Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2004., 14:46   #81
He he, ima veze, a veza je u tome sto postoje takodje "dokazi" da je Isus umro u Indiji...znaci da na krizu nije umro fizicki nego je zbrisal nazad u Indiju i tamo zivio vecinu zivota do kraja.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 14:51   #82
Hm, a koji su to dokazi da je umro u Indiji? Možeš li ako ti se da opisati otprilike, u par rečenica, jer nemam tu knjigu od tog Kerstena.
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 15:13   #83
Ma jooj, pa o tome ima svega i svacega ne samo od Kerstena, pregledaj malo na google, a ja sam osobno gledao nekoliko dokumentaraca.

Pazi, "dokazi" su otprilike takvi kao da je zivio u Jeruzalemu itd...znaci ne bas prejaki.

http://www.sol.com.au/kor/7_01.htm


http://a1.nu/christian/jesus-christ/lived_in_india.htm

o tom dokumentarcu ovdje:

http://www.bbc.co.uk/bbcfour/documen...nterview.shtml


O "pravom" Isusovom grobu:

http://www.tombofjesus.com/Meher.htm


O nezabiljezenim Isusovim godinama u bibliji (14 do 30):

http://reluctant-messenger.com/issa.htm
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 16:01   #84
Pa za ove ljude Isus je ipak postojao kao osoba. Oni ipak ne niječu da nikad nije postojao.
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 16:53   #85
Pa niti ja ne nijecem, samo gledam kakvih dokaza ima...ja ne nijecem ni da je prije milijun godina doslo do uskrsnuca 25 miliona pingvina na antarktiku...nemrem rec da nije, jer nisam bio tad ziv da vidim.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 17:07   #86
prije svega, polazim od toga da je, što se mene tiče, svejedno. Isus nije morao postojati. to kažem vođen mišlju da istinskom vjerniku izvor vjere treba biti u srcu, a ne u promišljanju je li ili nije Isus postojao. jer, možda se teorija kršćanstva zasniva na ovakvim ili onakvim događajima - ali prava vjera nije u tome što je doista bilo niti u tome kako je to opisano; prava vjera je iznad toga, bitno u vjeri jest to da ljudima pokazuje smisao kao svjetlo u mraku, a kad to čovjek prihvati svojim srcem - onda nebitno postaje svako evanđelje i njegova utemeljenost na stvarnim ili nestvarnim događajima. jer krajnja točka vjere ionako je bog.

sve to skupa, dovodi me do zaključka - da nije bitno je li Isus postojao, već činjenica da Isus danas postoji. u srcima vjernika. i to je sasvim dovoljno ma što da je povijesna istina. jer Isus u srcima vjernika je Isus koji nije od krvi i mesa i koji bez obzira na sve tim ljudima predstavlja svjetlo u tami... i žižu njihove vjere. i to je više nego dovoljno.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 17:08   #87
kaskader,

Pa u tome i jest vic, što bi mogao možda na sebi okusiti SADA one riječi koje pišu u Bibliji i to će ti biti najbolji dokaz. A možda i ne bi mogao, možda ti jednostavno "nije suđeno".

Biti agnostik na prvi pogled zvuči kao mudra opcija. Ali ako smatraš da se nešto ne može spoznati, nije li to prepreka da se dalje istražuje?
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 17:15   #88
Quote:
djidjimidji kaže:

