Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2010., 17:23   #241
NASA-ina konferencija o astrobiološkom otkriću

NASA-ina konferencija u cetvrtak


WASHINGTON -- NASA will hold a news conference at 2 p.m. EST on Thursday, Dec. 2, to discuss an astrobiology finding that will impact the search for evidence of extraterrestrial life. Astrobiology is the study of the origin, evolution, distribution and future of life in the universe.

The news conference will be held at the NASA Headquarters auditorium at 300 E St. SW, in Washington. It will be broadcast live on NASA Television and streamed on the agency's website at http://www.nasa.gov.

Participants are:
- Mary Voytek, director, Astrobiology Program, NASA Headquarters, Washington
- Felisa Wolfe-Simon, NASA astrobiology research fellow, U.S. Geological Survey, Menlo Park, Calif.
- Pamela Conrad, astrobiologist, NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
- Steven Benner, distinguished fellow, Foundation for Applied Molecular Evolution, Gainesville, Fla.
- James Elser, professor, Arizona State University, Tempe
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 01.12.2010. at 02:23. Reason: dodan naslov
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 19:18   #242
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
NASA-ina konferencija u cetvrtak


WASHINGTON -- NASA will hold a news conference at 2 p.m. EST on Thursday, Dec. 2, to discuss an astrobiology finding that will impact the search for evidence of extraterrestrial life. Astrobiology is the study of the origin, evolution, distribution and future of life in the universe.

The news conference will be held at the NASA Headquarters auditorium at 300 E St. SW, in Washington. It will be broadcast live on NASA Television and streamed on the agency's website at http://www.nasa.gov.

Participants are:
- Mary Voytek, director, Astrobiology Program, NASA Headquarters, Washington
- Felisa Wolfe-Simon, NASA astrobiology research fellow, U.S. Geological Survey, Menlo Park, Calif.
- Pamela Conrad, astrobiologist, NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
- Steven Benner, distinguished fellow, Foundation for Applied Molecular Evolution, Gainesville, Fla.
- James Elser, professor, Arizona State University, Tempe

Obavještavaju nas da je nasa se NASA kreće prema putu koji će nas odvesti na put otkrivanja života izvan Zemlje.....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 02:28   #243
Geminidi 2010.

Geminidi...oko 15 do 12 svakih 4-8 min su padali...sad u 6 min ih je palo 11 (vidjela- izbrojala) vide se iz svakog dijela svijeta..predobro
__________________
Što ti žena može napraviti s mjesta, vrag nemože ni iz zaleta. 9.9.2010 <3

Zadnje uređivanje Endimion17 : 14.12.2010. at 02:41.
secret_agent♀ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 02:10   #244
Quote:
secret_agent♀ kaže: Pogledaj post
Geminidi...oko 15 do 12 svakih 4-8 min su padali...sad u 6 min ih je palo 11 (vidjela- izbrojala) vide se iz svakog dijela svijeta..predobro
Ja sam mislio da se meni učinilo kad sam vidio da nekaj blješti, kad ono kiša metora. Evo vidio sam ih 4, ali ovi su puno veći.
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 14:10   #245
Prva pomrčina Sunca u drugom desetljeću 21. stoljeća

Bit će vidljiva i kod nas, iako neće biti spektakularna.

Datum je 4. siječnja (utorak) 2011.
Podatke sam izvlačio iz jednog simulatora:

kontakt - 07:58
maksimum - oko 09:20
kraj - 10:49

Ovako će otprilike izgledati za vrijeme maksimuma.


Zapamtite, ne buljite u Sunce bez propisnog filtera, i nipošto kroz bilo kakvu optiku poput teleskopa, dvogleda, itd.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 19:55   #246
Oproštajni let shuttlea Discovery

Shuttle je trenutno u sklopu misije STS-133 spojen s ISS-om i ako sve bude uredno i po planu, u sljedećim satima započinje procedura za odvajanje od postaje. Sutra bi shuttle trebao biti odvojen, baš kada će i sjaj postaje biti izuzetno velik (-3.6).

Ako ste ikada pratili prelete shuttleova po nebu, onda znate da uvijek postoji šansa da ih uhvatite dok su blizu postaje. Najljepše je svakako kada su zajedno na nebu i relativno blizu jer im se tijekom preleta mijenja prividna udaljenost.

Ovdje su vremena i podaci (visina i smjer) za svaki prelet postaje:



Discovery očekujte isto po ovim terminima, međutim rastegnite ih za 2-3 minute jer se nikad ne zna. Možda bude uranio, možda zakasnio, a najbolje bi bilo da se pojave zajedno.
Sjaj shuttlea uvijek je manji od sjaja postaje, međutim dovoljno intenzivan.

