Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2018., 05:55   #9181
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Da li je netko od vas mjerio tu cistocu bakra ili samo ovako na izgled?
....
Ti znaš za onu "piše i na plotu..."
Može tebi na netu pisat kaj god hoćeš, ja ti velim kakva je situacija u živo.
Da je taj bakar čist s vremenom bi eventualno dobio zeleni oksid ili patinu i ne nebi izgubio savitljivost,
ovak kad pocrni u roku par mjeseci i skruti se tak da doslovce misliš da je čelična žica onda znaš da nije čist, a ko hoće nek mjeri kaj god hoće...

Osim toga otkrivanjem googla nisi otkrio ameriku
To kaj nekaj piše na internetu ne znači automatizmom da to zbilja je tak i u stvarnosti...
Na kraju krajeva pazi sad Ti tu na pdf-u već mjesecima trubiš kak proizvođači audio kabela muljaju da su isti išta drugačiji od svih ostalih jeftilen kabela,
a sad mene eto ideš uvjeravat da udruga proizvođača kabela eto ne mulja nego priča ultimativnu istinu po pitanju bakra :klap:

Iako je i vrlo upitno kakve to veze ima američka udruga proizvođača kabela, sa kabelima na našem tržištu ???
Instalacijski kabeli kod nas su ti uglavom iz Srbije, Makedonije, ima nekaj i domaćih, eventualno iz Italije i.t.d. a bogme ne Amerike...
Ako je i moguće naletit na nekaj iz Amerike to bu onda upravo neki Audio kabel ili neki specijalni kabel za naftnu industriju, a sasvim sigurno ne instalacijski kabel vulgaris...
Mislim vrit mora ti bit jasno ko dobar dan da bi uvoz nekakvog P/F-a ili PPL-a iz amerike bio skuplji od samog kabela...
The Best F1 Driver is offline  
Old 20.02.2018., 09:00   #9182
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Ti znaš za onu "piše i na plotu..."
Pa ok, pitao sam te isto s kojojm sigurnoscu mozes tvrditi da skuplji kablovi koriste bolji bakar?

Spomenuo si, kad bi se morali prilagati certifikati o cistoci bakra, da bi se jako iznenadili. Bas me zanima da li bi se vise iznenadili kod proizvodjaca skupljih kablova ili jeftinih

No dobro, ajmo reci i da nije sav bakar dobar, onda je razlika u bakru zbog koje postoje razlike. Ako je bakar zadovoljavajuce cistoce i dovoljnog presjeka razlike nema - nesto sto sam napisao vec odavno.

A kako ces dokazati koji je koji bakar u kablu i da li ta necistoca stvarno utjece na cujne razlike je isto zanimljivo pitanje.

I jos nesto, posto debata da li skuplji kablovi cine razliku nije samo u hr nego u citavom svijetu, najvise u razvijenim zemljama, sta svi oni imaju isto taj losi srpski bakar zato cujne razlike?
Ili su ameri fejkeri ali hrvati nisu?

Necu vise, sklon si vjerovati da neke razlike mora biti jer eto nije valjda da toliko ljudi kupuje precjenjene kablove. Tvoje pravo je da na taj nacin opravdavas skuplje kablove.
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 20.02.2018., 13:31   #9183
Olif je otisao a tema se (opet) pretvorila u mantranje o (pre) skupim kablovima.
I to od nekoga tko ne razlikuje zavojnucu i magnetsko polje od zice i napona?!

