Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2010., 17:40   #21
prije bilo kakve rasprave, predlažem svima da na google earthu pogledaju kako iz zraka izgleda hrvatska a kako austrija,engleska, mađarska pa i saudijska arabija ( o americi, kanadi, argentini da i ne pričamo)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:58   #22
Pjesnik je time hrio reći da oni imaju obradivu zemlju a mi sve zarašćeno ili se varam?U krivu si mi smo školovan narod i znamo da zelene biljke proizvode klorofil i da se time dobije čist zrak.Mi smo za zeleni planet a oni su zagađivači i udišu zrak koji mi na svojem teritoriju proizvedemo a ne plaćaju nam ga.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 23:40   #23
E dođe seljak u grad i misli da je Tkalčićeva tkalački stan, da je Trnava mjesto gdje živi Ava Gardner, da se gradivo uči na televiziji , a Jugoslavija je propala, a i ja se još zbunim jel jedem salatu ili šalatu , mi tu u Dubravi sve radimo kak nam se sprdne pa tako i ne pričamo ali svatko je dobrodošao makar i iz Srbije
primate is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 13:01   #24
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
ako počne radit i zarađivat ode dječji
Djeciji mu je bio umanjen ili ga nije ni dobio dok je imao zemlju.

Dogadjaj iz sjeverne Dalmacije ranih 80-tih:

Kod seoske skole zakazan otkup stoke u 8 sati, kad je trebao doci kamion mjesne zadruge s ljudima i vagom. Sredina lipnja, divan suncani dan i sef odjela za otkup, mladi agronom, tek zavrsio fakultet, uputio se biciklom do skole i tamo je bio 20-tak minuta ranije. Dodje 8 sati, nema ekipe. Prodje i 9-ta ura, ne pojavljuju se. Udari i 10-ta, nema ih ni na vidiku. Vec prigrijalo, muhe i obadovi navalili, stoka nemirna, seljaci ju jedva drze na mjestu i ljutito proklinju i zadrugu i mladog agronoma. Decko, videci da nesto nije u redu, posumnja da se nije desila kakva nesreca, skoci na bicikl i pojuri nazad. I gle cuda, nakon par kilometara, mjesna krcma, kamion zadruge parkiran ispred nje, a ekipa se u hladovini osvjezava hladnim pivom. Mladi sef, zapjenio od bijesa poce vikati da sto tu rade umjesto da su kod skole, rade svoj posao. A vodja smjene mu dobaci: “Ajde sefe kud si navalio, daj popij s nam jednu. Ma ko j**e te kulake, ko da smo mi vako prvi put dosli na otkup”.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 13:13   #25
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
sela su uništena još u doba jugo-industrijalizacije. ubijena su jednostavno. sada ih je ova "tranzicija" samo dokrajčila, na svoj način.

gotovo.
Gomila gluposti, kao da pises o Bugarskoj a ne YU.
Ako je prost narod ikada ziveo bolje bilo je to u vreme YU.
Sada je fenomenalno, jel toliko se zaduziti a toliko propasti zbilja je fenomen.

Zadnje uređivanje dzo dinamitas : 18.04.2010. at 13:19.
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 13:26   #26
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
zivjela previse dobro, i bila slijepa i gluha primjetiti da je stanje narodu lose (“druze Tito mi ti se kunemo, nema praska da se operemo”) i da joj gori ispod nogu .
A sad kao zivimo super, ne znam kod vas ali u SR. narod vise nista neveruje vlasti. Posle svega tesko ce nas vise neko prevariti.
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 14:11   #27
Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
Gomila gluposti, kao da pises o Bugarskoj a ne YU.
Ako je prost narod ikada ziveo bolje bilo je to u vreme YU.
Sada je fenomenalno, jel toliko se zaduziti a toliko propasti zbilja je fenomen.
Nije gomila gluposti, nego istina. Najbolji primjer ovoga jest bivša tvorinica u Dugom Ratu.

Otvorila se brojna radna mista te je mali milijun ljudi iz Dalmatinske zagore došao tu raditi. Žene su za to vrime kod kuće čuvale dicu. Kad su dica odrasla, i oni su otišli u Dugi rat i Omiš kako bi tu našli posal.

