Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2011., 17:36   #61
Quote:
sleepwalker74 kaže: Pogledaj post
hmm ukoliko ostvaruješ prava iz mirovinskog ili socijalnog sustava RH nebi baš rekao da bi išlo, i ne duže od 183 dana, uostalom probaj
Zato sam i napisao da treba i radna dozvola, što znači da formalno radiš u BIH pa ti se onda zdravstveno i mirovinsko isto tako uplaćuje u BIH.
terza is offline  
Old 11.01.2011., 18:39   #62
Quote:
terza kaže: Pogledaj post
I ovo je jednako super - radna dozvola i privremeno boravište u državi u kojoj želiš kupiti auto. I onda bez problema sa HR vozačkom i HR dokumentima voziš auto stranih registracija.

Zemlja koju ja pikiram je BIH. Nemam nikakve zadrške voziti brojke i slova za automobil koji će me koštati preko 30% manje nego u RH.
to mi je opcija b, plus što auto nikak ne bu glasil na mene jer gore osiguranja ''deru'' sa cijenama za mlađe vozače
Kad (ako) uđemo u EU, onda neće biti nikakvog problema, a sad mi se čini da zeza žig u putovnici, jer bi se na temelju toga moglo iščitati da sam manje od 183 dana proboravio u Njemačkoj.
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Old 11.01.2011., 20:18   #63
Quote:
zvizdan kaže: Pogledaj post
..Jednom sam zvao neki besplatni telefon za pitanja oko ulaska HR u EU i postavio pitanje hoće li pojeftiniti rabljeni automobili iz uvoza? Ženska je uzala moj broj i obećala me nazvati nakon što nađe odgovor...

Tako i bi... sutradan me nazvala i rekla kako EU ne traži od HR nikakva usaglašavanja po tom pitanju u procesu priključenja..?!? ..

Mislim.. da će HR morati ukinuti PDV na uvežene rabljene automobile, ali će zato vjerojatno povećati trošarine....pa će zapravo cijena rabljenih automobila iz HR porasti, a onih iz uvoza nešto malo pasti...((
Normalno da ti jos ne moze dati konkretan odgovor... Previse rano je za to. Bez obzira kakvo ce formalno ime(na) biti, velika davanja ce ostati....

Primjer, online kalkulator za izracun davanja u Madjarskoj:
http://www.euvonal.hu/regado.php

Zove se porez za (ili pri) registraciji vozila. Prijevod: regisztrációs (registracija) adó (porez)
Sto cisci motor i manja radna zapremina, davanja u manja. U kalkulatoru je najbitnije (pored radne zapremine motora) i "Környezetvédelmi osztály" (cistoca motora). Sto je veci broj, motor je cisci.
Info za kalkulaciju: 1€ = 275 Ft.
Eto, to je model kako Madjari naplacuju davanja. Sve je mnogo jednostavnije za izracun, ali krajnja matematika je light horor....
U Sloveniji je, koliko znam, bitna i snaga motora. Znaci, nacin na koji nacin se formuliraju davanja, nije bitan. Bitno je da niti u EU, nekakvih spektakularnih pozitivnih momenata NEMA. Amin.
leonas is offline  
Old 11.01.2011., 20:19   #64
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
to mi je opcija b, plus što auto nikak ne bu glasil na mene jer gore osiguranja ''deru'' sa cijenama za mlađe vozače
Kad (ako) uđemo u EU, onda neće biti nikakvog problema, a sad mi se čini da zeza žig u putovnici, jer bi se na temelju toga moglo iščitati da sam manje od 183 dana proboravio u Njemačkoj.
Pa tebi zapravo i treba da budeš manje od 183 dana u Njemačkoj, jer da si preko 183 dana tamo onda ne bi imao privremeno boravište, nego stalno prebivalište u Njemačkoj.

Ili sam nešto krivo skopčao...
terza is offline  
Old 11.01.2011., 20:23   #65
Samo da nebude gore neg sad. A ako bude povoljnije, ja sretan
toni_os is offline  
Old 11.01.2011., 20:49   #66
Quote:
terza kaže: Pogledaj post
Pa tebi zapravo i treba da budeš manje od 183 dana u Njemačkoj, jer da si preko 183 dana tamo onda ne bi imao privremeno boravište, nego stalno prebivalište u Njemačkoj.