sve to skupa, dovodi me do zaključka - da nije bitno je li Isus postojao, već činjenica da Isus danas postoji. u srcima vjernika. i to je sasvim dovoljno ma što da je povijesna istina. jer Isus u srcima vjernika je Isus koji nije od krvi i mesa i koji bez obzira na sve tim ljudima predstavlja svjetlo u tami... i žižu njihove vjere. i to je više nego dovoljno.
Bolje rečeno je da Krist danas postoji. Isus kao obična osoba i Isus kao Krist nije jedno te isto. Krist se nalazi u srcima vjernika i On mora uskrsnuti. Svako u sebi treba pisati svoju Bibliju. A kako učiniti da Krist u nama uskrsne? Sve nam piše U Novom Zavjetu, samo treba znati čitati, odnosno "imati oči i uši za to".
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 18:35   #89
Djimdidji...za krscansku vjeru od krucijalnog pitanja jest da je Isus povijesna osoba koja je Bozji Sin, rodjen od djevice, razapet na krizu, uskrsnuo od tri dana. Za krscansku vjeru ovo je od fundamentalnog znacenja da je to istina. Bez uskrsnuca, nema krscanske vjere. Ukoliko sve ovo nije vazno da su to povijesni dogadjaji ili ne, onda nema razlike izmedju onih koji imaju Isusa samo kao simbol vjere i unutrasnjeg duhovnog uskrsnuca i recimo mene koji bi vjerovao na isti nacin u uskrsnuce 5 miliona pingvina na antarktiku sto bi meni bio simbol unutrasnjeg prosvjetljenja i obracenja. Pigvin kao Krist ili Mesija.



Quote:
jer krajnja točka vjere ionako je bog.

Koji bog? Ukoliko bibliju kao referencu o bogu prekrizis jer je nepouzdana, onda sto bi ti o tom bogu znao...po cemu bi znao i bio uvjeren da on postoji i kako mu je ime? Jer sve sto o bogu znas je utjecano biblijom i krscanskim nasljedjem. Koji su izvanbiblijski dokazi o bogu, takvom kakvim ga ti zamisljas? Nadam se da mi nece nitko sada navoditi kozmoloski, teleoloski, ili moralni argument, jer ti su mi poznati. Volio bih cuti osobno iskustvo upoznavanja boga.

donau
Quote:
Pa u tome i jest vic, što bi mogao možda na sebi okusiti SADA one riječi koje pišu u Bibliji i to će ti biti najbolji dokaz. A možda i ne bi mogao, možda ti jednostavno "nije suđeno".
Kad sam cvrsto vjerovao u Bibliju i bio krscanin, ja sam ta iskustva dozivljavao. Moj zivot je bio pun takvih iskustava da su bila prepricavana po crkvama i na propovjedima kao dokazi gdje bog cini cuda itd, itd. Takodje bio sam uvjeren da svakodnevno prozivljavam ta iskustva zivota u bogu i sa bogom. (Naravno, mozda ces reci da to zapravo nisu bila nikakva iskustva, vec umisljanja, jer da su bila prava iskustva nikad nebih postao agnostik....to je slicno u stilu kad netko "otpadne" iz vjere onda oni koji ostanu kazu da zapravo nikad nije ni bio u vjeri...dobro poznati sabloni...no kazem, mozda ces i ti tako reci a mozda neces)

Danas to objasnjavam autosugestijom. Zasto? Zato jer sam se uvjerio da ljudi svih vjera dozivljavaju iskustva unutar svoje vjere, i ta su im iskustva najjaci dokazi "autenticnosti, istinitosti i ispravnosti" njihove vjere. Meni to kaze da je to stvar autosugestije, jer izgleda da nije vazno u kojeg i kakvog boga se vjeruje, bitno je da se vjeruje u nesto pozitivno i da ta ideja o bogu ljudima dodje kao pomocni kotac, alat, pomocu kojeg oni iz sebe izvuku ono najbolje. No, sa druge strane, moguce je doci do takvih pozitivnih iskustava i bez vjerovanja u nekog, bitno je da covjek razmislja pozitivno i ukoliko je takvo pozitivno razmisljanje jako on ce rezultate prepoznati kao posljedicu tog pozitivnog razmisljanja. Oni koji su vjernici te pozitivne rezultate ce protumaciti bozjom providnoscu, miloscu ili odgovorom na molitve ili ce protumaciti to jednostavno iskustvom u bogu.

