Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2008., 15:30   #81
cestitam automaticarka.
o ubrzanom postupku za vizu ne znam nista jer se meni nije bas zurilo, samo mi je bilo bitno da viza stigne do 1.9. taj ubrzani postupak je super stvar, pogotovo kad su u pitanju trudnice. sretno!
belica is offline  
Old 04.09.2008., 14:52   #82
Pozz svima!!Citala sam sve postove pa sam i u slicnoj situaciji.Ovako vjencala sam se u berlinu u 2 mjesec al nemogu ostat jer kao dosao je novi zakon da trebas imat polozeni A1 ispit(poznavanje njemackog jezika)!Esad dok ga ucim,idem u hrvatsku sedam dana pa se vracam.do sada nisam imala problema sa stembiljom osim kad idem sa avionom pa me ispituju jer imam pravo na 90 dana al onda moram bit i u hrvatskoj isto toliko onda tek imam pravo opet doc...no ja se nekako snalazim(dok mi stvarno ne zabrane ulaz).no zanima dali je netko polaga taj A1 i koliko je tezak?ako je netko u ovakvoj situaciji dobro bi mi dosla pomoc!hvala
shanika is offline  
Old 04.09.2008., 15:42   #83
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
Pozz svima!!Citala sam sve postove pa sam i u slicnoj situaciji.Ovako vjencala sam se u berlinu u 2 mjesec al nemogu ostat jer kao dosao je novi zakon da trebas imat polozeni A1 ispit(poznavanje njemackog jezika)!Esad dok ga ucim,idem u hrvatsku sedam dana pa se vracam.do sada nisam imala problema sa stembiljom osim kad idem sa avionom pa me ispituju jer imam pravo na 90 dana al onda moram bit i u hrvatskoj isto toliko onda tek imam pravo opet doc...no ja se nekako snalazim(dok mi stvarno ne zabrane ulaz).no zanima dali je netko polaga taj A1 i koliko je tezak?ako je netko u ovakvoj situaciji dobro bi mi dosla pomoc!hvala
evo ja sam polagala. meni nije bio tezak, ali sad sve ovisi o tvom predznanju.
otidji na stranice goethe instituta i tamo ces pronaci primjere testa. uglavnom, test se sastoji od 4 dila i trebas od 100 imat najmanje 60 da bi prosla(ako se dobro sicam).
belica is offline  
Old 05.09.2008., 12:24   #84
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
Pozz svima!!Citala sam sve postove pa sam i u slicnoj situaciji.Ovako vjencala sam se u berlinu u 2 mjesec al nemogu ostat jer kao dosao je novi zakon da trebas imat polozeni A1 ispit(poznavanje njemackog jezika)!Esad dok ga ucim,idem u hrvatsku sedam dana pa se vracam.do sada nisam imala problema sa stembiljom osim kad idem sa avionom pa me ispituju jer imam pravo na 90 dana al onda moram bit i u hrvatskoj isto toliko onda tek imam pravo opet doc...no ja se nekako snalazim(dok mi stvarno ne zabrane ulaz).no zanima dali je netko polaga taj A1 i koliko je tezak?ako je netko u ovakvoj situaciji dobro bi mi dosla pomoc!hvala
Ja sam ti u slicnoj situaciji,samo sto cu se ja tek u 10mj udati,ali sam polozila ispit a1!Ja kad sam dosla ovdje nisam opce znala jezik,bila sam ovdje nekoliko mjeseci i isla sam polagati ispit!Meni nije bilo tesko.Pogledaj kako ide primjer ispita a1 na netu,mogu ti reci da ide isto tkvim redosljedom samo sto su druge rijeci!Moj savjet ti je da sto vise pricas kod ispitivanja,jer ako budes tiho onda neces dobro proci.Nije bitno ako tocno sve izgovaras nego da razumijes i znas se snaci!Eto,ako zelis jos nesto znati samo pitaj vrlo rado cu ti pomoci!
nanni is offline  
Old 05.09.2008., 14:30   #85
nemam nikakvo predznanje,ali kako sam ovde polako ucim no vrlo je tezak posebno gramatika.hvala puno na odgovorima ne preostaje mi drugo nego na stranice goethe instituta pa ucit.ajel netko polaga u berlinu?ninna jesi ti u berlinu...il dalje?
shanika is offline  
Old 05.09.2008., 14:39   #86
shanika poslala sam ti poruku neznam jesi vidila
maybelline is offline  
Old 06.09.2008., 16:17   #87
pozz svima..zna li netko otprilike u kolko vremena od vjencanje tj.promjene prezimena se treba promjenit putovnica?
shanika is offline  
Old 06.09.2008., 21:17   #88
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
pozz svima..zna li netko otprilike u kolko vremena od vjencanje tj.promjene prezimena se treba promjenit putovnica?
svi dokumenti bi se tribali prominit u roku 6 miseci. posto ces ti trazit boravisnu vizu, a ne mozes je zatrazit dok ne porominis putovnicu, morat ces to odma obavit. odi malo na stranice veleposlanstva u zg pa ces saznati sve sta ti treba
belica is offline  
Old 06.09.2008., 21:25   #89
onda bi trebala ic u hrv.e sad zna li netko koliko se ceka na putovnicu?
shanika is offline  
Old 06.09.2008., 22:52   #90
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
onda bi trebala ic u hrv.e sad zna li netko koliko se ceka na putovnicu?
2 tjedna.
inace sto se tice A1 testa,naznam zasto neki prave oko toga,zbilja.pa test nemoze bit laksi.isto ko i najlaksi jezik na svijetu,njemacki.
inace Shanika,pa ti si i tako i tako u Berlinu,imas tu zbilja dosta skola koje nude Crash-Kurseve za pocetnike,po 2 sata svaki dan..ima za par mjeseci da pricas ko da si rodjena ovdje...
ja kad sam dosao ovdje uzeo sam si 2 sata ujutro kurs,2 sata navecer.znaci 4 sata dnevno....i jos ak volis puno pricat nema sanse da ne naucis...