Dakle nije bitno sto pojacalo kosta 5000 eura, internet ratnicima je u cijeloj toj prici najbitnije da se svi kablovi kupuju u chipoteci, a smrtni grijeh je kupiti skuplji kabel od 10kn po metru duznom?
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 20.02.2018., 13:42   #9184
Čini se da su trolovi rasturiti temu.
Jbg, greška je bila da se previše pažnje i vremena pridalo kablovima. Dok se stvari ne unormale olif će, čini se izbjegavati ovaj dio foruma. Oilf je u svakom slučaju puno kvalitetniji igrač od geda, wobija i mrcine koji su niškorisi.
Doći će bolji dani...
AKG is offline  
Old 20.02.2018., 13:55   #9185
Evo besplatne slušaonice ove subote u Zagrebu s uređajima normalnih cijena, pa bi bilo lijepo da ako netko može, da ode tamo i poslije podijeli slušne dojmove s nama.
http://www.audiofil.net/forum/forum_...1&get=last#%22
konjokradica is offline  
Old 20.02.2018., 14:51   #9186
Sad sam vidio da se Olif izgleda oprostio, na neodređeno vrijeme.

Ja bih ga, sa svoje strane, zamolio da možda još jednom preispita tu svoju odluku, i da se unatoč (pretpostavljam) razočarenju tijekom događaja na temi na kojoj je proveo godine nesebično dijeleći savjete i iskustva, ipak na nju vrati.

Smatram da je to što su on i nekolicina njegovih kolega učinili ovdje za hi-fi entuzijaste koji govore hrvatski, zapravo važnije od postojanja nekog specifičnog foruma ili druge vrste mrežnog mjesta za "audiofilsku" a pogotovo tome aspirirajuću populaciju (osim eventualno onih vrlo specifičnih mjesta tipa DiY).

Činjenica jest da postoji, i da će uvijek postojati određen broj interesenata za bilo koju slobodnu i neobaveznu ljudsku aktivnost, barem dok i dalje, unatoč svim objektivnim otegotnim okolnostima, živimo u društvu koje nije isključivo borba za opstanak ili preživljavanje.

Pri tome mislim da je važna okolnost i blagodet što postoji mogućnost izravne komunikacije sa istomišljenicima, ili barem iskusnijim "korisnicima", jer to omogućuje da se određena znanja i opcije ili mogućnosti brzo i lako prošire svakom zainteresiranom, što prije samo četvrt ljudskog vijeka nije bilo moguće - barem ne tako brzo i sa tolikim dosegom.

Nažalost, svi smo svjesni i da su te blagodeti iznijele na "površinu" i postojanje negativističkih tendencija u određenih pojedinaca, koje postoje iz razloga potpuno nevezanih sa bilo kojom određenom temom ili aktivnošću, nego jednostavno traže neki pogodni "medij" kroz kojeg će se iste projicirati.
Zbog aktivnosti tih negativno nastrojenih pojedinaca - koji jednako tako mogu brzo i efikasno rasprostirati svoje negativne stavove - krug onih koji su zainteresirani mogućnostima vlastite rekreacije kroz neku aktivnost, zapravo postaje demotiviran za sudjelovanje u istoj, te se eventualno okreće nekoj drugoj - gdje ga opet čekaju neki drugi negativno nastrojeni karakteri....

I tako se sjajne opcije i mogućnosti za obogaćivanje vlastitog života nekim sporednim interesom zapravo poništavaju, i posljedično ostavljaju šizofrenu situaciju - postoji krug ljudi koje zanima određena tematika, a ne usude se upitati za savjet ili mišljenje kako ne bi bili etiketirani pogrdnom naljepnicom - u našem slučaju, "audiofila" (a.k.a mučkog-džubreta).
Koliko je ta situacija cilj onima koji dolaze kvariti određenu zajednicu negativnostima, nek svatko zaključi za sebe.

Posve je jasno da je i ova zajednica recentno bila žrtva takvih negativnih tendencija, iako je niz godina prije toga figurirala kao mjesto pozitivnih vibracija za interesente - dapače, kao mjesto gdje su savjet mogli dobiti upravo oni koji su tek zagrebali površinu materije.
Vjerojatno je dobar dio njih tu i stao, a samo određeni broj je krenuo dalje u istraživanje. To je ono zbog čega je Olifov rad ovdje bio važan, a meni se osobno čini i važniji od djelatnosti forumaša na specijaliziranim forumima - tamo ionako dođu oni koji su već izgrađeni u svojim stavovima (da je upravo ta djelatnost njihov izbor.). No svi su ovdje dobili neki temeljni pojam, a dalje su postupili prema vlastitim preferencijama.