Posljedica svega: otac se sa 75 godina vratio na selo i umro sa ženom, a dica i njihovi potomci ostali uz more.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)

Zadnje uređivanje Atomski Ali : 18.04.2010. at 14:18.
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 14:50   #28
kad sam govorio o google earthu, mislio sam na veličinu prosječne hrvatske njive i na gustoću naseljenosti seoskog prostora.hrvatska je sva u nekim špagetima (njive dimenzija 350 x 10 metara) . u hrvatskoj se nalazi najdulja europska ulica ( od zagreba do iza slavonskog broda)u europi imaš jednu kuću (farmu) tu, drugu kilometar dalje. za to je kriva povijest , kasna industrijska revolucija i komunisti i njihovo radno vrijeme od 7 do 15 ( ili još bolje od 6 do 14). omogućili su da ljudi imaju karijere i da poslije posla rade na svojih 5-6 jutara. to je nekad bilo u redu ali danas je ta hoby proizvodnja totalno nekonkurentna.jednostavno, na selu živi previše ljudi, tehnologija napreduje, i za proizvodnju iste količine hrane treba sve manje ljudskog rada
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 21:43   #29
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kad sam govorio o google earthu, mislio sam na veličinu prosječne hrvatske njive i na gustoću naseljenosti seoskog prostora.hrvatska je sva u nekim špagetima (njive dimenzija 350 x 10 metara) . u hrvatskoj se nalazi najdulja europska ulica ( od zagreba do iza slavonskog broda)u europi imaš jednu kuću (farmu) tu, drugu kilometar dalje. za to je kriva povijest , kasna industrijska revolucija i komunisti i njihovo radno vrijeme od 7 do 15 ( ili još bolje od 6 do 14). omogućili su da ljudi imaju karijere i da poslije posla rade na svojih 5-6 jutara. to je nekad bilo u redu ali danas je ta hoby proizvodnja totalno nekonkurentna.jednostavno, na selu živi previše ljudi, tehnologija napreduje, i za proizvodnju iste količine hrane treba sve manje ljudskog rada
Prvo svega, vi koji poznajete selo samo s TV-a i kroz prozore automobila; selo nije samo oranje traktorima velikih povrsina zemlje kako bi se proizvela hrana, vec je prvenstveno ZIVOT, slobodan od munjenih susjeda iznad i ispod, onaj danas toliko ptreban mir i tisina, ljepota prirode i zelenila, i svega onog sto uz to ide. Mi koji smo vidjeli i zivjeli u oba svijeta znamo to bolje nego bilo tko, posebno bolje od onih koji nam zadnje vrijeme sole pamet i sire fore o “neekonomicnosti”, “neproduktivnosti”, “neiskoristenim resursima” i slicne floskule koje “strucnjaci” bacaju kako bi dokazali da zivot na selu jednostavno nema smisla i da ga treba maknuti na sve moguce nacine. Nesto slicno je zapoceo i Causesku kad je u sred sela dizao visekatnice radi ustede u stanovanju.

A o tome da nismo konkutentni na nasem vlastitom trzistu, pitajte najprvo uvoznike hrane, trgovce i one koje im daju dozvole da uvoze smrznutu i ostalu hranu kojoj je davno rok prosao. Takodjer, odite ljepotani moji, kusajte jagode, grozđe, rajcice i ostalo za oko prelijepo genetski modificirano voce i povrce, pa kad ga zagrizete i u cudu ostanete da to nema trecinu ukusa onog s naseg sela, shvatit ce te ekonomiju nove poljoprivrede. Jos se samo upitajte kako to da Europa i Sj. Amerika grcaju od poljoprivredni viskova te cak placaju seljacima da NISTA NE UZGAJAJU, a kod nas se urla o neproduktivnosti, neekonomicnosti i slicno, i daju savjeti sto trebamo uciniti kako bi tamo nekakav svjetski kancelarijski štakor kimnuo glavom.

Moze se i te kako, samo treba organizirati otkupe i prodaju, a ne gledati kojekave djakovstine da pred ocima kradu desetine ticuca tona zita, ili one sto opljackase seljake u dolini Neretve kad im na prijevaru otese mandarine i gurnuse ljude doslovno u propast. Da to kaznjavamo onako kako Kinezi cine, brzo bi smo se rijesili lopina. Mozda bas zato Kina i ima stotine milijardi dolara dolara viska i jedan je od glavnih kreditora SAD.

Treba priznati da je Hrvatska puno toga ucinila u podsticanju proizvodnje na selu. Samo, to je nekima trn u oku i nema onog cega se oni nece latiti da bi nam oteli zemlju i svu ostalu imovinu, i ucinili nas golim proleterima i svojim slugama u nasoj vlastitoj drzavi.

