Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2013., 10:59   #641
Zanima me jedna stvar..

Znam da je Procjena opasnosti dokument koji moraju imati maltene svi poslodavci i u njemu moraju biti pobrojani svi rizici i opasnosti na radnim mjestima..
Ali isto tako, agencijama za zastitu osoba i imovine takodje se radi Procjena opasnosti i njima takodje to rade licencirane firme za strucne poslove zastite na radu.

Zanima me, da li je u njihovoj nadleznosti (tih firmi koje rade Procjenu opasnosti nekoj firmi) da procjenjuju, zakljucuju i odredjuju poslodavcu za koje radno mjesto, odnosno za koju poziciju je neophodno da sluzbenik duzi naoruzanje? Isto tako sredstva prinude (sluzbena palica, lisice..). Naravno, zakon omogucava tim agencijama da duze naoruzanje i propisuje na kojim tacno radnim mjestima (ne)smije sluzbenik duziti oruzje, ali Zakon nigdje tu agenciju ne obavezuje! Znaci, moze postojati mogucnost da je sluzbenik izlozen rizicnim poslovima, ali gazda ga jednostavno golorukog gura u opasnost (?!).
fendak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 14:08   #642
Quote:
fendak kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar..

Znam da je Procjena opasnosti dokument koji moraju imati maltene svi poslodavci i u njemu moraju biti pobrojani svi rizici i opasnosti na radnim mjestima..
Ali isto tako, agencijama za zastitu osoba i imovine takodje se radi Procjena opasnosti i njima takodje to rade licencirane firme za strucne poslove zastite na radu.

Zanima me, da li je u njihovoj nadleznosti (tih firmi koje rade Procjenu opasnosti nekoj firmi) da procjenjuju, zakljucuju i odredjuju poslodavcu za koje radno mjesto, odnosno za koju poziciju je neophodno da sluzbenik duzi naoruzanje? Isto tako sredstva prinude (sluzbena palica, lisice..). Naravno, zakon omogucava tim agencijama da duze naoruzanje i propisuje na kojim tacno radnim mjestima (ne)smije sluzbenik duziti oruzje, ali Zakon nigdje tu agenciju ne obavezuje! Znaci, moze postojati mogucnost da je sluzbenik izlozen rizicnim poslovima, ali gazda ga jednostavno golorukog gura u opasnost (?!).
Poštovani kolega,
u Zakonu o privatnoj zaštiti je definirano pri obavljanju kojih poslova se smije koristiti vatreno oružje, ali posebnim pravilnicima koji se odnose na jednu od dijelatnosti za koju se smije koristiti vatreno oružje može biti stavljena i obveza korištenja.
Uzmite za primjer prijenos ili prijevoz gotovog novca.
PRAVILNIK O UVJETIMA OBAVLJANJA POSLOVA PRATNJE I OSIGURANJA NOVCA, VRIJEDNOSNIH PAPIRA I DRAGOCJENIH KOVINA I METALA TE NAČINU IZDAVANJA I ODUZIMANJA POSEBNOG ODOBRENJA ZA OBAVLJANJE TIH POSLOVA

U članku 6. Vam stoji:
Quote:
Pri obavljanju poslova iz članka 1. ovoga Pravilnika svi članovi posade oklopljenog vozila moraju biti naoružani vrstom vatrenog oružja propisanom Pravilnikom o obavljanju poslova tjelesne zaštite (»Narodne novine«, br. 119/97.).
Znači Zakon o privatnoj zaštiti je samo krovni zakon koji okvirno daje dopuštenja ili zabranjuje nešto, a obveza korištenja je definirana u drugim podzakonskim propisima.

Nadam se da je to bar malo pomoglo :-)
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 14:18   #643
Necete mi zamjeriti, ja nisam iz Hrvatske.. Samo se zanimam da vidim kako je to regulisano kod vas, posto sve ex-yu republike maltene prepisuju zakone i pravilnike od vas, tj od EU...

To sa, recimo, pratnjom novca ne sumnjam da je i ovdje jasno precizirano. Ali konkretno je rijec o nadzorniku nacionalnog parka u kom je nivo rizika na tom radnom mjestu veoma visok. Zakon o np-ovima kaze samo da nadzornik "moze", Zakon o zastiti osoba i imovine kaze da sluzbenik "moze".. a pravilnika detaljnijeg za tu bransu nema. I ljudi su bukvalno u pat poziciji, izmedju Agencije koja se bavi oslovima zastite na radu, koja kaze "to treba da procijeni MUP (policija)" i policije koja kaze: "Ako je oruzje neophodno, to onda mora pisati u Aktu o procjeni opasnosti" Samo se prebacuje odgovornost, niko nece da prihvati vruc krompir..
fendak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 14:36   #644
Quote:
fendak kaže: Pogledaj post
Necete mi zamjeriti, ja nisam iz Hrvatske.. Samo se zanimam da vidim kako je to regulisano kod vas, posto sve ex-yu republike maltene prepisuju zakone i pravilnike od vas, tj od EU...