Ovo je zadnja misija shuttlea Discovery i jedna od zadnjih misija space shuttlea općenito. Planirane su još STS-134 i STS-135, koja se možda ni ne ostvari zbog nedostatka budžeta. Hvatanje preleta shuttlea je čista lutrija, stoga je ovo možda zadnja šansa da se to vozilo vidi iz Hrvatske.

__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 20:07   #247
Hvala za ISS i Discovery. Upravo sam se vratio izvana, pojavili su se zajedno vrlo blizu (mozda 20tak stupnjeva, tesko mi je procjeniti). Oba su po mojoj procjeni bila sjajnija od Siriusa, a pogotovo blizu zenita. Ono sto me zanima je da li bi s dalekozorom mogao uociti oblik Discoverya, ili razaznati nesto ISSa? Pitam jer je moj dalekozor van Zagreba pa da znam da li da ga nabavljam ili ne .
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 21:17   #248
Jesi vidio?

Razmak nije bio veći od 15° blizu zenita, a sjaj je bio kudikamo usporediv s Venerom kada je najjača. Mislim da je prvi bio shuttle, po slikama se vidi da je bio slabijeg sjaja. Okom nije lako zapaziti te razlike kada magnitude skoče iznad -2 i još pogotovo kada sjaj nije stalan.
Stavit ću uskoro i slike.

Eto, zadnji put vidjesmo Discovery. Ovo mi je treći ili četvrti put da vidim space shuttle. Bit će fora kada ga jednog dana vidim u hangaru...

Ali još ne mogu vjerovati da smo bili baš te sreće da ih vidimo skupa i to toliko blizu.


edit: 1, 2, 3, 4
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 07.03.2011. at 22:45.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 20:07   #249
Tako je. Meni je prvi bio zamjetno manje sjajan (pogotovo nize iznad horizonta). Ono sto mi je bilo posebno zanimljivo je promjena njihove prividne udaljenosti, isto kao i "usporavanje" njihovog preleta kako se spustaju blize horizontu. Bas se moze vidjeti da se nalaze nekoliko stotina kilometara iznad površine.

Probati cu uloviti i danasnji prelet, ali s prozora. Taman gleda na zapad.

EDIT:

Opet sam ih vidio. Rekao sam i svom ocu u Kutini da gleda i on ih je vidio s te udaljenosti (60km). I meni i njemu se je cinilo da je Space Shuttle malo mutan, tj da ima neki trag. Najizrazenije je bilo kada se tek pojavio na zapadu, kako se spustao prema jugu tako je postajao sve definiraniji i ostriji. Danas je udaljenost bila mozda 4 puta veća nego jučer. Po tome bi sutra oba mogla biti vidljiva u isto vrijeme ali na drugim stranama neba.

Zadnje uređivanje Saber : 08.03.2011. at 20:22.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 22:02   #250
Sad sam gledao ISS i nešto je bljesnulo "centimetar" iza ISS-a kao da je nešto otpalo sa njega.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 23:23   #251
Počela je potpuna pomrčina mjeseca, kažu najdulja (do sada) u ovom stoljeću. S mog balkona se jako lijepo vidi, kad se oči naviknu na mrak. Baš je lijepe narančaste boje
Hellenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 15:59   #252
Nakon usporenog i sparnog dana sinoc smo prijatelj i ja oko 24 sata dosli na ideju da idemo u berbu dudova. Iako je berba bila bezuspjesna oko 3 ujutro zavrsili smo na krovu obliznjeg vrtica, pored sove i sismisa (potencijalnog meteora), paznju nam je zaokupila jedna zvjezdica. Naglo je eksplodirala ali ne u potpunosti, jako je bljesnula i nakon eksplozije vratila se svojem uobicajenom sjaju. Zna li netko sto bi to moglo biti?
Pudovill is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 17:49   #253
Quote:
Pudovill kaže: Pogledaj post
Nakon usporenog i sparnog dana sinoc smo prijatelj i ja oko 24 sata dosli na ideju da idemo u berbu dudova. Iako je berba bila bezuspjesna oko 3 ujutro zavrsili smo na krovu obliznjeg vrtica, pored sove i sismisa (potencijalnog meteora), paznju nam je zaokupila jedna zvjezdica. Naglo je eksplodirala ali ne u potpunosti, jako je bljesnula i nakon eksplozije vratila se svojem uobicajenom sjaju. Zna li netko sto bi to moglo biti?
Da li se to micalo?
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 20:20   #254
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Da li se to micalo?
Nije. Možda neprimjetno, u svakom slučaju nama se činilo kao da stoji na mjestu. Samo bih malo ispravio ono gore; nakon tog trenutačnog bljeska "zvijezda" se nekako ugasila i sjajila slablje nego prije.

I, što bi to moglo biti?
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 22:41   #255
Quote:
soadfan kaže: Pogledaj post
Nije. Možda neprimjetno, u svakom slučaju nama se činilo kao da stoji na mjestu. Samo bih malo ispravio ono gore; nakon tog trenutačnog bljeska "zvijezda" se nekako ugasila i sjajila slablje nego prije.