Drugim rijecima, treba do kraja unistiti i one male ostatke ostataka sela, oteti u ime produktivnosti i ekonomicnosti narodu zemlju, nabiti ih u gradske visekatnice, baciti im pivu i buljenje u rezirano TV prcanje na farmi, i omoguciti medjunarodnoj mafiji ono sto (kako sam cuo) je nadaleko odmaklo u nekim istocnim zemljama; kompletna proleterizacija i potpuna otimacina zemlje.

A staro je pravilo; nitko se za domovinu ne bori tako zilavo i hrabro kao oni koji imaju svoj vlastiti dom i djedovinsku zemlju.

Zadnje uređivanje Orlovac : 18.04.2010. at 21:57.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 01:17   #30
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Prvo svega, vi koji poznajete selo samo s TV-a i kroz prozore automobila; selo nije samo oranje traktorima velikih povrsina zemlje kako bi se proizvela hrana, vec je prvenstveno ZIVOT, slobodan od munjenih susjeda iznad i ispod, onaj danas toliko ptreban mir i tisina, ljepota prirode i zelenila, i svega onog sto uz to ide. Mi koji smo vidjeli i zivjeli u oba svijeta znamo to bolje nego bilo tko, posebno bolje od onih koji nam zadnje vrijeme sole pamet i sire fore o “neekonomicnosti”, “neproduktivnosti”, “neiskoristenim resursima” i slicne floskule koje “strucnjaci” bacaju kako bi dokazali da zivot na selu jednostavno nema smisla i da ga treba maknuti na sve moguce nacine. Nesto slicno je zapoceo i Causesku kad je u sred sela dizao visekatnice radi ustede u stanovanju.
De reci mi, štoviše pobij "fore" o neekonomičnosti i neproduktivnosti, al bez ove lažne patetike američkog stila, I dont buy it, s obzirom da sam veći dio života proveo u gradu a danas živim na selu i znam kako se na njemu živi. Nije da ga treba maknuti, al da selo mora malo potrčati da uhvati korak sa modernim vremenima...makar sa 20. stoljećem.

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
A o tome da nismo konkutentni na nasem vlastitom trzistu, pitajte najprvo uvoznike hrane, trgovce i one koje im daju dozvole da uvoze smrznutu i ostalu hranu kojoj je davno rok prosao. Takodjer, odite ljepotani moji, kusajte jagode, grozđe, rajcice i ostalo za oko prelijepo genetski modificirano voce i povrce, pa kad ga zagrizete i u cudu ostanete da to nema trecinu ukusa onog s naseg sela, shvatit ce te ekonomiju nove poljoprivrede. Jos se samo upitajte kako to da Europa i Sj. Amerika grcaju od poljoprivredni viskova te cak placaju seljacima da NISTA NE UZGAJAJU, a kod nas se urla o neproduktivnosti, neekonomicnosti i slicno, i daju savjeti sto trebamo uciniti kako bi tamo nekakav svjetski kancelarijski štakor kimnuo glavom.
Gluposti.
Bio u Americi X puta i kušao svu njihovu hranu (skoro sva njihova hrana je GMO), od pomidora do kristal salate i potvrđujem da nikada u životu tako dobru kristal salatu nisam okusio, a imao sam u svom vrtu salatu rekorderku. Barem sam tako o njoj mislio dok nisam probao američku...isto tako za pomidore, a pazi ovo, znalo se nama dogoditi da u našemu vrtu uzgojimo neukusne pomidore i ostalo povrće. Na kraju smo zaključili da to ima neke veze s prihranom i vodenim ciklusom (kišna i sušna razdoblja). Isto se odnosi i na trešnje i ostalo voće koje je u kišnim godinama totalno bezukusno. A sigurno nije GMO jer je posađenmo prije nego je Monsanto patetntirao GMO sjeme.

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Moze se i te kako, samo treba organizirati otkupe i prodaju, a ne gledati kojekave djakovstine da pred ocima kradu desetine ticuca tona zita, ili one sto opljackase seljake u dolini Neretve kad im na prijevaru otese mandarine i gurnuse ljude doslovno u propast. Da to kaznjavamo onako kako Kinezi cine, brzo bi smo se rijesili lopina. Mozda bas zato Kina i ima stotine milijardi dolara dolara viska i jedan je od glavnih kreditora SAD.
Ne, ne može se u hrvatskim uvjetima. Nerretva je uništena onoga momenta kad je uništen PIK Neretva pod izlikom da je to komunistička izmišljotina. Pa ako nije jedan veliki organizirani proizvođač mogao biti konkurentan, kako će tek tisuće malih neorganiziranih?
A ako će selo i dalje čekati da mu država nešto organizira i otkupi...teško selu i seljacima.
Za lupeštinu se slažem. Streljanje ili vješanje za dokazanu krivnju.

