Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2008., 19:52   #41
Nemaš puno izbora ili reprezentacija ili kao stolni/zidni (iako se ne sjećam da sam vidio tako skupi stolni sat). po mojem mišljenju u slučaju neke kontrole ni jedno ni drugo ne bi prošlo.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:17   #42
Quote:
MFD kaže: Pogledaj post
Dragi moji,
kao novi član foruma otvorila sam ovu temu, jer sam i sama ušla knjigovodstvene vode, pa pokušavam naučiti što više trikova i načina kako malo "zaobići" naš jako oštar i komplicirani zakon.
Dakle, moje pitanje glasi: "Kako opravdati račun kada dirtektor firme sebi kupi sat na firmu? Imam mnogo takvih primjera, kako opravdati neki račun na firmu koji stvarno u biti nije na firmu?!
To i sva ostala i pitanja i odgovore molim pisati na ovom mjestu. Da si malo pomognemo.
Nemožeš imati i ovce i novce. Znači da ne možeš knjižiti kao porezno priznati trošak taj sat i još da si odbiješ PDV. Ako je dar i to preko 80 kuna onda ti je pdv nepriznat. Nemožeš knjižiti kao reprezentaciju, ako prikažeš da si je to kupio vlasnik onda moraš obračunati plaću u naturi. Ako prikažeš osnov. sredstvo ponovno ti ga mogu tražiti gdje se nalazi.
U svojoj praksi imam da si ljudi svašta kupuju preko firme pa traže od knjigovođe da to "nekako proknjiže". Kakvih sve to bisera ima da to nije normalno Jedan si moj kupio grobno mjesto Ljudi idu na snijeg pa si računi naštimavaju kao za neku promociju ili studijsko putovanje. Ima toga još ali bolje je da ne razmišljam ......
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 08:31   #43
Tko brani direktoru da kupi sat od 6500 kn, ako hoće.. ili za neki viši iznos...

Svatko može za svoju plaću i zaradu kupovati što hoće. Sama činjenica da se takav jedan iznos ne može porezno priznati govori sama za sebe. Jer jedno je nešto kupiti od svoje plaće i zarade, a drugo je iskorišavati poduzeće za to.
t_ea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 10:31   #44
Ako imas skladište sa robom tutni to tamo pa nek stoji do prve prilike kad bude trebalo izdati nekakv fiktivan račun za koji nije bitno sta je (ukoliko tvoja firma radi takve stvari, a ja ne znam koja ne)
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 10:32   #45
Naravno sve ovisi o tome cime se firma bavi
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 12:32   #46
Mene zanima jedna sitnica..

Naime, kreditnu sposobnost banke obračunavaju na temelju uplaćenih svota po nalogu za plaće. Ako vlasnik firme koji je ujedno i zaposlenik iste želi sebi povisiti kreditnu sposobnost da li može na ime već otprije posuđenih novaca firmi vračati sebi privatno ne preko blagajne (znam da to računovođe vole i govore da je poželjno) nego upravo direktno sa žiro računa firme na tekući račun privatne osobe (nisam našao zakonski da ne mogu na taj način vračati posuđeni novac). No, glavna caka je da u opisu plaćanja se navede nešto (bonus ili slično na plaću) što bi banka uzela u obzir kao 'dodatak na plaću' i zajeno sa time računala kreditnu sposobnost. Knjigovodstveno gledano, opis plaćanja, samo po sebi ništa ne znači na samoj uplatnici, već isključivo konta na kojoj se taj iznos knjižio (na ime povrata pozajmice)...

Da li sam nešto previdio, zabrijao i slično?
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 12:37   #47
Također još jedno:

dio kuće zajedno sa vrtom 'ustupio' bi firmi bez naknade za iznajmljivanje (ne zanima me isplata novca na svoj tekući i prijava poreza na iznajmljivanje nekretnine) sa svrhom poslovanja u tom prostoru...


Kojim primjerom ugovora to mogu napraviti?
Da li u tom slućaju mogu na račun firme kupiti alat za održavanje vrta i poslovnog prostora, pravdati neke račune održavanja i slično?

Znači, poanta je u priznavanju povrata potrošenog PDV-a i troška materijala, alata, opreme, održavanja tih prostorija što uistinu i JEST, a ne u isplati novaca direktno meni kao privatnom vlasniku nekretnine.
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 13:06   #48
Ne možeš na virman pisati jedno a knjižiti drugo. Zar banke ne uzimaju u obzir za kreditnu sposobnost i druge prihode ako ih možeš dokazati? Isplaćenu dobit npr.?
Moraš prijaviti najam prostora a i ne vidim zašto bježati od toga kada je porez na to manji od poreza na dobit? Ali prije moraš napraviti prenamjenu prostora u poslovni. Možeš imati troškove za održavanje ali mi nije jasno što će firmi vrt?

btw. prihode od najma mogao bi predočiti banci da podigneš kred. sposobnost!
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 15:33   #49
Ok...

