Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2012., 23:36   #41
looney, što god radila, ne slušaj ove savjete da zagriješ stolicu. Zvuče kao da dolaze iz tipkovnica ljudi koji učenje percipiraju kao podosta neefikasno štrebetanje, neefikasno na način da trošiš puno vremena na nebogznakakav rezultat.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 23:55   #42
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Zar nije to najbrže rješenje?
najbrže možda i je, ali ne pomaže toj curi da lakše i efikasnije postane zrela i odgovorna osoba

mislim, ne bi ni trebala postati preko noći, ali treba joj neki oslonac, neko čvrsto uporište, netko tko će ju usmjeravati..roditelji to dosad nisu i neće ni odsad biti, išlo joj je lako samoj sa sobom dok je sve bilo relativno jednostavno, dok ju nije prao pubertet. a zbrka u glavi i želja da ide lakšim putovima bit će samo sve veća.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 11:08   #43
Quote:
looney1 kaže: Pogledaj post
sposobnosti za 5, 0, samo da imam dovoljno želje. dogodilo se par ljubavi, tralalla. ali počeli su mi kokodakati, govoriti kako su se ful razočarali u mene, a ja sva sigurna, da ću dignuti prosjek do petice. (JAKO. XD)
i šta sad? kako vratiti motivaciju? kako ful dignuti prosjek? kako nadoknaditi nedostatke? i kako da budem ono što sam bila u osnovnoj? jednostavno mi fali motivacije za rad.
*moram napomenuti da je jedan od većih razloga što paralelno idem i u glazbenu srednju školu...
a sad. KAKO DA RIJEŠIM SVE PROBLEME? s roditeljima, školom i sveostalo?
Ti dijete moje nemaš nikakav problem. Imaju ga tvoji roditeljii ako si točno prenijela ono što ti govore.
Zamisli ti , oni su jako razočarani svojim djetetom i to mu i kažu jer nema odlične ocjene u gimnaziji.
Što je sljedeće?...što ako jednog dana i budeš uspješna, ali ne budeš u najboljoj firmi, na najvećoj poziciji ili ako odlučuš da želiš postati iscjelitelj?
Nemam namjeru niti mislim da je biti visokobrazovan nešto nebitno i da nije lijepo u životu raditii ono što voliš i biti dobro plaćen, ali isto tako ljubav i podrška djeci je puno važnija za sreću i sigurnost u životu od toga da se predstavlja krajem svega ako nisi u nečemu u TOP3.
Briga oko ocjena je razumljiva ako planiraš neki jako težak studij koji voliš pa bi bilo blesavo da to propustiš ako možeš, ali ako to nije slučaj onda ti ocjene u gimnaziji i nisu presudan faktor u životu.
Zamisli ti koja je to onda gomila razočaranih roditelje po svijetu, ako svi oni koji su sebi zamislili da njihovo dijete nije, a može biti neki direktor svemira.

Molim samo nekoga da mi pojasni kod prijema na faks kako se to gleda i boduje uspjeh u srednjoj, rezultati mature itd.
Hvala.
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 13:30   #44
Svaki fakultet sam određuje kako će bodovati opći uspjeh, a kako uspjeh iz pojedinog predmeta na državnoj maturi.

Npr. Filozofski fakultet može odrediti da će prosjek ocjena nositi 40% ukupnih bodova, hrvatski 30%, engleski 20%, matematika 5% i izborni predmet 15%, dok FER može odrediti da prosjek nosi 20%, matematika 50%, hrvatski 5%, engleski 5% i izborni predmet 20%.

Svaki fakultet sam određuje da li se i koji izborni predmet boduje. Ove postotke sam izmislila jer ne znam koji su točno, no tu negdje je otprilike.
Prijemne su prošle godine imali uglavnom fakulteti koji provjeravaju neke posebne sposobnosti (npr. arhitektura, likovna akademija, stomatološki). Ostali su gledali samo opći uspjeh i uspjeh na državnoj maturi.

Gleda se baš prosjek ocjena iz sva 4 razreda i iz svih predmeta, tako da je već ocjena više iz nekog predmeta može značiti par bodova više.
Npr. osoba kojoj je ukupan prosjek 4,23 će imati 338 bodova od mogućih 400 na temelju prosjeka, dok će osoba koja ima prosjek 4,25 imati 340 bodova.

Navodno sve više fakulteta razmišlja o vraćanju prijemnog.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 14:18   #45
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Ti dijete moje nemaš nikakav problem. Imaju ga tvoji roditeljii ako si točno prenijela ono što ti govore.
Dijete je već u naslovu falsificiralo barem dio problema - negdje u petom postu na površinu je isplivalo višenje na fejsu.

