Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za uvođenje poreza na nekretnine?
Da 9 10.98%
Ne 73 89.02%
Glasovatelji: 82. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2016., 13:45   #6341
Želite zemljište?Neke su procjene da bi se od tih 700.000 neobrađenih hektara svrsi moglo privesti oko 200.000 hektara, što bi bar dijelom “utažilo žeđ” za tablama.
Jel vam dosta tih 200.000 hektara,bar za početak?
Ali:
Za zemlju se inače već godinama vode “ratovi”, diže “kuka i motika”, no i dandanas teško je naći nekoga tko bi rekao da zemlje ima dovoljno.
Među njima sebe ne vidi brojna obitelj Markić, iz Đurđanaca, koja je već dva puta do zemlje htjela doći prosvjedom, pa je prije nekoliko godina dovela krave pred zgradu općine Semeljci, a lani u Zagreb, pred Ministarstvo poljoprivrede. Markići tove 1000 grla, obrađuju oko 200, od čega 150 hektara vlastite zemlje, a optimalno im treba, kaže Zoran Markić, bar 500 hektara.
– U ovoj državi možeš samo ostati bez zemlje, a ne doći do nje - kaže Zoran Markić.
- Zakupcima koji ne plaćaju zakup zemlju treba uzeti. Brojni zemlju uzimaju samo radi poticaja, a netko drugi ore, sije i tanjura. Samo je 10 posto pravih seljaka - kaže Zoran Markić, i poziva: “Inspekciju na teren! Da se vidi tko obrađuje zemlju”.
- Ima zemlje oko nas koja stoji, a nama je prijeko potrebna - kaže Zlatica Strapač, iz Vetova, koja je, zajedno sa suprugom Željkom, najveći proizvođač mlijeka u Požeško-slavonskoj županiji. Uz Vetovo, farmu imaju i u Ozdakovcima, 250 grla. Za prehranu stoke ratare na 100 hektara vlastite i 100 hektara u zakupu, a zemlje im treba mnogo više.
- Ljuta je na državu jer ima zemlje koja stoji u šikari, a kada je tražite ne možete je dobiti - kaže Zlatica Strapač.
http://www.glas-slavonije.hr/298186/...-i-doci-do-nje

Bit će da je i tu stara priča,zemljišta ima dovoljno za nas ovako poduzetne Hrvate,ali kao i svugdje ima muljanja i nema reda pa onaj tko bi zaista obrađivao ne može do zemlje.
Ali ne,treba dizati porez,rješenje koje se provodi od devedesetih ali nije ništa dobro donijelo,zašto zamijeniti neuspješne modele uspješnim,jel?
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 25.10.2016., 14:02   #6342
Quote:
hrvatina_i_po kaže: Pogledaj post
Mislio sam da na temi govorimo o plodnoj zemlji ,a ne o kršu gdje si ograničen samo na određene kulture.
Govorimo o porezu na nekretnine, nije ovo pdf poljoprivreda.
Ja sam čitav život na kršu i znam što je to, o Slavoniji ne bih, nisam otamo i nemam tamo ništa. Neka o njoj drugi govore.
Kexx is offline  
Old 25.10.2016., 14:11   #6343
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Govorimo o porezu na nekretnine, nije ovo pdf poljoprivreda.
Ja sam čitav život na kršu i znam što je to, o Slavoniji ne bih, nisam otamo i nemam tamo ništa. Neka o njoj drugi govore.
Istina,ovo u vezi krša,ja imam takve parcele dao sam u najam za zbilja simboličan iznos,radi se o stotinjak,dvjesto kn godišnje,zašto ne,drago mi je da se koristi i zato jer znam koliko je mukotrpno zarađivati kruh na ovakvom zemljištu.
Iako će se malo tko ozbiljno odlučiti za ovako nešto,više ko neki hobi eventualno.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 25.10.2016., 14:43   #6344
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Istina,ovo u vezi krša,ja imam takve parcele dao sam u najam za zbilja simboličan iznos,radi se o stotinjak,dvjesto kn godišnje,zašto ne,drago mi je da se koristi i zato jer znam koliko je mukotrpno zarađivati kruh na ovakvom zemljištu.
Iako će se malo tko ozbiljno odlučiti za ovako nešto,više ko neki hobi eventualno.
Ja bih dao za kunu, samo da itko hoće. Ma za žvaku.
Kexx is offline  
Old 26.10.2016., 16:22   #6345
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ruralni egzodus je krenuo u bivšem sustavu. Mnogi su otišli još prije 100 godina.
Pa još se vode ljudi koji su zemlju napustili još u vrijeme Austrougarske, život na kršu je težak i pobjegao je tko je god mogao. Takve zemlje je toliko puno da ništa ne vrijedi, uopće nema potražnje. Kuće u takvim selima su zbijene, bez okućnice, najčešće ne možeš ni vilu za iznajmljivanje napraviti.
Zadnjih dvadesetak godina na djelu je PLANSKI ruralni egzodus gdje državna aktivno pogoduje uvoznicima kako bi se uništavao seljak. Ne mislim na egzodus sa škrte zemlje, nego sa plodnog polja.