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Treba priznati da je Hrvatska puno toga ucinila u podsticanju proizvodnje na selu. Samo, to je nekima trn u oku i nema onog cega se oni nece latiti da bi nam oteli zemlju i svu ostalu imovinu, i ucinili nas golim proleterima i svojim slugama u nasoj vlastitoj drzavi.
Drugim rijecima, treba do kraja unistiti i one male ostatke ostataka sela, oteti u ime produktivnosti i ekonomicnosti narodu zemlju, nabiti ih u gradske visekatnice, baciti im pivu i buljenje u rezirano TV prcanje na farmi, i omoguciti medjunarodnoj mafiji ono sto (kako sam cuo) je nadaleko odmaklo u nekim istocnim zemljama; kompletna proleterizacija i potpuna otimacina zemlje.
To kao da slušam ove svoje sa Makarske Rivijere - "Došla govna hercegovačka, sve pokupovala".A tko im je prodao!!! Hercegovci su to sve pošteno kupili svojim krvavo zarađenim novem (ne ubrajam u ovo političare i tajkune, samo onaj radni narod iz Njemačke i sl.), a naša gamad se polakomila na marke pa prodala nizašto, a danas kad je cijena narasla u nebo seru po ljudima koji su to pošteno kupili. Najradije bi prodali al da ovi ne dođu graditi kuće do njih.

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
A staro je pravilo; nitko se za domovinu ne bori tako zilavo i hrabro kao oni koji imaju svoj vlastiti dom i djedovinsku zemlju.
Znaći mi bi trebali držati selo pod MORH-om kao neke pričuvne snage?
I želiš li reći da ne postoje slučajevi teškoga kukavičluka u ratu kod ljudi koji potiču sa sela? Daj reci, da te mogu opovrgnuti s obzirom da znam najmanje za nekoliko.
A ako ćemo biti baš morbidni, možemo reći i da je selo predodređeno da bude prvak u velikim pokoljima, s obzirom da svake godine u zimsko doba uvežbava na svinjama. Tim istim ljudima koji klanje smatraju nacionalnim folklorom i toliko se ponose time da žele to unijeti na zapad kao dio naše kulturne baštine, ni najmanji nije problem u ratno vrijeme prekvalificirat se sa svinja na ljude. Uživaju ljudi u tome i ništa ih pokolebati ne može.
Gomila gluposti...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 02:43   #31
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
De reci mi, štoviše pobij "fore" o neekonomičnosti i neproduktivnosti, al bez ove lažne patetike američkog stila, I dont buy it, itd…
Sto ste se uvatili ekonomije sela ko pijan plota? Tvrdim i tvrdit cu da je selo najprvo nacin zivota a tek onda ekonomija. Vi i slicni, koliko mi se cini, na selo ste dosli prvenstveno da zaradite vise nego sto sad mozete u gradu. Jedino sto vam za te vase “velike poslovne poteze" smetaju sitni posjedi vlasnika koji ih takvima put vas ne zele prodati, jer takve poput vas ne zele blizu, da im u u blizini njihovih usjeva i kuca netko za svoje profita sije GMO bilje i sprica sve moguce otrove

A sto se tice moje americke patetike, ja tako osjecam i to kazem i objesim macku o rep kako ce to netko nazvati, narociti oni koji se busaju u prsa “I dont buy it”. Zivim s prekidima u engleskom govornom podrucju vec par desetljeca pa mi nije ni na kraj pameti povoditi se za novokomponovanim sminkerima koji koriste engleske izraze jer nemaju petlju izraziti se na hrvatskom.

Sto se tice GMO hrane i njene “ukusnosti”, prodajte te stoseve nekom drugom a ne meni. Od svega GMO voca povrca (cak je i tzv. “bez kemije”, tj. “zdravo”) u biti GMO, oko 80% ima “supalj” ukus. Tocno toliko pravo domace ima dobar ukus. Ako vam je i domace lose, onda sredite vrt ili njivu da se ne skuplja prekomjerna voda i nabavite pravo sjeme koje se samo obnavlja, a ne manipulirano koje se nakon 2-3 sezone prestane oplodjivati.

Sto se tice Neretve, a zbog cega drzava ne bi nesto napravila, zbog cega imamo i od poreza placamo sve te institute i fakultete? Narocito ocekujemo da drzava uvede i provede zakon. Pa i vjesalima ako treba, a ne zastarama u necijim ladicama.

