Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2012., 11:21   #41
Muž, ja i 2 djece živimo u stanu 90m2.
Od velikih potrošača imamo temrmo peć koja nam služi u prijelaznom razdoblju (punimo ju noći), mašinu za suđe, robu, sušilicu, boiler kupaona i boiler kuhinja.

Uglavnom pazim da veliki potrošači rade noći (ali zna se dogodit da i po danu sve radi )
Perilica za suđe je radila svaku noć, a za robu 3-4 puta tjedno uglavnom noću...isto toliko i sušilica.
Boiler je stalno upaljen.

Potrošnja struje nam je bila oko 500-600kn.

Od DANAS smo se dogovorili da ti veliki potoršači rade SAMO noću, sušilicu neću koristiti nego ću robu sušiti u velikom hodniku na onom nosaču, mašina za robu samo noći, suđe ću početi prati na ruke.
Zanima me da li je za boiler bolje da stalno radi ili kad se otuširamo/okupamo (što je najčešće prije spavanja) da ga po noći stavimo puniti?

Znam da je možda teško odokativno odgovoriti na ovo pitanje ali koliko bi mjesečno na tome mogli uštedjeti?
Hvala!
__________________
Sve u životu možeš stvoriti -osim duše! S njom se moraš roditi!
Melani@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:09   #42
Quote:
Melani@ kaže: Pogledaj post
Muž, ja i 2 djece živimo u stanu 90m2.
Od velikih potrošača imamo temrmo peć koja nam služi u prijelaznom razdoblju (punimo ju noći), mašinu za suđe, robu, sušilicu, boiler kupaona i boiler kuhinja.

Uglavnom pazim da veliki potrošači rade noći (ali zna se dogodit da i po danu sve radi )
Perilica za suđe je radila svaku noć, a za robu 3-4 puta tjedno uglavnom noću...isto toliko i sušilica.
Boiler je stalno upaljen.

Potrošnja struje nam je bila oko 500-600kn.

Od DANAS smo se dogovorili da ti veliki potoršači rade SAMO noću, sušilicu neću koristiti nego ću robu sušiti u velikom hodniku na onom nosaču, mašina za robu samo noći, suđe ću početi prati na ruke.
Zanima me da li je za boiler bolje da stalno radi ili kad se otuširamo/okupamo (što je najčešće prije spavanja) da ga po noći stavimo puniti?

Znam da je možda teško odokativno odgovoriti na ovo pitanje ali koliko bi mjesečno na tome mogli uštedjeti?
Hvala!
ništa
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 22:27   #43
Malo je OFF, ali kako ja mjerim mjesečnu potrošnju struje, dakle svakog prvog ujutro zapišem stanja na brojilima, i gle čuda.
Negdje prije godinu dana nam je došla elektra i zamijenila brojilo o njihovom trošku jer kao vrijeme je da promijene brojilo iz 1983 sa novim baždarenim iz 1984 g. Hvala , sve vam po spisku i vašoj modernizaciji, ali desilo se čudo.
Smanjila se potrošnja struje. Zamisli, mi smo cijelo vrijeme imali brojilo koje nam se brže vrtilo. Kako to znam, pa uspoređujući brojeve, jer to radim već 4 godine.
Pripazite na stara brojila. Možda uređaji i ne troše tako puno, koliko elektra krade.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 09:34   #44
može bit. Mi smo imali ratu struje po 300 kuna prije renovacije stana. Sada 150 kuna.

Mjenjali smo sve kuhinjske aparate, ali i brojilo. Nekako mi je sumnjivo da aparati troše duplo manje, al ok.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 09:44   #45
mystical

znam slucaj gdje je bio zamijenjen samo dubinski frizider i struka je pala za 70 kn mjesecno, a kaj da su mijenjani svi aparati.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 13:02   #46
Smile Nešto malo više o potrošnji struje

Čitam po forumu da se ljudi žale na veliku potrošnju struje,pokušat ću pojasniti kako se može spasiti pokoja kuna iz đepa,odnosno kokje greške ljudi rade.