[/quote]Biti agnostik na prvi pogled zvuči kao mudra opcija. Ali ako smatraš da se nešto ne može spoznati, nije li to prepreka da se dalje istražuje?[/quote]

Da, to je nedostatak agnosticizma jer na prvi privid ispada da nema smisla niti traziti jer se ne vjeruje u mogucnost spoznaje. Nema savrsene teorije, pa prema tome nije ni agnosticizam, ne zato sto nije najlogicniji, nego zato sto mu se moze nataknuti ta etiketa koju si ti skuzio.

Moj izbor za agnosticizam nije zato sto mi se cinila mudra opcija, nego zato jer nudi meni najlogicniji odgovor na ta dva fundamentalna pitanja na koja sve religije svijeta pokusavaju (meni bezuspjesno) dati odgovor. Ta dva pitanja su: od kud smo dosli i kuda idemo.

A agnosticizam jednostavno kaze: Ne znam

E sad zamisli, tko se moze vratiti u proslost da zna bez pardona kako je svijet nastao i kako je bog stvorio ljude i dali uopce jest tako....ili zamisli tko moze znati buducnost i sto se desava sa covjekom kad umre.

Nije li najlogicnoji odgovor: neznam...

Jedina druga opcija je iz supermarketa religija i vjera, oko 20 000 razlicitih pakovanja istog produkta, po ukusu ili po nasljedstvu, rodjenju, odabrati koji nam najvise odgovara...krscanstvo, ezoteriju, gnosticizam, islam, budizam, hinduizam, politeizam, paganizam..etc, etc...uci u taj jedan od sistema, koncepcija vjerovanja, i garantiram ti, kad se duboko udje u to, sve ima smisla, nadje se odgovor na svako pitanje i dozivljavaju se iskustva. To se moze vidjeti na ovom forumu, jer sve ima smisla ljudima unutar njihove vjere, iako su im odgovori kontradiktorni od odgovora vjernika drugih religija. Jednom kad se ufuras u sistem sve stima. Za vjernika unutar tog sistema ta cinjenica da svi drugi imaju drugacije objasnjenje jest dokaz njegovoj unikatnosti i ispravnosti, te posebne bozje naklonosti.

Meni koji to promatram sa strane ta cinjenica kaze da nitko nema istinu vec samo percepciju istine koja im je dodatno podgrijana vlastitim uvjerenjem u unikatnost i autenticnost te njihove "istine".
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 18:45   #90
Quote:
kaskader kaže:
Djimdidji...za krscansku vjeru od krucijalnog pitanja jest da je Isus povijesna osoba koja je Bozji Sin, rodjen od djevice, razapet na krizu, uskrsnuo od tri dana. Za krscansku vjeru ovo je od fundamentalnog znacenja da je to istina. Bez uskrsnuca, nema krscanske vjere. Ukoliko sve ovo nije vazno da su to povijesni dogadjaji ili ne, onda nema razlike izmedju onih koji imaju Isusa samo kao simbol vjere i unutrasnjeg duhovnog uskrsnuca i recimo mene koji bi vjerovao na isti nacin u uskrsnuce 5 miliona pingvina na antarktiku sto bi meni bio simbol unutrasnjeg prosvjetljenja i obracenja. Pigvin kao Krist ili Mesija.
Ali ti kao prvo ne vjeruješ da je 5 milijuna pingvina uskrsnulo.
Ja nisam kršćanin (možda je i smiješno stoga što ovdje govorim o tome, ali govorim s jednog općenitog stajališta jer jesam vjernik). To što ti navodiš kao krucijalne stvari - doista nekim ljudima jesu krucijalne i mogle bi im poljuljati vjeru. Ali - vjera kako ju ja vidim i vjera kao istinska ne bi smjela ničim biti poljuljana jer ljudi u koncu ne vjeruju u to da je Isus rođen od djevice itd.... ljudi vjeruju u Boga! I taman da je to i povijesna neistina - ljudi koji vjeruju u Boga prepoznat će u toj priči ionako samo pomoć da prepoznaju svoj put k Bogu. Ništa više. Možda bi se mnogi kvazivjernici izgubili - ali - to ionako nisu vjernici kao takvi. Znaš, ja mislim da je danas jako malo vjernika koji su iskreni i jasni u svojoj vjeri!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 19:52   #91
Kaskader, naravno da je tvoj odgovor NE ZNAM. I moj je odgovor NE ZNAM. Ali ima nešto u tebi i meni i u svima što ZNA. Što smo mi tiši, to je "Ono što zna" glasnije. I Biblijska priča o čovjeku Isusu nam kazuje kako je u njemu uskrsnuo "Onaj koji zna"- Krist. Onaj koji ne zna je umro.

