Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2017., 12:39   #1
Loša demografska slika krivac za vladavinu dvije najveće stranke?

Očitavam brojila honorarno po zgu i tek sad sam dobio pravi uvid u to kolko je demografska slika države katastrofalna..otprilike 4/5 kućanstva otvori penzionerski par i mentalni sklop većine, i ne pretjerujem, je žalostan, čast pametnim izuzecima. Većina njih pogubljena u prošlim vremenima, hrpa njih ne prizna niš kaj ne čuju na hrt-u, ne glasamo za sdp za srbe, sanader nije krivac kolkim ga se prikazuje, četnički mediji su to napuhali, glasamo za plenkija imat ćemo lijepog premijera bar itd..popričam s masom njih, prije mi je to bilo u rangu smiješnog, više nije, sad vidim ko i s kakvim razmišljanima održava hdz-sdp na vlasti i kroji mladima sudbinu..jer mi je neshvatljivo da mlada visokoobrazovana osoba može dat glas jednoj od te dve stranke isto kak mi neshvatljiva niska razina osvještenosti i razmišljanja penzionera, imam hrpu rodbine vani i stariji ljudi definitivno pametnije razmišljaju nego naši pa je pitanje kaj je izvor truželi države zapravo..ako je to tako, da hdzsdp vladaju zahvaljujuć enormnom udjelu penziora s zaostalim razmišljanjima, ne vidim boljitak za državu idućih 20-30 godina bar, tek kad bude smjena generacija, mi mladi sada sigurno nećemo pod stare dane glasat za ovakve face kakve sad vladaju. Kaj vi mislite?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:08   #2
Kada budu objavljeni rezultati popisa stanovništva 2021 i 2031 vidjet će se blagi porast populacije starije od 60 i drastičan pad u dobi 0-59 godina.

Za 10 godina, a najkasnije do popisa 2031 umirovljenika će biti više nego svih ostalih birača zajedno. Tada će svi izbori postati interni umirovljenički referendumi u domu za starije zvanom Hrvatska. Svi ostali će biti samo demokratski ukras, umirovljenici će moći samostalno birati i smjenjivati koga hoće.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 15:57   #3
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Očitavam brojila honorarno po zgu i tek sad sam dobio pravi uvid u to kolko je demografska slika države katastrofalna..otprilike 4/5 kućanstva otvori penzionerski par i mentalni sklop većine, i ne pretjerujem, je žalostan, čast pametnim izuzecima. Većina njih pogubljena u prošlim vremenima, hrpa njih ne prizna niš kaj ne čuju na hrt-u, ne glasamo za sdp za srbe, sanader nije krivac kolkim ga se prikazuje, četnički mediji su to napuhali, glasamo za plenkija imat ćemo lijepog premijera bar itd..popričam s masom njih, prije mi je to bilo u rangu smiješnog, više nije, sad vidim ko i s kakvim razmišljanima održava hdz-sdp na vlasti i kroji mladima sudbinu..jer mi je neshvatljivo da mlada visokoobrazovana osoba može dat glas jednoj od te dve stranke isto kak mi neshvatljiva niska razina osvještenosti i razmišljanja penzionera, imam hrpu rodbine vani i stariji ljudi definitivno pametnije razmišljaju nego naši pa je pitanje kaj je izvor truželi države zapravo..ako je to tako, da hdzsdp vladaju zahvaljujuć enormnom udjelu penziora s zaostalim razmišljanjima, ne vidim boljitak za državu idućih 20-30 godina bar, tek kad bude smjena generacija, mi mladi sada sigurno nećemo pod stare dane glasat za ovakve face kakve sad vladaju. Kaj vi mislite?
Moglo bi nas nestati za nekih 10 godina,ako ovako nastavimo, a recimo doći neki novi ljudi izvana, koji nisu slavenskog porijekla. Mrsko mi je ovo reći, ali mislim da je tako možda i najbolje, da dođe netko drugi i napravi barem nešto od Hrvatske, jer mi smo očito odustali, digli smo ruke od sebe. Ovi koji su ostali zabrazdili su očito već preduboko u kojekakve interese i korupciju, tako da se više valjda, niti da žele, ne mogu vratiti natrag. Bivši socijalizam nas je, nažalost, dokrajčio, uništio, sravnio sa zemljom. Ono što je netko s nama zacrtao, to se sada i ostvaruje.