To sa, recimo, pratnjom novca ne sumnjam da je i ovdje jasno precizirano. Ali konkretno je rijec o nadzorniku nacionalnog parka u kom je nivo rizika na tom radnom mjestu veoma visok. Zakon o np-ovima kaze samo da nadzornik "moze", Zakon o zastiti osoba i imovine kaze da sluzbenik "moze".. a pravilnika detaljnijeg za tu bransu nema. I ljudi su bukvalno u pat poziciji, izmedju Agencije koja se bavi oslovima zastite na radu, koja kaze "to treba da procijeni MUP (policija)" i policije koja kaze: "Ako je oruzje neophodno, to onda mora pisati u Aktu o procjeni opasnosti" Samo se prebacuje odgovornost, niko nece da prihvati vruc krompir..
Pa vrlo jednostavno, trgovačkih društava za zaštitu na radu ima puno, lijepo pričajte sa više njih, i oni koji Vam kažu da će u procjenu opasnosti za određeno radno mjesto staviti da je oružje neophodno nek Vam rade procjenu opasnosti. I onda s tim na MUP da Vam daju odobrenje.
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 14:40   #645
E to je super scenario kad bi radnici odlucivali ko ce raditi Procjenu opasnosti, ali poenta je sto je rukovodstvo to vec zavrsilo, angazovalo firmu koja je to uradila kako je uradila, a izmjene dokumenta u tom dijelu nece da rade jer kazu da nisu nadlezni za pitanja sluzbenog naoruzanja, samo sredstva zastite. Pfff..

Vama svakako hvala na odgovoru
fendak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:59   #646
Quote:
fendak kaže: Pogledaj post
E to je super scenario kad bi radnici odlucivali ko ce raditi Procjenu opasnosti, ali poenta je sto je rukovodstvo to vec zavrsilo, angazovalo firmu koja je to uradila kako je uradila, a izmjene dokumenta u tom dijelu nece da rade jer kazu da nisu nadlezni za pitanja sluzbenog naoruzanja, samo sredstva zastite. Pfff..

Vama svakako hvala na odgovoru
Pretpostavio sam da ste u rukovodstvu kad ste pitali takvo pitanje :-)
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 22:17   #647
Položio sam zaštitu na radu i zaštitu od požara prije 2 ili max. 3 godine i imam potvrdu ili uvjerenje (nemam pri ruci da vidim što točno piše).
Tada sam radio u OŠ, a sada sam u srednjoj i rečeno mi je da trebam ponovno polagati (samo dio o zaštiti na radu, ne i dio o požaru). Predajem općeobrazovni predmet i nema tu nikakvih posebnih rizika od škole do škole, a mislim da će čak i predavač te zaštite biti isti.
Moram li opet slušati tu torturu ili to uvjerenje ipak vrijedi za sve škole u kojima radim?

Unaprijed hvala na pomoći.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)

Zadnje uređivanje jfutach : 05.02.2013. at 22:25.
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 22:33   #648
Vrijedi ti u svim skolama, ne vrijedi samo ako promijenis zanimanje, ali ako si profesor u bilo kojoj skoli ti sigurni vrijedi !
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 23:33   #649
Quote:
crnjak_xrace kaže: Pogledaj post
Vrijedi ti u svim skolama, ne vrijedi samo ako promijenis zanimanje, ali ako si profesor u bilo kojoj skoli ti sigurni vrijedi !
To bi i bilo logično, ali u našoj državi se nikad ne zna... :/

Na što da se pozovem da im u školi dokažem da to vrijedi?
Malo sam guglao po zakonu o zaštiti na radu, ali mislim da mi je lakše još jednom odslušati tu obuku nego naći u tom zakonu da ju ne moraam polagati još jednom.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 23:42   #650
(1) Poslodavac je dužan osposobiti radnika za rad na siguran naĉin i dati mu informacije i upute vezane uz njegovo mjesto rada i poslove:
– prije poĉetka rada,
– kod promjena u procesu rada,
– kod uvodenja nove radne opreme ili njezine promjene,
– kod uvodenja nove tehnologije,
– kod upućivanja radnika na novi posao.
(2) U sluĉajevima iz stavka 1. ovoga ĉlanka, osposobljavanje se mora provesti uzimajući u obzir osobito nove ili izmijenjene opasnosti i štetnosti kojima bi radnik mogao biti izložen, te ga je po potrebi dužan i periodiĉki ponavljati.

mislim da je sve jasno.. (članak 28. ZZNR 59/96...)
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 00:07   #651
Quote:
crnjak_xrace kaže: Pogledaj post
(1) Poslodavac je dužan osposobiti radnika za rad na siguran naĉin i dati mu informacije i upute vezane uz njegovo mjesto rada i poslove:
– prije poĉetka rada,
– kod promjena u procesu rada,
– kod uvodenja nove radne opreme ili njezine promjene,
– kod uvodenja nove tehnologije,
– kod upućivanja radnika na novi posao.
(2) U sluĉajevima iz stavka 1. ovoga ĉlanka, osposobljavanje se mora provesti uzimajući u obzir osobito nove ili izmijenjene opasnosti i štetnosti kojima bi radnik mogao biti izložen, te ga je po potrebi dužan i periodiĉki ponavljati.