najvaznije je da i kos kuce pricas njemacki,malo je zajeb al naviknes se
buntspecht is offline  
Old 06.09.2008., 23:05   #91
dobro onda moram u hrv..pa dole mjenjat putovnicu i cekat 2 tjedna....ne preostaje mi drugo....ajme koliko tramaka jezik pa putovnica pa cekat vizu..al sta ces....
shanika is offline  
Old 07.09.2008., 00:03   #92
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
dobro onda moram u hrv..pa dole mjenjat putovnicu i cekat 2 tjedna....ne preostaje mi drugo....ajme koliko tramaka jezik pa putovnica pa cekat vizu..al sta ces....
sta se bunis,to nek ti dodje kao dodatni Urlaub

da si zadrzala svoje prezime nebi morala mjenjat putovnicu,tak vam i treba kad vi zene zivite ko u srednjem vijeku.
buntspecht is offline  
Old 16.09.2008., 11:52   #93
A1, putovnica, viza

A1 ispit - lagan je. ja nisam nista znala njemacki prije al sam sam za 2 mjeseca spremila ispit, tu i tamo sam si uzela privatne sate jer je sad bilo ljeto pa nije bilo tecaja. ja sam polagala u zagrebu al svuda ti je isti ispit.
kad ga odes prijaviti (cim prije jer su prilicno popunjeni termini, ja sam prijavila 30.5 a prvi slobodan termin je bio 28.8) onda ti oni tamo daju i popis literature za spremat ispit - kupis knjigu i radnu npr. tak sam ja i CD i onda ucis..po primjerima ispita koje vec imas u knjizi - ispit je skroz isti samo druge rijeci tak da nemas straha - ja sam kupila 'Mit erfolg zum start Deutsch' - vrlo zgodno i lako za pratit, preporucam.

posto sam se udala prije tjedan dana i sad se vratila u zg, predajem zahtjev za mijenjanje svih dokumenta - osobna, pa s tim papirom (ne moras cekat da bude gotova) odes po putovnicu.
SAVJET VISE: ako radis, trazi u firmi da ti netko napise potvrdu da ides na put u inozemstvo za dan dva pa ti naprave putovnicu u 24 sata - to ti nitko ne provjerava, a stos pali, ja sam tako vec radila kad mi je istekla.

a onda predas zahtjev za vizu. za to ti treba:
- vjenčani list (međunarodni, njemački ili hrvatski s prijevodom na njemački jezik) u originalu i kopiji
- potvrda o prebivalištu bračnog druga koji živi u Njemačkoj, u originalu i kopiji
- biometrijska fotografija
- putovnica
- Ako je prilikom vjenčanja uzeto novo prezime, promjena prezimena pri podnošenju zahtjeva već mora biti unesena u putovnicu.
- certifikat Goethe–Instituta o znanju njemačkog jezika (stupanj A1)
- pristojba od 60 eura (plaća se u kunama)

i onda cekas. sretno..ako imas jos pitanja, tu smo
automaticarka is offline  
Old 16.09.2008., 12:31   #94
zdravstveno osiguranje

e sad mi je jos sljedca tema zdravstveno (postavila sam pitanje i u podtemi - njemacka al za slucaj da vam ne promakne )

sada jos radim u hrv i imam ok placu pa se ne mislim odjavljivati sa burze, vec otici normalno na porodiljni i tek onda preseliti u njemacku (prijaviti tamo boravak naravno kad dođem).
da li netko zna koje su mi opcije prilikom dobivanja zdravstvenog osiguranja vani?
muž mi radi u njemackoj, ali ima privatno osiguranje i njegova polica se ne moze proširiti i na mene (pitali smo). morala bi sklopiti svoju a to je dosta skupo u odnosu na ono kaj sam navikla kod nas (oko 400 eura mjesecno).
da li ima neka mogućnost sklopiti policu ovdje koja bi mi pokrila troskove poroda i tih godinu dana tamo?
da li se mogu prijaviti na njihov Arbeitsamt pa tako dobiti zdravstveno - a bez odjave ovdje u hrv?
ili ima neka treca opcija?