Ali opet, kažem, možda će doći neki drugi ljudi izvana koji će htjeti i znati bolje. Amerikanci čak dolaze kod nas živjeti na neka područja, koja iskoriste onda za razvoj poljoprivrede, poput recimo onog vinogradara koji na Pelješcu uz more ima vinograde, a dolazi iz SAD-a. Eto ti, čovjek uložio novac i iskoristio resurse za proizvodnju vina.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 16:03   #4
Kakve dvije stranke.
Mene su jos za vijeme Juge u osnovnoj skoli ucili da Hrvatskoj ( tada jos uvijek SRH ) predstoji bijela kuga. Za svasta se moze politicare optuziti, ali da se zbog njih ne prave djeca tesko.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 16:37   #5
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kakve dvije stranke.
Mene su jos za vijeme Juge u osnovnoj skoli ucili da Hrvatskoj ( tada jos uvijek SRH ) predstoji bijela kuga. Za svasta se moze politicare optuziti, ali da se zbog njih ne prave djeca tesko.
Pa ako oni, kao kreatori politika, stvaraju lošu ekonomsku sliku te mladi parovi ne vide život za djecu u Hrvatskoj, onda da- političari su itekako krivi.

Ali krivnja nije primarno na političarima i tim mladim parovima na odlasku, već u njihovim roditeljima koji godinama, desetljećima podržavaju tu političku garnituru bez zrna skepse.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:30   #6
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Pa ako oni, kao kreatori politika, stvaraju lošu ekonomsku sliku te mladi parovi ne vide život za djecu u Hrvatskoj, onda da- političari su itekako krivi.

Ali krivnja nije primarno na političarima i tim mladim parovima na odlasku, već u njihovim roditeljima koji godinama, desetljećima podržavaju tu političku garnituru bez zrna skepse.
Ma kuzim ja to ...ali meni sve to zvuci kao da Hrvati krive HDZ i SDP zato sto im se ne dize kita..
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 19:08   #7
pa mogu ih kriviti za rad na određeno, stručno osposobljavanje, inspekcije u hibernaciji...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 20:25   #8
Pitanje kakav mentalni sklop očekivat od ekipe iz ostalih dijelova zabiti države kad penzioneri iz ZG-a od kojih dobar dio njih nije ni blizu sirotinje s ovakvim razmišljanjima izlazi na izbore. Mladu populaciju, većinu, ak ne sve, te dve stranke sigurno ne predstavljaju.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 20:37   #9
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Pitanje kakav mentalni sklop očekivat od ekipe iz ostalih dijelova zabiti države kad penzioneri iz ZG-a od kojih dobar dio njih nije ni blizu sirotinje s ovakvim razmišljanjima izlazi na izbore. Mladu populaciju, većinu, ak ne sve, te dve stranke sigurno ne predstavljaju.
Vec su radili istrazivanja na tu temu prosle godine ...dakle kako bi izgledao sabor da glasaju samo mladi, stari, ovakvi onakvi.
Prema glasovima mladih HDZ bi dobio 48 mandata, SDP 46, Most 19, Živi zid 16, Milan Bandić 5, IDS 3, dok bi HDSSB, HSP AS i stranka Pametno uzeli po 1 mandat.


ukratko...predstavljaju...stim da dio mladih daje priliku i drugima.

kod starih je zanimljiva situacija:
Kod najstarijih birača vidljivo je nepovjerenje prema novim strankama "trećeg puta" i sklonost prema starom dobrom političkom duopolu: SDP bi dobio 69 mandata, HDZ 64, IDS 4, a Most, Bandić i HDSSB po 1 mandat. Ovdje bi SDP bio u znatno povoljnijem položaju od HDZ-a, jer bi skupa s IDS-om imao već 73 mandata, pa bi s manjincima mogao formirati stabilnu vladu.

