Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2008., 13:32   #21
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ak ti na ovo odgovorim
i napisem pitanje koje je Tudman postavil Šusku pri smotri postrojbe
dici ce se buka oko toga

iako sam misljenja da odgovor znas i sam
ma znam

nego, zanima me gdje ste se i pod kojim okolnostima borili sve u srednjoj bosni?

čuo sam i za onu anegdotu kad su vas na pola puta prema posavini okrenuli nazad jer je stiglo upozorenje da idete tamo ko ovce na klanje, pa je netko iz vrhuške reagirao i opozvao zapovjed.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:53   #22
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ma znam

nego, zanima me gdje ste se i pod kojim okolnostima borili sve u srednjoj bosni?

čuo sam i za onu anegdotu kad su vas na pola puta prema posavini okrenuli nazad jer je stiglo upozorenje da idete tamo ko ovce na klanje, pa je netko iz vrhuške reagirao i opozvao zapovjed.
iso sam u rakitje na prijavu kod njih
na porti me doceka tip i kaze da zna on mene iz bivse brigade
i tak mi malo pricamo i pitam ja njega kad se ide na teren
a on meni
ma nejdem ti ja nikud
ja sam ti tu stalno na prijavnici

a reko pas mater
ti ces ladit jaj u ZG a ja da ti idem dole
oso jos se prijavit
dobil uputnicu za ljecnicki
oso do frenda
zapili se

vratil se u staru postrojbu i opet zavrsil dole


njihov ratni put je misterija
bar za mene
nasluso sam se svakakvih prica
tak da neznam kaj je istina a kaj ne
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:58   #23
pa i nije toliko. gospić, južno bojište, kupres, maslenica, dinara (livno), srednja bosna, da ne nabrajam završne akcije. mene više zanimaju konkretne akcije, s kim su se sukobljavali, u kakvim su sve situacijama bili, tko im je bio najtvrđi orah, kolko puta su se povlačili s osvojenih kota zbog "viših" razloga itd.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:00   #24
nemam pojma
ja ih nigdje nisam srel ni na jednom terenu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:06   #25
pa evo imamo čak i na ovoj temi bivše pripadnike, ali ne čine se voljni pričati o svom ratnom putu.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:21   #26
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
pa evo imamo čak i na ovoj temi bivše pripadnike, ali ne čine se voljni pričati o svom ratnom putu.
ne volim ni ja o svom
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:57   #27
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ne volim ni ja o svom
vi ste živi svjedoci događaja koji će zauzeti posebno mjesto u hrvatskoj povijesti i vaša je civilna zadaća da nam ih vjerodostojno prenesete. pogotovo danas, kad su svakome dostupna. ali razumijem, ako nekome nije do toga.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 13:05   #28
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
nemam pojma
ja ih nigdje nisam srel ni na jednom terenu
I meni su oni misterija.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 00:29   #29
U organizaciji HVIDR-e Omiš i sportskog kluba «Mosor», a pod pokroviteljstvom Županije splitsko -dalmatinske, u subotu 16. rujna 2006.godine u 09:00 na streljani «Revnja» u Zvečanju kod Omiša održat će se peti memorijalni turnir u «skeet-u» u povodu jedanaeste obljetnice pogiblje stožernog brigadira Ante Šaškora - Brade. Sveta Misa zadušnica za pokojnog Antu održana je jučer u 18:00 h u crkvi Sv. Nikole u Ostrvici-Čišli.

Stožerni brigadir Ante Šaškor-Brada rođen je 1953. godine u selu Čišla, u drevnoj poljičkoj kneževini, gdje je i živio sa suprugom i troje djece. Na početku srpske agresije pok. Šaškor dragovoljno pristupa pričuvnom sastavu IX. Policijske postaje u Omišu, a osnutkom ZNG-a 1991. godine odlazi u 4. gardijsku brigadu gdje obnaša dužnost dozapovjednika , a potom i zapovjednika bojne.

