Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2024., 18:17   #1
Inkluzivni dodatak

Situacija je sljedeća, osoba je onkološki bolesnik(karcinom glave i vrata), vlasnik je stana od 29m2, u kojem živi njegov sin, i suvlasnik na kući u kojoj živi sa svojom suprugom i drugim sinom.

Pitanje je: Da li su nekretnine zapreka za podnošenje zahtjeva za inkluzivni dodatak?
zostren is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 19:41   #2
Koliko sam upoznat, što se tiče nekretnina i prava na inkluzivni dodatak može biti isključivo jedna nekretnina na ime osobe koja traži dodatak i osoba mora živjeti u toj nekretnini. Sve mimo toga je razlog za odbijanje prava na inkluzivni, ali svakako možeš probati ispuniti i predati, ništa te ne košta
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 14:58   #3
Quote:
Dyma kaže: Pogledaj post
Koliko sam upoznat, što se tiče nekretnina i prava na inkluzivni dodatak može biti isključivo jedna nekretnina na ime osobe koja traži dodatak i osoba mora živjeti u toj nekretnini. Sve mimo toga je razlog za odbijanje prava na inkluzivni, ali svakako možeš probati ispuniti i predati, ništa te ne košta
Ova informacija nije sasvim tocna.Odnosi se samo na 4 I 5 stupanj inkluzivnog,za one sa manje tezim ostecenjem.Njima ce se gledat ,a onima koji imaju status osobe s invaliditetom klasificiran kao teski ili tezi invalditet (3 I 4 stupanj.),tj.koji spadaju u skupinu 1,2 I 3 njima nece.

Pogledajte zakon o inkluzivnom dodatku.
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 15:49   #4
Zapreka za predati zahtjev nisu.
Što će i hoće li išta dobiti, to nemremo prorokovati.

Leptirica je točno napisala.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 19:13   #5
Nisam ni ja ovo znao, hvala.
Ali svakako treba probati, prođe prođe.
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 20:15   #6
(2) Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu iz članka 11. stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga Zakona ne priznaje se osobi:

1. koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima

2. koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

3. kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje, sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima.

Sve ostalo što ste čuli u CZSR od polupismenih i poluinformiranih stranačkih kadrova, najčešće kvočke, možete zaboraviti, nikakve 1-3. platni razred da, 4-5 ne...
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 20:46   #7
Točno je da se onima koji imaju određenu imovinu a imaju oštećenja koja spadaju u 4. i 5. razinu ID neće priznavati.
Quote:
Zapreke za priznavanje prava na inkluzivni dodatak
Članak 10.
...
(2) Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu iz članka 11. stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga Zakona ne priznaje se osobi:
1. koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili
iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima
2. koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti
3. kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u
drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje
...
Članak 11.
(1) Inkluzivni dodatak...
4. .. četvrtu razinu ...
5. ...petu razinu...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 20:57   #8
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
(2)
Sve ostalo što ste čuli u CZSR od polupismenih i poluinformiranih stranačkih kadrova, najčešće kvočke, možete zaboraviti, nikakve 1-3. platni razred da, 4-5 ne...
Pogrešno.
Za 1., 2. i 3. razinu nema ograničenja.
Za 4. i 5. postoji uvjet - neposjedovanje druge nekretnine, i da nisu smješteni u ustanovama i sl.
I ne postoje nikakvi platni razredi.
Postoje razine ID.
Držimo se terminologije da se ljude ne zbunjuje.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 10:58   #9
Krivo sam pročitao jedan od komentara, nakon ponovnog čitanja sam to vidio, ali načelno ljudi držite se zakona, nažalost u mnogim CZSR se ljudima daju pogrešne informacije ili ih se pokušava odvratiti od predavanja zahtjeva.
Čest je slučaj da se korisnike nagovara da se odreknu stečenog prava na Tuđu njegu preko HZMO-a, u jednom centru su ljudima nakon 01.01. davali obrasce za Osobnu invalidninu itd.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 11:01   #10
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Krivo sam pročitao jedan od komentara, nakon ponovnog čitanja sam to vidio, ali načelno ljudi držite se zakona, nažalost u mnogim CZSR se ljudima daju pogrešne informacije ili ih se pokušava odvratiti od predavanja zahtjeva.
Čest je slučaj da se korisnike nagovara da se odreknu stečenog prava na Tuđu njegu preko HZMO-a, u jednom centru su ljudima nakon 01.01. davali obrasce za Osobnu invalidninu itd.
I onda kad odobre OI, onda uzmu sebi onu razliku ...

