se i ne zajebavam sa day tradom iz prakticnih razloga makar bi mogao poceti kao ti, malo po malo i ti bi mogao samo danas zgrabiti 1k ako stock price ovako nastavi oscilirati. No to je full time zanimanje, a momentalno nemam tolko vremena i koncentracije.

Doduse ja sam vec poduplao to sto sam ulozio u corv i sa svojom strategijom, ali mislim da bi mogao zgrabiti jos nekih 2500 dionica ako cijena u narednih par tjedana padne ispod $1.4.
Pajo Patak is offline  
Old 12.06.2003., 17:41   #8
To je u redu. Ma nemam ni ja vremena za bacanje, ali inace nakon otvaranja dionice ionako polude, pa zgrabim par stotina za zagrijavanje... u ovom slucaju nije bed jer sada moze padati i na $1.50 a da nisam nesto mnogo izgubio... Rekoh ranije, mozda odlucim i da ih zadrzim duze vrijeme... a mozda ne. Uostalom, neke dionice imam na long term, dok se sa slobodnim novcem igram ovisno o situaciji, jednostavno, ne dam novcu da miruje. A to ti je kao kockanje, samo na malo visem nivou.

Da imam nekih $100K na marketu ne bih uopste radio, sto nije nemoguce, samo trebam uduplati novac i odma dajem otkaz.
Ame®icano is offline  
Old 12.06.2003., 17:50   #9
100k

je, da imam 100k slobodnog novca...ali tesko da cu imati 100k slobodnog novca za day trade, jer to je za mene ipak previsoki rizik...10k da, najvise 25k u buducnosti. 10k imam za day trade, ali obicno ne kupujem short-term projects sa vise od 5k. To je moj momentalni maksimum sto se tice high risk taking.

btw, stavio sam sell limit order na 1.75 good for the day, i sad se povlacim sa neta, imam puno ostalih stvari na to-do list....budem provjerio ticker poslije luncha.
Pajo Patak is offline  
Old 12.06.2003., 18:02   #10
1.75

Ides na "day high"? Ja ne bih, jer kako se trenutno vrte na $1.70 i posto su u trendu, vrlo lako mogu zavrsiti na $1.80.

Nego, ja imam oko 200 tickera koji su mi interesantni, i koje pratim vec duze vrijeme, pa ako te zanima mozemo razmijenuti informacije.

$100K za day trade? Zvuci ludo, nije li? E vidis, meni nije. Naravno, ne bih se kladio na istog konja, vec na bar desetak od spomenutih 200. Evo ti par zanimljivih: CPN, SIRI, LU, TGEN pa baci pogled na njih.
Ame®icano is offline  
Old 12.06.2003., 20:24   #11
tickeri

pogledao sam ih brzinski....tgen & siri su intereresantni, kad cu imati vremena, pogledat cu ih poblize...

Ja nemam ni blizu 200 tickera koje gledam...ja pokusavam smanjiti broj na najvise 10 (i to su vecinom kompanije koje smatram da za pet ili deset godina ce puno vrijediti neovisno o dnevnim oscilacijama...jedna od njih je i CORV).

Momentalno najvise gledam ISIS i ARMHY (to su moji 2008-2010 projects). check it out. Jos ih ne posjedujem, ali vjerovatno cu uloziti 5k u svaku...no jos ih proucavam i cekam da se market malo smiri...stvarno je bullish bez osnove....
Pajo Patak is offline  
Old 12.06.2003., 23:55   #12
Market je danas na jedvite jade izvukao pozitivu i to malo prije zatvaranja. Prekopao sam za informacije o Corvisu i nasao izvjestaj da ce zbog proslih reformacija i kupovina, krajem juna, imati malo slavije rezultate, pa je moguce da ce u sljedece dvije tri sedmice pasti, medjutim... na long run, moguc dobar profit. Gruba procjena, prvi kvartal sljedece godine. Zatvorili na $1.631 sto i nije lose za bezveze dan. Za sada - hold.
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 01:37   #13
O majku vam milu, vide njih. Dajte malo podataka za seljacine.
Ako hocu trgovati na burzi, kaj moram napraviti? Koliko je minimalni ulog da mogu na burzu? Koliko me zveknu brokeri po transakciji?
Da li vrijednost dionice poraste prije dijeljenja dividende?
Pocetnik, jezi ga.
kumek is offline  
Old 13.06.2003., 01:53   #14
pogledaj si malo ovdje: http://mojnovac.infopop.cc/6/ubb.x?a...1&f=7666045911

topic strong buy
 
Old 13.06.2003., 02:17   #15
Za pocetnika... :)

Ovako kumek,

Vecina brokera ne zahtijeva neki veliki minimum, ali ako mislis trgovati dionicama, onda moras krenuti od necega. Ja bih ti savjetovao - sto vise, to bolje. Brokeri obicno traze najmanje $500, za pocetak.

Prvo sto trebas je da izaberes brokera koji ti za najmanje novca daje najvise. Na ovom linku pogledaj primjer, iako ne prikazuju vecinu brokera.