Krenimo od svjetla;postoje razne vrste osvjetljenja koje koristimo kod kuće,ali još uvijek su najbolje i najzdravije klasične žarulje iako i najviše troše. Osvjetljenje im se mjeri u LUX jedinicama što znači koliko luxa dobijete za određenu potrošnju el energije,žarulja od 100w daje svjetlost cca 1200 luxa kao i štedna sijalica od 20 w ali samo nekih proizvođaća,poput osram,philips i general electric,ima i drugih koje se sad ne mogu sjetiti,ako ne piše osvjetljenje u luxima bolje ne kupujte da ne bacate novac.

Nažalost štedne sijalice gube intenzitet svjetla svojim radom,nakon 6 mjeseci ćete vidjeti kako daje manje svjetla od obične žarulje istih vrijednosti,a uz to su i nezdrave,više na stranici

http://www.mandrilo.com/index.php/istina-o-zaruljama

Radijatori su jako dobri grijači,pravilo je da se postavljaju ispod prozora kako bi imali najveću učinkovitost,snagu je lako izračunato po broju rebara,najčešći su 9=2000w 11=2500w,tolika im je potrošnja dokle god zagrijavaju prostor na željenu temperaturu,kad postignu,termostat isključi i radijator čeka da se prostor ohladi kako bi ponovno počeo raditi. Tu treba paziti da se ne uzimaju jeftini radijatori malih dimenzija jer manja površina grijačeg tijela daje manje topline i on automatski potroši više struje da bi zagrijao potreban prostor,znači na takvim stvarima nije dobro štediti jer su kasnije računi veći od očekivanog,postoje modeli sa ventilatorom koji imaju prednost jer bolje raspršuju toplinu pa tako i brže zagriju prostor.Svako grijače tijelo,bilo radijator ili neka druga peć treba puno više energije da bi postigla 25 c nego recimo 20 c u prostoru,jer je razlika temperature vani i unutra veća,jer i zidovi se hlade sukladno vanjskoj temperaturi.

Bojler ima nekoliko stvari za reći,ovisno o veličini ima i pripadajući grijač,kuhinjski su nešto drugo jer moraju brže zagrijati pa imaju jake grijače.
Bojler je uređaj koji treba gasiti prije kupanja jer ako se što pokvari može vas dobro otresti ako ne i usmrtiti,a ovisno o potrošnji tople vode se pali po potrebi,znači ako vam je to jedini bojler povezan sa kuhinjom gdje perete suđe ručno bolje ga je ne gasiti,dok ako ste mali potrošać i služi vam samo za tuširanje jednom na dan palite ga u jeftinoj tarifi,uz uvjet da imate dovoljno tople vode preko dana.

Hladnjaci su uglavnom mali potrošaći struje,ali i oni imaju način kako se to može smanjiti;ako kupujete novi pogledajte koja je klasa A+ ili bolja,te da ima ventilator u sebi za raspršivanje hladnog zraka,dok kod starijih pažnju treba posvetiti da li se radi snijeg u prostoru za hlađenje,što je znak propusnosti neke brtve,(gume na vratima) i on automatski više mora raditi da postigne željenu temperaturu.

Perilice su stvar o kojima se uglavnom sve zna,postoje klase potrošaća kao i za sve drugo,iako grijač je uglavnom taj koji najviše troši i kod njih nema neke štednje,tako da ako imate volje i vremena najbolje bi bilo raditi s njima u jeftinijoj tarifi.

Klima kao grijač prostora po meni je vrlo neučinkovita jer dok se ugasi postaje hladno a i raznosi bakterije iz svog saća koje nam daje temperaturu,serviseri kažu kako ih je najbolje ne imati u kući ali po ljeti dobro dođu