Formulaciju "razočarani roditelji" sam već popljuvao - ali, roditelji imaju pravo biti nezadovoljni činjenicom da dijete stalno visi na fejsu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 14:33   #46
Pa što ne mogu roditelji kontrolirati koliko će dijete 'visiti na fejsu'? Čisto me zanima da li je uopće moguće da se djetetu od 15 godina ograniči pristup kompjutoru/laptopu.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 14:45   #47
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dijete je već u naslovu falsificiralo barem dio problema - negdje u petom postu na površinu je isplivalo višenje na fejsu.

Formulaciju "razočarani roditelji" sam već popljuvao - ali, roditelji imaju pravo biti nezadovoljni činjenicom da dijete stalno visi na fejsu.
Neki vise(kao ja svojedobno) na drvetu, neki na fejsu, neki pred ogledalom očajni zbog najnovijeg prištića.
Ovi roditelji moraju neke svoje muke koje im dođu zadržati za sebe da ne rade pritisak na dijete jer su oni zamislili život po špagi...odlična gimazijalka, odličan student, odlična direktorica, odličan muž direktor, dvoje odlične zdrave djece, odlučna kuća.

Svi mi u životu zapnemo, pa onda se malo odmorimo...bude li ona zato da bi bila odlična gimazijalka uz muzičku školu zakopala sebe samo uz knjigu pitam se čega će se sjećati...kada bi trebala malo razbibrige u životu ako ne sad...kad ju za desetak godine uzmu u žrvanj u nekoj kompaniji i popiju joj zadnju kap krvi da ju ne proglase luzerom..uz sve će imati i obaveze kao majka vjerovatno...
Ubiše više s tim naj ovo, naj ono, moraš ovo, moraš ono...
Da ne bi bilo da sam protiv dobrih i odličnih...nekima to nije opterećenje jer ih drugo i ne zanima...neki znaju bolje organizirati život pa stignu i uživati i raditi ili učiti...neki se ne zaljube do 20-e pa i nemaju oko čega roniti suze do duboko u noć...i tako..
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 14:54   #48
Quote:
eowin2 kaže: Pogledaj post
Pa što ne mogu roditelji kontrolirati koliko će dijete 'visiti na fejsu'? Čisto me zanima da li je uopće moguće da se djetetu od 15 godina ograniči pristup kompjutoru/laptopu.
Teoretski, može. Ali, čim se odnos s djetetom počne temeljiti na kontroli, dijete će s radošću prihvatiti tu igru - i u njoj s lakoćom pobijediti .

Roditelj jednostavno nema nikakvih izgleda: dijete uvijek ima "figuru viška", s tim da je danas ta figura - zbog računalne nepismenosti lijepog broja roditelja - poprilično snažna. Od odlaska kod prijatelja na "učenje", preko otvaranja više profila, pa nadalje - kad dijete krene nadmudrivati roditelja, nadmudrit će ga.

U krajnjoj liniji, dijete može "kažnjavati" roditelje tako što će, kažnjeno uskraćivanjem fejsa, cijeli dan provesti buljeći u zid.

Jedini izlaz je u tome da roditelj puno, puno prije nego što fejs uopće dođe na dnevni red, nauči dijete misliti svojom glavom, raspoznavati dobro od zla. U konkretnom slučaju, vrlo je jednostavno objasniti djetetu kamo vodi put popločan lajkanjima .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 15:18   #49
Nisam baš mislila da se roditelj izdere na dijete i pošalje ga učiti u sobu. Čisto me zanimalo postoji li ikakva mogućnost dogovora s djetetom oko vremena koje će provoditi na kompjuteru i ograničenja u stilu - neće imati laptop/kompjutor na raspolaganju čitav dan i noć

Ja sam svojim roditeljima nikad nisam imala šanse za manipulaciju Mene moja majka još uvijek sasvim uspješno može maknuti od kompjutora i uvjeriti me da sam to sama željela.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 20:54   #50
ohh. zaključila sam da je samo problem u meni.
all teško je nakon toliko vremena sjesti i napraviti nešto. koliko se ja trudila, nekako mi se čini da samo "mlatim praznu slamu"... izgubljena sam totalno. i da, priznajem da je najveći krivac fejs, pa onda moja lijenost..

Zadnje uređivanje looney1 : 16.02.2012. at 21:04.
looney1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 21:02   #51
Quote:
looney1 kaže: Pogledaj post
i to sam ostvarila s minimalnim trudom
Nije ti to za smajlić - tu si se upravo i zeznula .