Sto mislite, kako su Kinezi dosli do ovolike industrije? DRZAVNOM upravom i institucijama, ako niste znali.

Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A ako ćemo biti baš morbidni, možemo reći i da je selo predodređeno da bude prvak u velikim pokoljima, s obzirom da svake godine u zimsko doba uvežbava na svinjama. Tim istim ljudima koji klanje smatraju nacionalnim folklorom i toliko se ponose time da žele to unijeti na zapad kao dio naše kulturne baštine, ni najmanji nije problem u ratno vrijeme prekvalificirat se sa svinja na ljude. Uživaju ljudi u tome i ništa ih pokolebati ne može.
Gomila gluposti...
Moram priznati da me nista ne dotuce kao griznja savjesti sto sam drzao svinje dok su ih “krvozedni” seljaci klali, pa kad mi to nabace oni isti kojima sline cure dok vide fine kobasice, kotlete, kulenje i sunkice, kad ih onako slatko zagrizu, “mirne i ciste” savjesti da su svinje “humano procesuirane”.

A sto se tice prica o kukavicluku ljudi sa sela (takvih se uvijek svugdje nadje) i lakoce pokolja ljudi od strane onih istih koji kolju svinje, ako imate muda odite pa to recite u lice mojim susjedima. Bolje bi vam bilo da te svoje žutoklijave price prodajte onima koji padaju na stoseve kako se vegetarijanskom hranom mogu i psi hraniti, bit ce te zdraviji, a nece vam trebati ni novi dokumenti sa slikama.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 08:12   #32
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Sto ste se uvatili ekonomije sela ko pijan plota? Tvrdim i tvrdit cu da je selo najprvo nacin zivota a tek onda ekonomija. Vi i slicni, koliko mi se cini, na selo ste dosli prvenstveno da zaradite vise nego sto sad mozete u gradu. Jedino sto vam za te vase “velike poslovne poteze" smetaju sitni posjedi vlasnika koji ih takvima put vas ne zele prodati, jer takve poput vas ne zele blizu, da im u u blizini njihovih usjeva i kuca netko za svoje profita sije GMO bilje i sprica sve moguce otrove
Eh, drago mi je da znaš tko sam ja i meni slični. Mi sigurno ne možemo biti dobri kada tebi prkosimo jer ti si neprikosnoven. Nego odakle tebi ideja da ja na svojih 1500 kvadrata krvavo (al doslovno krvavo) iskrčenog krša uzgajam GMO pa mi ostali koji to ne rade smetaju? Dakle, odakle tebi ta ideja? I malo mi elaboriraj kakav je to veliki poslovni potez iskrčiti 1500 kvadrata Dalmatinskoga krša za svoje osobne potrebe? Koliko smo krvi pljunuli da dobijemo ono malo zeleni što je pojedemo, bilo bi nam puno isplativije da istu kupujemo na pijaci. Ali heej, moji tvrdoglavi pa žele imati svoje, domaće i friško...

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
A sto se tice moje americke patetike, ja tako osjecam i to kazem i objesim macku o rep kako ce to netko nazvati, narociti oni koji se busaju u prsa “I dont buy it”. Zivim s prekidima u engleskom govornom podrucju vec par desetljeca pa mi nije ni na kraj pameti povoditi se za novokomponovanim sminkerima koji koriste engleske izraze jer nemaju petlju izraziti se na hrvatskom.
Argumentum ad hominem. Nemaš što reći pa se hvataš za američke izraze koji su uoptrebljeni čisto prigodno, s obzirom na ogromnu količinu tipične američke proljevaste patetike s tvoje strane. Get it?
Ant that's truth, I don't have a guts to talk in Croatian, I am scared! Can't help myself, I am chicken...

