Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 21:34   #921
2100 kn za stroj s 800 okr./min je definitivno previše jer ima takvih u zoni 1600-1800 kn. Inače, prelistajte par stranica unatrag pa imate autentična svjedočanstva o Whirlpool perilicama i to vam nije mudra kupovina jer se radi o tvrtki koja većinu profita ostvaruje na američkom tržištu i onda su neminovno sve podredili tamošnjoj "filozofiji" - odnosno da traje par godina i onda se jednostavno baca i kupuje novi.


Za cca 2000-2300 kn tražite stroj s 1000 okr./min, a na akcijama zna uletjeti i s 1200 okr./min.

Brža centrifuga je nebitna za samo pranje rublja, ali zna biti od pomoći zimi kad se rublje teže suši ili pak ako imate sušilicu, e onda ni nema smisla kupovati ispod 1200 okr./min.
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 03.06.2010., 08:42   #922
POzdrav forumasima,
zanima me kakvo je vase misljenje o LG-jevim perilicama i njihovom "DirectDrive" pogonu, odnosno kakva su iskustva sa servisnom mrezom, cijenom i dostupnoscu rezervnih dijelova.

Zena i ja gledamo njihov model LG F1222ND, koji nam je interesantan jer je "uski model", ima centrifugu do 1200 i vodu moze zagrijati do 95C (ne znam da li je bitno, ali neko nam je rekao da nije na odmet i taj podatak).

zahvaljujem na odgovorima,

LP,
vitez
vitez svedskog stola is offline  
Old 03.06.2010., 11:56   #923
Direct Drive je inovacija gdje se energija nepotrebno ne rasipa na remenicu/remen i smanji se buka, ali je motor vraški skup i nezgodan za napraviti. U načelu se radi o dobrom rješenju, ali je garancija na 10 godina na motor blef jer prije odu semering/ležaj bubnja nego motor. A garanciju poništi svaka intervencija na ležaju/semeringu bubnja pa je onda svejedno na koliko godina daju garanciju na motor, zar ne? Koliko čujem, dosta drapaju na rezervnim dijelovima i semering za LG perilicu košta blizu 120 kn (neka tipična cijena bi bila 20 do 50 kn). Puno strojeva je prodano u Srbiji gdje je LG znatno jači nego u RH pa ne bi bilo naodmet prošarati po tamošnjim forumima i čuti iskustva za konkretne perilice. Koliko sam pročitao, zna biti hladnih lemova i sličnih zvizdarija na elektronskim programatorskim modulima i onda su reklamirane u garantnom roku, a ako to nije slučaj - onda traju i uglavnom kupci zadovoljni...

95 C kao neka prednost!

Dakle, zakoni fizike govore da tempertura ključanja vode ovisi i o nadmorskoj visini pa zato većina proizvođača ograniči na 90 C unaprijed se ogradivši od mogućnosti da proključa negdje u brdskim predjelima.

Štoviše, to je pohvalan potez i zbog toga što se na grijačima i temp. senzorima vremenom taloži sloj kamenca pa onda imate slučaj da više ne dojavljuju aktualnu temperaturu nego nešto manju od stvarne.

Tko vam je to rekao, nije vas dobro informirao... Ionako je stvar u deterdžentu, a većina univerzalnih prašaka su trofazni (40, 60 i 90 C) i oni doista ne "vide" tu majušnu razliku od 5 C kad dostignu tzv. vršak učinkovitosti. Pametno je prati na 60 C, a izbjegavati 90/95 C koliko god je moguće jer se čuva i rublje i špara elektrika. Pranje na 90/95 C potroši skoro 2x više el. energije od pranja na 60 C, a ako kupite doista vrhunski deterdžent (Ariel 7 enzima, npr.) - nećete vizualno opaziti razliku!
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 03.06.2010., 18:56   #924
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Direct Drive je inovacija gdje se energija nepotrebno ne rasipa na remenicu/remen i smanji se buka, ali je motor vraški skup i nezgodan za napraviti. U načelu se radi o dobrom rješenju, ali je garancija na 10 godina na motor blef jer prije odu semering/ležaj bubnja nego motor. A garanciju poništi svaka intervencija na ležaju/semeringu bubnja pa je onda svejedno na koliko godina daju garanciju na motor, zar ne? Koliko čujem, dosta drapaju na rezervnim dijelovima i semering za LG perilicu košta blizu 120 kn (neka tipična cijena bi bila 20 do 50 kn). Puno strojeva je prodano u Srbiji gdje je LG znatno jači nego u RH pa ne bi bilo naodmet prošarati po tamošnjim forumima i čuti iskustva za konkretne perilice. Koliko sam pročitao, zna biti hladnih lemova i sličnih zvizdarija na elektronskim programatorskim modulima i onda su reklamirane u garantnom roku, a ako to nije slučaj - onda traju i uglavnom kupci zadovoljni...

