Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2008., 12:34   #1
Sistemi kuća - Koch vs Placidus

U zadnje vrijeme sam se često puta našao sa nekim našim poznatijim zagrebačkim astrolozima, došli su i neki iz slovenije i malo smo raspravljali o sistemu kuća.

Svi normalno u većini koriste Placidus sistem, no zaista sam vidio horoskope kod kojih on ne radi. A kad sam malo usporedio mnogo astrologa koji se preko 20 godina bave astrologijom su odbacili Placidus.

Dati ću vam samo jedan primjer. Moja sestra je Sunce u Ribama u 12 polju, ac ovan. Moje treće polje koje opisuje nju nalazi se u Ovnu a tu je Jupiter. Dakle dvostruka muška kvaliteta -dakle brat. Mars kao vladar odlazi na eklipsu i na južni čvor a sve 90 uran i neptun. Dakle moja sestra bi živjela možda 2-3 godine da je gledano po Placidusu.

Dakle moje pitanje vama je koliko vam se Placidus sistem kuća pokazao točnim ?
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 12:49   #2
Meni se Placidus pokazao točnim iako poznajem par astrologa koji su sa placidusa prešli na Kocha i kažu da im isto daju dobar rezultat.

No tko to zna, ja nisam napravio par tisuća horoskopa da bih mogao uspoređivati oba sistema kuća meni placidus radi sasvim ok za horoskope napravljene u ovom djelu zemaljske kugle.

A što se tiče primjera mislim da nije primjeren jer se dužina života ne može predvidjeti u horoskopu.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 13:29   #3
Baphomet,

istina dužina života se ne može baš tako precizno odrediti, sad je jedino pitanje koliko je u praksi ispitana anareta i hajleg, međutim što ovdje ne štima

- ovan i jupiter su brat - ja imam sestru
- mars na eklipsi 90 uran - bi donio njeno smrtno stradanje, težak život a naprotiv ona ima super horoskop i nikada nije imala upola problema kao ja. Placidus ju jednostavno
ne opisuje.
- mars 0 južni čvor pa još eklipsa pa i dva kvadrata bi joj sigurno u ranoj životnoj dobi donijelo teški stradanje jer je orbis malen, no koliko ja znam ona nikad niej bila bolesna.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 13:55   #4
Mislim da pojednostavljuješ stvari pošto se život osobe ne može odrediti samo na osnovi par elemenata unutar tuđeg horoskopa. Astrologija je znanost da se sa par jednostavnih formula može odrediti pojedinca.

Quote:
Placidus ju jednostavno ne opisuje.
Placidus u tvojem ili njenom horoskopu?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 16:14   #5
Baphomet derivacije kuća postoje sa razlogom. Osnovne značajke ljudi koji koji su ti najbliži tijekom cijelog života moraju jasno biti prikazane kroz horoskop. Kako onda gledamo odnose otac-majka itd.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 17:05   #6
Naravno, ali mislim da ne možemo vidjeti nečiju sudbinu iz tuđeg horoskopa eventualno nekakve karakterne crte i način na koji osoba, čiji natal gledamo, doživljava osobu koju deriviramo iz njegove kuće.

A da se vratimo na Koch/Placidus? Kakva su tvoja iskustva osim navedene epizode sa sestrom.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 08:18   #7
Question pitanje

cemu mali milion sistema kuca? i koji treba za sto koristiti? naucila sam da za horarnu treba Regiomantus... e sad natal... ja po inerciji otvorim ono sto je default na astro.com, a to je Placidus, ali sam negdje citala da cesto za natal ljudi koriste Koch, pa sad...
Ono sto sam kod sebe kao razliku nasla je da po Kochu Jupiter i Saturn mi padaju u 5.kucu a po Placidusu u 6.???
__________________
in my secret life
n.gemini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 08:08   #8
Znam da ne treba izolovano posmatrati znacenje planeta u kucama bez cijele karte, ali mi nije jasno da li da gledam SA i JU u 6.kuci (po sistemu Placidus) ili u 5.kuci (Koch)... ipak su to polja sa razlicitim znacenjima pa stoga i uticaj planeta u njima je razlicit... sad ne znam u koju kucu da ih smjestim i kako da ih tumacim...
__________________
in my secret life
n.gemini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 09:36   #9
Quote:
n.gemini kaže: Pogledaj post
cemu mali milion sistema kuca? i koji treba za sto koristiti? naucila sam da za horarnu treba Regiomantus... e sad natal... ja po inerciji otvorim ono sto je default na astro.com, a to je Placidus, ali sam negdje citala da cesto za natal ljudi koriste Koch, pa sad...
Pa i nije da ih ima "mali milion"....samo nekolicina.