Njih ove novotarije...nekakvih zidovi i mostovi ne mogu preveslat.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 10:55   #10
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
...jer mi je neshvatljivo da mlada visokoobrazovana osoba može dat glas jednoj od te dve stranke ...kaj je izvor truželi države zapravo..ako je to tako, da hdzsdp vladaju zahvaljujuć enormnom udjelu penziora s zaostalim razmišljanjima
Kao prvo velika vecina "mladih", sta god bili ti mladi jer pojam je rastezljiv, kao i velika vecina hrvata nisu visokoobrazovani.
Drugo, po statistikama, mladje generacije u Hrvatskoj su vise konzervativne nego starije, koje su bar odrastale u doba socijalizma kad nitko nije drzavnu propagandu shvacao ozbiljno, dok danas, izgleda, neki shvate crkvenu i drzavnu propagandu kao nesto pozitivno.

Hrvatska ima veliku nesrecu da je nastala u ratu. Najveci problem tog rata nisu razaranja, koja su zanemariva u odnosu na stetu lose provedene privatizacije, ili u odnosu na gubitke radi nesposobnog upravljanja drzavnom imovinom, uzimanja ogromnih kredita za potrosnju ili bujanja birokracije koja gusi ekonomiju.
Najveci problem nisu ni ljudski gubitci, koji koliko god bili tragicni, hladno matematicki nisu usporedivi s gubitkom populacije radi demografskog pada i iseljavanja, uzrokovanih upravo losom ekonomijom, kao posljedicom loseg upravljanja drzavom.
Najveci problem je da smo radi tog rata, izgleda, postali taoci ratnog nacina razmisljanja, gdje postoje nasi i njihovi i nema u sredini nista, gdje nasi smiju sve i gleda im se kroz prste ako zamrace koju firmu, jer "oni nas brane". Pitanje je koliko ce vremena trebati da se izvucemo iz tog mindseta, pogotovo zato jer oni koji misle drugacije imaju sirom otvorena vrata da odu u uniju i ne smetaju doma crnokosuljasima.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 11:40   #11
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Najveci problem je da smo radi tog rata, izgleda, postali taoci ratnog nacina razmisljanja, gdje postoje nasi i njihovi i nema u sredini nista, gdje nasi smiju sve i gleda im se kroz prste ako zamrace koju firmu, jer "oni nas brane". Pitanje je koliko ce vremena trebati da se izvucemo iz tog mindseta, pogotovo zato jer oni koji misle drugacije imaju sirom otvorena vrata da odu u uniju i ne smetaju doma crnokosuljasima.
Crni mladi glasuju za HDZ jer glasom za HDZ ima najmanje sanse da ce se tvoj glas djelomicno pripasti antihrvatskim crvenima.

Crveni mladi glasuju za SDP, jer glasom za SDP ima najmanje sanse da ce tvoj glas otici primitivnim nacionalistima.

E sad, problem je da je mrznja prema crvenima koja motivira crne mlade njima ipak nesto svetije od iritacije koju kod crvenih mladih izaziva mahanje zastavama i brojanje krvnih zrnaca i koja ih motivira da glasuju protiv takvih stranaka.

Zato se crveni mladi nesto cesce odluce i za alternativne stranke i nazalost to cesto rezultira bacenim glasom, kao npr. moj za Pametno, ali ne uvijek, pa tu prodju i Zivi zidovi i slicno.

