Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2011., 23:00   #601
Peć je centrometalova i stara 4 godine tako da je bez cijevnog termostata.
Evo tokom dana promatram i održavam temperaturu na 75 stupnjeva.
Ponekad nešto kapne. sad sam odlučio napraviti dno za dimnjak (pogledajte zadnju sliku).
https://skydrive.live.com/redir.aspx...ADFCE88776!276
Inox meštar mi je rekao da bi to koštalo 750 kn od inox lima 0,75mm.
Pošto ne znam dali će mi to riješiti probleme, ja ću napraviti takvo dno od crnog lima 1mm debljine pa ako bude dobro radim iz inoxa.
Velc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:36   #602
Quote:
Velc kaže: Pogledaj post
..Pošto ne znam dali će mi to riješiti probleme, ja ću napraviti takvo dno od crnog lima 1mm debljine pa ako bude dobro radim iz inoxa.
Imaš i plastičnih elemenata!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 11:33   #603
problem sa dimnjakom

bok svima,
imam problem sa dimnjakom. Napravio sam novi dimnjak koji počinje u stropu i ide prema krovu kroz tavan. Do prije neki dan je sve bilo u redu , a onda jučer kada sam naložio vatru kroz otvor u stropu je počela kapati neka smeđa tekućina niz zid ( pretpostavljam da je došlo do kondenzacije ). Ima li tko slična iskustva ? Što bi moglo biti uzrok osim kondenzacije i kako to riješiti. Napominjem da dimnjak ide kroz tavan, složen je od okvira i uložaka, na vrhu je kapa. Tavan nije grijan, a ulošci izvana nisu ožbukani. Budući da je to stari dio kuće koji je adaptiran ne loži se svaki dan nego samo kada se nešto unutra radi.
__________________
kad si kupim mali motorin.....
sinaki2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 17:19   #604
ako nemaš mokra drva
onda imaš hladan dimnjak
sad je pitanje da li ti kaj poduzimaš i po kojoj točki
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:02   #605
Unhappy voda u dimnjaku

kako riješiti problem? situacija je ova: dimnjak od centralnog zidan punom ciglom 8m prošle zime, naslonjen na vanjski zid kuće sada smo obložili stiroporom i produžili za malo manje od 2m s nekom cijevi debljine 2mm i u nutra kaplje neka voda te curi van kroz donja vanjska vratašca gdje se čiti dimnjak. prošle godine je curilo u večim količinama pa se mislilo mokra cigla, kiša probija na spoju, mokra drva, smrzo se.... pa kao kad ga izoliramo to će se rješit a i drva su sad suha no ono još kaplje. bi li tu kondenzaciju ako je o tome riječ sad mogao stvarat taj komadić cijevi nadodan gore koji nije izoliran? i ne vezano za kapljanje; može li kako utjecat na funkcionalnost dimnjaka taj prijelaz sa četvrtaste rupe na okruglu cijev? hvala
ankica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 23:45   #606
Quote:
argentum kaže: Pogledaj post
LJudi pozdrav ...stvari hitna. Imam pec na drva koja stoji u prizemlju . Na vrhu peci se nalazi celicna cijev (fi 14 mislim ) koja prolazi kroz deku te gornju prostoriju pa zatim opet prolazi kroz gornju deku i izlazi iz nje nekih 3-4 cm. Rupa kroz koju prolazi cijev je nekih 4-5 mm šira od cijevi pa sam tu pukotinu izmedju cijevi i deke popunija silikonom za velike temp. E sad na vrh te cijevi koja je kroz gornju deku izasla nekih 3-4 cm sam montira gotove elemen. Radi se o cijevima kockama te izolaciji...na kraju sam postavija kapu. Sve skupa sam ugradija 4 elementa a problem se javija prilikom drugog treceg lozenja.Naime kroz malu pukotinu je pocela kapat nekakva voda neznam dal je to kondezacija. Neznam uopce zasto se javlja u onim gotovim elementima ...neznam dal je pitanje u tom sta sam umisto gotove vune nagura onu od knaufa koja mi je ostala ..pa sam pomislija da mozda na kojem dijelu mozda nisam dovoljno nagura...uglavnom ima li ko kakav savjet.p.s zaboravija rec da je ova montazna cijev sira oko cenat od celicne jer ona koja je navodno istih dimenzija nije odgovarala celicnoj tj bila je istih dim te celicna nje mogla uc u nju

