Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2013., 00:50   #1221
eh ma nije da neosjetim okus zbog ljutine nego ga nema, a ljut je taman koliko treba, ni slab ni pre jak...nije slatkast, vise mi je onak kao i svaka paprika... pa i ja bi rekao da su za kiseljenje i salate... Prosle godine su moji sadili nekakve ukrasne nalik tabascu i te su mi imale odlican okus.
Subliminal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 12:03   #1222
Quote:
Subliminal kaže: Pogledaj post
eh ma nije da neosjetim okus zbog ljutine nego ga nema, a ljut je taman koliko treba, ni slab ni pre jak...nije slatkast, vise mi je onak kao i svaka paprika... pa i ja bi rekao da su za kiseljenje i salate... Prosle godine su moji sadili nekakve ukrasne nalik tabascu i te su mi imale odlican okus.
Ima klasičan paprikast okus, ali blag, pa ga je teže osjetiti uz ljutinu. Probaj ih zrele, možda ti se svidi slatkasti okus. Kad dozriju meni su idealne za nasjeckat i zajedno s nasjeckanim lukom stavit po složenom tortilla chipsu, naribat sira po tome i kratko zapeći u pečnici. Predobro za predjelo ili navečer uz društvo uz cugu
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 13:58   #1223
Quote:
Subliminal kaže: Pogledaj post
eh ma nije da neosjetim okus zbog ljutine nego ga nema, a ljut je taman koliko treba, ni slab ni pre jak...nije slatkast, vise mi je onak kao i svaka paprika... pa i ja bi rekao da su za kiseljenje i salate... Prosle godine su moji sadili nekakve ukrasne nalik tabascu i te su mi imale odlican okus.
Pogledaj koliko varijacija jalapenosa svaki kvalitetniji diler drzi u ponudi, postoji dobar razlog zasto je tako - kao sto postoje stare ukusne sorte paradajza i njihove moderne bezukusne industrijske inacice.

Isto tako moji primjerci koji su zameteni u veljaci i sada dozrijeli nemaju nikakve veze s pravim okusom jalapenosa, upravo su onakvi kakvima ih opisujes - obicna paprika s ljutinom.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 16:44   #1224
od prije par dana biljka mi je stalno vani na suncu i vidim da ju je danas nešto napalo


http://s15.postimg.org/t1ccdd4qz/201...4_15_28_52.jpg
http://s15.postimg.org/i5pjvr96z/201...4_15_29_25.jpg

sa ovim listom je počelo, vidi se nešto smeđe i sam se opustio, ostali imaju samo male pjegice toga al još se drže

http://s15.postimg.org/dvaw0643v/201...4_15_29_03.jpg


što bi to bilo, kako spasiti?
mijur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 16:49   #1225
Odaberi sto ti se cini kao najvjerojatniji uzrok:
- previse vode
- pregnojavanje
- prenaglo izlaganje suncu bez prethodnog prilagodavanja
- niska temperatura, nocas je u ZG bilo svega 6C sto biljkama koje su kratko vani vrlo tesko pada
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 16:52   #1226
presađena je u petak popodne, prek vikenda je bila na prozoru jer je stalno padala kiša, noćas isto u kući zbog zime... ništa, stavit ću je malo u hlad, budem vidio kak će se ponašat
mijur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 17:03   #1227
S ovakvim suncem je potrebno barem desetak dana prilagodavanja i postupnog izlaganja.
Pospricaj je s vodom (rasprsivacem) po listovima i poklopi s kantom, trebala bi se oporaviti za koji sat.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 19:10   #1228
Danas kupio spomenuto Substral Natur gnojivo u Bauhausu (1 litra/54 kn) i mogu s zadovoljstvom konstatirati da je ovo prvo gnojivo dostupno kod nas koje nosi oznaku da je za bas za chili, a sam sastav je zanimljiv i vrlo dobar za nase biljke: NPK formulacija 3-2-6 tj. 3% dusika, 2% fosfora i 6% kalija.
Nizak dusik je pozeljan jer kad ga ima previse biljke bujno rastu ali ne cvatu, fosfora ionako ima dovoljno u sto god zasadili pa je ovo taman, a kalij je kod papricica i paradajza vrlo pozeljan prilikom pumpanja plodova i povrh svega je organsko pa se polako apsorbira.

