Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Potencijalni budući tenk u HKoV?
M1A2 Abrams 35 22.58%
Leopard 2 A5/A6/A7 57 36.77%
Leclerc 21 13.55%
K2 Black Panther 42 27.10%
Glasovatelji: 155. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2015., 12:28   #261
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Nije, ali ako nabavimo Leoparde morali bi se rjesiti bar djela T-55-ica jer inace prelazimo 200 tenkova iz debilnog sporazuma o razoruzanju. Ili se povucemo iz sporazuma
*ebes sporazum,a ako se bas moramo rijesit neka se resimo bre
vule007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 12:32   #262
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
U BiH?
Nevazno. Opcija ugradnje 120mm topa na M60 je moguca. Ako imas M60 i imas love(sto me i osobno zanima koliko kosta), mozes staviti novi top gore. Mislis da BiH ne bi mogli naruciti takav upgrade?
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 12:38   #263
- mora li razvoj i modernizacija OSRH biti taoc ĐĐa?
- ukoliko ĐĐ može proizvesti i održavati zastarjeli tenk, moramo li zauvjek imati takav?
- može li ĐĐ napraviti konkurentan i zadovoljavajuće moderan tenk?
- ima li volje da ĐĐ to napravi (dosada nije bilo)?
- koje materijale i komponente moramo uvoziti?
- može li ĐĐ remontirati i po potrebi nadograđivati tenkove koje bi nabavili izvana (Leo2)?
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 12:41   #264
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
- mora li razvoj i modernizacija OSRH biti taoc ĐĐa?
- ukoliko ĐĐ može proizvesti i održavati zastarjeli tenk, moramo li zauvjek imati takav?
- može li ĐĐ napraviti konkurentan i zadovoljavajuće moderan tenk?
- ima li volje da ĐĐ to napravi (dosada nije bilo)?
- koje materijale i komponente moramo uvoziti?
- može li ĐĐ remontirati i po potrebi nadograđivati tenkove koje bi nabavili izvana (Leo2)?
Mene zanima je li moguc ikakav offset program pa da ĐĐ proizvodi neki moderniji tenk?
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 12:55   #265
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Mene zanima je li moguc ikakav offset program pa da ĐĐ proizvodi neki moderniji tenk?
ĐĐ sam ni nemre napravit degmana a kamoli stvarno modernog tenka,a i da uspijemo napraviti trebalo bi naruciti u prilicnim kolicinama koje nama ne trebaju(zapravo si ne mozemo prijustiti ali sluzbena politika morh kaze da ne trebaju ) a isto to vrijedi i za iffset,minimalno 100+ da se sastavlja nes u sl brodu tipa sta smo s patrijama napravili...
vule007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 13:30   #266
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Nevazno. Opcija ugradnje 120mm topa na M60 je moguca. Ako imas M60 i imas love(sto me i osobno zanima koliko kosta), mozes staviti novi top gore. Mislis da BiH ne bi mogli naruciti takav upgrade?
Sve se može ako imaš love, samo je pitanje kolko to ima smisla.
BiH nemože ni održavat tenkove u ispravnome stanju a kamoli će narućivat neki zahtjevan upgrade.... Dovedi se svjesti.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 14:07   #267
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Sve se može ako imaš love, samo je pitanje kolko to ima smisla.
BiH nemože ni održavat tenkove u ispravnome stanju a kamoli će narućivat neki zahtjevan upgrade.... Dovedi se svjesti.
Otom potom za novac. Novac stigne iz raznih izvora. Bitno je biti spreman. Izmjena topa na Pattonu je vec uhodan upgrade. Izmijeni samo top na postojeci M60A3 TTS i vec imas ozbiljnu prijetnju M-84.

Zadnje uređivanje Djouzi : 19.08.2015. at 14:18.
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 14:07   #268
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
P.P.S. Diskusija je više za moderni tenkovi, nije joj mjesto ovdje.
S obzirom na (ne)rad servera ovih dana slobodno pišite ovdje, a kasnije ću premjestiti postove u prikladniju temu.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 14:13   #269
Btw postoji jos jedan zanimljiv upgrade za M60. Oni koji vole Abramsa, a nemaju love za njega, postoji 120S. Ne bih rekao da je M60 platforma takvo sranje.