Alternativne crne stranke ne mogu dobiti ni tih par posto pa su gotovo uvijek bez zastupnika osim u koaliciji s HDZom kao u doba Karamarka.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:02   #12
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Pitanje je koliko ce vremena trebati da se izvucemo iz tog mindseta
Slažem se sa svime što si napisao, samo da se osvrnem na ovo quotano.

2 primjera birača.

Starija osoba pred mirovinom, na lokalnim izborima disciplinirano glasa za Bandića (za razliku od predsjedničkih 2010 gdje je glasala za Josipovića) i tu nije nevažno što je i ta osoba iz BiH. Zna da bi Bandić trebao biti iza rešetaka, da je "možda nešto ukrao", ali "ni drugi nisu bolji", a plus toga joj je simpatičan. Istoj osobi se Zdravko Mamić gadi i odavno bi ga strpala u zatvor da može. Dakle protiv Mamića, ali u isto vrijeme disciplinirano za Bandića. Pa ti vidi koji je to propuh.

Druga, još starija osoba, već odavno u mirovini. 2013 u travnju su izbori za EU parlament. Kako je ta osoba teško pokretna doma joj dođu dvoje ljudi i donesu glasački listić. Gleda ona, gleda.....prošlo dvije minute, ovi se već pogledavaju kad će stara zaokružit da mogu ići dalje kad uslijedi pitanje "Gdje je ovdje Bandić? Hoću glasat za Bandića!". Ta osoba ne zna ni za što se održavaju izbori ni tko je kandidat pa možeš zamisliti taj košmar u glavi. Za koga je ta osoba glasala na parlamentarnim izborima? 2007 za Sanadera, a 2011 za onog svećenika Ivan Grubišića. Za koga je ista ta osoba glasala na ovogodišnjim lokalnim izborima? Za Anku Mrak-Taritaš jer je "Bandić lopov i ništa nije učinio".

Da odgovorim konačno na tvoje pitanje. Do te promjene mindseta neće doći jer će udio ovakvih birača u ukupnoj populaciji rasti kao što sam naveo u prethodnom postu. Sve se svodi na onu Churchillovu o petominutnom razgovoru sa prosječnim biračem. Upitaj se i sam si odgovori kakav će za 10-15 godina biti taj prosječni birač.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:19   #13
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ma kuzim ja to ...ali meni sve to zvuci kao da Hrvati krive HDZ i SDP zato sto im se ne dize kita..
Nije stvar dizanja kite.

Stvar je toga da postoje osnovne škole u kojima do 4. osnovne se ispiše po 20-30% djece jer s roditeljima odlaze vani. Čak u Zagrebu.
To su brojke koje se ne mogu nadoknaditi ni čeličnom kitom ni dijamantnom maternicom.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:22   #14
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Nije stvar dizanja kite.

Stvar je toga da postoje osnovne škole u kojima do 4. osnovne se ispiše po 20-30% djece jer s roditeljima odlaze vani. Čak u Zagrebu.
To su brojke koje se ne mogu nadoknaditi ni čeličnom kitom ni dijamantnom maternicom.
O kojoj djeci pricas kada je feritilitet Hrvatica ispod stope golog odrzavanja jos od 1967?

Hrvati ima da sute kada je rijec o demografiji i zasluzuju sve sto im se sada dogadja i sto ce im se tek dogadjati. I nije im ni SDP ni HDZ ni Tito ni Tudjman ni Plenkovic kriv, nego su sami krivi...

Kako se zva onaj pop sta je prije dvadeset godina po TV pricao o demografiji pa su mu se svi smijali. Don Anto Bakovic!!! znam da su se svi sprdali sa njime da sta on ne napravi djecu kada mu je toliko stalo.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:30   #15
Anto Bakovic?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:32   #16
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Anto Bakovic?
Taj...sjetio sam se i dopisao.

Cijela drzava se dvadeset godina zajebavala na njegov racun i pricala viceve...ja prvi!
A sad ovdje kukaju....sad su im HDZ i SDP krivi!!!