1.
Znači zakonski ne mogu knjižiti kako hoću ako jedino na izvodu od banke piše svrha uplate koja nije u skladu sa knjiženjem? Da li znaš di to piše u zakonu?

2.
Svrha ne izajmljivanja je SAMO u povratu PDV-a (jednim dijelom i smanjenjem dobiti ali nije glavna stavka) - povećanje kreditne sposobnosti je u ovom dijelu nebitno, za najam ne mogu obračunati PDV, a dobit i ovako i onako će biti anulirana sa prošlogodišnjim gubitcima... Znači imati ugovor na osnovu kojeg mogu slobodno troškove i materijal pravdati njime - to je pitanje!

Vrt u mojem slućaju može biti potreba (dio vrta - možda i 5m2 nebitno) radi 'općeg' dojma za klijente koji isključivo koriste 'usluge povezane načinom života' na toj lokaciji (znači upravo je povezan sa prirodnim okruženjem, čak može biti i prezentacijska svrha) - ali nemoj se na to vezati...
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 18:54   #50
1. Vjerovatno je negdje u Zakonu o računovodstvu ali niti jedan knjigovođa ti neće knjižiti na taj način. Ako je isplata plače onda je isplata plače i idu sva davanja...
2. Nije mi jasno što bi kupovao za 5 m2 vrta (ili 50) a da je tako vrijedno? Ako kupiš kosilicu od 1000 kn neće biti problema ali ne možeš kupiti traktor od 100.000 kn
Što se tiče najma, jedna iskusna knjigovođa mi je ispričala istinitu priču: čovjek nije napravio ugovor sa svojom firmom o najmu a firma je investirala puno novaca u adaptaciju (dali je sav novac otišao baš na tu adaptaciju ne znam). kada je porezna to skužila sav taj novac koji je firma navodno investirala u adaptaciju obračunali su mu kao dohodak. Zato nemoj se igrati sa tim i barem napravi ugovor o najmu na realnu svotu.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 12:02   #51
Neno hvala na trudu...

Molio bi nekoga sa više iskustva da usmjeri na primjer ugovora na osnovu kojeg firma može investirati u poslovni prostor u kojem obavlja svoju djelatnost bez iznajmljivanja...

Hvala
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 19:16   #52
ugovor o najmu

Član društva ima u vlasništvu nekretninu i iznajmljuje je društvu. Sklapa se ugovor o najmu. Član društva je dužan prijaviti ugovor o najmu nadležnoj Poreznoj upravi. Porezna uprava rješenjem razrezuje porez na dohodak od imovine i imovinskih prava. Ako je najamnina iskazana niže od tržišne, PU ima zakonsko uporište da sama procijeni visini iznosa tržišne najamnine. Predujam poreza na dohodak se plaća mjesečno i ako se ne podnosi godišnja porezna prijava smatra se konačnim oporezivanjem. Predujam se obračunava na način: tržišna najamnina - 30% paušalno priznatih izdataka = porezna osnovica * 15% poreza (+prirez). Najmoprimac je dužan plaćati najamninu na žiroračun. Ako godišnji iznos najamnine prijeđe preko 85.000 kuna, član društva mora ući u sustav PDV-a i voditi poslovne knjige kao obrtnik od početka sljedeće godine. Izdaje R-2 račun za najamninu s PDV-om.

Ako je sjedište društva na adresi nekretnine u vlasništvu člana društva, ugovor o najmu se obavezno mora sklopiti. Isto važi i ako društvo ima izdvojenu poslovnu jedinicu na adresi člana društva.

Društvo kao najmoprimac može ulagati u tuđu imovinu. Primjereno je da izda račun uz naknadu najmodavcu u visini troškova ulaganja prije stavljanja poslovnog prostora u upotrebu. Potom u narednim razdobljima prebija svoju tražbinu sa tražbinom najmodavca za najamninu. Ako je ugovoreno da se neće izdati račun za obavljeno ulaganje, društvo može priznati trošak ulaganja kao dugotrajnu nematerijalnu imovinu i nakon stavljanja poslovnog prostora u upotrebu ispravljati vrijednost ulaganja obračunvanjem troša amortizacije kao rashoda razdoblja. Međutim,sa gledišta oporezivanja prometa PDV-om, tada je posrijedi nezaračunana isporuka i društvo je dužno priznati obvezu za PDV i platiti ga u trenutku stavljanja prostora u upotrebu. Trošak PDV-a može potraživati od najmodavca ili uvećati trošak dugotrajne nematerijalne imovine.

