Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2023., 16:28   #1
Rječničke pogreške

Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
Nego, sad si me potaknuo na nešto...
...a to je otvaranje ove teme. Unaprijed se ispričavam ako takva već postoji zakopana negdje u dubinama ovoga foruma.

Uglavnom, da se više ne izmotavam: na ovoj bismo temi mogli navoditi pogreške koje ste primijetili u bilo kojem novijem rječniku hrvatskoga jezika (Anić [i HJP], Šonje, VRH, IHJJ-ov Školski rječnik [rjecnik.hr]) – odnosile se one na nepoštovanje pravopisa (tipfeleri) ili akcentuacije, neispravne paradigme (npr. u HJP-ovim računalno generiranim unosima u "izvedenim oblicima") i slično. Poželjno bi bilo da pogrešne dijelove, ako ih direktno navodite, podcrtate kako bi bili uočljiviji neuvježbanim očima.

Dat ću vam nekoliko svojih primjera za početak.

Quote:
VRH kaže:
Site / sajt

web-sranica
Quote:
VRH kaže:
haevy metal
Mogli bismo temu proširiti i na pravopise i gramatike* ako želite, no radije bih da se usredotočimo na rječnike.

* U tom bih slučaju izdvojio primjer iz Gramatike hrvatskoga jezika Silića i Pranjkovića. Na 95. stranici kao primjer pluskvamperfekta navodi se primjer "bio sam bio svirao" umjesto "bio sam svirao".
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2023., 10:17   #2
Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post

na ovoj bismo temi mogli navoditi pogreške koje ste primijetili u bilo kojem novijem rječniku hrvatskoga jezika
Neki dan mi je stigao 15. svezak Benešićeva rječnika i uzeo sam ga s respektom kao novu knjigu dobrog književnika. I zaista su uložili mnogo truda. Čitam ga i uživam, a najednom naiđem na ovo:

testera, f. sjekira.

A u nastavku još i citat: (...) "kaže da se testera zove "die Säge", jer je čuo jednog liječnika, koji je nekom ranjeniku htio otpiliti nogu (...)"

Takva su današnja gradska djeca. Ni doktorat znanosti nije dovoljan onome tko nikad u životu nije vidio i zainteresirao se kako se pile i cijepaju drva.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 17:01   #3
Evo i malo HJP-a.

Zaspati – 3. l. mn. u prezentu – zaspu (umjesto "zaspe")

Izbosti, podbosti i ubosti i – gl. prid. rad. izboo, podboo i uboo (umjesto "izbo", "ubo" i "podbo"). Doduše, u zagradama se pojavljuje ispravni oblik, udvojeni "o" javlja se samo u izvedenim oblicima.

Nabosti – gl. prid. rad. naboo (umjesto "nabo").

Raspao – raspla, rasplu, raspli (umjesto "raspala", "raspalu", "raspali")... Drugim riječima, pridjev se tretira kao da sadrži nepostojani a.

Češati – 3. l. jd. u prezentu – "češa" (umjesto "češe")

Dostojanstven – komparativ i superlativ – "(naj)dostojansveniji" (umjesto "(naj)dostojanstveniji"). Nekomu se izgubilo slovo "t".
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 20:41   #4
Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post

VRH nudi sve: srastati, sraštati i srašćivati. S time da članak o obliku "srastati" daje i glagolsku imenicu "sabijanje".
Znači i u VRH-u je sraštati. To ipak ne ide jer bi onda bilo i uraštati, odraštati, priraštati, zaraštati, preraštati...

Svojedobno je pisalo da će se Ljiljana Jojić (urednica VRH-a) služiti digitaliziranim materijalima HER-a (tj. HJP-a). Sraštanje je preneseno automatski.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2023., 14:04   #5
Evo ih još s HJP-a...

Besmisao – i-deklinacija u izvedenim oblicima (besmisli) umjesto a-deklinacije (besmisla)

Bajka – G mn bajaka (uz "bajka" i "bajki", samo u izvedenim oblicima)

Bosti – gl. prid. rad. boo (umjesto "bo"). Doduše, u zagradama se pojavljuje ispravni oblik, udvojeni "o" javlja se samo u izvedenim oblicima.