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Sto se tice GMO hrane i njene “ukusnosti”, prodajte te stoseve nekom drugom a ne meni. Od svega GMO voca povrca (cak je i tzv. “bez kemije”, tj. “zdravo”) u biti GMO, oko 80% ima “supalj” ukus. Tocno toliko pravo domace ima dobar ukus. Ako vam je i domace lose, onda sredite vrt ili njivu da se ne skuplja prekomjerna voda i nabavite pravo sjeme koje se samo obnavlja, a ne manipulirano koje se nakon 2-3 sezone prestane oplodjivati.
Znaći probao tu hanu nikada nisi, al ti znaš sigurno da je 80% te hrane bezukusno! Vidiš to je jedan od glavnih problema našega sela. Svi sve znaju, čak barataju i brojčanim podacima, al nisu u stanju (ili ne žele) proizvesti proizvod po tržištu prihvatljivoj cijeni (pa trešnje ponuditi po 10 kn naprimjer).
A da domaće automatski mora imati dobar okus je teška glupost. Isto kao da domaći proizvod ne može biti bezukusan, oštećen, pokvaren, štaviše pa i otrovan, čak i bez upotrebe ikakvih kemijskih sredstava. A to kako ljudi na selu, po prirodi polupismeni koriste spomenuta kemijska sredstva je dovoljno atraktivna i velika tema da bude zaseban topic. Vidio sam ne znam koliko puta kako ljudi truju sami sebe, a onda bih se zapitao kako li tek truju ostale koji jedu njihovu hranu....
Nego kao uvaženog stručnjaka s iskustvom melioracije te moram upitati, kako da ja sredim svoju zemlju (koja leži na izrazito poroznom kršu) pa da se voda brže drenira u godinama kada po nekoliko mjeseci svakodnevno padaju monsunske kiše. Kako da ja tu zemlju učinim još poroznijom nego što jest? I koje to sjeme da nabavim za trešnje pa da mi svake godine (pa i u one kišne) budu slatke?

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Sto se tice Neretve, a zbog cega drzava ne bi nesto napravila, zbog cega imamo i od poreza placamo sve te institute i fakultete? Narocito ocekujemo da drzava uvede i provede zakon. Pa i vjesalima ako treba, a ne zastarama u necijim ladicama.
Država u Neretvi i je napravila. Uništila je PIK Neretvu, a bez kojega bi današnja Neretva bila ono što je i bila do prije 40-50 godina. Malarična močvara! I ovo nije stilska figura, malarije zaista i jest bilo u Neretvi prije nego li je Stanko Parmać doveo bagere da izmelioriraju deltu.
Danas neretvani protestitraju i traže od države da im sredi zaslanjene kanale, isto kao što su pred generaciju-dvije njihovi preci protestirali protiv Parmaćevih bagera koji su "uništili" onu deltu koju su oni do tada znali. Sreća, u Socijalizmu se nikoga ništa nije pitalo pa su melioraciju priveli kraju, sabotažama i uništavanju opreme unatoć!

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Sto mislite, kako su Kinezi dosli do ovolike industrije? DRZAVNOM upravom i institucijama, ako niste znali.
Ah odatle vjetar puše...slutim li ja to natruhe Jugonostalgije i žala za socijalističkim vremenima iz usta našega seljaka? E jebiga, seljak baš zato i jest seljak, jer bi htio i prdnuti i stisnuti. Htio bi imati kapitalizam i socijalizam kako mu odgovara u datom trenutku. Jbga, socijalizma nema već 20 godina.
Al da, država bi trebala učiniti nešto da studiozno obrazuje i modernizira selo, isto tako i da zaštiti domaćeh potrošaća od terora proizvođaća hrane pa da npr. limitira cijene monstruozno skupih proizvoda (npr. maslinovo ulje od preko 100 kn/l, trešnje po 35 kn/kg i sl...).

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Moram priznati da me nista ne dotuce kao griznja savjesti sto sam drzao svinje dok su ih “krvozedni” seljaci klali, pa kad mi to nabace oni isti kojima sline cure dok vide fine kobasice, kotlete, kulenje i sunkice, kad ih onako slatko zagrizu, “mirne i ciste” savjesti da su svinje “humano procesuirane”.
Oprosti na mojoj neukosti al što je pisac ovime htio reći??

Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
A sto se tice prica o kukavicluku ljudi sa sela (takvih se uvijek svugdje nadje) i lakoce pokolja ljudi od strane onih istih koji kolju svinje, ako imate muda odite pa to recite u lice mojim susjedima. Bolje bi vam bilo da te svoje žutoklijave price prodajte onima koji padaju na stoseve kako se vegetarijanskom hranom mogu i psi hraniti, bit ce te zdraviji, a nece vam trebati ni novi dokumenti sa slikama.
Sad su i vegetarijanci krivi za stanje na hrvatskom selu? U jebote, koliko je ta lista odgovornih za stanje na hrvatskom selu. Svi samo ne nepismeni seljak. Nego što se to točno dogodilo pa da vama ne odgovara ono što je odgovaralo vašim očevima? Neće ljudi više olako kupuju vašu skupu hranu kao nekad? Đubrad sad ima izbora koliko hoćeš pa bira uvozno. Majku im nedomoljubnu...čak i država više ne želi otkupljivati po cijenama koje mi odredimo nego bi sad država nama određivala!!! Pa jesmo li se mi za to borili??? Neka određuju otkupne cijene onima iz gradova koji nisu qrcem mrdnuli u ratu...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 15:01   #33
Devastirana i napuštena sela proizvela je SFRJ,a hrvatski političari su nastavili sa takvom politikom i u demokraciji.Varaju i šikaniraju seljake te rade na daljnjem uništavanju hrvatskih sela.
dragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 15:47   #34
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Znači mi iz gradova bi trebali graditi vama po selu ?
Kojih gradova?
U Hrvatskom ima možda 5 pravih gradova,od toga možda 3 imaju neku industriju...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 16:13   #35
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
…Nego odakle tebi ideja da ja na svojih 1500 kvadrata krvavo (al doslovno krvavo) iskrčenog krša uzgajam GMO pa mi ostali koji to ne rade smetaju? …itd
Za to iskrceno zemljiste u krsu, klanjam se do zemlje. Takodjer, pogodili ste u sridu sto se tice slinavaca koji rasprodase djedovinu u ulupase lovu u sminkerske gluposti pa im sad nije pravo kad vide kolike su budale ispali.

A to sto ljudi na selu imaju svoje ideje, pa im necije tudje “napredene” za njihovu zemlju i selo ne pasu, imali ste peh. To se inace u svijetu zove demokracija, a ne ona koja dolazi “odozgo” od “naprednih snaga” kroz “demokratski centralizam” kakav smo vec imali prije.

Sto se pak tice “jugonostalgija” i slicnih akrobacija u ljepljenju etiketa onda kad nemate jacih argumenata, o tome bih samo da ste debelo pogrijesili. Iz respekta sto ste ucinili.

A i sami ste vidjeli sto drzava moze uciniti za selo i poljoprivredu kad ima pametnih, ili kad ju u propast bacaju “antikulacki prvoborci”, od kojih su se neki i te kako dobro uhljebili i u slobodnoj Hrvatskoj.

Da li ste putovali po Njemackoj, Austriji, Svicarskoj, itd, pa vidjeli sto drzava moze za selo kad hoce i zna? I daleko od toga da je gola ekonomija uvijek iza toga. Ima nesto sto se zove razmisljanje na dugi rok, koje je kod nas, na zalost, dosta cesto krace nego prvi pup na grabovini. Ali da se moze i mora vise, istina je. Ipak, i kod nas se neke stvari pokrenule i drzava je ta koja je stala iza njih, cak i lovu dala. I nema niti jednog razloga da kod nas ne bude isti pristup kao i u Europi, ne mozda u novcu, ali barem u onom sto i kako se radi. Kad ce, to je pak drugo pitanje. Jer unaprijed napadati drzavu samo zato sto neke stvari ne valjaju, to je isto sto i rusiti kucu samo zato sto jo fali desetak crijepova pa prokisnjava.

Takodjer, ako imate druga gledista od ostatka obitelji, sto onda radite s njima? Ja volim moje roditelje i uvijek cu ih voljeti, ali kad je doslo vrijeme da sam htio svoj zivot kakav ja hocu, otisao sam svojim putem. I usput receno, tek sam poslije dosta godina vidio da su moji ipak bili djelomicno u pravu, i da sam ih osudjivao za neke stvari sto nisam imao pravo. A godine su prosle… Danas mi mrak padne na oci kad vidim sto kratka pamet napravi od sela betonom i buldozerima, bez iti trunke osjecaja za starinu i prirodu. Neki se naprosto natjecu tko ce vise unakaziti staro i pokazati svima sto su njihove (plitke) ideje kako “unaprijediti” zivot na selu. Na zalost, to nije samo trend kod nas. Nedavno sam vidio na TV sto je “avangardni arhitekt” napravio u jednom selu u Njemackoj; stakleni i aluminijski uzas USRED, ponavljam, USRED par stotina godina starog sela, samo par metara daleko od tih starih kuca.

Ne gubite vrijeme i ne ocekujte od mene velike poljoprivredne savjete. Ne treba biti agronom za vidjeti da nesto nije u redu. Ali ako ste vec na internetu, potrazite savjete od onih koji znaju daleko vise od mene. I ne treba biti kulinarski ekspert pa da se osjeti razlika u okusu. Cak i moji klinci, koji su odrasli na GMO hrani, i te kako vide razliku. A ja sam je sigurno pojeo vise nego vi. I sad ste bili u SAD u posjeti, probali nesto par puta i tvrdite da znate bolje od nas koji to imamo skoro svaki dan na stolu. Jok jaro moj, ne kupujem to price.