http://www.military-today.com/tanks/120s.htm
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 14:39   #270
Ako poljaci mogu istovremeno zadržat svoje PT-91 i nabavit 250-ak Leoparda 2A4/A5, zašto i mi ne bi nabavili 50-ak Leoparda A5 (ako je ona cijena od 55 milja ojra istinita) i M-84 prebacili u rezervu?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 14:49   #271
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ako poljaci mogu istovremeno zadržat svoje PT-91 i nabavit 250-ak Leoparda 2A4/A5, zašto i mi ne bi nabavili 50-ak Leoparda A5 (ako je ona cijena od 55 milja ojra istinita) i M-84 prebacili u rezervu?
1. Mi nismo poljaci koji nisu uništili svoju industriju

2. 50 Leoparda-2 je premalo za naše uvjete

3. Nemamo novaca za to, a postoje veći prioriteti (PZO, nadzvučna, topništvo, HRM...)

4. Cijena od 55 milijuna ojra za 50 Leoparda-2 je sumnjiva.... Nešto tu smrdi....
Imperator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 15:09   #272
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Otom potom za novac. Novac stigne iz raznih izvora. Bitno je biti spreman. Izmjena topa na Pattonu je vec uhodan upgrade. Izmijeni samo top na postojeci M60A3 TTS i vec imas ozbiljnu prijetnju M-84.
To je scenarij koji se nikad neće dogodit, tako da netriba razbijat glavu oko toga.
Plus bilo kakvoga sranja, BiH vojska ne postoji, razbija se na tri komponente. Pitanje ćiji su tenkovi, vjerovatno Bošnjački, a baš me zanima kad bi se onda dogovorili svi oko toga, a da ne bude sumljivo ovima dr. koji je razlog. Pare mogu dat samo određene države iz vani, a pitanje di bi se to radilo opće i kako bi došlo do BiH bez naše kontrole...
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 15:21   #273
Quote:
Imperator kaže: Pogledaj post
1. Mi nismo poljaci koji nisu uništili svoju industriju

2. 50 Leoparda-2 je premalo za naše uvjete

3. Nemamo novaca za to, a postoje veći prioriteti (PZO, nadzvučna, topništvo, HRM...)

4. Cijena od 55 milijuna ojra za 50 Leoparda-2 je sumnjiva.... Nešto tu smrdi....
Covjek je reka da m84 zadrzimo u rezervi,kako moze 50ak leoparda +postojeci m84 bit pre malo a samo postojeci m84 ne biti pre malo?Imaj na umu da u planu imamo samo jednu tenkovsku bojnu(>50 m84 u upotrebi) i ostatak u rezervi...
vule007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 15:35   #274
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Narvno da mogu... ovo je priznajem, dosta lose... Ali opet, i nije neka fora prikazati teoretski maksimalnu probonost topa koristeci DU penetrator koji ne koristi ama bas nitko osim amera (koliko je meni poznati) koji taj top ne koriste bog te pitaj koliko dugo vec...
Zamislimo ovu "nevjerojatnu" situaciju, zakuha se u Bosni među svima, Pakistan posreduje i eto Kineske verzije M900 u rukama strane kod koje će vjerojatno završiti M60A3.Svima je jasno koje strane.

I eto velikog problema za prednji oklop M84.

Je li to toliko nemoguće ili sasvim realno?

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Prije negoli pozelimo uvoditi novi tenk u igru, zelim vidjeti barem dvije baterije srednjedometnih SAM-ova, barem jednu eskadrilu visenamjenskih letjelica, spike ili slican sustav na Patrijama u iole zadovoljavajucem broju i po mogucnosti jos jedan batch PhH 2000... tek tada, ako bude love... OK, idemo na bolji tenk... mada bi ja prednost prije toga dao i barem jednoj podmornici ali od toga smo izgleda odustali...
S većinom se slažem, postoje prioriteti naravno i sad kad smo propustili bagatelno jeftine vrhunske tenkove ostaje nam da se bahćemo s ovim što imamo ali da je pameti već im sad dogovarati zamjenu, voditi pregovore kao oni ludi Čileanci, zamislite 10,15 g. u naprijed dogovaraju nabavu vojne opreme, gdje su oni od nas i naših ad hoc nabavki.

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Bosanski nisu nikad imali termoviziju i uglavnom nisu u voznom stanju.
Možeš potkrijepiti ovo za termoviziju jer nailazim na drugačije podatke...