Hajka – G mn hajaka (uz "hajka" i "hajki", samo u izvedenim oblicima)

Keks – G mn kekasa (umjesto "keksa", samo u izvedenim oblicima)

Kliješta – u izvedenim oblicima sklanja se kao normalna imenica e-deklinacije (G kliješte, D kliješti; N mn kliješte, D mn kliještama), a zapravo ima samo množinu srednjeg roda (N kliješta, G kliješta, D kliještima)

Klupko – D mn klupkima (umjesto "klupcima", samo u izvedenim oblicima)

Majka – G mn majaka (samo u izvedenim oblicima)

Prispjeće – umjesto "prispijeće"

Probosti – gl. prid. rad. proboo (umjesto "probo"). Doduše, u zagradama se pojavljuje ispravni oblik, udvojeni "o" javlja se samo u izvedenim oblicima.

Reći – 2. l. jd. pz. rečeć (umjesto "rečeš")

Slamka – G mn slamaka (uz "slamka" i "slamki", samo u izvedenim oblicima)

Tahi – nespretna analogija prema "lihi", trebalo bi biti taki

Točka – D točci (uz "točki", samo u izvedenim oblicima)

Vršiti – 3. l. mn. pz. vrše (umjesto "vrhu")

Zabosti – gl. prid. rad. zaboo (umjesto "zabo"). Doduše, u zagradama se pojavljuje ispravni oblik, udvojeni "o" javlja se samo u izvedenim oblicima.

Zrijeti – umjesto "zreti"

Ženka – G mn ženaka (samo u izvedenim oblicima)
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2023., 16:27   #6
Kao što bi rekao Plavi orkestar: pa još malo... Ne mogu više urediti prethodni post, pa eto.

Čavka – G mn čavaka (uz "čavka" i "čavki", samo u izvedenim oblicima)

Duga – D jd duzi (uz "dugi", samo u izvedenim oblicima)

Kvaka – G mn kvaki (uz "kvaka", samo u izvedenim oblicima)

Liga – D jd lizi (uz "ligi", samo u izvedenim oblicima)

Travka – G mn travaka (uz "travka" i "travki", samo u izvedenim oblicima)

Zamka – G mn zamaka (uz "zamka" i "zamki", samo u izvedenim oblicima)
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 07:21   #7
Onih CRKAVA. Možda bolje, onih crkvi.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 08:20   #8
Ne laprdaj. Nauči najprije oblike za genitiv množine.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 16:40   #9


Iz 15. sveska Benešićeva rječnika.

Urednici ne znaju deminutiv za tele, nego opisuju kao da je ekavska riječ. Citat:

telešce, n., tjelešce

Djeca su izvan dvorišta suzbijala kržljavo telešce medvjeđe dlake, rutavo, koje je tužno mukalo za mlijekom.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 17:20   #10
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post




Iz 15. sveska Benešićeva rječnika.



Urednici ne znaju deminutiv za tele, nego opisuju kao da je ekavska riječ. Citat:



telešce, n., tjelešce



Djeca su izvan dvorišta suzbijala kržljavo telešce medvjeđe dlake, rutavo, koje je tužno mukalo za mlijekom.
Ta je rečenica u samome rječniku, zar ne? Pa i slijepac bi vidio da se misli na životinju, a ne ekavski oblik riječi za malo tijelo. Ne znam kako se urednicima uspio dogoditi takav propust.
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2023., 20:14   #11
Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
Evo ih još s HJP-a...

Vršiti – 3. l. mn. pz. vrše (umjesto "vrhu")
Kojoj bi glagolskoj vrsti pripadao taj glagol vršiti, vršem?

Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
Zrijeti – umjesto "zreti"
Babić uz oblik zreti spominje i rjeđi zrijeti , a HJP ionako nije rječnik standardnoga jezika.

P. S. S obzirom na to koliko je pogrešaka u izvedenim oblicima, mislim da je to što ih navodiš bedasto, a znaš i sam kako su dodani na HJP. Bilo bi to dobro kada bi netko tamo reagirao, ali to se neće dogoditi, uvjeren sam. (Samo prijedlog.)
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2023., 20:29   #12
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
...
Djeca su izvan dvorišta suzbijala kržljavo telešce medvjeđe dlake, rutavo, koje je tužno mukalo za mlijekom.
djeca su suzbijala telence? što su radili?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2023., 20:49   #13
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
djeca su suzbijala telence? što su radili?
Trebalo bi vidjeti ostatak teksta, ali iz ove rečenice razumijem da su ga nekamo tjerala: u dvorište, unatrag, u neki manji prostor. Uglavnom, što dalje od krave.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2023., 21:06   #14
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Kojoj bi glagolskoj vrsti pripadao taj glagol vršiti, vršem?
Mah, infinitiv bi, ako se baš želimo ukalupiti u neku od podjela, trebao biti vr(ije)ći. Premda se netko drugi baš i ne bi posve složio.

Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Babić uz oblik zreti spominje i rjeđi zrijeti , a HJP ionako nije rječnik standardnoga jezika.
A Babić je napisao neki rječnik standardnoga jezika u kojemu je takav oblik naveden? Nisam to znao.

Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
P. S. S obzirom na to koliko je pogrešaka u izvedenim oblicima, mislim da je to što ih navodiš bedasto, a znaš i sam kako su dodani na HJP. Bilo bi to dobro kada bi netko tamo reagirao, ali to se neće dogoditi, uvjeren sam. (Samo prijedlog.)
Ne bih rekao da je bedasto, meni je popisivanje takvih stvari zapravo i zabavno, a moglo bi i pomoći onima koji zbog tih pogreški više ne znaju što je točno, a što nije. Ne nadam se da će Znanje popraviti ono na što skrenem pozornost, naravno, ne umišljam si da sam nešto što nisam, ali opet, moglo bi pomoći kojem putniku namjerniku koji stigne u ove krajeve. Možda.
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2023., 21:09   #15
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Trebalo bi vidjeti ostatak teksta, ali iz ove rečenice razumijem da su ga nekamo tjerala: u dvorište, unatrag, u neki manji prostor. Uglavnom, što dalje od krave.
izgledalo je okrutno i na prvi pogled
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2023., 20:53   #16
Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
Mah, infinitiv bi, ako se baš želimo ukalupiti u neku od podjela, trebao biti vr(ije)ći. Premda se netko drugi baš i ne bi posve složio.
Infinitiv je dobar, prezent je pogrešan i treba glasiti: vršim, vrše. Ili ni Jonke, ni Pavešić, ni Babić nisu imali pojma što pišu.

I ne razumijem zašto Didi u onom postu piše da je prezent glagola crpiti - crpem.

Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
A Babić je napisao neki rječnik standardnoga jezika u kojemu je takav oblik naveden? Nisam to znao.
Kakve veze ima je li ili nije? Samo kažem da je, eto, rjeđi oblik "zrijeti" i drugdje zabilježen.

Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da je bedasto, meni je popisivanje takvih stvari zapravo i zabavno, a moglo bi i pomoći onima koji zbog tih pogreški više ne znaju što je točno, a što nije. Ne nadam se da će Znanje popraviti ono na što skrenem pozornost, naravno, ne umišljam si da sam nešto što nisam, ali opet, moglo bi pomoći kojem putniku namjerniku koji stigne u ove krajeve. Možda.
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2023., 21:43   #17
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post

Infinitiv je dobar, prezent je pogrešan i treba glasiti: vršim, vrše. Ili ni Jonke, ni Pavešić, ni Babić nisu imali pojma što pišu.

I ne razumijem zašto Didi u onom postu piše da je prezent glagola crpiti - crpem.
Odvajati zrnje od klasja (vršiti, vrijeći, vrći): vršem, vršeš... oni vrhu.
Obavljati, činiti (vršiti): vršim, vršiš ... oni vrše.

Crpem je za crpsti.
Crpim je za crpiti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2023., 08:05   #18
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Infinitiv je dobar, prezent je pogrešan i treba glasiti: vršim, vrše. Ili ni Jonke, ni Pavešić, ni Babić nisu imali pojma što pišu.
Ne bih znao, Opačić se baš i ne slaže s time.

Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima je li ili nije? Samo kažem da je, eto, rjeđi oblik "zrijeti" i drugdje zabilježen.
Možda je zabilježen drugdje, ali zanimljivo mi je da nije naveden ni u jednom rječniku standardnoga jezika, a spominje ga samo Anićev nestandardni rječnik. Prema tome, ne da je rjeđi, nego ga uopće nema. Nema ga ni u Babić-Moguševu pravopisu, tako da ni tipični mrzitelji svih ekavskih refleksa jata (ne mislim pritom na tebe ) nemaju razloga rabiti takav oblik.
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2023., 21:09   #19
Mater.

Bez obzira na to što takav oblik u nominativu nije u standardu, izvedeni su oblici prava katastrofa.
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2023., 21:16   #20
Quote:
DarkDivider kaže: Pogledaj post
Mater.

Bez obzira na to što takav oblik u nominativu nije u standardu, izvedeni su oblici prava katastrofa.
A pritom su naznačili da je indeklinabilno.

Po naglasku mi se čini da su pobrkali latinsku i našu riječ.

Kod nas je naglasak mȁtēr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.