Formiranjem specijalnih postrojbi Glavnog stožera kojima zapovijeda general Ante Roso i gdje su bili mnogi drugi iskusni ratnici i legionari, pok. Šaškor postaje zapovjednikom bojne «Alfa» gdje ostaje do prosinca 1992. kada prelazi u specijalnu postrojbu GSHV bojnu «Zrinski» kojom tada zapovijeda pukovnik Miljenko Filipović s kojim pok. Šaškor dijeli ratni put do svoje pogiblje.

Odlukom pok. predsjednika Tuđmana od 25. veljače 1994. godine ustrojen je «Prvi hrvatski gardijski Zbor» u čijem sastavu djeluje borbena postrojba «Prvi hrvatski gardijski Zdrug» a u čiji sastav ulazi i bojna «Zrinski». Brigadir Šaškor postaje Načelnik Stožera, dozapovjednik Zdruga, jedne od najelitnijih borbenih postroji hrvatskih snaga koja je u svim osloboditeljskim akcijama imala u pravilu i najteže zadaće.

Pokojnog Šaškora pamte u Livnu, Čelebiću, Kupresu, Maslenici, Novigradu gdje je sa svojom bojnom «Zrinski» spasio Novigrad od ponovnog pada u neprijateljske ruke, Ravnim Kotarima, Prozoru, Jablanici, Mostaru, Okučanima, Obrovcu, Šipovu i Kninu (akcija o kojoj se malo zna u javnosti; 1.HGZ izveo je padobranski desant duboko u neprijateljsko zaleđe, razbivši postrojbe «Martićevaca» te je bio prethodnica gardijskim brigadama). Pamte ga njegovi suborci kao plemenita čovjeka, prijatelja, pravog vojnika i zapovjednika za kojeg je samo vrijedilo geslo «za mnom», a pamte ga i neprijatelji po tome što ni jednu bitku izgubio nije.

I na samom kraju rata u završnim operacijama hrvatskih snaga «Maestral 95» 12. rujna 1995. godine brigadir Šaškor daje svoj život na oltar Domovine, na planini Vitorog oslobađajući prometnicu koja povezuje Jajce i Šipovo.

Pokojni brigadir Šaškor odlikovan je «Redom Nikole Šubića Zrinskog», «Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana», «Spomenicom domovinskog rata», «Spomenicom domovinske zahvalnosti», medaljama «Bljesak» i «Oluja», te «Medaljom za iznimne pothvate».

Geslom «Sve za Hrvatsku, a Hrvatsku ni za što» živio je pok. Šaškor i dao je sebe za Hrvatsku.

Ostat će upamćen poslijednji ispraćaj u rodnim Čišlama i suze koje nitko nije mogao skriti, suze za njegovim odlaskom, suze ponosa, ljubavi i poštovanja prema čovjeku, prijatelju , heroju i legendi, brigadiru pobjedničke vojske Anti Šaškoru - Bradi.

poginuo je na samom kraju rata. RIP.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 20:05   #30
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
zanima me iz kojih krajeva su bili pripadnici bojne? za početak
sorry nisam bil u mogućnosti odgovorit a kaj se tiče ljudi u 1.HGZ-u 60 % iz BIH a ostali iz svih krajeva HR. Bojna Zrinski 85% iz BIH ostali iz HR i par stranaca. Ja sam bil u oklopu (PULA). Čitam o Anti Šaškoru i mogu jedino reči da mi je bila čast ratovati s njim a bio sam vrlo blizu kad je nastradal, treba spomenuti još jednog kolegu koji je tad poginul, ranjeno je par ljudi uključujući i gen. Filipović
nino01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 20:28   #31
Quote:
nino01 kaže: Pogledaj post
kaj se tiče ljudi u 1.HGZ-u 60 % iz BIH a ostali iz svih krajeva HR. Bojna Zrinski 85% iz BIH ostali iz HR i par stranaca.
ne bih želio da ovo ode u sferu nekog politiziranja (da se razumijemo - gledam na svoj narod kao na jedan nacionalni korpus i ne dijelim ga na one tamo ili neznam gdje), ali Kak je to moguće???

bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 20:46   #32
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Kak je to moguće???