U osnovnoj si, reklo bi se, propustila usvojiti tehnologiju učenja - sad ćeš to, vjerojatno, usvojiti na skuplji način.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 21:10   #52
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nije ti to za smajlić - tu si se upravo i zeznula .

U osnovnoj si, reklo bi se, propustila usvojiti tehnologiju učenja - sad ćeš to, vjerojatno, usvojiti na skuplji način.
znam da je to najveći problem. al imam osjećaj da prekasno za popravit ovu godinu. u zaostatku sam od pretjeranih šalabahtera i provedenih "izleta" na nastavi.
looney1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 22:25   #53
Quote:
looney1 kaže: Pogledaj post
znam da je to najveći problem. al imam osjećaj da prekasno za popravit ovu godinu. u zaostatku sam od pretjeranih šalabahtera i provedenih "izleta" na nastavi.
Prekasno je samo ako ti treba izgovora da i dalje ne radiš. Pred tobom su duga tri mjeseca u kojima možeš napraviti čudo. Naravno, ako ti fakat jest stalo do rada, a ne do pričanja o radu ):.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 05:47   #54
Quote:
looney1 kaže: Pogledaj post
ohh. zaključila sam da je samo problem u meni.
all teško je nakon toliko vremena sjesti i napraviti nešto. koliko se ja trudila, nekako mi se čini da samo "mlatim praznu slamu"... izgubljena sam totalno. i da, priznajem da je najveći krivac fejs, pa onda moja lijenost..
Gle, realno ti stvarno zapravo nemaš problem, situacija niti je problematična, niti je nerješiva. Svašta se stigne do kraja školske godine, a i ako ostaneš na vrlodobrom uspjehu - di je problem?

Bila sam u takvoj situaciji, u OŠ konstantno 5,0, iako nisam zapravo znala što je to učenje. Naravno da se u jako dobroj srednjoj uspjeh spustio na vrlodobar. Mene tad i nisu pretjerano zanimali dečki, ali su me zdrmale neke druge stvari i trebalo mi je malo vremena da se skockam. Koliko god to mnogi ovdje ne razumjeli, ja sam se s vrlodobrim uspjehom (prosjek 4,36) osjećala kao zadnja propalica. Danas mi je to smiješno. Uglavnom, drugi razred sam bez problema prošla s odličnim, u trećem i četvrtom sam se vratila na 5,0.

Tako da - nema razloga za paniku.

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
najbrže možda i je, ali ne pomaže toj curi da lakše i efikasnije postane zrela i odgovorna osoba

mislim, ne bi ni trebala postati preko noći, ali treba joj neki oslonac, neko čvrsto uporište, netko tko će ju usmjeravati..roditelji to dosad nisu i neće ni odsad biti, išlo joj je lako samoj sa sobom dok je sve bilo relativno jednostavno, dok ju nije prao pubertet. a zbrka u glavi i želja da ide lakšim putovima bit će samo sve veća.
Hm, da... kaže curka od 15 godina nakon što se s njima pokefa oko fejsa. Moža griješim, ali mislim da bi opis roitelja bio malo dramatičniji da je stvarno tako. Moji starci isto nisu nikad sjedili sa mnom nad zadaćama niti su me ispitivali (čemu to ako dijete stvarno može samo?), a bili su mi jako dobar oslonac u životu.

Zadnje uređivanje Ribež : 22.02.2012. at 06:34. Reason: post ispod posta
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 17:47   #55
Da, ja ću to probat iskomentirat kao tata, jer i jesam tata koji ima jednu gimnazijalku i još dvije u osnovnoj školi. Ovdje se slažem sa KatarinomRi i njenom konstatacijom da su tu malo roditelji zakazali. Ne u onom smislu da oni tebe ne vole ili bože sačuvaj nešt drugo. Dakako takve izjave i konstatacije sa njihove strane nisu ok. Savjetujem ti (a vidim i da si dosta samosvjesna i samostalna), da prije svega posložiš prioritete, nabaciš osmijeh i u ovom polugodištu digneš u srednjoj sve za jednu ocjenu i već ćeš se osjećati bolje. Ljubavi ostavi za neka druga vremena, odnosno nemoj se vezati, pa još si mlada. Pri tom ne mislim da u buduće nemaš dečka ili da to izbjegavaš, ali ulazi u veze bez velikih emocija, jer prava ljubav je obostrana i jednom će doći. Samo vjeruj u to.