Zato Isus i kaže: (Lk 9,23-24): "Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe...Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti».

Ne znam kakva si ti iskustva imao, ali nema tu nikakvih čuda tipa ukazanja, vizija, stigmi, čudotvornih izliječenja i slično.
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 20:13   #92
Moja iskustva nisu bila nista od toga sto si ti nabrojio, nego upravo ono o cemu ti pricas...iskustvo u Bogu, osvjedocenje, preobracenje, posvecenje, itd itd.

Ali sto bi ti o Isusu znao da nije zapisano u Bibliji? I odkud znas da ono sto pise u Luci da je Isus rekao da je to zaista rekao?

I sto znas o samom evandjelju po Luci, tko je autor, kada je napisano, i tko je odlucio da se stavi u kanon, i sto znas o fragmentima na osnovu kojih je evandjelje sastavljeno zajedno?

Dakle, ti govoris o covjeku Isusu u kome je uskrsnuo onaj tko zna.

Ta teorija je stara koliko i krscanstvo, promovirali su ju gnostici u ranim stoljecima i docetisti.


Poanta je u tome, po osobnom misljenju, da je uzeto nesto kao referenca (odredjeni novozavjetni tekstovi) i onda je tome dano odredjeno znacenje. Po kojem sistemu je to znacenje potvrdjeno da je ispravno? Po nicemu nego po uvjerenju. Znaci to znacenje, interpretacija te reference je samo jedna od stotinu. Svatko sebi odabere znacenje koje se njemu cini najlogicnijim, a to je cesto utjecano covjekovim backgroundom puno vise nego racionalnoscu i objektivnoscu.

A jos postoji pitanje, zasto je taj tekst uopce uzet kao referenca za bilo sto? Zato jer taj pisac kaze da je tako rekao Bog? Pa svaki pisac takozvanih Svetih Tekstova to za sebe kaze....a medjusobno se kontradiktiraju.

Prema tome, prvo pitanje jest, koji dokaz postoji da je odredjena referenca od boga a da druge reference koje su kontradiktorne, nisu od boga. A onda drugo pitanje slijedi, zasto ta referenca (biblija, kuran, vede, etc) koja je dokazana da je od boga mora imati takvu interpretaciju kakvu joj dajemo?


Ili je sve samo pitanje vlastitog uvjerenja? Ako ovo, onda nije bitno jel ti vjerujes u krscanstvo ili ja u pingvinizam, jer dokazi nam ionako nisu bitni, jel tako?


Recimo, sa Portom sam imao takvih diskusija i on je dugo o tome pisao...npr, covjkov ego mora umrijeti da bi imalo sanse egzistirati ono koje ZNA, da bi ta bozanska nit mogla doprijeti. Ta teorija mi je poznata, i samo krscanstvo i Isus je o tome govorio.

No, kad pitam onda te koji su kakti saznali, sto su to saznali, onda opet nabrajaju stvari koje ja takodje mogu citati u knjigama, sto mi kaze da nisu saznali nista posebno i nista osim onog kaj su i sami u nekim referencama procitali.