Eto toliko o tome,nadam se da sam nekome pomogao
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 22:47   #47
naglo mi skocila potrosnja poizdio sam i gledam svaki dan trosim 18 kw a to se desilo od kad su nam mjenjali kalove i ugrađivali ormaric s brojilom vani ,, brojilo je zamjenjeno prije 10 godina uglavnom drasticno skocila potrosnja a uređaji isti,, sutra idem da im hebem mamu ako nece da zamjene brojilo ili vide sta su oni mulci shebali kod premjestanja sata i kabela mozda su nesto zamijenili.. ima tko neko takvo iskustvo,, koliko vrijedi sat i bazdarenje
britva63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 09:59   #48
Quote:
britva63 kaže: Pogledaj post
naglo mi skocila potrosnja poizdio sam i gledam svaki dan trosim 18 kw a to se desilo od kad su nam mjenjali kalove i ugrađivali ormaric s brojilom vani ,, brojilo je zamjenjeno prije 10 godina uglavnom drasticno skocila potrosnja a uređaji isti,, sutra idem da im hebem mamu ako nece da zamjene brojilo ili vide sta su oni mulci shebali kod premjestanja sata i kabela mozda su nesto zamijenili.. ima tko neko takvo iskustvo,, koliko vrijedi sat i bazdarenje
Ta potrošnja nije ništa neobično jedan radijator 2kw to potroši za 10 sati rada,ništa ne pišeš što si sve imao uključeno.
Brojilo je mjerni uređaj koji ima dolazne i odlazne žice na kojima se nema što pobrkati da bi se potrošnja promijenila
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 23:04   #49
Prosječno račun za struju mi se vrti oko 700 kn.Najviše mi radi štednjak,bojler i perilica za suđe,komp.Dali je to realna potrošnja?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 23:38   #50
U kući ili u stanu?
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:17   #51
Quote:
City kaže: Pogledaj post
U kući ili u stanu?
U kući.Samo da dodam WM povremeno radi,komp 8 sati,bojler i frižider stalno,štednjak povremeno.....85 M2
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:27   #52
Kuće su gutači struje, pogotovo kad je kvadratura veća, znam po svojima.
Ja živim u stanu i struja mi je gotovo najmanji trošak, a imam i rasvjete i električnih aparata ohoho.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:29   #53
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Kuće su gutači struje, pogotovo kad je kvadratura veća, znam po svojima.
Ja živim u stanu i struja mi je gotovo najmanji trošak, a imam i rasvjete i električnih aparata ohoho.
Može malo detaljnije.Hvala.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:41   #54
Quote:
Svizac1234 kaže: Pogledaj post
Čitam po forumu da se ljudi žale na veliku potrošnju struje,pokušat ću pojasniti kako se može spasiti pokoja kuna iz đepa,odnosno kokje greške ljudi rade.

Krenimo od svjetla;postoje razne vrste osvjetljenja koje koristimo kod kuće,ali još uvijek su najbolje i najzdravije klasične žarulje iako i najviše troše. Osvjetljenje im se mjeri u LUX jedinicama što znači koliko luxa dobijete za određenu potrošnju el energije,žarulja od 100w daje svjetlost cca 1200 luxa kao i štedna sijalica od 20 w ali samo nekih proizvođaća,poput osram,philips i general electric,ima i drugih koje se sad ne mogu sjetiti,ako ne piše osvjetljenje u luxima bolje ne kupujte da ne bacate novac.

Nažalost štedne sijalice gube intenzitet svjetla svojim radom,nakon 6 mjeseci ćete vidjeti kako daje manje svjetla od obične žarulje istih vrijednosti,a uz to su i nezdrave,više na stranici

http://www.mandrilo.com/index.php/istina-o-zaruljama

Radijatori su jako dobri grijači,pravilo je da se postavljaju ispod prozora kako bi imali najveću učinkovitost,snagu je lako izračunato po broju rebara,najčešći su 9=2000w 11=2500w,tolika im je potrošnja dokle god zagrijavaju prostor na željenu temperaturu,kad postignu,termostat isključi i radijator čeka da se prostor ohladi kako bi ponovno počeo raditi. Tu treba paziti da se ne uzimaju jeftini radijatori malih dimenzija jer manja površina grijačeg tijela daje manje topline i on automatski potroši više struje da bi zagrijao potreban prostor,znači na takvim stvarima nije dobro štediti jer su kasnije računi veći od očekivanog,postoje modeli sa ventilatorom koji imaju prednost jer bolje raspršuju toplinu pa tako i brže zagriju prostor.Svako grijače tijelo,bilo radijator ili neka druga peć treba puno više energije da bi postigla 25 c nego recimo 20 c u prostoru,jer je razlika temperature vani i unutra veća,jer i zidovi se hlade sukladno vanjskoj temperaturi.

