Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2013., 15:10   #1
1991-Bomba u Omladinskom domu u Vinkovcima usmrtila devet dragovoljaca HOS-a

Gostujući u Tv Bujici od 19.rujna 2013 godine,g.Đapić izjavio među ostalima,da je 1991 godine pokušan atentat na njega i predsjednika HSP-a Paragu.Oni su trebali doći u Vinkovce,u Omladinski dom gdje je bio stožer HOS-a.

9 minuta prije njihovog dolaska eksplodirala je bomba u kojoj je poginulo 9 HOS-ovaca.

Zna li itko više o ovom događaju..
Postaja Vodnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 22:25   #2
HOS djeluje i u Vinkovcima i okolini. U okolini Vinkovaca (Komletinci, Jarmina, Nušar, Mala Bosna, Nijemci, Vrbanja, Tordinci i Đeletovci) položaje je držala 6. bojna HOS-a koja je krajem februara 1992. brojala 800 ljudi.

21. septembra 1991. Ante Paradžik je ubijen u okolini Zagreba od strane hrvatske policije. Policijsko objašnjenje je bilo da su "dobili anonimnu dojavu da su u autu martićevci".[7] Dobroslav Paraga slučajno izbjegava atentat kada je dignut u zrak štab HOS-a u Vinkovcima pri čemu je poginulo 5 osoba a ranjeno 8.

Početkom novembra 1991, vodstvo okupiranog Vukovara traži pomoć od Parage. 13. novembra 1991, Paraga iz Zagreba šalje 200 vojnika HOS-a pod zapovjedništvom majora Eugena Meindorfera u pomoć opkoljenom gradu. U Vinkovcima ih zaustavlja Tomislav Merčep, zamjenik ministra policije Ivana Vekića.[8] Poslao ih je u Osijek gdje su zatvoreni u Crvenu kasarnu. 16. novembra, ministar odbrane general Martin Špegelj je izvršio smotru nad tom jedinicom i naredio Merčepu proboj prema Vukovaru pravcem Nuštar-Bogdanovci kako bi se bar stanovništvo spasilo kad se grad više ne može braniti. Merčep je odbio napasti pod izgovorom:

Citat „...Kukuruzi su puni mina a i nisam siguran da mi Dedaković ne bi pucao u leđa“

HOS-ovci nisu pušteni da pomognu Vukovaru i grad pada u srpske ruke.[citat potreban]

Nakon toga vodstvo HSP-a i zapovjednik odbrane Vukovara Mile Dedaković su uhapšeni i optuženi za pripremanje državnog udara. Specijalna policija provaljuje u Starčevićev dom gdje su pronađene velike količine oružja i municije. Tokom boravka u zatvoru, Dedaković je često premlaćivan.[9] Hapšenje Parage i njegovih kolega izaziva veliki protest građana Hrvatske na glavnom zagrebačkom trgu. Na vojnom sudu, vodstvo HSP-a i Dedaković su oslobođeni svih optužbi. Nakon toga Dedaković napušta Hrvatsku vojsku i pristupa HSP-u. Paraga ga ubrzo imenuje Glavnim inspektorom HOS-a.


Evo ovdje piše večina .
Između redova se da dosta toga zaključiti,još bi nadodao da je Đapić u toj prići nebitan
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 10:35   #3
Namještaljke tipa"martićevci su u autu,osiguranju na punktu biva zapovijeđeno telefonom da otvore vatru" je učestala praksa kojom su ubijani i Paradžik i pokušani su atentati na druge.

Dobroslav Paraga slučajno izbjegava atentat kada je dignut u zrak stožer HOS-a u Vinkovcima pri čemu je poginulo 5 osoba a ranjeno 8?!
Znači to je slučaj u Omladinskom domu?

13.studenog 1991, Paraga iz Zagreba šalje 200 dragovoljaca HOS-a pod zapovjedništvom bojnika HOS-a Eugena Meindorfera u pomoć opkoljenom gradu.

To je kostur tih događaja..?
Postaja Vodnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 11:49   #4
HOS-ovci nisu pušteni da pomognu Vukovaru i grad pada u srpske ruke.
Mislim da je ovo problem .
Navodno je bilo pokušaja proboja do grada preko pravca Nuštar, Marinci, Bogdanovci.Prvi je pokušaj navodno došao do pola Marinaca ,ali je došla naredba za povlačenje.(Pokušaj su vodile snage Zng.).
HOS se trebao "obezglaviti" i dovesti pod zapovjedništvo ZNG.
Mislim da je bio i problem HOS= Ustaše i pritisak ujedinjenih naroda da se rasformiraju.
Napominjem da je to moje viđenje .
Na području Omladinskog doma je sada izasfaltirano parkiralište i nigdje ne piše da je tu neko poginuo (neznam zašto).Dom je u eksploziji poravnan sa zemljom navodno je eksplodiralo skladište municije Hos- a koje se tu također nalazilo.
Još bih spomenuo da sam negdje 95 na tom području našao komad mislim nožnih prstiju mumificiranih (nisam 100% siguran ,ali vidjeli su se nokti ,kosti i osušena koža).
Možda netko osmi mene zna nešto preciznije pa se javi.
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 17:50   #5
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
HOS-ovci nisu pušteni da pomognu Vukovaru i grad pada u srpske ruke.
Mislim da je ovo problem .
Navodno je bilo pokušaja proboja do grada preko pravca Nuštar, Marinci, Bogdanovci.Prvi je pokušaj navodno došao do pola Marinaca ,ali je došla naredba za povlačenje.(Pokušaj su vodile snage Zng.).
.
A sada mi objasni što bi taj broj HOS-ovaca promjenio?