Ili kazu da buduci da ja nisam "saznao", da ja nisam produhovljen, nego sam tjelesan itd, onda ja to nemogu niti shvatiti (nije mi dano) pa je bolje da niti mi ne objasnjavaju. Takodje jedan od sablonskih odgovora koji pruzaju istinski vjernici svih religija.

A opet ostaje pitanje zasto su uopce citali te reference, tko ih je uvjerio da one imaju smisla o bilo cemu? Pa nitko, uvjeri nas nas vlastiti ukus, sklonost da proglasimo ono sto nam odgovara posebnim i onda u taj sistem udjemo.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 23:50   #93
Ja se ne ograničujem samo pismima u Bibliji. Biblija mi je samo recimo dala terminologiju za stvari koje je teško riječima opisati i dala mi je neku utjehu.
Zato što je sve to teško riječima opisati i dolazi do tolike zbrke i neslaganja među različitim religijama, a sve religije u svojoj istinskoj izvornoj biti govore o jednome, samo to govore na različite načine.

Za mene je recimo to kao neki "dokaz", jer u svim drugim spisima različitih religija vidim isto što i u Bibliji samo opisano drugim riječima. Čak i narodi koji nisu imali spise, stari indijanci na primjer, iskazali su to svojim građevinama, svojim figuricama i slično.

A najveći dokaz imam kroz svoje iskustvo, koje se ne može prenesti drugome.

O Isusu kao pojmu, imenu, ili čovjeku,istina, ne bih znao ništa da ne upoznah Bibliju, ali bih ipak nekako znao da se u meni mora roditi neki drugačiji čovjek,da se moram promijeniti, da postoji nešto drugo za mene, neki drugi svijet. Znao bih to jer vidim da ovaj svijet nije moj, nije za mene, on nije moj dom. U njemu se ne osjećam udobno, u njemu nema ništa za čim čeznem.

Vidim da ljudi uopće ne gospodare sobom, da su zarobljeni. Biblija je tog gospodara nazvala Sotonom, pa i ja zato upotrebljavam taj izraz jer ne znam drugačije reći. Da mi je od Biblije bliži neki drugi spis, možda bih ga nazvao Mara ili ne znam ni ja kako.

I uz to vidim da ne pomažu pokušaji uljepšavanja ovoga svijeta kao što su dobročinstva, milosrđa i slično. Svijet postaje sve gori i gori bez obzira na svakodnevni trud dobrih ljudi.

Da li postoji taj drugi svijet? Ja VJERUJEM da postoji, a sigurnost u to mi daju priče o Isusu, Budhi i drugim ljudima koji su taj svijet pronašli. Ali i bez Isusa i Budhe ja bih tražio nešto...ovako mi je potraga puno lakša iako je i dalje teška.

Ako ne tražiš, nećeš naći sigurno. Ako tražiš, možda ćeš naći a možda i nećeš naći. Ljepota je u traganju
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 01:30   #94
Gledaj, mnogi poput tebe traze taj drugi svijet, tu drugu realnost, jer ovdje nam se ne svidja, ne osjecamo se na domacem...to potpuno razumijem.

Nije li moguce da upravo zbog te potrebe da ljudi imaju neku drugu stvarnost i realnost (vjere i religije su nastajale kad su ljudi bili potlaceni i u problemima, ropstvima ovakvim ili onakvim) nastaje ta vjera u nesto drugo?

No, to neznaci da iako imamo silnu potrebu da vjerujemo u tu drugu stvarnost i realnost jer ovdje se osjecamo stranci da ta druga stvarnos zapravo postoji.

Takodje se tu moze kriti i opasnost, da zbog silne ceznje za drugom realnosti mi propustamo primijetiti da je vrlo moguce da ova realnost u kojoj jesmo jest jedina koja nam se pise, i da u njoj moramo do the best we can, jer druga sansa nam se ne daje.

Moguce je da se ovdje opustimo jer smo se uvjerili da ce biti bolje u toj drugoj realnosti...i tako propustimo ovaj zivot, jer eto nadali smo se boljem, ne na osnovu nekog dokaza nego na osnovu samo i jednio nase cvrste vjere.