Slazem se da je smece uvijek smece, bez obzira da li je GMO ili “fino donace”. I ja jedem tresnje s krsa pa znam da nekih godina budu vodnjikave radi velikih kisa, ali iz vaseg pisanja zakljucujem da su vam stalno takve, pa mi nije jasno kakve vi to imate.

Sto se tice poroznog krsa, vidio sam na svoje oci sto kapanje vode kroz nekoliko desetina metara plasticne cijevi moze uciniti. Ako pak nemate vodu u blizini ili dovoljno novca da to napravite pravilno, oprostite, nemate pravo istesati se na bilo koga drugog.

Usput receno, brat mi prica sto nekoliko raspiljenih bacava i kamion dobre zemlje mogu uciniti u sred krsa, kad su blizu bunara pa se voda ne mora vuci do vrta. CUDA od uroda. Ako vi vasima neke stvari ne mozete dokazati, na zalost, ja vam pomoci ne mogu, niti itko iz drzavnih institucija za selo i poljoprivredu, ma kako pametni i nesebicni bili.

Napisaste
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
… Get it?
Ant that's truth, I don't have a guts to talk in Croatian, I am scared! Can't help myself, I am chicken...
Pa onda meni podbacujete
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
…tipične američke proljevaste patetike…
Da vam se nije selo toliko zgadilo da ni sami niste svjesni? Ili ste uprevise buljili u holivudske splacine dok vam i samo par mojih rijeci NA HRVATSKOM izazivaju nekakve reflekse na engleskom. Bez obzira sto je, mislim da je svaki komentar suvisan.

Nego, ako hocete daljnju raspravu o selu, kako bi bilo da se odlijepimo od osobnih napada i na bacanje drugima pod nos vlastitih frustracija koje nemaju veze s tematikom, vec da pisemo o necemu sto moze baciti malo svjetla, makar i skiljavo, kako poboljsati selo?
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 23:23   #36
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
... to je nekad bilo u redu ali danas je ta hoby proizvodnja totalno nekonkurentna.jednostavno, na selu živi previše ljudi, tehnologija napreduje, i za proizvodnju iste količine hrane treba sve manje ljudskog rada
Na amloj površini ne rad se ratarstvo i stočarstvo već napredno povrtlarstvo-Zbog toka što povrtlarstvo zahtjeva mnogo fizičkog rada i savijanja kičme mnogi se ne bave s tim nego kukaju.1 ha kupusa daje 40-5o tona prinosa x 2 kn (prje 7 dana) ali treba grbačit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 23:31   #37
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
...A o tome da nismo konkutentni na nasem vlastitom trzistu, pitajte najprvo uvoznike hrane, trgovce i one koje im daju dozvole da uvoze smrznutu i ostalu hranu kojoj je davno rok prosao. ...Moze se i te kako, samo treba organizirati otkupe i prodaju, a ne gledati kojekave djakovstine da pred ocima kradu desetine ticuca tona zita, ili one sto opljackase seljake u dolini Neretve kad im na prijevaru otese mandarine i gurnuse ljude doslovno u propast. Da to kaznjavamo onako kako Kinezi cine, brzo bi smo se rijesili lopina. Mozda bas zato Kina i ima stotine milijardi dolara dolara viska i jedan je od glavnih kreditora SAD..
Konkurentnost ovisi o znanju,organizaciji i ekonomiji ne od zdravog života na selu.Nema više YU zadruga niti države da otkupljuje nečije proizvode i diktira cijene.Svaki poljoprivrednik je ujedno i menažer i komercijalist jednom riječju poduzetnik i na tržištu se san probija i opstaje.Nalazimo se u kapitalizmu.Tko se nije snašao sam je kriv.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 21:20   #38
Quote:
primate kaže: Pogledaj post
Opće je poznato da sav novac ide u Zagreb i da prosječni seljak više nema ni za jesti, a radi triput više i još više nego bilo ko iz grada.
Zašto nikom nije stalo i jel uopće kome stalo?????
Sada nesposobno Ministarstvo poljoprivrede u ime Vlade priprema izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu ! Tko želi može iznijeti primjedbe i prijedloge do 19, 08,

Na temelju popisa stanovništva 2011 imamo 119 izumrlih sela , sela bez djece !

Sada je prigoda da se piše o ovoj temi pri tome treba razlikovati život na selu ljudi koji imaju različite prihode za život i prihode od poljoprivrede !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.