Sve u svemu idealno za pola doze u par prigoda prilikom prvih faza, a nakon pojave prvih plodova u punoj dozi ( 1 cep na 2 litre/tjedno), bez straha od pregnojavanja.
http://www.substral.dk/Files/Billede...20Krydderurteg
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 10:40   #1229
zahvaljujuci korisnici Wedding od danas i ja imam jedan jalapeno!


puno hvala jos jednom, vise si ne smijem to dozvoliti, predobra je to vrsta da bi bila zaboravljena.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 10:53   #1230
"oslobodio" sam biljku ovog ploda jer joj je postao "pretezak", jos nije dovoljno razvijena. zna li netko o kojoj se tocno vrsti radi? narasu inace skoro trostruko veci plodovi, svijetlo zelena boja (bar se takvi prodaju na trznici), blago ali sveprisutno ljutkasti. hungarian wax?

grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 11:27   #1231
Vrlo vjerojatno, iako vec i sam naziv sugerira da je to lokalna sorta pa mi je malo bedasto korostiti zapadno nazivlje

Zadnje uređivanje AndrejX : 15.05.2013. at 11:55.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 12:11   #1232
stvar je u tome sto bih volio znati pravi naziv da si mogu sam naruciti, iako mi je obecano da cu svake godine bez problema dobiti desetak sadnica.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 12:45   #1233
Definitivno neka od Banana pepera koja ima podosta inacica medu koje spada i spomenuti Hungarian Hot/Yellow Wax. Ako plod ostane dulje na biljci poprima crvenkastu boju i tada zna biti solidno ljut.
http://en.wikipedia.org/wiki/Banana_pepper

Sto god od njih odabrao nece promasiti, a posto je annuum jos uvijek stignes i probati vec ove sezone.
Inace za sljedecu sezonu cu imati i zanimljive velike paradajze kakve si trazio, sorta koja se oduvijek uzgaja u selu pedesetak kilometara od reaktora u Cernobilu
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 15:17   #1234
imam tri biljke i to ce mi biti vise nego dovoljno, sadnice su se lijepo "primile", pocele cvjetati i, kao sto se moze vidjeti, pumpaju plodove. kad procvjeta, fotkat cu onu super ljutu da probamo otkriti sto se tu krije...
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 15:23   #1235
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
zahvaljujuci korisnici Wedding od danas i ja imam jedan jalapeno!


puno hvala jos jednom, vise si ne smijem to dozvoliti, predobra je to vrsta da bi bila zaboravljena.
samo ju ti pazi i mazi i svi sretni
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 11:55   #1236
Moju morugu i dalje muči nešto smeđe, ja ne mogu shvatiti što
sad sam primjetio da joj je i stabiljka tamnije boje, gledam po netu, inače je zelena?!

http://s22.postimg.org/myl9qkes1/9e9...d4_Qh_LPSI.jpg

http://s22.postimg.org/47jcgek7l/ym_...Sk_M73_Bs4.jpg


problemi su počeli otkad sam je presadio u novu zemlju, jel moguće da joj ne odgovara? Kupio sam ju u Lidlu, 20l za 13 kn
mijur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 12:03   #1237
Kao sto rekoh:
Quote:
Question: Why is my pepper plant's stem turning purple?
Answer: This can be a sign of over-watering, overly cold conditions, overly hot conditions, or too much wind. Or, for most pepper plants and some tomato plants, it's a sign of anthocyanin. This is a natural occurring pigment in plants that is useful for attracting butterflies and bees. In short, it's not necessarily a bad thing. Sometimes, the anthocyanin in plants will become even more prevalent when plants are unhealthy, as the pigment also helps to release antioxidants to fight whatever it is that ails the plant.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 13:24   #1238
ha ako prije 2 dana nije bilo premalo vode, onda znači da je previše
i stvarno, gore je zemlja suha, ispod je sve vlažno.
ništa, pustit ću da se samo to riješi, neće dobit više vode ovaj tjedan

andrejx, hvala na pomoći i savjetima
mijur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 13:53   #1239
Quote:
mijur kaže: Pogledaj post
Moju morugu i dalje muči nešto smeđe, ja ne mogu shvatiti što
sad sam primjetio da joj je i stabiljka tamnije boje, gledam po netu, inače je zelena?!

http://s22.postimg.org/myl9qkes1/9e9...d4_Qh_LPSI.jpg

http://s22.postimg.org/47jcgek7l/ym_...Sk_M73_Bs4.jpg


problemi su počeli otkad sam je presadio u novu zemlju, jel moguće da joj ne odgovara? Kupio sam ju u Lidlu, 20l za 13 kn
meni ovo izgleda kao da je skureno od sunca
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 13:54   #1240
Cijelo vrijeme je bilo previse vode, listovi tako ne propadaju od manjka i oporave se unutar pola sata nakon zaljevanja

Jednostavan trik - zabijes prst u zemlju sve do drugog zgloba i ako osjetis cak i naznaku vlage onda jos nije vrijeme za zaljevanje - sve ostalo je utapanje, moje biljke u velikim teglama na balkonu nisam zalio od sredine proslog mjeseca.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.