Na tli općine Vukovar, JNA i četnici su imali 60-80.000 vojnika, ovi ništa ne bi promjenili niti smo imali snage tada za neku pravu deblokadu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 18:01   #6
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
HOS se trebao "obezglaviti" i dovesti pod zapovjedništvo ZNG.
Ovo je ključno.
HOS je bio jak i HDZ ga je smatrao prijetnjom.Ne bih sumnjao da je Perković,koji je tada radio u SIS-u MORH-a bio upetljan u ovo...možda..
Postaja Vodnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 21:09   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A sada mi objasni što bi taj broj HOS-ovaca promjenio?

Na tli općine Vukovar, JNA i četnici su imali 60-80.000 vojnika, ovi ništa ne bi promjenili niti smo imali snage tada za neku pravu deblokadu
Nemam ja tebi šta objašnjavati.
Ovo na što se ti osvrćeš je citat i nisu moje riječi.
Ali mogu ti dati moje mišljenje.
Sigurno se nebi ništa promjenilo ,ali bi se produžila agonija .
I sa sigurnošću ti mogu reći da oni nisu jedini koji bi išli u Vukovar .
Kad je grad pao dolazili su ljudi iz drugih dijelova Hrvatske i ispitivali kako mogu doći do Vukovara jedan je i tražio kombi da se napuni hranom da on ide.
Mislim da dosta ljudi nije moglo vjerovati da je Vukovar pao.
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 21:19   #8
Quote:
Postaja Vodnik kaže: Pogledaj post
Ovo je ključno.
HOS je bio jak i HDZ ga je smatrao prijetnjom.Ne bih sumnjao da je Perković,koji je tada radio u SIS-u MORH-a bio upetljan u ovo...možda..
Pročitao sam i prijašnji post koji je netko obrisao ili si ti obrisao.
Što se tiće spomenika to stvarno ne znam ,ali je žalosno da nema bar neka spomen ploča.
Za spomenik Hoso-vcima koji ja znam .
Ima jedan križ pored razrušene kuće koju je otkupio HSP di su nastradali HoS-vci (mislim njih 6).Kuća se nalazi na izlazu iz Cerića prema maloj bosni (predgrađe Vinkovaca).

Mislim da je največi problem to poistovjećivanje sa ustašama te samim tim i UN.
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 15:26   #9
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Pročitao sam i prijašnji post koji je netko obrisao ili si ti obrisao.
Što se tiće spomenika to stvarno ne znam ,ali je žalosno da nema bar neka spomen ploča.
Za spomenik Hoso-vcima koji ja znam .
Ima jedan križ pored razrušene kuće koju je otkupio HSP di su nastradali HoS-vci (mislim njih 6).Kuća se nalazi na izlazu iz Cerića prema maloj bosni (predgrađe Vinkovaca).
Nisam ja obrisao.I ne znam zašto je obrisan.
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Mislim da je največi problem to poistovjećivanje sa ustašama te samim tim i UN.
HSP je bio beskompromisan i HOS je bio produžena ruke te politike.HOS se žilavo borio,dok je Tuđman pregovarao sa Miloševićem u Beču i ostavljao ZNG da mlako nastupa prema neprijatelju.
Tuđman je likvidirao HSP i HOS.
Postaja Vodnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 18:49   #10
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A sada mi objasni što bi taj broj HOS-ovaca promjenio?

Na tli općine Vukovar, JNA i četnici su imali 60-80.000 vojnika, ovi ništa ne bi promjenili niti smo imali snage tada za neku pravu deblokadu

a tebi valjda ništa jer je onima koje ti podržavaš cilj bio da Vukovar što brže padne
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 21:30   #11
Zašto je se HOS doveo u priliku da netko smatra da ga HV mora dovoditi pod svoje zapovjedništvo .

HV nije bio stranačka HDZ-ova vojska, već vojska RH. Druga je priča što je demokratski izabran predsjednik RH dolazio iz HDZ-a. U normalnoj zemlji dvi vojske ne mogu postojati i njihov je grijeh što su išli na svoju ruku. Svaka čast na borbenost i domoljublje, ali shvatanje političke realnosti 0 bodova.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 00:44   #12
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Zašto je se HOS doveo u priliku da netko smatra da ga HV mora dovoditi pod svoje zapovjedništvo .