95 C kao neka prednost!

Dakle, zakoni fizike govore da tempertura ključanja vode ovisi i o nadmorskoj visini pa zato većina proizvođača ograniči na 90 C unaprijed se ogradivši od mogućnosti da proključa negdje u brdskim predjelima.

Štoviše, to je pohvalan potez i zbog toga što se na grijačima i temp. senzorima vremenom taloži sloj kamenca pa onda imate slučaj da više ne dojavljuju aktualnu temperaturu nego nešto manju od stvarne.

Tko vam je to rekao, nije vas dobro informirao... Ionako je stvar u deterdžentu, a većina univerzalnih prašaka su trofazni (40, 60 i 90 C) i oni doista ne "vide" tu majušnu razliku od 5 C kad dostignu tzv. vršak učinkovitosti. Pametno je prati na 60 C, a izbjegavati 90/95 C koliko god je moguće jer se čuva i rublje i špara elektrika. Pranje na 90/95 C potroši skoro 2x više el. energije od pranja na 60 C, a ako kupite doista vrhunski deterdžent (Ariel 7 enzima, npr.) - nećete vizualno opaziti razliku!

prvo bi se zahvalio na odgovoru,
ovo za 95C sam cuo od nekoga tipa kojega sam susreo u trgovini i isto je razgledavao perilice.

nego rci mi koja bi bila tvoja preporuka za perilicu tratzenih karakteristika, znaci da je:
- uski model cca 40-45 cm,
- da ima centrifugu do 1200 ok/min,
- da ima kapacitet 6kg (ovo je pozeljno, no ne i nuzno),

za DirectDrive sam se odlucio jer bi perilicu ugradio u kuhinji, u element pa da se sprijece ostecenja elementa prilikom eventualnog poskakivanja perilice (nadam se da ga nece biti).

Taj tip pogona sam vidio i kod panasonica, no oni ga nemaju u uskoj perilici.

Bosch modeli koje sam gledao takodjer nemaju tu vrstu pogona.

Stoga molim forumase da mi pomognu oko odabira perilice s trazenim karakteristikama.

I da ne zaboravim, mora biti "lijepa" (to je jedan od bitnijih zeninh uvijeta), no to je za mene manje bitna stavka.

Zahvaljujem na svim prijedlozima
-
vitez svedskog stola is offline  
Old 03.06.2010., 19:31   #925
Pozdrav svima!

Trenutno sam u nabavci sve bijele tehnike za stan i izmedju ostalog trazim perilicu dubine do 45cm. S obzirom na skroman budzet tesko da si mogu priustiti ista skuplje od 2500 do 3000kn.
Zapao mi je za oko Beko sa modelima WML15106P i WMD26106T,
te Samsung WF8500 NMW.
Zanima me ima li tko vec iskustva sa tim perilicima ili mozda prijedlog neke druge u tom cjenovnom rangu.
LedenaKocka is offline  
Old 03.06.2010., 22:08   #926
Mene bi isto zanimao neki model od 40-50 cm dubine, pa ako netko ima takvu perilicu neka preporuči.
__________________
E520 DZK
BaracudaVk is offline  
Old 03.06.2010., 22:48   #927
Što se tiče poskakivanja perilice koja je ugrađena u kuhinji - e tamo je doista najmanja šansa da bi poskakivala jer je prislonjena bočno na kuh. ormariće i "nema joj labavo", odnosno uglavljena je.