Svaki sistem kuća ima svoju "namjenu" koja proizlazi iz samog sistema. Placidus je pokazao nabolje rezultate kod natalne astrologije, a Koch kod astropsihološkog profiliranja. Ovdi imaš šire o tome, pa virni.
Quote:
Ono sto sam kod sebe kao razliku nasla je da po Kochu Jupiter i Saturn mi padaju u 5.kucu a po Placidusu u 6.???
Naravno da ćeš naići na razlike, no svaki sistem je cjelovit i kao što napisah, to sve ovisi o tome s kojeg nivoa želiš promatrati svoju kartu.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 12:51   #10
Znaci pravilo je da nema nikakvog pravila...

samo mi nije jasno ovo sto si rekla da je Placidus dao najbolje rezultate kod natalne a Koch astropsiholoskog profila... ja sam do sada to shvatala da natalni horoskop daje astropsiholoski profil. Sad si me zbunila... Gdje razlika?
__________________
in my secret life
n.gemini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 17:13   #11
Quote:
n.gemini kaže: Pogledaj post
Znaci pravilo je da nema nikakvog pravila...
Pravilo je da u vlastitoj praksi trebaš istražiti koji sistem ti bolje odgovara i zašto.
Quote:
samo mi nije jasno ovo sto si rekla da je Placidus dao najbolje rezultate kod natalne a Koch astropsiholoskog profila... ja sam do sada to shvatala da natalni horoskop daje astropsiholoski profil. Sad si me zbunila... Gdje razlika?
Natalna astrologija - "bavi se svim segmentima života pojedinca; od psihološke strukture, karaktera, temperamenta, nasljednih faktora, fizičke konstitucije i kondicije, do interakcije s okolinom, odnosa s ljudima i situacijama koje nam život donosi."

Astropsihološko profiliranje se odnosi se na psihološki profil osobnosti. Evo i jednog Milekićevog citata iz knjige koju je nazvao Astropsihologija jer lijepo opisuje razliku:

"Astropsihologiju mogu čitati i svi koji se zanimaju za psihologiju, a nemaju astrološkog znanja. Astrologija je ovdje samo kako putokaz za raspoznavanje finih nijansi ličnosti i duboko razumijevanje čovjeka, njegovih potreba, strasti i strahova koji ga pokreću ili blokiraju."
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:07   #12
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pravilo je da u vlastitoj praksi trebaš istražiti koji sistem ti bolje odgovara i zašto.
Jeste to tacno, ali se uci i na tudjim iskustvima pa zato i pitam druge

Gledala sam i svoj solar za naredni rodjendan, pa naravno po razlicitim sistemima mi solarni ASC pada u razlicite natalne kuce, a kako je tu kao "teziste" dogadjanja za tu godinu ja ne znam gdje da ga stavim, tj. u koju kucu... koji sistem se najcesce koristi za solarne horoskope?
__________________
in my secret life
n.gemini is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 02:08   #13
... vezano uz sisteme kuća koje u poslijednje vrijeme pratim, pronašla sam post na prvotnom Astro Help - u u kojem Fish za Kochov sistem ističe:

" Njegov sustav se temelji na dinamici vremena...kao i Placidusov. Razlikuje se u tome što je Koch postavio stvari obrnuto.
On uzima vrijeme u obzir (zbog čega su mu kuće različite veličine), ali kao odrednicu MC-a.
Tako da pri tumačenju kuća po njegovom sustavu pojedinac nema ekstremnu točku do koje može u životu stići već smjernice prema kojima se njegovo unutarnje biće (ASC) razvija.
Ovaj sustav je definitivno dorađen i prilagođen modernoj psihologiji, tako da se najviše upotrebljava pri astropsihološkoj analizi inividue. "


...kada primijenim Kochov sistem na svoj natal, So i Ve mi iz 12. ulaze u 11. kuću, a mijenjaju se i pojedini vladari kuća. Pošto bi baš htjela napraviti " astropsihološku analizu " koji sistem u konačnici mogu koristiti? Čime da se vodim?

Jedno je sigurno, Me mi je u 12. kući i u Blizancima, u to ne sumnjam.
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 02:54   #14
Imam pitanje sto se tice ovoga koji sistem kuca je najbolje koristiti.

Kao sto sam vec negdje ovdje napisala, meni nekako najvise pase Placidus za moju natalnu kartu - gledajuci po dogadjajima u mom zivotu itd.

Medjutim, procitala sam negdje davno da se neki drugi sistemi (a ne Placidus) koriste kod ljudi rodjenih na nekim vise ekstremnim lokacijama, jer se Placidus sav nekako "iskrivi" kod ljudi rodjenih puno dalje od ekvatora nego sto smo mi rodjeni u Hrvatskoj?

Nikad nisam puno o tome razmisljala, ali sad me bas zanima, od kada sam rodila kcer na sjeverozapadu Europe, i ta njena natalna je bas sva nakrivljena, vise nego ijedna koju sam vidjela sa nasih prostora.