Ili sam nešto krivo skopčao...
Previdih te dvije riječi u postu kojeg sam citirao.
Uf, to je sve od cijene goriva
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Old 11.01.2011., 21:03   #67
Neće se ništa mjenjat. PDV i trošarine na automobile će ostat iste, carine ionako nema sada, i to je to.
Hildegard is offline  
Old 11.01.2011., 21:39   #68
Quote:
Hildegard kaže: Pogledaj post
Neće se ništa mjenjat. PDV i trošarine na automobile će ostat iste, carine ionako nema sada, i to je to.
A šta je sa homologacijom i starosti vozila...???


Ako prolazi tehnički u EU, znači mora se moći uvesti i u HR...???

Zakaj se ne bi mogao uvesti auto star 15 godina, ako je u super stanju i prolazi sve tehničke, eko testove itd., ...???

To je temeljno pitanje ove teme u principu...!!!
supervox is offline  
Old 11.01.2011., 22:09   #69
AKo se dobro sjećam na ovom forumu je nedavno pisalo da ti možeš i sad uvesti auto stariji od 8g ako zadovoljava kriterije homologacije (sve suvremene eko norme i ostalo) samo je problemčić što takvih auta te starosti nema baš puno, ne zbog održavanja nego u startu ne odgovaraju specifikacijama...
yedwy is offline  
Old 11.01.2011., 22:18   #70
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
AKo se dobro sjećam na ovom forumu je nedavno pisalo da ti možeš i sad uvesti auto stariji od 8g ako zadovoljava kriterije homologacije (sve suvremene eko norme i ostalo) samo je problemčić što takvih auta te starosti nema baš puno, ne zbog održavanja nego u startu ne odgovaraju specifikacijama...
http://www.cvh.hr/cvh/homologacija/h...na-vozila.aspx
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 11.01.2011., 22:26   #71
Quote:
supervox kaže: Pogledaj post
A šta je sa homologacijom i starosti vozila...???


Ako prolazi tehnički u EU, znači mora se moći uvesti i u HR...???

Zakaj se ne bi mogao uvesti auto star 15 godina, ako je u super stanju i prolazi sve tehničke, eko testove itd., ...???

To je temeljno pitanje ove teme u principu...!!!
Moci ce se uvesti i tako star auto, s tim da ce davanja za tako star auto biti u nekim slucajevima i x puta veca od vrijednosti vozila.
leonas is offline  
Old 12.01.2011., 10:45   #72
Quote:
supervox kaže: Pogledaj post
A šta je sa homologacijom i starosti vozila...???


Ako prolazi tehnički u EU, znači mora se moći uvesti i u HR...???

Zakaj se ne bi mogao uvesti auto star 15 godina, ako je u super stanju i prolazi sve tehničke, eko testove itd., ...???

To je temeljno pitanje ove teme u principu...!!!
pa propisani su ti uvjeti homologacije i normi.

ako auto ne zadovoljava BAREM Euro II normu ispušnih plinova, nemože se uvesti.
ako nema barem ABS, nemože se uvesti.

zašto bi dozvolili uvoz krševa koji zagađuju? krame koje se svi hoće riješiti, nijemci ih daju bud-zašto da ne plate visoke eko takse, vi bi to uvozili?

a valjda će doći i kod nas dan kada će biti popusta za ekološki čista vozila (jebo majku, jučer me udavil jedan idiot sa mercedesom 123. otpad, zatvor....)
I wonder is offline  
Old 12.01.2011., 11:47   #73
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
to mi je opcija b, plus što auto nikak ne bu glasil na mene jer gore osiguranja ''deru'' sa cijenama za mlađe vozače
Kad (ako) uđemo u EU, onda neće biti nikakvog problema, a sad mi se čini da zeza žig u putovnici, jer bi se na temelju toga moglo iščitati da sam manje od 183 dana proboravio u Njemačkoj.
A ako Njemci skuže ( a skuže vrlo brzo ) da si odsutan više od 6 mjeseci, GUBIŠ PRAVO BORAVKA...samim time nema za tebe više registracije....ni osiguranja!

Nije ti bitan žig u putovnici....pri ulasku u EU scaniraju putovnice ....i cijela EU ima pristup podatku kada si ušao u EU! Isto tako kad si izašao!

Ausländeramt bilo kojeg grada ima pristup tome! To vrijedi čak ako imaš i Aufenthaltsberechtigung kao status boravka! ( koji je skoro pa izjednačen s državljanstvom)


Druga je poanta da vozilo stranih registarskih oznaka na teritoriju HR smije boravit najviše 6 mjeseci u tijeku jedne kalendarske godine....i to tako da između 2 ulaska u zemlju mora proći 3 mjeseca! Za strance koji dobiju dozvolu nastanjena u HR , oni moraju u roku od 6 mjeseci UVEST vozilo tj platiti državi dadžbine...i registrirat ga u HR! Inaće su u carinskom prekršaju!