Ono što je u socijalizmu država radila za vlastitu korist (okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta) sada radi za korist privatnika (raseli puno malih, dovedi jednog krupnog). Potpuno ista stvar, samo što na kraju profit nije državni (da ne kažem "zajednički") nego određene pravne/fizičke osobe. I nakon 100 godina smatrat će se da je sve uvijek i bilo vlasništvo te osobe. Mali će biti odavno zaboravljeni.
Čisti povratak u feudalizam.

A za ovo drugo, to je upravo ono što želim reći: jedna mala kućica je ništa. Cijelo selo malih kućica je opaki kapital! Zašto bi itko prodao svoju kućicu za siću? Bolje neka stoji! Ali ako je porez na kućicu pozamašan, onda je bolje prodati što prije...
IceClimber is offline  
Old 26.10.2016., 18:53   #6346
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Zadnjih dvadesetak godina na djelu je PLANSKI ruralni egzodus gdje državna aktivno pogoduje uvoznicima kako bi se uništavao seljak. Ne mislim na egzodus sa škrte zemlje, nego sa plodnog polja.

Ono što je u socijalizmu država radila za vlastitu korist (okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta) sada radi za korist privatnika (raseli puno malih, dovedi jednog krupnog). Potpuno ista stvar, samo što na kraju profit nije državni (da ne kažem "zajednički") nego određene pravne/fizičke osobe. I nakon 100 godina smatrat će se da je sve uvijek i bilo vlasništvo te osobe. Mali će biti odavno zaboravljeni.
Čisti povratak u feudalizam.

A za ovo drugo, to je upravo ono što želim reći: jedna mala kućica je ništa. Cijelo selo malih kućica je opaki kapital! Zašto bi itko prodao svoju kućicu za siću? Bolje neka stoji! Ali ako je porez na kućicu pozamašan, onda je bolje prodati što prije...
Kućice na kršu su bez okućnice jer su se stiskali da ostane više kakve takve zemlje. Ne znam točno kakav bi to bio golem kapital. Nisu to vile gdje si možeš napravit bazen i osposobit za turizam.

Egzodus je krenuo još za Austrije, više imam rodbine u Americi nego ovdje, nemam kontakta s njima, otišli prije 100 godina, imaju potomke. Ovi koji su ostali su svi zbrisali sa sela kad su komunisti krenuli sa radnim mjestima. Prije nije bilo poslova za plaću, bar ne kao u komunizmu, kad su ljudi dobili priliku otići sa zemlje u grad svi su otišli, tako i moj nono i njegova braća.
Bili su presretni što više ne ovise o jadnom urodu, par koka i jednoj kozi. I tako su sela opustjela.
Kexx is offline  
Old 27.10.2016., 16:19   #6347
Prema današnjoj prezentaciji predstojećih promjena u sustavu oporezivanja nekretnina, porez na nekretnine uvodi se od 01. 01. 2018. i za starije nekretnine i one u lošijem stanju trebao bi ostati na razini sadašnje komunalne naknade, a "blago povećanje" (termin ministra Marića) trebali bi osjetiti vlasnici mlađih i kvalitetnijih nekretnina (s obzirom da se uvodi novi koeficijent za njegov izračun u odnosu na koeficijente za izračun komunalne naknade, koji se odnosi na dob i stanje nekretnine). Na primjeru nekretnine u Opatiji može se zaključiti da će se mlađim i kvalitetnijim nekretninama smatrati one izgrađene iza '80.tih...

Također, od 01. siječnja 2017. porez na promet nekretnina trebao bi se smanjiti sa dosadašnjih 5% na 4%.

Nije mi jasna promjena u oslobođenju od plaćanja poreza kod kupnje prve nekretnine, za koju je rečeno da se do sada odnosila samo na starogradnju, a od sada bi se trebala odnositi na sve nekretnine jer, koliko znam, kod kupnje novogradnje kupac ni do sada nije plaćao porez jer su te nekretnine u sustavu PDV-a...

Izvor: http://www.poslovni.hr/hrvatska/prva...reformu-319843 (pogledati od 1:08:02 i 1:04:10).

Zadnje uređivanje saurus : 27.10.2016. at 17:10.
saurus is offline  
Old 27.10.2016., 16:58   #6348
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post

Također, od 01. siječnja 2017. porez na promet nekretnina trebao bi se smanjiti sa dosadašnjih 5% na 4%.