Najcesci brokeri su E-trade, Ameritrade, TD Waterhouse, HarrisDirect, Scottrade, ima ih jos koji (bar meni) nisu vrijedni pomena, jer su ili skupi ili imaju nepotpun servis pa su prejeftini. Kada spominjem "skupocu" onda mislim na bankovne usluge i "commision". Commision placas za svaku kupovinu i prodaju dionica. Na primjer, Ameritrade ti naplati $10.99 (market/stop/limit), E-trade $9.99 (market), ali $19.99 (stop/limit) Scottrade $7 (market), odnosno $12 (limit).

Ja sam poceo sa HarrisDirect koji ima izvrstan servis & research, ali su preskupi za day-tradere ($20 commision on market/stop/limit), pa sam otvorio racun i na Ameritrade sa kojim sam prilicno zadovoljan. Pajo Patak ima racun na E-trade koji je po usluzi i cijeni vrlo slican sa Ameritrade, a pored uobicajenih brokerskih servisa nudi raznorazne kredite, mortgage, refinansiranja i bankovne usluge.
Savjetujem ti da malo pregledas gornje linkove i procijenis sam sto je najbolje za tebe.

Brokeri su inace bankovne ustanove, pa ti je novac kod njih osiguran (osim ako ga izgubis na dionicama). Vecina brokera nudi povezivanje sa tvojim bankovnim racunom, tako da mozes vrlo brzo prebaciti novac (oba smjera) u slucaju potrebe.

Racun na Ameritradeu mozes otvoriti online i nije ti potrebno nikakvo potpisivanje dokumenata pri samom otvaranju, ali jeste u slucaju da mijenjas vrstu racuna ili trazis margin (margin account cu objasniti kasnije). Na HarrisDirect potrebno potpisivanje dokumenata koje ce ti nakon otvaranja racuna poslati postom.

Kada se odlucis za brokera, onda trebas izabrati kakvu ces vrstu racuna otvoriti sa njima. Najcesci su Individualni, Joint i IRA. Ako si ozenjen preporucujem "joint" (u slucaju da ti se nesto desi), inace individualni.

Ako si svario ovaj dio, popij dvije ljute i jednu slatku, namigni dvaput ulijevo, pa cemo nastaviti, step by step.
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 02:31   #16
Thanks Coach!
kumek is offline  
Old 13.06.2003., 02:49   #17
Nastavak za pocetnika... :)

Posto vidim da nisi online, a imam jos malo vremena, nastavicu sa "predavanjem", pa citaj kad naidjes. Ako ne pamtis dobro, onda zapisuj.

S predpostavkom da si otvorio racun kod brokera, mozes poceti kupovati i prodavati dionice. O tome cemo kasnije, za sada prvo da te upozorim na neka pravila.

Dionice mozes kupovati na vise nacina. Market orders su najbrze realizirane (E-trade garantira 9 sekundi, a Ameritrade 10), ali nisu potpuno pouzdane, odnosno moguca su iznenadjenja. Kada kupujes ili prodajes po market cijeni, onda se ona izvrsava po onoj cijeni koja je trenutno na marketu, sto znaci da ako dionice idu prema gore, mozda je uhvatis i po cijeni koja je bolja nego sto si ocekivao i obrnuto. Nekada se desi da ocekujes jednu cijenu, ali kupoprodaja biva realizirana po nesto drugacijoj, ovisno o dogadjanju na marketu, koja su nekada zapanjujuce brza i nepredvidiva.

Limit orders su drugacije. Ti sam odredjujes cijenu po kojoj zelis da se tvoja dionnica kupi ili proda. Recimo da kupis dionice po $10 i zelis da se proda po $12, ona ce biti prodana samo po toj cijeni. Limit orders su pogodne za one koji nisu u mogucnosti da prate desavanja u "real-time" i koji su zadovoljni sa odredjenim profitom (kojeg odredjuju sami).

Stop orders su prakticno preventivne narudzbe. Recimo da su dionice koje si kupio po $10 porasle na $12. Ako si stavio "limit" one ce biti prodane po cijeni od $12 i ti mozda mozes biti zadovoljan profitom. Medjutim, sto se desava ako te dionice nastave ici gore? You've missed all the fun stuff! Ako mislis da ce te dionice i dalje rasti, najbolje je postaviti stop na iznos koji je na "sigurnoj udaljenosti" od trenutne cijene.
Kako "stop radi". Ako su (racunajuci gornji slucaj) dionice trenutno na $12 sa pretenzijom na rast, ti recimo stavis "stop" na $11 ili $11.50. Visinu cijene stopa odredis otrilike na nesto nize od najnize dnevne cijene (nije obavezno) U slucaju rasta cijene tvojih dionica na $13, ti bi stop pomjerio na $12 ili $12.50 (ovisno o kretanju marketa). Ako iz nekog razloga dionice naglo okrenu prema dole, i dodirnu cijenu tvoga stopa, tvoje dionice ce biti prodane po trenutno market cijeni, koja moze biti niza, ali i visa od visine stopa. Razlog za stop je jednostavan. Stop ti sluzi kao osiguranje od prevelikog pada. Ako bi se desilo da tvoje dionice naprave nagli skok na recimo $16, ti bi stop pomjerio onoliko vise koliko si spreman da rizikujes.