Općenito, poskakivanje se javlja u starijih perilica kojima je već gadno narušen balans (istegnute opruge na kojima vise kada/utezi odnosno pohabani amortizeri ili čak ležajevi koji su korodirani odnosno pohabani i onda imate vibracija koliko duša poželi).

Međutim, tražite perilice u klasi 45 cm i tu bih upozorio da što je više ugledan proizvođač i što više drži do renomea - to više izbjegava plitke perilice.

Recimo, Miele ne radi ništa ispod 60 cm dubine i te njihove mrcine vagnu po 120 kg te imaju utege od lijevanog željeza umjesto betona. Posljedično, dok centrifugiraju ni makac (stoji čaša šampanjca vrhom puna na perilici i kap se ne prolije).

Plitke perilice, naročito 32 cm dubine, su jako osjetljive u fazi zaleta centrifuge i zna se dogoditi da bubnu utezima po limu sa strane, ako rublje nije nekako sretno posloženo. Neki proizvođači ne rade uopće tu 32 cm klasu, ali već u razredu 44 cm dubine imate jako dobrih perilica s robusnim meh. ovjesom i u praksi je to sasvim nalik standardnoj perilici.

Da se ne ponavljam, ukoliko želite mehanički uzornu perilicu, s kvalitetnim ovjesom i amortizerima i da traje, onda si u klasi 44 cm izaberite neku od Bosch ili Siemens. Ima naravno i drugih u toj klasi, ali Bosch/Siemens vam ima švapski tenkić - legendarno pedantno izveden ovjes, imaju dugovječne amortizere i mehanički su jako robustne. To je to važnije što je plića perilica.

In/direktni pogon nije toliko presudan jer kad je stroj u redu onda nema njihanja utega u većoj mjeri ukoliko ima tzv. aktivno balansiranje rublja (to vam je ono kad krene s 400 pa povisi na 600 okr/min i onda elektronika dojavi da nije dobro rastreseno rublje pa ga vrati opet na 400, rastresa minutu i onda proba opet dignuti na 600 pa na 800 itd.). Znači, to je veći problem u starijih perilica nego u novoj generaciji.

Ukoliko netko traži 32 cm, onda je izbor širok: Candy, Zanussi (tj. Electrolux vlasnik marke), Whirlpool, Quadro, Samsung i dr.
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 03.06.2010., 22:57   #928
ove boschove sam vidio i njih sam preskocio jer imaju kapacitet "samo" 4.5 kg, dok bi ja, ako moze, 6 kg (nikako ne ispod 5 kg).
kod siemensovih modela nisam nasao na uske (barem ne kod nas, tj. kod nasih prodavaca)
vitez svedskog stola is offline  
Old 03.06.2010., 23:56   #929
Gledajte to ovako - standardna perilica je 52 cm dubine, a ovdje se radi o klasi 44 cm dubine, što znači da se mora na projektantskom stolu odnoso u na monitoru projektanta "sabiti" sve 3-4 cm sprijeda i 3-4 cm straga.

Posljedično ima manje mjesta za njihanje utega/kade kad krene centrifuga i zato imaju manje okretaja od standardnih (rijetko da 44 cm ima 1200 okr./min i uglavnom se susreću 1000 okr./min).

E sad kad na to, znači skučeni prostor, dodate vaš zahtjev za 6 kg kapacitetom - zamislite kako je to teško konstruirati da u tom skučenom prostoru stane i nadstandardno velika kada.

Jest, plastične kada koje se danas redovito koriste omogućavaju i nepravilan oblik (izdužen prema dolje) i slične finte, ali to vam sve govori kontra plitke klase perilica jer zdrava logika govori da će biti neminovnih problema...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 04.06.2010., 01:17   #930
Cao,imam problem...