Nije mi jasna promjena u oslobođenju od plaćanja poreza kod kupnje prve nekretnine, za koju je rečeno da se do sada odnosila samo na starogradnju, a od sada bi se trebala odnositi na sve nekretnine jer, koliko znam, kod kupnje novogradnje kupac ni do sada nije plaćao porez jer su te nekretnine u sustavu PDV-a...

Izvor: http://www.poslovni.hr/hrvatska/prva...reformu-319843 (pogledati od 1:08:02).
I mene ovaj dio muci uzasno. Uplatili smo učešće za novogradnju i useljenje je 1. mjesec 2017. Ako ću morat platit jos i to - to nisam kalkulirao ? Što ću ? Odustat od 10% učešća u korist graditelja jer za porez naprosto NEMAM !?

Stan je novogradnja i kupnja je od pravne osobe. Molim Vas recite mi da krivo tumačim navedno
SMeK is offline  
Old 27.10.2016., 17:10   #6349
Quote:
SMeK kaže: Pogledaj post
I mene ovaj dio muci uzasno. Uplatili smo učešće za novogradnju i useljenje je 1. mjesec 2017. Ako ću morat platit jos i to - to nisam kalkulirao ? Što ću ? Odustat od 10% učešća u korist graditelja jer za porez naprosto NEMAM !?

Stan je novogradnja i kupnja je od pravne osobe. Molim Vas recite mi da krivo tumačim navedno
Za novogradnju se plaća PDV, ne bi nikako trebalo i 4% i PDV. Jedno drugo isključuje, bar bi trebalo.
Kexx is offline  
Old 27.10.2016., 17:49   #6350
U Lideru još nerazumljivije:

Quote:
Marić se dotaknuo i osoba koje stječu prvu rabljenu nekretninu.

– Osobe koje stječu prvu rabljenu nekretninu sada mogu biti oslobođene poreza, ali oni koji stječu novu na to nemaju pravo. Predlažemo ukidanje svih tih olakšica, ali istovremeno i smanjenje opće stope tog poreza.
Ispada kao da se želi ukinuti pravo na oslobođenje od plaćanja poreza kod kupnje prve nekretnine.
saurus is offline  
Old 27.10.2016., 19:18   #6351
Zamolio bi da mi pomognete oko nedoumice o plaćanju poreza kao prodavatelj.
Fizička osoba prodaje fizičkoj osobi.
Nasljedstvo od prije 2g.
Vlasništvo 1/1

Broj katastarske čestice: 1234
Broj D.L. 12

PAŠNJAK 307m2
DVORIŠTE 125m2
KUĆA, ULICA Pere Perica 27m2
KUĆA, ULICA Pere Perica K.B.7 44m2

Ukupno 503m2

Ono što mi nije jasno je ovo:

Prihod od prodaje nekretnina oporezuje se u dva slučaja: ako građanin proda ili na drugi način otuđi nekretninu prije proteka tri godine od njezine nabave i ako unutar razdoblja od pet godina proda ili na drugi način otuđi više od tri istovrsne nekretnine. U oba se slučaja ne oporezuje ukupni primitak fizičke osobe, već samo ostvarena zarada.

Dakle od trenutka nasljeđivanja je prošlo 2g. i ne znam da li nasljeđivanje upće ulazi u ovaj primjer, i ovaj slučaj sa 3 istovrsne nekretnine.

Hvala unaprijed.
Laurentis is offline  
Old 27.10.2016., 19:35   #6352
Quote:
Laurentis kaže: Pogledaj post
Zamolio bi da mi pomognete oko nedoumice o plaćanju poreza kao prodavatelj.
Fizička osoba prodaje fizičkoj osobi.
Nasljedstvo od prije 2g.
Vlasništvo 1/1

Broj katastarske čestice: 1234
Broj D.L. 12

PAŠNJAK 307m2
DVORIŠTE 125m2
KUĆA, ULICA Pere Perica 27m2
KUĆA, ULICA Pere Perica K.B.7 44m2

Ukupno 503m2

Ono što mi nije jasno je ovo:

Prihod od prodaje nekretnina oporezuje se u dva slučaja: ako građanin proda ili na drugi način otuđi nekretninu prije proteka tri godine od njezine nabave i ako unutar razdoblja od pet godina proda ili na drugi način otuđi više od tri istovrsne nekretnine. U oba se slučaja ne oporezuje ukupni primitak fizičke osobe, već samo ostvarena zarada.

Dakle od trenutka nasljeđivanja je prošlo 2g. i ne znam da li nasljeđivanje upće ulazi u ovaj primjer, i ovaj slučaj sa 3 istovrsne nekretnine.