HV nije bio stranačka HDZ-ova vojska, već vojska RH. Druga je priča što je demokratski izabran predsjednik RH dolazio iz HDZ-a. U normalnoj zemlji dvi vojske ne mogu postojati i njihov je grijeh što su išli na svoju ruku. Svaka čast na borbenost i domoljublje, ali shvatanje političke realnosti 0 bodova.
Sve postrojbe Hosa na terenu su bile pod zapovjednistvom ZNG i bile su rasporedjene na najzescim tockama.
demokratski izabrani predsjednik je vodio politiku koju je smatrao najboljom,ali nacin na koji ju je vodio znamo svi!
dan kada su specijalci opkolili Starcevicev dom i zaplijenili cijelu arhivu hosa i hspa prosao je bez krvi!vodstvo je zavrsilo u pritvoru,pod optuzbom za rusenje ustavnog poretka RH.otac mi je pricao da ih je policija pokusala razoruzati svaki put kada su se vracali sa bojista ili isli na bojiste!
Perilica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 10:59   #13
Quote:
Perilica88 kaže: Pogledaj post
Sve postrojbe Hosa na terenu su bile pod zapovjednistvom ZNG i bile su rasporedjene na najzescim tockama.
demokratski izabrani predsjednik je vodio politiku koju je smatrao najboljom,ali nacin na koji ju je vodio znamo svi!
dan kada su specijalci opkolili Starcevicev dom i zaplijenili cijelu arhivu hosa i hspa prosao je bez krvi!vodstvo je zavrsilo u pritvoru,pod optuzbom za rusenje ustavnog poretka RH.otac mi je pricao da ih je policija pokusala razoruzati svaki put kada su se vracali sa bojista ili isli na bojiste!
Svaka čast HOS-u za sve ali u normalnoj državi ne mogu postojati dvije vojske što je HOS nomilno bio. Vojna formacija jedne stranke.
Vjerovatno se to mogli riješiti i na bolji način od ubojstva Paradžika, Kraljevića ili ovog u Vinkovcima ali dvije vojske jednostavno ne mogu egzistirati bez obzira što su se borili za isti cilj i pod istim zapovjedništvom.

Dali postoji mogućnost da je eksplozija rezultat srpske diverzije. Ipak su Mirkovci predgrađe Vinkovaca?
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 00:34   #14
otac mi je rekao da je sluzbemo izvjesce iz policije da je doslo do slucajne eksplozije u skladistu!u tim vremenima policija nije vrsila uvidjaje kao danas!
Perilica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 03:43   #15
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Svaka čast HOS-u za sve ali u normalnoj državi ne mogu postojati dvije vojske što je HOS nomilno bio. Vojna formacija jedne stranke.
Vjerovatno se to mogli riješiti i na bolji način od ubojstva Paradžika, Kraljevića ili ovog u Vinkovcima ali dvije vojske jednostavno ne mogu egzistirati bez obzira što su se borili za isti cilj i pod istim zapovjedništvom.

Dali postoji mogućnost da je eksplozija rezultat srpske diverzije. Ipak su Mirkovci predgrađe Vinkovaca?
to je srpska diverzija koliko i ubojstvo Paradžika i Kraljevića. Najlakše je uvijek Srbe okriviti jel tako?
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 08:39   #16
Quote:
Alfa157 kaže: Pogledaj post
to je srpska diverzija koliko i ubojstvo Paradžika i Kraljevića. Najlakše je uvijek Srbe okriviti jel tako?
Ja nisan rekao da je to srpska diverzija, samo san pitao dali postoji mogućnost s obzirom na blizinu linije koja je bila praktički u gradu, ako se ne varam.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:39   #17
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Ja nisan rekao da je to srpska diverzija, samo san pitao dali postoji mogućnost s obzirom na blizinu linije koja je bila praktički u gradu, ako se ne varam.
vidi se da ti nešto znaš,samo preko puta veber je sašio pikovu zgradu jel znaš s koje strane.
galeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 21:50   #18
Quote:
Perilica88 kaže: Pogledaj post
otac mi je rekao da je sluzbemo izvjesce iz policije da je doslo do slucajne eksplozije u skladistu!u tim vremenima policija nije vrsila uvidjaje kao danas!
I ja sam na to pomislio .
Prvenstveno zato sto je zgrada doslovno nestala do temelja.
Jedino je cudno sto se to desilo bas uoci spomenutog dolaska.
A onda kad pomislis kakova bi to bomba morala biti da tako unisti zgradu.
Dakle puno za i protiv.
Mislim da srbi to nisu mogli napraviti.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 08:21   #19
Quote:
galeni kaže: Pogledaj post
vidi se da ti nešto znaš,samo preko puta veber je sašio pikovu zgradu jel znaš s koje strane.
Za ovaj konkretan događaj sam čuo ovdje na forumu i znam da su Mirkovci skoro pa predgrađe Vinkovaca. Sve ostalo
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.