Koliko kužim velik dio dimnjaka ti nije izoliran, tu može doći do kondenzacije. a spoj dva materijala da dimnjaku nikad nije nepropustan. kad si već radio takav dimnjak, trebao si elemente započeti sa onim elementom za skupljanje kondenzata, na njega vratašca pa račvu i u tu račvu bočno "ubosti" čeličnu cijev pa bi se kondenzat skupljao u posudu.

dali ti curi kondenzat i u peć, ili samo na spoju?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 23:48   #607
Quote:
ankica21 kaže: Pogledaj post
kako riješiti problem? situacija je ova: dimnjak od centralnog zidan punom ciglom 8m prošle zime, naslonjen na vanjski zid kuće sada smo obložili stiroporom i produžili za malo manje od 2m s nekom cijevi debljine 2mm i u nutra kaplje neka voda te curi van kroz donja vanjska vratašca gdje se čiti dimnjak. prošle godine je curilo u večim količinama pa se mislilo mokra cigla, kiša probija na spoju, mokra drva, smrzo se.... pa kao kad ga izoliramo to će se rješit a i drva su sad suha no ono još kaplje. bi li tu kondenzaciju ako je o tome riječ sad mogao stvarat taj komadić cijevi nadodan gore koji nije izoliran? i ne vezano za kapljanje; može li kako utjecat na funkcionalnost dimnjaka taj prijelaz sa četvrtaste rupe na okruglu cijev? hvala
ako ta 2 metra nisu izolirana tamo nastaje kondenzat.
debljina stijene dimnjaka od 8cm (zapravo 7) je premalo, mora biti 12cm.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 10:31   #608
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
ako ta 2 metra nisu izolirana tamo nastaje kondenzat.
debljina stijene dimnjaka od 8cm (zapravo 7) je premalo, mora biti 12cm.
ne znam kolika je stjena dimnjaka jer ne znam koliko je debela ta obična cigla. a na šta utječe ta debljina dimnjaka? zar doista to malo ne izolirano može utjecat na stvaranje kondenzata?
ankica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 12:49   #609
Unaprijed se ispričavam, ako je pitanje već bilo postavljeno. Radi se vikendici, dakle samo vikendom kurimo vatru.
Kuća je hrastova, pod i strop su drveni, a sastoji se od prizemlja i potkrovlja. Kako najjednostavnije izvesti dimnjak
na mjestu gdje to nije nikada bilo. Da li je moguće postaviti čeličnu cijev, dolje koljeno i priključiti na peć, a izvan krova staviti kapu te koliko to zadovoljava zbog sigurnosti od samozapaljenja. Svaki prijedlog dobrodošao.
PERDO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:24   #610
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Koliko kužim velik dio dimnjaka ti nije izoliran, tu može doći do kondenzacije. a spoj dva materijala da dimnjaku nikad nije nepropustan. kad si već radio takav dimnjak, trebao si elemente započeti sa onim elementom za skupljanje kondenzata, na njega vratašca pa račvu i u tu račvu bočno "ubosti" čeličnu cijev pa bi se kondenzat skupljao u posudu.

dali ti curi kondenzat i u peć, ili samo na spoju?
Pozz ma neznam dal curi u peci...voda kapa tek kad nalozim pec( kisa nije to je sigurno) a posto je plamen u peci jel ..onda ne mogu vidit dal kapa i unutra.Sad mi zaj sta nisam napravija tako ka sta si reka ..elementi su vec sazidani a i neda mi se to sve razbivat....uglavnom te vanjske elemente san oblozija stiroporom..sve osim nesto manje od dva komada koja viru vani pa cu vidit kako ce ic...e da zaboravija napomenit...kad je nabacam junacki ono da ostane vatre za ujutro te samo nastavim lozit vode nema...samo drva idu benti..
argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 19:01   #611
Quote:
PERDO kaže: Pogledaj post
... Da li je moguće postaviti čeličnu cijev,
Rupa kroz drveni pod/plafon mora biti recimo 5 cm veća od dimovodne cijevi - sa svake strane!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 19:33   #612
Konkretno naziv ne postoji. Takav dimnjak se po tvojoj slici definira pod "dimnjak s nedostacima". Bolje rečeno trebo bi nabacit izolaciju na dimnjak. To je nedostatak. Dimni plinovi su ti vrući na izlazu, međutim ne stignu doć do kraja dimnjaka pošto je na tavanu hladno i tu nastaje ova takozvana kondenzacija. S vremenom možda ti prebije čak i strop. Bilo je slučajeva.
MrCroatNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:25   #613
Pod pretpostavkom da kondenzacija ne nastaje već u prostoriji ispod, ostaje da hitno srušiš taj dimnjak - sve ono iznad pola metra od poda!
Tada na taj ostatak dimnjaka skrojiš lim koji će kondenzat sakupljati u kantu (visoku do pola metra). A gore nastaviš sa nekom cijevi odgovarajućeg promjera. Rupa u limu mora biti savinuta prema gore i mora imati manji promjer za 1-2 cm od cijevi, a donji dio cijevi zarezan brusilicom na 10-tak mjesta.
Cijev možeš izolirati!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 17:45   #614
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Rupa kroz drveni pod/plafon mora biti recimo 5 cm veća od dimovodne cijevi - sa svake strane!
Mislio sam staviti rozetu sa duplom stijenkom koja služi za prodore kroz drvo.
Mislim da bi to zadovoljilo. Vanjska stijenka je u promjeru cca 2 cm veća od
dimovodne cijevi.
PERDO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 11:41   #615
Pozdravljam sve.
Evo kupila sam jednu kuću i probala zapaliti vatru da isprobam dimnjak.
Prvo sam stavila par listova novina na rub dimnjaka i zapalila i stvarno je dimnjak to povukel ko blesav.
Onda sam spojila peć koja je bila u kući na dimnjak, ali onak amaterski samo gurnula cijev od peći u dimnjak,peć je ručni rad i ima zavarenu cijev za odvod dima na sebi, ta cijev čak niti ne ide do kraja u dimnjak, tak da je ostal otvor oko ulaza cijevi u dimnjak, onda sam u peć dodala letve za potpalu i to je gorilo super i dimnjak je super vukel. Nije bilo d od dima.