Što se tiče inkluzivnog, bog dragi zna kak bude. U jednom Centru kažu jedno, u drugom drugo. ..
__________________
There' s no going back!
Mother Of Pearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 11:47   #11
Po meni ce ovako ici; ja primam doplatak za pomoc I njegu u punom iznosu od 79 e...plus naknadu kao osi preko zavoda za zaposljavanje kao nezaposlena osoba od 49 e.Sada ,kada budu do kraja godine odredili inkluzivu....dobit cu odredjenu trecu razinu od 432.tj.sve zaostatke(nas czzs makar to postuje)...ali dobit cu zaostatke umanjene za vec isplacene njegu I pomoc I osi naknadu za bezaposlene.To bi bilo 432-79-49 e osi..dakle 300-ak eura unazad pocevsi od 01.01.To bi bila ta razlika
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 13:18   #12
Uspjela si se naci u razinama.
Nevjerojatan je broj ljudi koji pisu svasta, a prilicno detaljno je napisano u zakonu.
Najveci problem ispada Barthelov. Puno ljudi ga uopce nema.
Naravno, uvijek se moze desiti da ti snize stupanj... pa zalba...
Ne znam da li je itko dobio rjesenje, nisam cula, osim za jedan slucaj mislim u Vukovaru. (Ili Vinkovcima. V - V )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 13:19   #13
Quote:
Mother Of Pearl kaže: Pogledaj post
I onda kad odobre OI, onda uzmu sebi onu razliku ...

Što se tiče inkluzivnog, bog dragi zna kak bude. U jednom Centru kažu jedno, u drugom drugo. ..
Kakvu razliku?
Tuda pomoc i njega je manji iznos od oi.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 13:20   #14
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Krivo sam pročitao jedan od komentara, nakon ponovnog čitanja sam to vidio, ali načelno ljudi držite se zakona, nažalost u mnogim CZSR se ljudima daju pogrešne informacije ili ih se pokušava odvratiti od predavanja zahtjeva.
Čest je slučaj da se korisnike nagovara da se odreknu stečenog prava na Tuđu njegu preko HZMO-a, u jednom centru su ljudima nakon 01.01. davali obrasce za Osobnu invalidninu itd.
Da, predas, pa kaj bu-bu.
Ako te odbiju, mozes podnijeti zalbu.


A ljudi sve prihvacaju zdravo za gotovo.
Ko da nemaju mozga da razmisljaju.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 14:47   #15
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Uspjela si se naci u razinama.
Nevjerojatan je broj ljudi koji pisu svasta, a prilicno detaljno je napisano u zakonu.
Najveci problem ispada Barthelov. Puno ljudi ga uopce nema.
Naravno, uvijek se moze desiti da ti snize stupanj... pa zalba...
Ne znam da li je itko dobio rjesenje, nisam cula, osim za jedan slucaj mislim u Vukovaru. (Ili Vinkovcima. V - V )
Barthelov index treba samo za tjelesna ostecenja.Iako imam I tjeleseno,necu predati barthelov index jer po tjelesnom imam 2.stupanj a psihicke bolesti 3 stupanj,pa bi trebali uzeti najveci stupanj samo...a to su psihicke a za njih ne treba barthelov index....da,po listi spadam u razinu 3 inkluzive I ne vjerujem da ce mjenjat,posto sam u invalidskoj mirovini,a ona se priznaje samo kod teskih I tezih bolesti/ostecenja
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 21:59   #16
Da, BI je samo za tjelesno.
Drzim ti fige!
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 16:12   #17
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Da, BI je samo za tjelesno.
Drzim ti fige!
Hvala ...trenutno sam na kontrolnom vjestacenju koje ce potrajati do ljeta...jer je u zavodu za vjestacenje guzva,cula sam se s njima neki dan.Tako da mi koji idemo po starom zakonu za preinaku prava u inkluzivni dodatak cemo cekat...jer meni su papiri predani u 11/2023 kao doplatak za pomoc I njegu...ispalo je da se vise isplati predat zahtjev od 01.01.2024 jer onda ga zurno moraju rijesavat s obzirom da od 01.01 se ide sa inkluzivnim
tko ide na vjestacenje ..a nas stare ce polako...
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 20:48   #18
Za kontrolno si sama predala ili su oni iz ZZSR poslali?
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 22:32   #19
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Za kontrolno si sama predala ili su oni iz ZZSR poslali?
Imala sam odredjeno po papirima kontrolno vjestacenje za godinu dana ,tj.u 02 mj 2024,pa da trebam predat papire 2 mj ranije mi je rekla soc .radnica .Ja sam dosla krajem 11 og mj 2023 to predat.A njima u zavod za vjestacenje salje soc.radnica.
Ali za ove sto sami traze ,tj.predaju zahtjev od 01.01.za inkluzivu cula sam da se rijesavaju po zurnom postupku tipa max mjesec dana cekanja
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2024., 13:35   #20
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
a nas stare ce polako...
4 mjesec prošle godine
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.