Kako ce tek kukat kada stignu penzije....ne ove "visoke" sto dobijaju danasnji penzici...nego one realne koje ce dobivati moja generacija.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 19.09.2017. at 16:43.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:50   #17
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kakve dvije stranke.
Mene su jos za vijeme Juge u osnovnoj skoli ucili da Hrvatskoj ( tada jos uvijek SRH ) predstoji bijela kuga. Za svasta se moze politicare optuziti, ali da se zbog njih ne prave djeca tesko.
Za stanje u HR krivi smo svi pomalo. Nitko nije nedužan. Narod, Mediji, Vlada...
Isto tsko, ajmo biti fer i reći da veliki broj ovih što su otišli, zapravo nikada i nije izašao na glasanje.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 17:02   #18
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Za stanje u HR krivi smo svi pomalo. Nitko nije nedužan. Narod, Mediji, Vlada...
Isto tsko, ajmo biti fer i reći da veliki broj ovih što su otišli, zapravo nikada i nije izašao na glasanje.
Ti imas nekakvu kristalnu kuglu pa znas tko je izasao na glasanje?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 17:02   #19
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Taj...sjetio sam se i dopisao.

Cijela drzava se dvadeset godina zajebavala na njegov racun i pricala viceve...ja prvi!
A sad ovdje kukaju....sad su im HDZ i SDP krivi!!!


Kako ce tek kukat kada stignu penzije....ne ove "visoke" sto dobijaju danasnji penzici...nego one realne koje ce dobivati moja generacija.
U najskorije vrijeme ce se penzije prvo svesti na razinu socijalne pomoci, a onda i ujednaciti za sve. Sto ce se od toga dogodoti prvo, a sto drugo je jos nesigurno, ali ce se penzije svakako srozati na golo prezivljavanje, puno gore nego sto je to sad.

No danas se ne moze pricati o tome da je potrebno imati djecu, jer nema te kulture. Generacije su stasale u okruzenju kad obiteljska briga iducih generacija nije bila bitna jer si imao novcano zaledje, sad je tesko nazad.

Bas neki dan sam pricao sa susjedom gdje mi je vikendica, 70 godina, isao se prijaviti u dom. Jos je jak, rusi drva u sumi, sve radi, ali se boji nemoci. Djeca mu nisu bas po cefu, jedno zivi u gradu, drugi nije bas poduzetan. Njegova majka, 94 godine, zivi u tom kucanstvu, slabije pokretna. Ali on brine o svemu i ne zeli se dovesti u situaciju da on sam, poput nje, ovisi o nekome.

Mozda bi da je imao petero djece sve nekako bilo lakse.

Ja sam starcima kupio stan u svojoj zgradi. Stari vec ima 75, iako je radio do 72. godine i u dobroj je formi, ipak su to godine i treba razmisljati i o buducnosti.

Mislim da nazalost nisam u vecini.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 17:07   #20
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
O kojoj djeci pricas kada je feritilitet Hrvatica ispod stope golog odrzavanja jos od 1967?

Hrvati ima da sute kada je rijec o demografiji i zasluzuju sve sto im se sada dogadja i sto ce im se tek dogadjati. I nije im ni SDP ni HDZ ni Tito ni Tudjman ni Plenkovic kriv, nego su sami krivi...

Kako se zva onaj pop sta je prije dvadeset godina po TV pricao o demografiji pa su mu se svi smijali. Don Anto Bakovic!!! znam da su se svi sprdali sa njime da sta on ne napravi djecu kada mu je toliko stalo.
Taj fertilitet se jedno vrijeme nadoknađivao iz BiH bazena pa se nisu previše osjetile posljedice.
Sada imamo situaciju sinergijskog efekta: iseljavanje kompletnih obitelji + ionako loš natalitet.
S tim da je feritilitet u ovom trenutku puno manji problem.
Samo zbroji u 12 godina da ti ode po jedan učenik plus mater i otac.

Za 5 godina će posljedice biti pogubne.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.