Ne kaze li i Pavle u Rimljanima "zaista vam svjedocim da vjeruju, ali ne po razumu".

Prema tome, slazem se da je ljepota u traganju, ali zar nebi bilo logicnije tragati prvo za smisao u ovom zivotu i za ovaj zivot, a ne za neki drugi koji je mozda plod ljudske maste potaknut nedacama koje nas nalaze te se rodi potreba za ljepsim i boljim zivotom. Kao kad nam zima dugo traje pa se nadamo ljetu.


Sto se mene tice, zaista smatram da nema ljepse nego kad se ovaj zivot razumije, kad se razumije stvarnost i realnost u kojoj zivimo sad, i kad se tu pronadje smisao.

Za mnoge je ovo pretesko, jer nemaju snage hrvati se sa ovim zivotom a da nemaju nadu u taj bolji drugi zivot. Zato religija i vjera kao pomocni kotaci su potrebni masama.


Quote:
Vidim da ljudi uopće ne gospodare sobom, da su zarobljeni. Biblija je tog gospodara nazvala Sotonom
Ja to zovem EGOM, korumpiranim ljudskim egom, jer doista ukoliko analiziram nevolje koje se desavaju ljudima, fakat to tesko povezem sa Sotonom, sve te nevolje su rezultat ljudskog delanja, ljudske sebicnosti i ignorantnosti.

Quote:
Svijet postaje sve gori i gori bez obzira na svakodnevni trud dobrih ljudi.

Zato je potrebno pojedincu da prihvati takav svijet kao realnost. Zamisljanje boljeg svijeta, druge realnosti, izbavljenja bozjeg je cesto samo bijeg iz stvarnosti koji ponekad rezultira da taj pojedinac ucini taj svijet boljim za sebe i svoje bliznje....jer eto, ne isplati se...bit ce bolje onda. This is wrong.

Quote:
Ja VJERUJEM da postoji, a sigurnost u to mi daju priče o Isusu, Budhi i drugim ljudima koji su taj svijet pronašli.

A dali vjerujes da su te price doista istinite a ne plod necije maste, potrebe? Jer npr, 14 religija prije Isusa su imale spasitelja kojeg je rodila djevica. Dali su sve te religije istina, ili su krscanstvo, islam, itd samo kontinuirane potrebe i kopije uljepsavanja te druge zamisljene realnosti.

Evo pitanje iz biblije, ono sto se danas zna jest da su Pavlove poslanice najranija Novozavjetna djela, pisana oko 20-30 godina prije evandjelja....Pavle nigdje ne citira Isusove rijeci, njegovu propovjed na gori, ne spominje niti jedno Isusovo cudo, uskrsnuce mrtvih, izljecenje slijepih..itd itd. Sto mislis zasto?

Dali zato sto sve te stvari jos za vrijeme Pavlovog pisanja nisu bile izmisljene?

Quote:
Ali i bez Isusa i Budhe ja bih tražio nešto...ovako mi je potraga puno lakša iako je i dalje teška.
Ali sto ako si zapravo trebao cijelo vrijeme traziti sam, i ove price iz biblije i drugih svetih spisa su te samo usporile ili cak skrenule sa puta, sa puta koji bi ti mozda tvoja savijest otkrila...jer ne zaboravi, svi ti spisi su pisani pod utjecajem kulturoloskih i povijesnih konteksta ljudi koji su pisali te spise...i oni su stavljali na papir svoja iskustva koja su utjecana tim kontekstom. Prema tome, vec te u startu uspori studiranje tog konteksta, bez poznavanja povijesti i kulture onog vremena (sitz im leben) nemoguce je razumijeti tekst.