ako netko zna nek pise,
inace veseli pozdrav svim nasim curama kaj su vec otisle van (mislim da je to vrlo hrabro od nas!!) kao i onima koje su se udale, nisam ni slutila kak je to lijepo
automaticarka is offline  
Old 16.09.2008., 13:30   #95
automaticarka, sve najbolje povodom sklapanja braka!
belica is offline  
Old 16.09.2008., 16:19   #96
fala na cestitkama!!
a toplo preporučam svima koji još nisu probali (mislim na brak)
automaticarka is offline  
Old 16.09.2008., 20:32   #97
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
fala na cestitkama!!
a toplo preporučam svima koji još nisu probali (mislim na brak)
imas odgovor!!!

https://www.forum.hr/showthread.php?t=330230&page=21
buntspecht is offline  
Old 20.09.2008., 22:28   #98
Wink

Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
A1 ispit - lagan je. ja nisam nista znala njemacki prije al sam sam za 2 mjeseca spremila ispit, tu i tamo sam si uzela privatne sate jer je sad bilo ljeto pa nije bilo tecaja. ja sam polagala u zagrebu al svuda ti je isti ispit.
kad ga odes prijaviti (cim prije jer su prilicno popunjeni termini, ja sam prijavila 30.5 a prvi slobodan termin je bio 28.8) onda ti oni tamo daju i popis literature za spremat ispit - kupis knjigu i radnu npr. tak sam ja i CD i onda ucis..po primjerima ispita koje vec imas u knjizi - ispit je skroz isti samo druge rijeci tak da nemas straha - ja sam kupila 'Mit erfolg zum start Deutsch' - vrlo zgodno i lako za pratit, preporucam.

posto sam se udala prije tjedan dana i sad se vratila u zg, predajem zahtjev za mijenjanje svih dokumenta - osobna, pa s tim papirom (ne moras cekat da bude gotova) odes po putovnicu.
SAVJET VISE: ako radis, trazi u firmi da ti netko napise potvrdu da ides na put u inozemstvo za dan dva pa ti naprave putovnicu u 24 sata - to ti nitko ne provjerava, a stos pali, ja sam tako vec radila kad mi je istekla.

a onda predas zahtjev za vizu. za to ti treba:
- vjenčani list (međunarodni, njemački ili hrvatski s prijevodom na njemački jezik) u originalu i kopiji
- potvrda o prebivalištu bračnog druga koji živi u Njemačkoj, u originalu i kopiji
- biometrijska fotografija
- putovnica
- Ako je prilikom vjenčanja uzeto novo prezime, promjena prezimena pri podnošenju zahtjeva već mora biti unesena u putovnicu.
- certifikat Goethe–Instituta o znanju njemačkog jezika (stupanj A1)
- pristojba od 60 eura (plaća se u kunama)

i onda cekas. sretno..ako imas jos pitanja, tu smo
Automaticarka hvala na odgovorima!Nego mene zanima dali ja ove dokumente (putovnica i domovnica)mogu promjenit iz njemacke preko konzulata da nemoram ic u hrv?Inace moram mjenjat jer sam vjencanjem promjenila prezime?
shanika is offline  
Old 22.09.2008., 14:05   #99
e pa meni su rekli da moram to sama obaviti i to ovdje. al imas ubrzani postupak, za 24h ti je gotovo, bar sta se putovnice tice (kosta 150kn +200 kn da to naprave brzo, cak ne treba vise ni potvrda iz firme, glavno da uplatis lovu
).
a domovnicu ti moze i netko drugi sredit, posalji nekom papire i bilo tko ti to moze upisat...ima neki formular na kojem napise (taj netko) kaj ti je u rodu al to je to.
tak ti je najzgodnije. al probaj pitat u veleposlanstvu ako nisi ovdje, mozda ti izadju u susret, s tom birokracijom ionako najvise ovisi na koga naletis tamo na salteru.
automaticarka is offline  
Old 22.09.2008., 15:33   #100
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
Automaticarka hvala na odgovorima!Nego mene zanima dali ja ove dokumente (putovnica i domovnica)mogu promjenit iz njemacke preko konzulata da nemoram ic u hrv?Inace moram mjenjat jer sam vjencanjem promjenila prezime?
meni se cini da nemozes,barem je prije tako bilo.al najbolje ti da nazoves konzulat.8sjecam se nesto u magli da je bilo rijec o promjeni imana na policiji,itd,kao to nemoze preko konzulata.)

inace cak i ako moze,ne preporucam ti to,jer preko konzulata ti traje mjesecima!!!

najbolje ti je skoknut do hrvatske ,i sve sredis za par dana.

@automaticarka

otkad to ubrzana putovnica kosta 350 kn??

pa prije par mjeseci kostala 150 kn + 60 kn(ak se nevaram) biljega

i da za one koji zive vani netreba nikakva potvrda samo izjava zasto im treba

i kopija radne i boravisne dozvole.
buntspecht is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.