Hvala unaprijed.
Naslijeđeno ne ulazi u to, ni ono što si stekao sudskom presudom, samo što si kupio ili primio kao darovanje, i možda ugovorom o doživotnom uzdržavanju.
Kexx is offline  
Old 27.10.2016., 20:00   #6353
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
U Lideru još nerazumljivije:



Ispada kao da se želi ukinuti pravo na oslobođenje od plaćanja poreza kod kupnje prve nekretnine.
Da ukida se oslobađanje od poreza na prvu nekretninu....
Sad je pitanje šta ako ja sklopim ugovor prije nove godine ?????
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 27.10.2016., 20:06   #6354
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Naslijeđeno ne ulazi u to, ni ono što si stekao sudskom presudom, samo što si kupio ili primio kao darovanje, i možda ugovorom o doživotnom uzdržavanju.

Hvala brzom odgovoru.
Dakle ne plaćam nikakav porez?
Čak niti po ovoj odredbi o 3 istovjetne nekretnine. (iako su tu pod jednom česticom 2 zemljista i 2 kuće, u stvari je to 1 kuća iz 2 komada..)

Treba li što prijavljivati na poreznu, kao kada se kupuje npr, kroz 30 dana?

Tnx
Laurentis is offline  
Old 27.10.2016., 20:21   #6355
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Da ukida se oslobađanje od poreza na prvu nekretninu....
Sad je pitanje šta ako ja sklopim ugovor prije nove godine ?????
Da, sada sam napokon razumjela što je Ministar htio reći kada je na prezentaciji govorio o tome kako dosadašnje zakonsko rješenje nije bilo pravedno jer su poreza bili oslobođeni samo kupci rabljenih nekretnina. To je na prvu loptu bilo zbunjujuće kada se zna da porez prema Zakonu o porezu na promet nekretnina nije plaćao nitko kod kupnje novogradnji u sustavu PDV-a, pa tako ni kupci svoje prve nekretnine... Međutim, Marić je u pravu, nije bilo pravedno jer je kupac novogradnje plaćao porez na način da je isporučitelj nekretnine, građevinar, na njega prebacio trošak PDV-a, ugrađujući iznos PDV-a u kupoprodajnu cijenu nekretnine.

To znači da se kupcima novogradnji ništa neće promijeniti u odnosu na dosadašnji zakon (SMeK, možeš biti bez brige!), samo će kupci starogradnji izgubiti pravo na oslobađanje od plaćanja poreza za svoju prvu nekretninu.


@Koka,
za kupoprodajne ugovore sklopljene prije 01. siječnja 2017. trebalo bi vrijediti dosadašnje oslobođenje od obveze plaćanja poreza.
saurus is offline  
Old 27.10.2016., 20:56   #6356
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
To znači da se kupcima novogradnji ništa neće promijeniti u odnosu na dosadašnji zakon (SMeK, možeš biti bez brige!), samo će kupci starogradnji izgubiti pravo na oslobađanje od plaćanja poreza za svoju prvu nekretninu.

Uh da, sada sam nekoliko puta poslušao s razumjevanjem i pročitao sadašnje zakone. Gospodin ministar je neobično sročio predmet naših upisa, i onda novinari prenesu u člancima još drugačije i pola dana sam u panici

Točno ovdje:
https://youtu.be/gPtalpwChBw?t=3853

@saurus hvala puno!
SMeK is offline  
Old 27.10.2016., 21:57   #6357
Quote:
Laurentis kaže: Pogledaj post
Hvala brzom odgovoru.
Dakle ne plaćam nikakav porez?
Čak niti po ovoj odredbi o 3 istovjetne nekretnine. (iako su tu pod jednom česticom 2 zemljista i 2 kuće, u stvari je to 1 kuća iz 2 komada..)

Treba li što prijavljivati na poreznu, kao kada se kupuje npr, kroz 30 dana?

Tnx
Kupac treba prijavit na poreznu da mu obračunaju porez na promet.
Kexx is offline  
Old 27.10.2016., 22:02   #6358
Koliko vidim iz prezentacije, građani više neće morati prijavljivati porez na promet nekretnina.
Stiglitz is offline  
Old 27.10.2016., 22:06   #6359
Quote:
Stiglitz kaže: Pogledaj post
Koliko vidim iz prezentacije, građani više neće morati prijavljivati porez na promet nekretnina.
Bilježnik je ionako imao obavezu slati kupoprodajne ugovore na poreznu, a i građani su imali tu obavezu, možda se porezna modernizirala, pa više neće biti potrebno da i jedan i drugi to rade.
Kexx is offline  
Old 27.10.2016., 23:21   #6360
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kupac treba prijavit na poreznu da mu obračunaju porez na promet.
Jasno mi je to. Pitam sa strane prodavatelja.

Dakle, ako je sam naslijedio npr. 10 nekretnina od roditelja, i prodam ih npr. 6 istovjetnih unutar 5g., svejedno ne plaćam porez na taj dohodak?
Da se ne radi o nasljeđu, nego darovanim ili kupljenim nekretninama, plaćao porez (na dohodak? Koliko?)

Puno hvala
Laurentis is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.