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ako poljaci mogu istovremeno zadržat svoje PT-91 i nabavit 250-ak Leoparda 2A4/A5, zašto i mi ne bi nabavili 50-ak Leoparda A5 (ako je ona cijena od 55 milja ojra istinita) i M-84 prebacili u rezervu?
Trebali smo to napraviti kad je Leo 2 A6 npr. za Finsku bio 2M€ komad, bagatela a danas po meni se stanje promijenilo i takve cijene su stvar prošlosti, mada kolega deficit misli drugačije i volio bih da je on u pravu.

Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
S obzirom na (ne)rad servera ovih dana slobodno pišite ovdje, a kasnije ću premjestiti postove u prikladniju temu.
Zahvaljujem na odgovoru
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 15:39   #275
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Btw postoji jos jedan zanimljiv upgrade za M60. Oni koji vole Abramsa, a nemaju love za njega, postoji 120S. Ne bih rekao da je M60 platforma takvo sranje.

http://www.military-today.com/tanks/120s.htm
kad bi sparili m84 i abrams možda bi prodali kuvajtu prije

Zadnje uređivanje logan001 : 19.08.2015. at 16:16.
logan001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 16:10   #276
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post


Al odakle ti to?! Shvaćaš, argumentiraj ili se ne vridi. daj link ili što već.I dalje stojim pri tvrdnji da se situacija promijenila, potražnja povećala i da se s time cijena promijenila, otišla gore, koliko nemam pojma, vidjeti ćemo nakon prvog ugovora.

Prije nekog vremena mnogi su se htjeli riješiti tenkova i odatle niske cijene, danas je situacija skroz drugačija samo Njemcima fali par stotina naglo a gdje su Nizozemci...ostali stari saveznici.

Ti si malo u pravu, u pravu si da se situacija promjenila, ali Njemacka nema potrebe za 1520 Leopard 2 tenkova, oni jos ovijek imaju 595 Leopard 2A5, i oko 55 Leopard 2A6 u storage, 109 Leopard 2A4, i KMW ima oko 320-330 Leopard 2A4 u storage, konzervirano, je i ne govorim oko 1500 Leopard 1A5, koji su isto konzervirani u storage.

Njemacka sada ima oko 420 Leopard 2A6 & A7+ u uporabi ili strateskoj reservi, oko 125 Leopard 2A5 isto u toj reservi.

Cijena koju sam ja ti dao je bazirana na cijeni koju je Kanada, Poljska i Finska platile kad su kupile A4. Cijena za A4 nije tako velika ali mozernizacija je. Leopard2A5 su prodani Poljskoj nedugo za prilicno malo novaca, oko EUR1.9 miljuna po tenku. Paket je bio puno bolji od onog sto sam ja napisao prije nekoloko stranica, jako dobar paket.

Njemacka sada pregovara sa Bugarskom oko prodaje oko 45 Leopard 2A6 tenka Bugarskoj, cijena bi bila oko $120 miluna za te tenkove, ili oko 2.65 miljuna po tenku, cijena nije samo za tenkove vec cijeli support package koji ukljucuje puno toga.

Cijena pakeeta nije oficialna, jer je samo, a guess work by defence analysts who study such arms deals.
Cijeli paket je manje vise u novinama u bugarskoj napisan, tako da mozes google to.

Estonia, Lithuania deal, je manje vise tek poceli pregovore, Estonia nema novce za tenkove tako da Njemacka mozda im daje tenkove jako jeftino, mozda poklon, bumo vidili, ako KMW je ukljucen onda cijena bi bila oko EUR1 miljun po tenku ili mozda malo vise, EUR1.55 miljun ali sa svom pratecom opremom, support package, obuka...

Samo to koregiram sebe, ti su u pravu, cijena su isle na vise, malo sam bio optimistican sa HV ako se ide za Leiopard 2A4 package, cijena za paket bi bila oko 700 miljuna kuna, a ne 450 miljuna koji sam ja rekao prvo. However, Leopard 2A5 ili 6 bi isli za paket od oko 875 miljuna kuna, Poljski deal je prolicno dobar indicator cijenu koje bi Hrvatska platila. $243 miljuna za 119 tenkova, 105 Leopard 2A5 i 14 leopard 2A4.

Znaci cijena za :

Leopard 2A4 Package : 700-720 miljuna kuna, 55 tenkova, support package, obuka, support vehicles...
Leopard 2A5 Package : 770-800 miljuna kuna, 55 tenkova, support package, obuka, support vehicles...
Leopard 2A6 Package : 875-925 miljuna kuna, 55 tenkova, support package, obuka, support vehicles...