Zadnje uređivanje Nica : 20.02.2012. at 18:46. Reason: link
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 23:48   #56
Imam problem s sinom popustio je u školi 6 razred je proso s 5 a sad 7 kad treba skupit dobre ocjene za upis on ne uči . Ne znan što da radim s njim ,sličan je problem imala i moja jedna prijateljica i ona je to rješila sa zabranama tipa mjesec dana ti je zabranjeno izači iz kuće. Što mi je i ona savetovala ali bojim se tako rigorozno reagirati da se tek tada ne zainati. Molim Vas savjet.
lobelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 07:09   #57
Quote:
lobelija kaže: Pogledaj post
Molim Vas savjet.
Samo mu nemoj pomagati iz hrvatskog.

BTW, imaš 20 postova u kojima je barem 4 identiteta: od srednjoškolke (btw, jezična gimnazija??? ) preko studentice splitskog PMF-a pa do žene koja je u braku 17 godina.

Ne radi se to tako .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 07:35   #58
Quote:
lobelija kaže: Pogledaj post
Imam problem s sinom popustio je u školi 6 razred je proso s 5 a sad 7 kad treba skupit dobre ocjene za upis on ne uči . Ne znan što da radim s njim ,sličan je problem imala i moja jedna prijateljica i ona je to rješila sa zabranama tipa mjesec dana ti je zabranjeno izači iz kuće. Što mi je i ona savetovala ali bojim se tako rigorozno reagirati da se tek tada ne zainati. Molim Vas savjet.
Hm, što reći, ja ih imam tri cure, dvije su već pregurale taj 7. razred. Srednja je sad u 8. Pazi imam troje djece, potpuno jednak pristup u odgoju za sve tri. Starija je prošla to bezbolno, jer je naučila učit. Pod time mislim da ne uči napamet nego ima volju raditi si natuknice i umne mape za učenje, na tom tragu je i najmlađa sa kojom isto nema problema. Međutim prošlogodišnji razred (7.) za moju srednju curu je bio katastrofa (naravno ne totalna) ali si je kraj školske godine definitivno pokvarila svojom krivicom. Prosjek joj je bio 4,2. No ne smatram to nekom katastrofom jer ključne predmete za upis u jezičnu gimnaziju ima odlične. Sedmi razred je specifičan jer to je period kada dobivaju dodatne teške predmete, ulaze u pubertet. Pojavljuju se njima drugi životni interesi osim igranja i škole. Prve jače spoznaje o spolnosti, ljubavi i inim stvarima i sve im se to čini bitnije od škole. E sad kako se tu postavit, ja neznam. Bitno je neispuštat konce iz ruku. Ja sam pokušao pritisak pojačati sa konstantnim odlaskom na informacije u školu. Time sam pokazao da mi je stalo, a pritisak na djecu je bio indirektan, jer se u njima pojavila samoodgovornost i osjećaj obaveze, bez puno pritiska. Metoda kazni je upitna. O tome ovisi puno stvari, ali svakako treba imati na umu da su djeca ponekad toliko nezainteresirana za ono što govoriš da je ponekad jednostavno bolje prespavati, promjeniti temu, smanjiti pritisak. Ja moje cure ''zbunjujem'', tako što kad sam najljući na svijetu i kad bi najrađe vikao i urlao, tada odbrojim do 10, pozovem ih na gledanje neke komedije na tv-u ili ih navedem na priču o aktualnoj muzici. Poslije ih navedem da same počnu pričat o problemu, jer vjerovali ili ne i njih to tišti i muči. Isto tako idem i sa sistemom nagrađivanja za postignuto. Svakako treba što više izbjegavati nagrađivati kroz materijalno. Kazne se svode samo na onaj dio kada je i ponašanje ili ocjena toliko loša da je to nužno. I opet je to uskraćivanje onoga što najviše vole. Ali ako vidite da to nema rezultata onda i to treba mjenjati. Inače sam apsolutno protiv fizičkog kažnjavanja, jer je ono samo odraz naše nemoći i frustriranosti, a efekat je negativan.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 08:17   #59
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Ja sam pokušao pritisak pojačati sa konstantnim odlaskom na informacije u školu.
Kakav konkretan "pritisak" stvara roditeljev odlazak na informacije?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 08:21   #60
Quote:
lobelija kaže: Pogledaj post
Imam problem s sinom popustio je u školi 6 razred je proso s 5 a sad 7 kad treba skupit dobre ocjene za upis on ne uči . Ne znan što da radim s njim ,sličan je problem imala i moja jedna prijateljica i ona je to rješila sa zabranama tipa mjesec dana ti je zabranjeno izači iz kuće. Što mi je i ona savetovala ali bojim se tako rigorozno reagirati da se tek tada ne zainati. Molim Vas savjet.
Možda mu jednostavno ne ide. Iz nekih predmeta mu pomaži, a iz nečega možda treba na repeticije.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.