Zato mislim da bi bilo dobro da Olif - zapravo bih ga to i zamolio - nastavi ovdje sa radom, jer taj rad ima puno smisla - može onima koji samo naslućuju tu mogućnost, uistinu i donijeti dozu životne radosti. Samo ako se upuste u to.
A u tome ne može biti ništa negativno, koliko god se neki trudili dokazati suprotno.
__________________
I'll wear a tie.....
jean luc is offline  
Old 20.02.2018., 15:08   #9187
Slazem se u potpunosti.
Olife vrati se.

Ovo troje revoluionara svi zanemarimo.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 20.02.2018., 15:22   #9188
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
I tako......doviđenja od ovog podforuma.... možda za neko drugo (duže ili kraće) vrijeme !

Pozdrav svim dobrim dušama.......ciao..

Ma gdje odeeeeeeeeeeee
__________________
ZGB
plisani is offline  
Old 20.02.2018., 15:26   #9189
Quote:
mrcina 22222 kaže: Pogledaj post
u moje vrijeme ovo su bili jedini ozbiljni kabeli za prave entuzijaste, a osim toga što im fali, morti stopice, je ako si picajzla. ovo i jesu ozbiljni kablovi jer sam njihov presjek sve govori, a i rekao sam da postoje tanje verzije a i verzije istih jeftiniji za one koji nisu picajzle, pošto ste svi vi ovdje teške picajzle ovo su za vas jeftilen ali meni su financijski malo i nedostupni ali zato postoje tanje verzije koje su jeftinije.
Može i žnjora od pegle
__________________
ZGB
plisani is offline  
Old 20.02.2018., 16:04   #9190
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Necu vise, sklon si vjerovati da neke razlike mora biti jer eto nije valjda da toliko ljudi kupuje precjenjene kablove. Tvoje pravo je da na taj nacin opravdavas skuplje kablove.
Uopće nemam razloga opravdavat nekakve Audio kabele, ja osobno ih nebi kupil baš nikad, kao u konačnici ni ništ drugo u takvom sistemu...
Meni osobno je kompletna ta HiFi priča potpuno nepotrebna da bum iskren (ne po pitanju kabela, nego svega),
jer za mene osobno je najobičnija stereo linija od 200 eura skup sa zvučnicima apsolutno dosta, ako ne i previše...
Ne zato kaj nema razlike, nego zato kaj ona meni nije ni najmanje bitna...meni je audio totalno sporedan, mene zanima video.
Samim tim meni eto nema neke razlike između takvih sistema, meni koji tu nekakvu Hifu niti slučam niti sam ju slušao eto nema !
no koji bi pobogu bio smisao da ja koji u principu ni ne slušam, eto čujem neku razliku

A razlike među kabelima itekako ima, to sam siguran 100% iz vlastitih primjera "sličnih" kabela...
Jer se eto naime bavim kablovinjem profesionalno nekih 25 godina, pa bi se reklo da bi mogel nekog vraga znat o tome...
definitivno ne o audio kabelima (tu ti je zakon Olif), ali o većini ostalih itekako da...
I neke sličnosti barem po pitanju kvalitete bakra, spojeva, konektora i.t.d. itekako postoje kod svih kabela pa eto nekog vraga i znam.