tak da je u 1.HGZ prek veze doslo pun K ljudi a da rata nisu vidjeli
odma dobili cinove i tak to
kad su raspusteni sa tim cinovima i nikakvim znanjem postali su zapovjednici (jer su imali cinove)
znam par slucajeva di se takvi nisu znali ni postrojit
a drugi su jedino to i znali, a o ostalom vezanom za vojsku naja

i ne ovo nije pljuvacina po ljudima iz 90-91
ovo je pljuvacina o onima koji su dosli poslje
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 20:54   #33
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
ne bih želio da ovo ode u sferu nekog politiziranja (da se razumijemo - gledam na svoj narod kao na jedan nacionalni korpus i ne dijelim ga na one tamo ili neznam gdje), ali Kak je to moguće???

Gen. Filipović u doba bojne ZRINSKI pukovnik je rodom iz jednog sela blizu DUVNA i večina ekipe je bila od tuda i iz šire okolice (Livno,Mostar,Zap. Hercegovina i sl.) Tek formiranjem Zdruga došlo je ljudi iz svih krajeva HR, napominjem da je to bila prava ekipa koja se nije dala zaj. nikome i nema veze tko je od kuda jer večina te postrojbe su bili pravi ljudi i garda a oni koji su to blatili nisu vrijedni spomena bez obzira iz kojih su krajeva . pitaš kako je to moguče, moguče je tako da su ti ljudi dolazili dobrovoljno i prijavljivali se u postrojbe HV-a u to doba ZNG-a
nino01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 09:13   #34
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
tak da je u 1.HGZ prek veze doslo pun K ljudi a da rata nisu vidjeli
odma dobili cinove i tak to
kad su raspusteni sa tim cinovima i nikakvim znanjem postali su zapovjednici (jer su imali cinove)
znam par slucajeva di se takvi nisu znali ni postrojit
a drugi su jedino to i znali, a o ostalom vezanom za vojsku naja

i ne ovo nije pljuvacina po ljudima iz 90-91
ovo je pljuvacina o onima koji su dosli poslje
Još jednom - razlikovati 1. HG Zbor od Zdruga! Zbor je bila jedinica u kojoj je Zdrug bio stvarna borbena komponenta. U Zboru je bilo svega i svaćega, od vrhunskih profesionalaca do ljudi kakve JoZ@ opisuje, u Zdrugu su bili pravi vojnici i tamo se nisu trgali za sinekure - nije ih bilo.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 09:35   #35
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Još jednom - razlikovati 1. HG Zbor od Zdruga! Zbor je bila jedinica u kojoj je Zdrug bio stvarna borbena komponenta. U Zboru je bilo svega i svaćega, od vrhunskih profesionalaca do ljudi kakve JoZ@ opisuje, u Zdrugu su bili pravi vojnici i tamo se nisu trgali za sinekure - nije ih bilo.
bas tak
jel ti poznat slucaj onog tipa kaj je nosil posmrtno odlicje na sebi
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 20:15   #36
Quote:
Ivan Bajlo kaže: Pogledaj post
Zdrug je nastao tek 1994. tako da baš nije mogao vidjeti puno bojišta, jedna od specijalnih postrojbi koja je ušla u zdrug bila je bojna Zrinski.
netočno.. Zdrug je nastao iz Bojne Zrinski.. samo promjena imena

štur link.. najsvijetlije trenutke Bojna Zrinski imala je u Hercegovini
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 20:18   #37
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
bas tak
jel ti poznat slucaj onog tipa kaj je nosil posmrtno odlicje na sebi
Moram priznati da nije ovoga trena iako mi nekakva reminiscencija dolazi...
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:08   #38
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Moram priznati da nije ovoga trena iako mi nekakva reminiscencija dolazi...
ak se sjetim imena posaljem ti ga na PM
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 22:27   #39
zdrug

Pozdrav svima ja sam bio u 1 H.G. Zdrug do raspada.
LALA30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 22:51   #40
Quote:
LALA30 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ja sam bio u 1 H.G. Zdrug do raspada.
bok
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.