Najvažnije je da društvo snosi teret tržišne najamnine (godišnje potraživanje najmodavca podmireno isplatom na žiroračun + godišnji trošak amortizacije === godišnja tržišna najamnina).
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 13:02   #53
Da li se nekako može proknjižiti račun na kojem je usluga ergonomskog programa (lječničke vježbe za kralježnicu)? Račun je na firmu.
MFD is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 21:13   #54
Quote:
MFD kaže: Pogledaj post
Da li se nekako može proknjižiti račun na kojem je usluga ergonomskog programa (lječničke vježbe za kralježnicu)? Račun je na firmu.
Nema problema oko knjiženja. Možeš knjižiti i na WC papir ali pitanje je porezni aspekt tog poslovnog događaja:

a) primitak od nesamostalnog rada zaposleniku (ugovor o radu)
b) drugi dohodak osobi koja nije zaposlenik društva
c) isplata predujma dobiti članu društva

ako se plati porez na dohodak pod a) i b) sukladno članku 7. st. 2. Zakona o porezu na dobiti tada je taj trošak porezno poreznoi rashod u smislu oporezivanja dobiti.

pod c. ili javna ili skrivena isplata dobiti neutralno s aspekta oporezivanja dobiti
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 17:44   #55
Arrow Bilanca stanja

Pozdrav.

Da li tko zna gdje bih mogao skinuti neke materijale koji detaljnije opisuju bilancu. Sve što sam dosad pronašao su stranice sa po nekoliko definicija bilance i osnovnih pravila, ali ništa opširnije.

Pa ako netko zna gdje bi to mogao naći ili slučajno želi nešto dodati na temu bilance bio bih mu zahvalan...
astra_1.4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 08:11   #56
Wink

Quote:
astra_1.4 kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Da li tko zna gdje bih mogao skinuti neke materijale koji detaljnije opisuju bilancu. Sve što sam dosad pronašao su stranice sa po nekoliko definicija bilance i osnovnih pravila, ali ništa opširnije.

Pa ako netko zna gdje bi to mogao naći ili slučajno želi nešto dodati na temu bilance bio bih mu zahvalan...
Bilanca je jedan od 5 financijskih izvještaja za trgovačka dtuštva,pokazuuje financijski položaj.Ona je trenutačni iskaz stanja na određeni dan,odn.to je sustavni pregled imovine,kapitala i obveza.Ima uravnoteženu lijevu i desnu stranu(mi to zovemo T konto)
Aktiva=imovina,sve što ima na za taj dan i Pasiva=obveze,sve što duguje.Uvijek je Aktiva=Pasiva.E sad najbolje je da ti kao početniku netko najprije objasni pa da se onda primiš literature,najbolje uzeti neku knjigu za početnički računovodstveni tečaj.
AnkicaDubravka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 18:06   #57
Pocetnik sam u racunovodstvu, ucim i pokusavam shvatiti. Ako ima netko tko tko se razumije, molim vas pomoc, pitanje je vjerujem jednostavno.

Primjer - proizvodnja košulja

Npr.
Pasiva = 3000kn
Sastoji se od moje ulozene love 1000kn (kapital) i love mog prijatelja koji mi je posudio 2000kn (obaveze).

Aktiva =3000kn
Lovu sam ulozila u proizvodnju pa se aktiva sastoji od kupljenog tekstila, rada dizajnera i rada krojacice. Svaku stavku sam platila po 1000kn.

Kad sam to sve obavila - imala sam 1000košulja. Proizvodnja svake me koštala 3kn. Prodala sam ih jednom ducanu za 6kn svaku. Izdala sam prvi racun i cekam da mi plate. Dakle imam potrazivanje od 6000kn.

Kako se ovo odrazava na bilancu? Pretpostavljam da sad imam u aktivi 6000 kn potrazivanja. U koju stavku pasive da to navedem, tj. kako da to izjednacim?

Puno hvala.
ninocka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 09:50   #58
Quote:
ninocka123 kaže: Pogledaj post
...
Da ti sad ne obrađujem od početka sva knjiženja poanta je da ti je rashod po osnovi cijene proizvodnje gotovih proizvoda 3000 kn a prihod po ispostavljenoj fakturi P cto 7500= 6000(potraživanja od kupaca D cto 1200=6000 kn),znači dobit ti je 3000 na kl.9 potražuje.Materijal i usluge vezane za proizvodnju moraš preko cta 4900 prenijeti na proizvodnju u tijeku cto 6000 a sa proizvodnje na cto 6300 gotovi proizvodi.

Zadnje uređivanje lili p. : 06.05.2010. at 21:15. Reason: quote fix
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:40   #59
Nisam predao račun...

Možda je glupo pitanje, ali totalni sam laik, pa svako mišljenje cijenim...
Prije par mjeseci platio sam na ime firme računom R1 cca 400 kn. No, zaboravio sam račun predati u knjigovodstvo, tako da ni do danas nije zaprimljen ni pronkjižen.
Mogu li iz toga nastati neke štetne posljedice za firmu? Može li se račun naknadno proknjižiti?
Hvala.
zaphodhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 15:13   #60
Mislim da nebi trebao biti problem. Meni se isto to nedavno dogodilo, pa su 2 R1 računa iz lipnja naknadno proknjižena. Danas se većinom sve radi kompjuterski, pa program sam ispravi redoslijed knjiženja. Bitno je samo da se na konačnom obračunu PDV-a, tj PDV-K obrascu također proknjiži pravo stanje, jer se svi ispravci (ukoliko ih ima) rade na tom završnom obračunu.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.