Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2017., 16:08   #21
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Opet mantate bezveze spamujete temu,nije tema što je kanibalizam nego koji je poticaj iz realnoga svijeta bio da se uvede taj aspekt u evandjelje.
Hajjd pa nisu krivi forumaši, vidio si i sam pokušaja u evanđelja poturit https://www.youtube.com/watch?v=37697sWp2rQ

Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:10   #22
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Opet mantate bezveze spamujete temu,nije tema što je kanibalizam nego koji je poticaj iz realnoga svijeta bio da se uvede taj aspekt u evandjelje.
Kakvo pitanje, što te potakne na kanibalizam... Osim ako nisi gladan na antartiku sa debelim kolegom onda ne znam što te može natjerati na to.

Mi ti samo kažemo da to može biti atavizam iz prošlosti gdje se više čaralo, nego propovijedalo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:15   #23
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Opet mantate bezveze spamujete temu,nije tema što je kanibalizam nego koji je poticaj iz realnoga svijeta bio da se uvede taj aspekt u evandjelje.
Običaj apostola koji je nastao po uzoru na posljednju večeru.
Naravno da se ne radi o kanibalizmu nego o ispunjenju Duhom kroz vršenje Kristove volje, kako je i sam rekao.

Iv 6,52-59
52Židovi se nato među sobom prepirahu: "Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?" 53Reče im stoga Isus: "Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi! 54Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. 55Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko. 56Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu. 57Kao što je mene poslao živi Otac i ja živim po Ocu, tako i onaj koji mene blaguje živjet će po meni. 58Ovo je kruh koji je s neba sišao, ne kao onaj koji jedoše očevi i pomriješe. Tko jede ovaj kruh, živjet će uvijeke." 59To reče Isus naučavajući u sinagogi u Kafarnaumu.

A što zapravo znači Jesti tijelo Sina Čovječjega?

U ovom stihu se otkriva: "Jelo je moje vršiti volju onoga koji me posla i dovršiti djelo njegovo." Iv 4,34

Po uzoru na njega vršiti volju Božju, a to je nauk Kristov.

Jer kada se to čini onda se i "jede", ispunja, ali ne hranom nego Duhom Svetim.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:44   #24
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Običaj apostola koji je nastao po uzoru na posljednju večeru.
Naravno da se ne radi o kanibalizmu nego o ispunjenju Duhom kroz vršenje Kristove volje, kako je i sam rekao.

Iv 6,52-59
52Židovi se nato među sobom prepirahu: "Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?" 53Reče im stoga Isus: "Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi! 54Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. 55Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko. 56Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu. 57Kao što je mene poslao živi Otac i ja živim po Ocu, tako i onaj koji mene blaguje živjet će po meni. 58Ovo je kruh koji je s neba sišao, ne kao onaj koji jedoše očevi i pomriješe. Tko jede ovaj kruh, živjet će uvijeke." 59To reče Isus naučavajući u sinagogi u Kafarnaumu.

A što zapravo znači Jesti tijelo Sina Čovječjega?

U ovom stihu se otkriva: "Jelo je moje vršiti volju onoga koji me posla i dovršiti djelo njegovo." Iv 4,34

Po uzoru na njega vršiti volju Božju, a to je nauk Kristov.

Jer kada se to čini onda se i "jede", ispunja, ali ne hranom nego Duhom Svetim.
Nećemo se vraćati na definiciju kanibalizma to je apsolvirano.

No ovo iz evandjelja nije nikakav povjesni kontext nego posljedica teologija struktura nakon,ja tražim u povjesnom kontextu poticaj manifestni kanibalizam na tlu Judeje.

Postojalo je ili nije?

Moja teza je inače bezveza s obzirom da tvrdim da je morao postojati kanibalizam u Mesijanskoj obitelji i da taj događaj je baza za poslije teološke rasprave i interpretiranja.
Jednostavno je morao biti pojeden sin bukvalno,ispečen serviran i pojeden kao što nalaže pashalni običaj pečenja mladog jagnjeta.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:17   #25
Kanibalizam u Mesijanskoj obitelji? Uhuhu....aj dobro. Bjež'te ljudi, ovdje se puca!"
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:17   #26
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post

Moja teza je inače bezveza s obzirom da tvrdim da je morao postojati kanibalizam u Mesijanskoj obitelji i da taj događaj je baza za poslije teološke rasprave i interpretiranja.
Jednostavno je morao biti pojeden sin bukvalno,ispečen serviran i pojeden kao što nalaže pashalni običaj pečenja mladog jagnjeta.
Čuj, 'pojedeni' su egipatski prvorođenci sve samo u čast.... ČIJU (?)

Isto tako, kasnije u pustinji, po izlasku iz Egipta, 'pojedeno' je na par tisuća Židova, jer Jahve je zapovijedio neka propadnu pod zemlju i neka ih zemlja proguta (!)


Frke, ha? Dal prisjela štorija o 'kanibalizmu evanđelja'? I, zašto Židovi nikako da osmisle top-temu?, pa kaj je to baš tak teško?

.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:20   #27
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nećemo se vraćati na definiciju kanibalizma to je apsolvirano.