Stop takodje mozes koristiti za dionice koje su u padu. Osobno sam sreman da prihvatim gubitak od 20% pri kupovini svih dionica i stop (ako ga koristim) postavljam na tu cijenu. Vecina dionica kojima trgujem na dnevnoj osnovi su vrlo nepredvidive i riskantne, bolje reci divlje, ali u slucaju da potrefim momentum, donose i najvise zarade.

Idemo dalje?
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 03:14   #18
Cijela filozofija trgovanja dionicama se svodi na "kupi jeftino, prodaj skupo". Dionice obicno kupujes kada mislis da ce im cijena porasti, da bi time napravio profit. Medjutim, profit je moguce napraviti i kada dionice padaju, na isti nacin kao kada rastu. To se naziva short orders.

Ako si kupio dionice po $10, nadas se da ce porasti. Ako porastu na $12, napravio si profit od $2 po svakoj dionici. To podrazumijeva da dionice prvo kupis, pa da ih onda prodas, kada porastu. Znaci prvi korak je kupovina, drugi korak je rast, treci prodaja.

Short orders rade obrnutim redom. Prvi korak je prodaja. Kako to? Pa ovako. Recimo da si kupio dionice po $10 i prodao po $12. napravio si profit i sav si sretan. Onda skuzis da ce dionice ici prema dole. Ti ih onda prodas. Ako se pitas kako prodas nesto sto nemas, odgovor je jednostavan. Ako si ih prodao, onda ih dugujes brokeru i moras ih vratiti. Predpostavimo da te dionice padnu nazad na $10 i ti ih onda kupis (prakticno vratis dug), opet si napravio profit od $2, s tim da je priv korak bio prodaja, drugi korak pad, treci kupovina.

Posto je cijela finta da kupis jeftino, a skupo prodas, onda stvarno nije bitno kojim redosljedom to cinis.

Upozorenje. Ako su prodao short i dionice porastu, gubis isto kao kad bi ih kupio long, a one padnu. I napomena da broker dozvoljava da budes short odredjeno vrijeme, nakon cega te moze forsirati da im vratis dionice (pod odredjenim uslovima).
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 03:14   #19
Naravno pucaj dalje , za pocetak terminologija. Nije mi jasno kod stopa. Da li ako ja recimo kazem da je stop 1 dolar nizi od onog sto hocu. Npr dionice su mi 10 dolara i prodajem ih kad budu 13, stop stavljam na 12. Ako dionice dosegnu recimo 16 da li se stop pomice na 15 ili svaki puta ja sam moram pomaknuti stop?
kumek is offline  
Old 13.06.2003., 03:28   #20
Tako nekako. Stop je pozeljno pomjerati onoliko koliko se dionice pomjere u odnosu na stop. Meni se desilo nekoliko puta da sam prodao umjesto da sam stavio stop, da bi nedugo zatim dionice skocile tako visoko da je jako zabolilo. Nije poenta zaraditi samo ono cime si zadovoljan, nego uzeti sto je vise moguce. Ako si svoje dionice prodao, a one nastavile rasti, nakon prodaje vise ne pravis profit, osim ako dionice ponovo kupis, a do tada je "voz mozda prosao".

Tvoj primjer. Kupio po $10, skocile na $13. Niko ti ne brani da ih prodas na $13, jer 30% profita niko ne bi odbio. Medjutim, ako imaju trend rasta, onda ce se rast vjerovatno i desiti, samo sto ne znas kada. Postavio si stop na $12 da se "osiguras" ako obrnu u suprotnom smjeru. Medjutim, ako nastave rasti recimo na $16 i ako si zadovoljan sa $16, niko ti ne brani da ih prodas, ali... sto ako nastave i dalje rasti? Zato svoj stop pomjeris na recimo $15 za slucaj da padnu. Ako se i desi da okrenu, opet nije toliko lose, uzeo si $5 iako si mogao $6. Medjutim i tih $5 je bolje nego onih $3, nije li? Medjutim, imas stop na $15, one nastave prema $20... ti ga pomjeras konstatno da bi uzeo koliko god mozes, a ne samo koliko si zadovoljan u pocetku.

Pogledaj dionice TLCM (ne postoje vise, kupio ih je MCHP). Prije neke dvije godine kupio sam ih po $8 i prodao po $12 (radilo se o 500 dionica). Napravio profit od 50%. Niko ko ja, ha? Dva dana kasnije Meryll Lynch im stavi upgrade na "strong buy", da bi taj dan skocile sa $12 na $17. U sljedecih tri-cetri mjeseca, vrijedile su $42. A ja bio toliko sretan sa 50% profita... umalo nisam progutao 19" monitor od muke. Zajedno sa stolom.

Slicno mi se nedavno desilo sa JCOM, kada sam ih prodao po $20 da bi otisle na $40... sada su oko $33.
Ame®icano is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.