Bojler ima nekoliko stvari za reći,ovisno o veličini ima i pripadajući grijač,kuhinjski su nešto drugo jer moraju brže zagrijati pa imaju jake grijače.
Bojler je uređaj koji treba gasiti prije kupanja jer ako se što pokvari može vas dobro otresti ako ne i usmrtiti,a ovisno o potrošnji tople vode se pali po potrebi,znači ako vam je to jedini bojler povezan sa kuhinjom gdje perete suđe ručno bolje ga je ne gasiti,dok ako ste mali potrošać i služi vam samo za tuširanje jednom na dan palite ga u jeftinoj tarifi,uz uvjet da imate dovoljno tople vode preko dana.

Hladnjaci su uglavnom mali potrošaći struje,ali i oni imaju način kako se to može smanjiti;ako kupujete novi pogledajte koja je klasa A+ ili bolja,te da ima ventilator u sebi za raspršivanje hladnog zraka,dok kod starijih pažnju treba posvetiti da li se radi snijeg u prostoru za hlađenje,što je znak propusnosti neke brtve,(gume na vratima) i on automatski više mora raditi da postigne željenu temperaturu.

Perilice su stvar o kojima se uglavnom sve zna,postoje klase potrošaća kao i za sve drugo,iako grijač je uglavnom taj koji najviše troši i kod njih nema neke štednje,tako da ako imate volje i vremena najbolje bi bilo raditi s njima u jeftinijoj tarifi.

Klima kao grijač prostora po meni je vrlo neučinkovita jer dok se ugasi postaje hladno a i raznosi bakterije iz svog saća koje nam daje temperaturu,serviseri kažu kako ih je najbolje ne imati u kući ali po ljeti dobro dođu

Eto toliko o tome,nadam se da sam nekome pomogao
boldano
imaš li instaliranu fido sklopku?

drugo boldano opet
i uopće nije istina,a sve ovisi kakvu klimu imaš,dalje koje bakterije,normalo da će ih bit ako se filter i klima ne čiste par godina,ali ako se održava nema problema.

da,svi bi onda u trgovačkim centrima pocrkali od količine bakterija i svega.

da,ako ih pališ ljeti nema bakterija...
__________________
Čovjek vlada svojim riječima dok ih ne izgovori. Onda postaje njihov rob.
Fi Fi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:43   #55
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Može malo detaljnije.Hvala.
Imam jedan LCD, hrpu rasvjete (to bi trebalo trošiti ohoho), frižider (non-stop), pećnica jednom dnevno, stolno i prijenosno računalo (non-stop), printer, mobiteli se pune svaki dan...
Nije baš da sam mali potrošač, a račun za struju mi je cca 150 kn.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:46   #56
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Imam jedan LCD, hrpu rasvjete (to bi trebalo trošiti ohoho), frižider (non-stop), pećnica jednom dnevno, stolno i prijenosno računalo (non-stop), printer, mobiteli se pune svaki dan...
Nije baš da sam mali potrošač, a račun za struju mi je cca 150 kn.
pa,to je premalo.
onaj stan di ne spavaš ili drugi?
__________________
Čovjek vlada svojim riječima dok ih ne izgovori. Onda postaje njihov rob.
Fi Fi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:49   #57
Quote:
Fi Fi kaže: Pogledaj post
pa,to je premalo.
onaj stan di ne spavaš ili drugi?
Mislim na onaj gdje radim, gdje mi je firma.
A tamo đe sam priležnik () su računi još manji.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:52   #58
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Mislim na onaj gdje radim, gdje mi je firma.
A tamo đe sam priležnik () su računi još manji.
grijanje toplana pretpostavljam?
__________________
Čovjek vlada svojim riječima dok ih ne izgovori. Onda postaje njihov rob.
Fi Fi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:53   #59
Quote:
Fi Fi kaže: Pogledaj post
grijanje toplana pretpostavljam?
Ne, plin.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:56   #60
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Ne, plin.

meni podno odnese dosta struje,al jebiga,ugodnije je stat na toplu pločicu
__________________
Čovjek vlada svojim riječima dok ih ne izgovori. Onda postaje njihov rob.
Fi Fi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.