I da ima i to ogromnih razlika u kvaliteti čak i vulgaris P, P/F žice, a već kod UTP-a iste kategorije/antenskih koaksijalaca imaš razlika da ti pamet stane...
Primjer 1:
Kvalitetnim UTP-om možeš gurat mrežu i po kabelu dužine 100m pa čak i malo više od toga (dan danas mi radi LAN na kabelu dužine 112 metara iako je to u principu po specifikaciji nemoguće)
i to iako je isti položen svakak pa i uz elektro vodove i tak to, dok lošiji iako su jednako certificirani teškom mukom rade već na 70 metara, a iza 80 uglavnom zaboravi...
E sad kad imaš takvu lokaciju di trebaš povezat točku A sa točkom B i imaš dvije opcije:
A.) možeš postavit kvalitetan kabel koji eto radi bez greške i tako već 14 godina
B.) možeš T-comu platit stalni vod koji košta xxxx kuna mjesečno
U toj situaciji si brzo možeš izračunat da taj kvalitetni kabel nije nimalo skup ma koliko koštao po metru, te da je u principu pun kufer jeftiniji od najjeftinijeg ikad

Primjer 2:
Koaksijalac za satelitsku antenu...razlike u kabelima su nebo i zemlja.
Najbolji LNB na planeti i nemam ti pojma kakav MSW/pojačalo neće dofurat slabašan signal po nekom jeftilen kabelu koji košta 1kn/metar...
Kvalitetni FTE već eto itekako hoće
Isprobano na preko nekoliko satelita, i zahvaljujući kvalitetnom kabelu eto gledam BBC, ITV, Channel 4 i F1 na istom for free
Na kabelu vulgaris od 1kn metar to radilo nije i bacil sam ga u tri pm, i taj je eto bio skup

Kaj se tiče kabla na našem tržištu, nije tu stvar toga da ovi u srbiji/makedoniji muljare a svi ostali su super
Nego je stvar koliko para toliko muzike
Hoćeš jako jeftin i super kabel sa 99.99% bakra i izrazito kvalitetnom izolacijom...zaboravi toga apsolutno sigurno nema
Hoćeš odličan kabel taj će i koštat...hoće li svaki opravdat cijenu to vrlo vjerojatno neće, hoće li ih bit koji su muljaža i to sigurno hoće,
no sasvim sigurno ima i onih koji su kvalitetom drastično bolji od konkurencije, e sad opravdava li to cijenu ili ne ovisi o tebi
Na mojim primjerima gore itekako da!, da su bili skuplji 10 puta nego jesu isplatili bi se !!!
a tak je vjerujem i kod nekog kome je zvuk bitna stvar...

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 20.02.2018. at 16:17.
The Best F1 Driver is offline  
Old 20.02.2018., 17:41   #9191
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Prvo moraš utvrditi je li crveni/crni cinch na TV-u ulaz ili izlaz, ako je izlaz onda nema problema...u pravu si, novi MaxTv nema cincheve ili scart, Albis je imao...Bose ti se neće paliti s prijemnikom jer nema HDMI
Danas sam probao spojiti i ništa.Našao sam SCART sa dva para cincheva za TV i VIDE0 .to je onaj spojni , za povezati DVD I TV sa linijom .TV ima samo jedan SCART ulaz. Spojio sam i sa cinch kabelom i opet ništa. Treba li možda kod izbora zvučnika na resiveru nešto mijenjati.Sada je uključeno na A i normalno slušam radio.
B-118 is offline  
Old 20.02.2018., 17:48   #9192
Jos uvijek nisi napisao koji je model recivera?
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 20.02.2018., 17:54   #9193
Quote:
B-118 kaže: Pogledaj post
Sony STR-DE 325
napisao sam natvoj upit
B-118 is offline  
Old 20.02.2018., 17:55   #9194
Nema HDMI niti optički ulaz.
B-118 is offline  
Old 20.02.2018., 18:31   #9195
E da
To je staro.
Nema digitalne ulaze uopce.
Dakle nema ni DAc u sebi.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 20.02.2018., 18:44   #9196
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Uopće nemam razloga opravdavat nekakve Audio kabele, ja osobno ih nebi kupil baš nikad, kao u konačnici ni ništ drugo u takvom sistemu...
Da ne pisem puno. Razlike i cujne razlike nisu jedno te isto.