No ovo iz evandjelja nije nikakav povjesni kontext nego posljedica teologija struktura nakon,
Kakva posljedica teologija i struktura nakon? Piše ti sve u Evanđelju.
Quote:
ja tražim u povjesnom kontextu poticaj manifestni kanibalizam na tlu Judeje.
Jel' se šališ? Ako ne onda ćeš se natražiti.
Quote:
Postojalo je ili nije?
Nije, i bizarna je ideja da su Jahvini vjernici počinili takvo što, štoviše jer je zakonom zabranjeno.
Quote:
Moja teza je inače bezveza s obzirom da tvrdim da je morao postojati kanibalizam u Mesijanskoj obitelji i da taj događaj je baza za poslije teološke rasprave i interpretiranja.
Jednostavno je morao biti pojeden sin bukvalno,ispečen serviran i pojeden kao što nalaže pashalni običaj pečenja mladog jagnjeta.
Sa boldanim se slažem.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:24   #28
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Kanibalizam u Mesijanskoj obitelji? Uhuhu....aj dobro. Bjež'te ljudi, ovdje se puca!"
A što misliš u kojim okolnostima se desio kanibalizam?

Zabava neka bogataša u prvom stoljeću pa su iz bjesa pojeli dječaka ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:40   #29
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
A što misliš u kojim okolnostima se desio kanibalizam?

Zabava neka bogataša u prvom stoljeću pa su iz bjesa pojeli dječaka ?
NE.

1,5 tisuća godina prije : faraon se mislio prehraniti preko vlastitog prvorođenca !


Otud idealizam promakao autoru teme, autor sve pobrko.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:44   #30
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Kakva posljedica teologija i struktura nakon? Piše ti sve u Evanđelju.
Pa posljedica na čin kanibalizma iz realnosti pretočena u teoločki kanibalizam.Imaš uzrok i posljedicu,ti serviraš posljedicu.

Quote:
Jel' se šališ? Ako ne onda ćeš se natražiti.
Ne šalim se a i našao sam.

Quote:
Nije, i bizarna je ideja da su Jahvini vjernici počinili takvo što, štoviše jer je zakonom zabranjeno.
Piše im na čelu ?


Quote:
Sa boldanim se slažem.
Nahrani cucka i biti će frendly more s tobom,pali dosta dobro.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:46   #31
I u ostalom hostija je tijelo Kristovo onoliko koliko je i glava igle nečija glava, metafora
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:51   #32
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
I u ostalom hostija je tijelo Kristovo onoliko koliko je i glava igle nečija glava, metafora
Još samo što nepopadaju križevi s crkvi,
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:55   #33
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Još samo što nepopadaju križevi s crkvi,
EliEliLama je bukvalist, preozbiljno shvaća mitologiju.

Treba se usredotočiti na prirodu Boga, a ne se baviti narodnim običajima
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:10   #34
[QUOTE=EliEliLama;64463829]
Quote:
A što misliš u kojim okolnostima se desio kanibalizam?
Događalo se kad ljudi od gladi nisu imali ništa drugo pri ruci nego drugog čovjeka. Grozota...ali nagon za preživljavanjem ne pita. Proradi životinjska duša u čovjeku.
Quote:
Zabava neka bogataša u prvom stoljeću pa su iz bjesa pojeli dječaka ?
Zabava iz bijesa? Ne.
Zabave se prave kad se nešto slavi.
Konkretno u prvom stoljeću u Judeji? U Jeruzalemu? Da, u opsadi. Bilo je.

Ali to to ti nema veze s Isusom i njegovim riječima. On (po evanđeljima, jel' te) govori u prispodobama. On je poput pashalnog janjeta tu.
Znaš kak se veli u Ev. po Ivanu gdje ga Ivan naziva jaganjcem Božjim. Prenešeno značenje.
Ne možeš to povezivat sa stvarnim događajima. Gubiš kompas.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:16   #35
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
EliEliLama je bukvalist, preozbiljno shvaća mitologiju.

Treba se usredotočiti na prirodu Boga, a ne se baviti narodnim običajima
E pa nećemo tako, i ja tu vražju mitologiju shvaćam bukvalno, dođe mi da ju oslikam metom pa ožežem kamenom (!)


dečki, dečki, s vama u društvu fakat treba u džepu furat pračku a kosu ispod šilterice našminkanih staljin-brkova, kvartovske vam mafije niste li znali stoji netko usred oceana, hajde prođite nogom po vodi, ako potonete znat ćete nije to Taj
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:29   #36
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
... niste li znali stoji netko usred oceana, hajde prođite nogom po vodi, ako potonete znat ćete nije to Taj
Hrabri pobjeđuju.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:46   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
E pa nećemo tako, i ja tu vražju mitologiju shvaćam bukvalno, dođe mi da ju oslikam metom pa ožežem kamenom (!)


dečki, dečki, s vama u društvu fakat treba u džepu furat pračku a kosu ispod šilterice našminkanih staljin-brkova, kvartovske vam mafije niste li znali stoji netko usred oceana, hajde prođite nogom po vodi, ako potonete znat ćete nije to Taj
Bolje biti na nečijoj strani, bilo čijoj, nego neutralan
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:53   #38
Jos nista nije receno tek slijedi a strpljivi ulovise ribu sve znaju,blago narodu koje vas ima.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:54   #39
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bolje biti na nečijoj strani, bilo čijoj, nego neutralan
Trudimo se trudimo, neutralnošću.... ali ako vidimo neko te mlati na cesti... neutralnost zbogom tebi
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 19:51   #40
Posljednja večera bio obred učenika i ranih kršćana kao zmjena za pashalnu večeru kad su se jeli žrtvovani janjci u hramu. Sva evanđelja tvrde da je Isus umro na Pashu. I to je to. Učenici su išli u Hram ali nisu prinosili žrtvenu jagnjad u hramu nego su se sastajali i obnavljali sječanja na Isusa.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.