Nisam sigurna kako rijesiti problem pa mislim da je najbolje da ovde potrazim savjet.Naime,kada bubanj okrenem rukom nesto jako struze-tacnije zapinje,mislim da se moglo desiti da je izmedju bubnja i one gume ili cega vec zapala kukica od zavjesa,to strasno skrguce kad se samo malo okrene bubanj na bilo koju stranu.Nisam sigurna da li uopste i paliti masinu i sta raditi da se tog oslobodim.Pretpostavljam da bi to trebalo da prodje dole u sito ,ali...bas zapinje...
Carobnic@ is offline  
Old 04.06.2010., 10:35   #931
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Gledajte to ovako - standardna perilica je 52 cm dubine, a ovdje se radi o klasi 44 cm dubine, što znači da se mora na projektantskom stolu odnoso u na monitoru projektanta "sabiti" sve 3-4 cm sprijeda i 3-4 cm straga.

Posljedično ima manje mjesta za njihanje utega/kade kad krene centrifuga i zato imaju manje okretaja od standardnih (rijetko da 44 cm ima 1200 okr./min i uglavnom se susreću 1000 okr./min).

E sad kad na to, znači skučeni prostor, dodate vaš zahtjev za 6 kg kapacitetom - zamislite kako je to teško konstruirati da u tom skučenom prostoru stane i nadstandardno velika kada.

Jest, plastične kada koje se danas redovito koriste omogućavaju i nepravilan oblik (izdužen prema dolje) i slične finte, ali to vam sve govori kontra plitke klase perilica jer zdrava logika govori da će biti neminovnih problema...

sve je meni to jasno, da nemres imat i ovce i novce, ali zena je nasla ovu LG-jevu koja zadovoljava sve trazene kriterije, tako da cemo najvjerojatnije uzeti ovu LG.
Iako bi ja radje bosch, ali njoj je veliki nedostatak kapacitet od 4.5 kg, sto je naspram 6 kg kojih ima LG ipak velika razlika.
vitez svedskog stola is offline  
Old 04.06.2010., 11:02   #932
Prvo što se tiče struganja - dajte napišite koliko je star stroj jer može biti da su otišli ležajevi bubnja, a što je golem kvar koji traži rastavljanje bukvalno pola stroja za pranje rublja. Ako stroj ima 5-6 godina, onda je vjerojatno zaplet u ležajevima jer onaj zazor prednjeg mijeha i ruba kromiranog bubnja je obično toliki da ni mali prst ne možete unutra gurnuti. Malo je vjerojatno da bi neka kukica od zavjesa upala baš tamo i zadržala se na tom obodu i da bi skrivila takav zastoj. Iako, postoji mogućnost, ali stvarno je to statistički gledano rijetko...

Uzmite čvrsto rukom (između kažiprsta i palca) rebro bubnja unutra i pokušajte energično prema sebi i od sebe, gore dolje - ako klacka bubanj odnosno osjeti se pod rukom da ima "lufta", otišli su ležajevi bubnja i to je kvar koji traži par sati rada servisera...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 04.06.2010., 11:27   #933
U tom slučaju, ako je imperativ 6 kg kapacitet punjenja u plitkoj perilici, ni ne preostane mnogo izbora...

Za svaki slučaj, prosurfajte google za dotičan tip perilice LG kojeg namjeravate kupiti da nema neko iznenađenje za korisnike u krutoj zbilji (recimo jedna perilica Samsung je imala mogućnost snižavanja okretaja centrifuge na 600 samo u zadnjem ispiranju šarenog rublja, a sve faze prije bi odradila s 1200 i onda nije bilo mogućnosti reklamacije jer je to naprosto "tako").
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 04.06.2010., 11:39   #934
Pokusala sam to sto ste rekli i mislim da je to s luftom ok.A koliko je stara to ne zna ni...(Miele electronik WT745 ),jer stanujem pa ju je gazda zbavio. A desavalo mi se da mi proguta carapu,pa ju nadjem u situ raskomadanu(ne ova perilica),tako da sam posumljala na to. A ne znam kako da vam docaram taj zvuk-bas me podsjeca na tako neku kvacicu koja kad se bubanj lagano pokrene rukom cuje se cak-cak,ustvari najslicnije mi je na situacije kada se onaj krug u igrama na srecu okrene pa dole ona kvacica sto ga zaustavlja,tj,jako kada okrenem bubanj cuje se kao rafal ...
Hvala na komentaru...
Carobnic@ is offline  
Old 04.06.2010., 12:18   #935
Rafalni uzorak nije tipičan za ležajeve bubnja...