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
- mora li razvoj i modernizacija OSRH biti taoc ĐĐa?
- ukoliko ĐĐ može proizvesti i održavati zastarjeli tenk, moramo li zauvjek imati takav?
- može li ĐĐ napraviti konkurentan i zadovoljavajuće moderan tenk?
- ima li volje da ĐĐ to napravi (dosada nije bilo)?
- koje materijale i komponente moramo uvoziti?
- može li ĐĐ remontirati i po potrebi nadograđivati tenkove koje bi nabavili izvana (Leo2)?
dobar post !

Da je DD mogao napraviti dobar tenk doma, bilo bi to super, samo ja mislim da ingenuity and talent aren't strong points @ DD, Ja cu opet ponoviti, T-90MS je jako dobar tenk, jako dobar upgrade za T-90 Tenk, da DD ima malo takvog talenta oni bi mogli disgn turret koji bi bio dobar kao kod T-90MS tenk, sto DD je napravio za M84A5 izgleda add hock i brzo, bez puno talenta, ili razmisljanaja, mozda novac nije tu da msle bolje.


Ovo je jao dobar design solucia za T-90 tenk, perfection imho.

Zadnje uređivanje defecitrunner : 19.08.2015. at 16:49.
defecitrunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 16:53   #277
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post

Možeš potkrijepiti ovo za termoviziju jer nailazim na drugačije podatke...
:
Ne. Čuo sam sa par strana da nemaju termovoziju i da uglavnom stoje pokvareni i neupotrebljivi u Tuzli. Sad koliko je istine u tome, neznam.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 16:57   #278
Quote:
defecitrunner kaže: Pogledaj post
Da je DD mogao napraviti dobar tenk doma, bilo bi to super, samo ja mislim da ingenuity and talent aren't strong points @ DD, Ja cu opet ponoviti, T-90MS je jako dobar tenk, jako dobar upgrade za T-90 Tenk, da DD ima malo takvog talenta oni bi mogli disgn turret koji bi bio dobar kao kod T-90MS tenk, sto DD je napravio za M84A5 izgleda add hock i brzo, bez puno talenta, ili razmisljanaja, mozda novac nije tu da msle bolje.
ĐĐ je mogao i može napraviti obar tenka ali je problem napraviti isti kada ti država i MORH koči svaku inicijativu i research funds are 0€. Degman je napravljen o trošku i na inicijativu ĐĐa i za svoje vrijeme i uložene novce nije ispao loš. Eh, sad da je za istraživanje i razvoj ĐĐ imao 50 milja €, naravno da bi rezultat bio bolji.

No glavni problem bilo razvoja našeg tenka ili nabavke istog izvana je defetisitčki stav Vlade RH i pridruženog MORHa kojima je sve to nepotrebno, ništa im netreba a i obrana im je općenito zadnji prioritet.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 07:59   #279
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Zamislimo ovu "nevjerojatnu" situaciju, zakuha se u Bosni među svima, Pakistan posreduje i eto Kineske verzije M900 u rukama strane kod koje će vjerojatno završiti M60A3.Svima je jasno koje strane.

I eto velikog problema za prednji oklop M84.

Je li to toliko nemoguće ili sasvim realno?
Sansa da kinezi uopce posjeduju ''njihovu verziju'' M900 izradjenu od DU a da je Patton moze ispaliti je vrlo vrlo mrsava, a sansa da takav projektil uistinu i zavrsi u Bosni je valjda u promilima.... a sve i da se desi... da, u toj varijanti M60 mozda moze probiti M84 od naprijed, i ne po defaultu...

U svim ostalim kategorijama je M60 znacajno slabiji, od pokretljivosti do vatrene moci... a u kakvom je stanju vojska BiH nije potrebno ni raspravljati...

Ili ide novi scenarij kamo Pakistanci salju bosancima i novi motor za Pattona, i novi oklop... i jos 100 Al Khalida i 50 000 vojnika pa da svi zajedno zakljucimo da samo hrvatski Leopardi 2 mogu zaustavili Armiju BiH da ne udje u Pariz?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 09:18   #280
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Pakistanci salju
Imaju Pakistanci pametnijeg posla nego da Muslimanima išta šalju...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:47.