1. kuca joj se rasteze od 22 Jarca do 23 Ribe (dva citava znaka!), a 5. kuca npr. samo od 16 Blizanaca do 2 Raka (samo 16 stupnjeva).

Moze li mi netko tko zna nesto o tome reci da li bi Placidus u njenom slucaju i dalje bio najrealisticniji sistem, ili bi nesto drugo bilo empiricki dokazano kao ispravnije?

Takodjer, u vezi sa njenom kartom, Sunce joj je skoro 8 stupnjeva pred Descendentom (u sestoj kuci), a Mjesec je 7 stupnjeva pred MC-om (u 9.). Kopka me kojim to Sunce i Mjesec pripadaju kucama u biti, kao da li se ista s time i mijenja ako bi se koristilo nesto drugo osim Placidusa (mislim da se Asc. ne mijenja ni pod kojim sistemom, ali MC?).

Anna je rodjena 06. srpnja 2006. u 22h 22min u Galway, IRE.
UpsyDaisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 17:07   #15
Tranziti - sistemi kuća - savjet

Pročitala sam na mnogo mjesta da natočnije rezultate u predviđanjima budućih događaja pomoću astrologije (tranziti...itd.) dobivamo korištenjem sistema jednakih kuća i topocentric, iako je placidus najpopularniji.

Voljela bih ako znalci koji se već duže bave time mogu dati svoj komentar u vezi gore navedenog...kakva iskustva imaju. Hvala.
Godišnja doba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 17:50   #16
Quote:
Godišnja doba kaže: Pogledaj post
Pročitala sam na mnogo mjesta da natočnije rezultate u predviđanjima budućih događaja pomoću astrologije (tranziti...itd.) dobivamo korištenjem sistema jednakih kuća i topocentric, iako je placidus najpopularniji.

Voljela bih ako znalci koji se već duže bave time mogu dati svoj komentar u vezi gore navedenog...kakva iskustva imaju. Hvala.
Pa razmisli sama... ako je točan sat odnosno određivanje samog ASC najbitnija točka jer se po tome određuju sve ostale pozicije kuća, da li je svejedno koji se sistem kuća upotrebljava i da li je moguće sistemom jednakih kuća postići dobru prognozu ako je za samu prognozu, kao i za točnost horoskopa najbitniji asc i položaji samih kuća , odnosno sami počeci kuća u koji znak padaju???

Znači najbolji sistem kuća može biti samo onaj kod kojeg će dosadašnji dio proživljenog života potvrditi kroz prošla zbivanja upravo aktivaciju određenog planeta koji vlada određenim područjem...

Znači ako je recimo 4 kuća odnosno polje doma u biku svi tranziti preko Ve moraju biti povezani sa zbivanjima u domu i sa zbivanjima u vezi ( teme) onog polja koji pada u vagu također.... da li je moguće i realno da se tu radi o sistemu jednakih kuća, procijeni sama...
__________________
facebook-cyber astro grupa
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 23:19   #17
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
Znači najbolji sistem kuća može biti samo onaj kod kojeg će dosadašnji dio proživljenog života potvrditi kroz prošla zbivanja upravo aktivaciju određenog planeta koji vlada određenim područjem...

Znači ako je recimo 4 kuća odnosno polje doma u biku svi tranziti preko Ve moraju biti povezani sa zbivanjima u domu i sa zbivanjima u vezi ( teme) onog polja koji pada u vagu također.... da li je moguće i realno da se tu radi o sistemu jednakih kuća, procijeni sama...
Upravo zbog promjene vladara kuća sam i pitala jer mi se učinilo (bar na primjeru meni bitnih događaja u životu da je nekako sistem jednakih kuća precizniji) pa sam zato i pitala nekog tko se time bavi da kaže kakva su im iskustva.
Hvala na odgovoru.
Godišnja doba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 14:53   #18
Sustavi kuća

Za osobe koje su rođene npr. na sjeveru Europe, da li je bolje i točnije raditi natalnu u Placidus ili Alcabitius sustavu? Pitam zato što poznam takvu osobu - u Placidus sustavu mu dvije nasuprotne kuće zauzimaju gotovo 3 znaka,
a u Alcabitiusu je to drukčije...
__________________
'Just remember that the last laugh is on you...'
Laroux is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 22:36   #19
Testirala sam Koch na sebi i još 5 osoba, i neke stvari nikako ne odgovaraju. Baš nikako. A u Placidusu se dobro vide.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2020., 19:47   #20
Palcidu - Koch NK

Placidus i Koch

Provjerila sam obje opcije svoje natalne karte, zakljucila sam da mi Koch vise odgovara od Placidus

Pitanje, zasto se ne analiziraju obje opcije natlanih karti?

Dali je OK analizirati Koch NK pisanim sadrzajima kao za Placidus ?
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.