E sad što bi moglo biti unutra uzrok, teško pretpostaviti. Možda je nešto zapelo oko grijača, sigurnosnog termostata ili se jednostavno negdje zalomio piljak kamenca... I komad nečega (kovanica, igla?) je sumnjiv!

U svakom slučaju, zovite majstora pa neka odspoji crijevo pumpe od kade i gurne prst unutra, a možda to i samo ispadne bez intervencije majstora...

Ne bi smjelo biti skupo, ukoliko je uzrok tako trivijalan...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 04.06.2010., 12:50   #936
Hvala puno na trudu i angazovanosti.Pozdrav
Carobnic@ is offline  
Old 04.06.2010., 14:40   #937
Pozdrav!

Kupujem perilicu i obišao sam danas neke prodavnice. Odlučujem se između dvije, jedna je Beko, druga Bosch. Strojevi jednakih karakteristika, s tim da Beko daje garanciju na 5 god., Bosch na 2 god, s tim da je Bosch skuplji za 50€.

Ako iko ima iskustva sa perilicama molio bih za pomoć koju odabrati.
Hvala unaprijed.
nash is offline  
Old 04.06.2010., 15:28   #938
Beko je idealan izbor za poklon u svadbama i sličnim prigodama...

50 eura razlika u cijeni!? Da samo znate kad ih otvorite, koja je to razlika u kvaliteti... Jedno je turska firma koja radi uglavnom za svoje domaće tržište (ima njih cca 70 milijuna) i tursku dijasporu širom EU i to je tzv. klasa bijele tehnike za samoposluge.

Drugo je jedan od svjetski gledano najvećih proizvođača bijele tehnike i dobijete švapski tenkić, tj. jednu od mehanički najviše robustnih i pouzdanih perilica na tržištu. Recimo, ležajevi u Bosch/Siemens perilicama su unutar čak četverokrakog križa i to odvinuti je pravi podvig za majstora iz nevolje...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Old 04.06.2010., 15:47   #939
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Beko je idealan izbor za poklon u svadbama i sličnim prigodama...

50 eura razlika u cijeni!? Da samo znate kad ih otvorite, koja je to razlika u kvaliteti... Jedno je turska firma koja radi uglavnom za svoje domaće tržište (ima njih cca 70 milijuna) i tursku dijasporu širom EU i to je tzv. klasa bijele tehnike za samoposluge.

Drugo je jedan od svjetski gledano najvećih proizvođača bijele tehnike i dobijete švapski tenkić, tj. jednu od mehanički najviše robustnih i pouzdanih perilica na tržištu. Recimo, ležajevi u Bosch/Siemens perilicama su unutar čak četverokrakog križa i to odvinuti je pravi podvig za majstora iz nevolje...
OK, shvato sam Stiže Bosch u kuću.

Hvala najljepša.
nash is offline  
Old 04.06.2010., 20:53   #940
jedno pitanje za grizzlija. kazu mi frendovi da imaju perilicu od 7kg i da im je zao sta su je kupili jer su samo dvoje i skoro nikad ne napune perilicu pa ona radi polu prazna. sta mi ej pametnije kupit perilicu sa cim vise kapaciteta ili cim manje posto je i nas samo dvoje. i sta se tice centrifuge.... jeli bolje uzet da je veca brzina ili manja posto vidim da skoro nitko ne pere/centrifugira preko 1000 o/min. a pretpostavljam da bi jedna perilica od 5kg i sa cca 1000 okr bila dosta jeftinija. gabariti perilice su mi nevazni.
nero81 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.