O savijesti sam pisao na mojoj temi "Sto je veci autoritet, savijest ili sveti spisi" https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=2844

Kao sto si rekao...zivot je put dugacak kilometrima. Bas mi je drago vidjeti da si ti na kilometru na kojem sam i ja nekad bio, jer jako slicno sam vjerovao kao i ti. Na dobrom si putu...(ovo je naravno subjektivna ocjena).
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 11:06   #95
Quote:
Nije li moguce da upravo zbog te potrebe da ljudi imaju neku drugu stvarnost i realnost (vjere i religije su nastajale kad su ljudi bili potlaceni i u problemima, ropstvima ovakvim ili onakvim) nastaje ta vjera u nesto drugo?
Naravno da je moguće i da toga ima. Ali ja čak smatram da oni koji vjeruju samo zato što su neuspješni na ovome svijetu, da su pomalo i licemjerni. Ti neće sigurno naći, takvi će se vjerojatno izgubiti. Religija nije nastala, ona postoji oduvijek od kada znamo za čovjeka. Ove današnje Crkvene i slične organizacije ja uopće ne smatram religijskim. Oni su za mene čak i antireligijske. Oni ne povezuju ništa, oni samo dijele i udaljavaju čovjeka od božanske stvarnosti.

Quote:
No, to neznaci da iako imamo silnu potrebu da vjerujemo u tu drugu stvarnost i realnost jer ovdje se osjecamo stranci da ta druga stvarnos zapravo postoji.
A zašto ne provjeravati ako ta stvarnost postoji? Problem je kod toga što nitko tko je spoznao tu stvarnost ne može drugome dokazati da ju je spoznao. Jer nešto što je potpuno iz druge stvarnosti ne može se izreći i demonstrirati u ovoj stvarnosti.

Quote:
Takodje se tu moze kriti i opasnost, da zbog silne ceznje za drugom realnosti mi propustamo primijetiti da je vrlo moguce da ova realnost u kojoj jesmo jest jedina koja nam se pise, i da u njoj moramo do the best we can, jer druga sansa nam se ne daje.
Moguce je da se ovdje opustimo jer smo se uvjerili da ce biti bolje u toj drugoj realnosti...i tako propustimo ovaj zivot, jer eto nadali smo se boljem, ne na osnovu nekog dokaza nego na osnovu samo i jednio nase cvrste vjere.
Pa ova realnost i jeste jedina koja nam se piše ovakvima kakvi jesmo. Mi ovakvi ne možemo stupiti u nikakvu božju stvarnost, besmrtnost, vječni život. Mi smo smrtni. Upravo zato te Biblija uči da se moraš izmijeniti, da se moraš prvo ponovo roditi ako želiš vidjeti Kraljevstvo Nebesko.

Zato mi je i žao onih dobrih ljudi koji misle da će poslije smrti živjeti vječno tamo u nekom Raju Nebeskom jer mislim da će se gorko razočarati.

Vidiš slažem se s tobom u ovome da se ne smijemo opustiti. Mi ni nemamo drugu šansu osim ove.

Quote:
Prema tome, slazem se da je ljepota u traganju, ali zar nebi bilo logicnije tragati prvo za smisao u ovom zivotu i za ovaj zivot, a ne za neki drugi koji je mozda plod ljudske maste potaknut nedacama koje nas nalaze te se rodi potreba za ljepsim i boljim zivotom. Kao kad nam zima dugo traje pa se nadamo ljetu.
Pa smisao ovog života za mene i jest potrga za Novim Životom. Nije ta druga stvarnost nigdje drugdje, nego je ovdje i sada samo je mi ne vidimo jer smo zaslijepljeni.

Quote:
Sto se mene tice, zaista smatram da nema ljepse nego kad se ovaj zivot razumije, kad se razumije stvarnost i realnost u kojoj zivimo sad, i kad se tu pronadje smisao.
Pa ako ne razumiješ ovaj život i ovu "stvarnost", kako da onda razumiješ neku drugi stvarnost. Prvo se mora razumjeti ova stvarnost i upitati se da li je to uopće stvarnost.