Jedino se ovim "kameleonima" sa BiH i HR državljanstvom još ( još neko vrijeme izgleda ) tolerira ( u biti prave se blesavi i veze i rođe itd)

A te propise nisu izmisli Hrvati, isto je i Njemcima koji recimo žive u Austriji i daju svom rođaku vozilo austrijskih tablica da voze.....samo se kod Njemaca to ne zove carinski prekršaj već UTAJA POREZA...jer eto niso platio MwSt....i eventualnu carinu ( ako vozilo nije iz EU) a ni Kraftfahrzeugsteuer....

Na porezu je pao i Al Capone!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 12.01.2011., 12:21   #74
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
pa propisani su ti uvjeti homologacije i normi.

ako auto ne zadovoljava BAREM Euro II normu ispušnih plinova, nemože se uvesti.
ako nema barem ABS, nemože se uvesti.

zašto bi dozvolili uvoz krševa koji zagađuju? krame koje se svi hoće riješiti, nijemci ih daju bud-zašto da ne plate visoke eko takse, vi bi to uvozili?

a valjda će doći i kod nas dan kada će biti popusta za ekološki čista vozila (jebo majku, jučer me udavil jedan idiot sa mercedesom 123. otpad, zatvor....)
možda "idiot" kak ga ti zoveš nema za novo kao neki ovdje koji rade u STP i uredno od mita svake godine kupuju novi auto??
A budimo pošteni i priznajmo da od rada u stp samo da dobiješ 200-300 kn dnevno možeš vozit svake dve godine novi bmw

Ako nema ABS ne može se uvesti? Daj molim te većina novih picanta, punta i sličnog smeća u osnovnom paketu nema ništa osim serva
audi_driver is offline  
Old 12.01.2011., 13:52   #75
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
A ako Njemci skuže ( a skuže vrlo brzo ) da si odsutan više od 6 mjeseci, GUBIŠ PRAVO BORAVKA...samim time nema za tebe više registracije....ni osiguranja!

Nije ti bitan žig u putovnici....pri ulasku u EU scaniraju putovnice ....i cijela EU ima pristup podatku kada si ušao u EU! Isto tako kad si izašao!

Ausländeramt bilo kojeg grada ima pristup tome! To vrijedi čak ako imaš i Aufenthaltsberechtigung kao status boravka! ( koji je skoro pa izjednačen s državljanstvom)


Druga je poanta da vozilo stranih registarskih oznaka na teritoriju HR smije boravit najviše 6 mjeseci u tijeku jedne kalendarske godine....i to tako da između 2 ulaska u zemlju mora proći 3 mjeseca! Za strance koji dobiju dozvolu nastanjena u HR , oni moraju u roku od 6 mjeseci UVEST vozilo tj platiti državi dadžbine...i registrirat ga u HR! Inaće su u carinskom prekršaju!

Jedino se ovim "kameleonima" sa BiH i HR državljanstvom još ( još neko vrijeme izgleda ) tolerira ( u biti prave se blesavi i veze i rođe itd)

A te propise nisu izmisli Hrvati, isto je i Njemcima koji recimo žive u Austriji i daju svom rođaku vozilo austrijskih tablica da voze.....samo se kod Njemaca to ne zove carinski prekršaj već UTAJA POREZA...jer eto niso platio MwSt....i eventualnu carinu ( ako vozilo nije iz EU) a ni Kraftfahrzeugsteuer....

Na porezu je pao i Al Capone!
Hvala ti na iscrpnom objašnjenju.

Znači, jedina mogućnost je da sam minimalno 6 mjeseci u Njemačkoj?
Što znači ovo ''između 2 ulaska u zemlju mora proći 3 mjeseca''; da li minimalno ili maksimalno 3 mjeseca, da li mogu npr. biti gore 2 mjeseca, pa doći u HR 2 mjeseca, ali da sveukupno budem više od 183 dana u Njemačkoj (da bi zadovoljio ovo sa stranim vozilom u HR)?
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Old 12.01.2011., 15:22   #76
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
pa propisani su ti uvjeti homologacije i normi.

ako auto ne zadovoljava BAREM Euro II normu ispušnih plinova, nemože se uvesti.
Hm samo jedan ispravak, jel nije euro 3 norma??
toni_os is offline  
Old 12.01.2011., 15:57   #77
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
i to tako da između 2 ulaska u zemlju mora proći 3 mjeseca!
Gdje ovo piše? U kojem zakonu? Taj podatak nisam nigdje vidio

Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Za strance koji dobiju dozvolu nastanjena u HR , oni moraju u roku od 6 mjeseci UVEST vozilo tj platiti državi dadžbine...i registrirat ga u HR! Inaće su u carinskom prekršaju
Ne moraju ga nužno uvest, mogu ga i izvesti
sleepwalker74 is offline  
Old 12.01.2011., 16:32   #78
Quote:
audi_driver kaže: Pogledaj post
možda "idiot" kak ga ti zoveš nema za novo kao neki ovdje koji rade u STP i uredno od mita svake godine kupuju novi auto??
A budimo pošteni i priznajmo da od rada u stp samo da dobiješ 200-300 kn dnevno možeš vozit svake dve godine novi bmw

Ako nema ABS ne može se uvesti? Daj molim te većina novih picanta, punta i sličnog smeća u osnovnom paketu nema ništa osim serva
boli me ona stvar jel on ima za novi auto ili ne.
ako nema za ovog skrpat, nek se ni ne vozi. jer ona jebena termoelektrana manje smrdi od tog govna.

usput, idiot nit nije svjetla upalil (17.30 sati) i još mi blica kad ga prođem. valjda se ljuti jer ne želim udisati taj plinoviti rak pluća.

dobra kazna bi mu bila da ga se svaki dan zatvori u garažu po pola sata s tim njegovim kršem.
novi punto zagađuje manje nego 20 tih prodrtina i jedno 300 puta je sigurniji.
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
Hvala ti na iscrpnom objašnjenju.

Znači, jedina mogućnost je da sam minimalno 6 mjeseci u Njemačkoj?
Što znači ovo ''između 2 ulaska u zemlju mora proći 3 mjeseca''; da li minimalno ili maksimalno 3 mjeseca, da li mogu npr. biti gore 2 mjeseca, pa doći u HR 2 mjeseca, ali da sveukupno budem više od 183 dana u Njemačkoj (da bi zadovoljio ovo sa stranim vozilom u HR)?
kod nas, sličan je zakon o strancima.

ako imaš auto sa stranim tablicama, onda u HR smiješ biti max 6 mjeseci godišnje (računa se kao turistička viza), s time da to može biti na dva puta i između ta dva posjeta mora proteći minimalno 3 mjeseca.
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Hm samo jedan ispravak, jel nije euro 3 norma??
valjda je Euro III, hvala za ispravku.
Quote:
sleepwalker74 kaže: Pogledaj post
Gdje ovo piše? U kojem zakonu? Taj podatak nisam nigdje vidio
Ne moraju ga nužno uvest, mogu ga i izvesti
zakon o strancima u HR.

i stranac koji želi biti kod nas dulje od 6 mjeseci MORA regulirati svoj status. izvaditi dokumente, prijaviti prebivalište, preregistrirati auto na HR tablice (ali nemora plaćati davanja)....
I wonder is offline  
Old 12.01.2011., 17:33   #79
nisam znao da zakon o strancima regulira privremeni uvoz

Privremeni uvoz je reguliran tzv. Istanbulskom konvencijom koja regulira sve oblike privremenih uvoza pa tako i osobnih vozila, potpisnice konvencije su i zemlje EU pa tako i kod njih vrijedi isto kao i RH, na osobna vozila i njihov privremeni uvoz odnosi se aneks c spomenute konvencije.

ovo za tri mjeseca da mora proći između dva ulaska s vozilom nisam baš siguran , neću tvrditi da nije točno, negdje mi se čini da sam vidio taj podatak pa stoga i pitam di to piše

kak MORA uvesti, mora jedino odlučiti dali ga želi uvesti, može isto tako vozilo izvesti van iz zemlje, odnosno na jedan od spomenutih načina regulirati status vozila
sleepwalker74 is offline  
Old 12.01.2011., 18:24   #80
http://www.mup.hr/1165.aspx
Quote:
Kratkotrajni boravak je boravak stranca u trajanju do 90 dana na temelju vize ili bez vize.
Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku ne treba viza može boraviti u Republici Hrvatskoj najduže 90 dana u vremenskom razdoblju od 6 mjeseci, računajući od dana prvog ulaska (članak 43. Zakona o strancima).
sa autom, dobiva zelene tablice i na takav auto se ne plaćaju davanja.
ali potraži detalje u zakonu o strancima jer ja nisam stručnjak. samo znam da to nije baš samo tak...evo mene k vama.
I wonder is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:40.