I, što bi to moglo biti?
Da se micalo rekao bi da je iridium satelit ali on bi nakon blijeska smanjivao sjaj do potpunog nevidljivosti .

Možda je bila "lažna supernova" Supernova impostor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Supernova_impostor


Ovako izgleda blijesak iridium satelita:

Zadnje uređivanje mau123 : 22.06.2011. at 22:53.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 01:18   #256
Malo sam se posavjetovao s googlom odnosno yahoo answersom , dakle:
prvi kaže iridium satelit, ali to smo već otpisali,
drugi kaže:

"It may have been a meteor that was heading straight for you, or a 'flare' star. Lucky you!"

Ovo prvo zvuči zanimljivo, ali očito nije; kakve su šanse za ovo potonje?

http://en.wikipedia.org/wiki/Flare_star

Što god to bilo.
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 13:01   #257
Prije oko mjesec dana Neptun je napravio prvi krug oko Sunca otkad je otkriven:

http://www.wired.com/wiredscience/20...year-birthday/
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 14:47   #258
Meteorski potok perzeida (nazvanih po zviježđu iz kojeg prividno dolaze meteori) aktivan je svake godine u kolovozu. Perzeidi su čestice koje je komet Swift-Tuttle izbacio duž svoje orbite oko Sunca, a Zemlja svake godine u isto doba presjeca njegov putanju pa vidimo povećani broj meteora - sitnih čestica prašine koje zbog trenja izgaraju u atmosferi na visinama od 40-80 kilometara. Perzeidi su jako brzi - u našu atosferu ulijeću brzinom od gotovo 60 kilometara u sekundi. Maksimum aktivnosti ove godine je predviđen u subotu, 13. kolovoza u ranim jutarnjim satima prije izlaska Sunca. U idealnim uvjetima moglo bi biti vidljivo između 60 i 100 meteora u jednom satu, no ove godine će pun Mjesec pokvariti prilike i zbog bliještanja biti će moguće vidjeti tek one najsjajnije meteore. Realno je očekivati 20-30 meteora u jednom satu ukoliko se promatranje vrši sa mjesta kojeg dodatno ne opterećuje svjetlosno onečišćenje. Sjajni perzeidi uvijek su spektakularni i vrijedi ih promatrati i u noćima oko njihovog maksimuma.

Izraz "suze sv. Lovre" koji se često koristi kao "narodni" zapravo je postao popularan tek u zadnjih pedesetak godina, kod nas ponajprije u Dalmaciji gdje je preuzet iz Italije. Točnije, radi se o tome da je poznati talijanski pjesnik iz 19. stoljeća, Giovanni Pascolli u pjesmi X Agosto opjevao godišnjicu smrti svoga oca na kojega ga podsjećaju meteori koji u to doba padaju:

San Lorenzo, io lo so perché tanto
di stelle per l’aria tranquilla
arde e cade, perché si gran pianto
nel concavo cielo sfavilla…


Sv Lovro je kršćanski mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, po legendi, spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom posprdno rekao "gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu". Možda mu i ne bi odgovaralo kad bi saznao da se meteori nazivaju njegovim suzama...

U starohrvatskoj astrognoziji, meteori su poznati kao padalice, svitci, proletuše, kresnice i feralići. Bilo bi lijepo kada bi se nastavila tradicija domaćih naziva!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 21:41   #259
Astrobobo,
vrhunac je u subotu ujutro?

Nailazim na svakakve informacije na netu, u kolko h i koji datum točno da gledam. Imam malo drugačiji bioritam pa kad napišu da gledam neš ujutro/navečer nemam pojma kolko je to sati.

Pretpostavljam da je najbolje gledat u noći petak na subotu, u kolko h se očekuje vrhunac?
Supekovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 15:07   #260
Pogledajte satelit UARS za kojeg se predviđa da bi ovih dana trebao izgorjeti u atmosferi, a neki njegovi dijelovi možda i pasti!

Na Heavens Above možete vidjeti kada će satelit biti vidljiv iz Hrvatske (vremena vrijede za Zagreb). Predviđa se da će pasti 23.9. +/- 1 dan, pa evo i vremena svih preleta kada je satelit iznad horizonta. Sutra bi trebali dobiti preciznija predviđanja o mogućem mjestu pada. Pratite vijesti jer bi to moglo biti vidljivo iz Hrvatske!

Današnji prelet je vrlo povoljan, počinje oko 20h sa jugozapada prema zenitu. Trebalo bi biti vidljivo kako satelit mijenja sjaj zbog rotacije. Pokušajte ga pogledati teleskopom! Na spaceweather.com možete vidjeti snimku satelita koju je napravio amater iz Francuske.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.