Nakon toga sam još dodala par većih drva, i onda je odjedanput počelo dimiti ko blesavo u sobi, tak da sam provela sat vremena luftajući sobu dok se vatra nije ugasila.

Napominjem da je bez obzira na dim vatra u peći gorila ko blesava.
Smrad je bio onak po katranu ili tak nečemu, ne samo po dimu.
To je stari dimnjak i nije korišten dugo, sigurno dvije-tri godine.
Mislim, zvala bum dimnjačara ali htela sam pitati možda neko zna kaj je to tak da bar nekaj znam pred dimnjačarom.

Puno hvala
BrankicaMili is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 19:32   #616
Quote:
BrankicaMili kaže: Pogledaj post
ta cijev čak niti ne ide do kraja u dimnjak, tak da je ostal otvor oko ulaza cijevi u dimnjak,
Najprije ovo sredi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 21:59   #617
Dali je normalno da se u INOX dimnjaku kondenzira voda prilikom početka loženja? Dimnjak je izvana, na njega je spojen Centrometalov kotao za etažno grijanje Eko cet 23.
Peć i dimnjak su montirani u proljeće, tek su počeli ložit za ozbiljno. u ložištu ima dosta sljepljene čađe (katrama), čini mi se mjestimično pola centimetra. Dali je to normalno?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 22:02   #618
Dali je normalno da se u INOX dimnjaku kondenzira voda prilikom početka loženja? Dimnjak je izvana, na njega je spojen Centrometalov kotao za etažno grijanje Eko cet 23.
Peć i dimnjak su montirani u proljeće, tek su počeli ložit za ozbiljno. u ložištu ima dosta sljepljene čađe (katrama), čini mi se mjestimično pola centimetra. Dali je to normalno?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 10:05   #619
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Dali je normalno da se u INOX dimnjaku kondenzira voda prilikom početka loženja? Dimnjak je izvana, na njega je spojen Centrometalov kotao za etažno grijanje Eko cet 23.
Peć i dimnjak su montirani u proljeće, tek su počeli ložit za ozbiljno. u ložištu ima dosta sljepljene čađe (katrama), čini mi se mjestimično pola centimetra. Dali je to normalno?
Da to je normalno!
U dimnjaku se kondenzira para jer nije zagrijan, recimo, iznad 100C!
A kotao radi puno, puno smanjenim kapacitetom i samo cmolji, a možeš očekivati da procuri ta crna tekučina iz zone pepela!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 20:38   #620
Hm, jel baš uvike mora curiti? Jer lani sam imao improvizirani dimnjak- 4m običnih cijevi, bez ikakve izolacije. a procurilo bi jedino onda ako se zatvori zrak da sporije gori, pa bi se onda kondenzirala para u cijevima ( brže bi se ohladilo nego što stigne izać van). A kad bi gorilo punom parom bez curenja (cijev je išla kroz hladni tavan).

da napomenem da ta kuća i dimnjak i etažni štednjak koji sam gledo, vlasnici lože suho drvo u početku, a kad se zagrije stavljaju vlažna jer sporije izgaraju.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.