Quote:
Ja to zovem EGOM, korumpiranim ljudskim egom, jer doista ukoliko analiziram nevolje koje se desavaju ljudima, fakat to tesko povezem sa Sotonom, sve te nevolje su rezultat ljudskog delanja, ljudske sebicnosti i ignorantnosti.
Pa ego i jest u neku ruku naš Sotona. Svatko ima svog Sotonu kojeg se mora odriješiti. Taj Sotona nije zao, ne želi nam zlo, on je samo tu, a na nama je da li ćemo ga upotrebljavat ili ne. A svi ga zdušno upotrebljavamo na žalost.

Quote:
A dali vjerujes da su te price doista istinite a ne plod necije maste, potrebe? Jer npr, 14 religija prije Isusa su imale spasitelja kojeg je rodila djevica. Dali su sve te religije istina, ili su krscanstvo, islam, itd samo kontinuirane potrebe i kopije uljepsavanja te druge zamisljene realnosti.
Zato što je 14 religija imalo spisatelja kojeg je rodila djevica, to mi još više daje snagu da vjerujem, znači da su i drugi došli do istoga kao i pisci Biblije. Naravno, da je djevica fizički nekog rodila na ovome svijetu, znam da to nije istina jer toliko poznajem zakone ovoga svijeta. To je jedna simbolična slika. Upravo zato i nije važno ako je Isus stvarno postojao kao osoba.

Quote:
Evo pitanje iz biblije, ono sto se danas zna jest da su Pavlove poslanice najranija Novozavjetna djela, pisana oko 20-30 godina prije evandjelja....Pavle nigdje ne citira Isusove rijeci, njegovu propovjed na gori, ne spominje niti jedno Isusovo cudo, uskrsnuce mrtvih, izljecenje slijepih..itd itd. Sto mislis zasto?
Zato što Isus nije bio takva vrsta liječnika niti je činio ikakva čuda. Čudo koje je on činio je duhovne prirode. Priča o Isusu je vrlo slikovita i simbolična i ne smije se shvaćati doslovno. Sve što je u Bibliji je i u nama i tako to moramo shvaćati. I Isus treba doći u nama poslije Ivana i taj Isus treba umrijeti u nama i uskrsnuti opet u nama. Zašto da Pavao nešto i citira kad je i on to sve imao u sebi.

Quote:
Kao sto si rekao...zivot je put dugacak kilometrima. Bas mi je drago vidjeti da si ti na kilometru na kojem sam i ja nekad bio, jer jako slicno sam vjerovao kao i ti. Na dobrom si putu...(ovo je naravno subjektivna ocjena).
Ne znam baš ako sam ja sada na onom istom kilometru na kojem si ti bio. Agnostik sam ja već bio. Mora da ja onda idem u rikverc
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 21:33   #96
dokazi

postoje li kakvi konkretni dokazi da je Isus postojao? Ono, kad postoje dokazi o ljudima koji su živjeli mnogo prije Isusa valjda bi trebale postojati i dokazi o Isusovom postojanju?!
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 21:36   #97
sto je konkretan dokaz?
rodni list?
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 22:44   #98
Da ima. Plahta iz, nemogu se sjetiti, skojom je Isus bio pokrit, valjda, prije stavljanja u grob.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 22:55   #99
Quote:
zegolub kaže:
Da ima. Plahta iz, nemogu se sjetiti, skojom je Isus bio pokrit, valjda, prije stavljanja u grob.
ak je to ona plahta koja se pokazuje javnosti svakih 20 ili 25 godina i čuva se u Torinu ili negdi u Italiji, neki dan sam čitao da su znanstvenici rekli da je lažna
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 22:56   #100
pa kao konkretan dokaz smatram neki spis, nešto čime se 100% može dokazati da je Isus postojao kao čovjek. Ne ulazim sad u pitanje je li postojao kao Bog jer to je na ljudima da vjeruju u to ili ne.
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.