Sto se tice primjera sa UTP kablovima, kablovi oko 2kn/m za CAT6 fino rade na 100m i onaj koji ne radi je neispravan kabel.
Tu pricamo o dobrom kablu od 3kn ili losem od 1kn na 1m a kod audio kablova 10 vs 30 vs 1000kn metar. Da li mozes pojmiti o kojim cjenovim razredima se radi?
Primjer ti je fulan.


Treba razumjeti kako odredjene karakteristike utjecu na odredjenu vrstu signala i zasto ne mozes koaksijalni kabel i njegove karakteristike ikada usporedjivati kao argument zasto bi postojale cujne razlike u kablovima koji zadovoljavaju tehnicke karakteristike potrebne za sustav na koji se spajaju.

Kad netko, bilo tko na svijetu, napravi objektivni (i ponovljivi) ABX test koji pokazuje te cujne razlike mozemo otvoriti raspravu dotle stoji da cujnih razlika u kablovima (ispravne kvakoce materijala i presjeka) nema i to je cinjenica.

I nema tog iskustva, znanja i uha koje to moze bez blind testa opovrgnuti. I ne pada mi na pamet objasnjavati pojedincima da nije na meni burden of proof a kamoli da za rad zavojnice treba signal/struja koja dolazi zvucnickim kablovima
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 20.02.2018., 18:46   #9197
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
E da
To je staro.
Nema digitalne ulaze uopce.
Dakle nema ni DAc u sebi.
A to znači?
Taj reciver mi je bio spojen na stari CTR TV , na prijašnji LCD Philips serije 7000,paje radio.
B-118 is offline  
Old 20.02.2018., 18:52   #9198
Novi gformati su u digitalnom obliku.
Taj AV reciver dekodira dolby pro logic sta je snalogna preteca dolby duligitsla koji bih uzeo kao minimum danas (a i on je zastario da budemo realni)

SCARt postoje oni adapteri koji iz scarta naprave cinc

Moras dakle naci izlaz iz TtVa u analognom obliku (scart ili cinc) i spojiti ga analogno.

Mislim da bi mogao razmisliti o kupovini kakvog av recivera s dolby digitalom....da ti zivot bude laksi.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 20.02.2018., 18:54   #9199
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Da ne pisem puno. Razlike i cujne razlike nisu jedno te isto.

Sto se tice primjera sa UTP kablovima, kablovi ispod 2kn/m za CAT6 fino rade na 100m i onaj koji ne radi je neispravan kabel.

Treba razumjeti kako odredjene karakteristike utjecu na odredjenu vrstu signala i zasto ne mozes koaksijalni kabel i njegove karakteristike ikada usporedjivati kao argument zasto bi postojale cujne razlike u kablovima koji zadovoljavaju tehnicke karakteristike potrebne za sustav na koji se spajaju.

Kad netko, bilo tko na svijetu, napravi objektivni (i ponovljivi) ABX test koji pokazuje te cujne razlike mozemo otvoriti raspravu dotle stoji da cujnih razlika u kablovima (ispravne kvakoce materijala i presjeka) nema i to je cinjenica.

I nema tog iskustva, znanja i uha koje to moze bez blind testa opovrgnuti. I ne pada mi na pamet objasnjavati pojedincima da nije na meni burden of proof.
UTP kabel
100m
Toliko o strucnosti u hifiu i poznavanju materije.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 20.02.2018., 18:56   #9200
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Sto se tice primjera sa UTP kablovima, kablovi ispod 2kn/m za CAT6 fino rade na 100m i onaj koji ne radi je neispravan kabel.
Dosadan si više s kabelima, u svakoj aktivnoj temi na ovom podforumu se sada raspravlja o kabelima
Na UTP-u počinju gubici oko 100m a tebi postoji samo ispravan i neispravan kabel
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.