mislim da je sve jasno.. (članak 28. ZZNR 59/96...)
hmmm, zbunjuje me poslodavac. Nije li on pravno konkretna škola, a ne MZOŠ?
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 14:00   #652
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
hmmm, zbunjuje me poslodavac. Nije li on pravno konkretna škola, a ne MZOŠ?
Ja radim u ovlaštenoj ustanovi koja se bavi poslovima iz ZNR i ZOP (ispitivanja, osposobljavanja, mjerenja...), tako da o toj tematici znam podosta. Iz dugogodišnje prakse (15 godina), što znači kontakata s raznim inspektorima na terenu, pouzdano tvrdim da je potrebno ponoviti osposobljavanje iz ZNR (ZOP ne treba) u slučaju kada radnik promijeni poslodavca, unatoč tome što će i dalje raditi na potpuno identičnom radnom mjestu, tj. ako je bio nastavnik u OŠ Stenjevec, kada prijeđe u OŠ Zapruđe, smatra se da je promijenio poslodavca. To je malo bez veze, ali tako to funkcionira u praksi.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 15:07   #653
I ja radim u ovlastenoj tvrtci i u komunikaciji sam sa inspektorima na dnevnoj bazi, nikada nije bilo
problema sa gradevinarima, a kamoli sa osobljem u skoli ako promijene poslodavca.. (no neke firme radi
dodatne zarade sebi protumace zakon kako njima odgovara)
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 18:14   #654
Ja ću preživjeti još 2-3 sata daveža, ali koliko tu država potroši novca posve UZALUDNO. Školstvo nam je ionako jadno - taj novac bi se mogao potrošiti na opremanje škola, a ne bacati u vjetar.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 18:37   #655
Quote:
crnjak_xrace kaže: Pogledaj post
I ja radim u ovlastenoj tvrtci i u komunikaciji sam sa inspektorima na dnevnoj bazi, nikada nije bilo
problema sa gradevinarima, a kamoli sa osobljem u skoli ako promijene poslodavca.. (no neke firme radi
dodatne zarade sebi protumace zakon kako njima odgovara)
Poštovani kolega, i Vi i ja možemo sebi tumačiti zakon kako god nama to odgovara, ali na kraju to uvijek završi tako da nam ga inspektor protumači onako kako on to želi. U početku sam i ulazio u razne rasprave s inspektorima, međutim, nakon nekog vremena sam shvatio da to apsolutno nema smisla . Jer što više ideš kontra inspektora, to više kasnije oštetiš poslodavca, a ja u svom poslu prvenstveno nastojim zaštititi poslodavca i pomoći mu da sredi stanje u svojoj firmi glede ZNR i ZOP. Moram naglasiti da to uopće nema nikakve veze s dodatnom zaradom (kao što Vi navodite) jer znam da takvim ponašanjem ne bih zadržao na dulje vrijeme niti jednog komintenta u ovom poslu. Ali, ne moram ja to Vama objašnjavati, Vi ste sigurno jako iskusan u ovom poslu i komunicirate s inspektorima na "dnevnoj bazi" pa sve to jako dobro znate i sami . Inače, ja sam po pitanju ove teme imao problema baš s građevinarima, zavarivačima, bravarima, instalaterima sigurnosnih sustava itd. Nadalje, trebalo bi Vam biti poznato i to da osposobljavanje za rad na siguran način radnik treba obaviti baš kod svog trenutnog poslodavca, i isključivo na svom trenutnom radnom mjestu, jer radni uvjeti u pogonu kod poslodavca Pere ne moraju biti isti kao i kod poslodavca Jure. Siguran sam da znate i da neposredni rukovoditelj radnika (koji je obično i Ovlaštenik poslodavca) odgovara za njegovu sigurnost na radu (osobna zaštitna sredstva, radni postupci itd.) pa je samim time i obvezan sudjelovati u njegovom osposobljavanju (praktični dio) kao i potpisivanju Zapisnika o osposobljenosti radnika nakon provedenog osposobljavanja. Ukoliko Vam je poznata definicija što je to radno mjesto, tada znate da je praktični dio osposobljavanja potrebno provesti točno na tom radnom mjestu, a teorijski dio (predavanje i testovi) od strane ovlaštene tvrtke (ukoliko poslodavac nema posebno ovlaštenje od ministarstva da sam obavlja osposobljavanja).
I za kraj, možda ste Vi do sada u svom radu imali sreće pa ste uvijek naišli na inspektora koji zna tumačiti zakone, a ja na žalost uvijek naletim na nekoga koji nema pojma o zakonodavstvu i pravilnicima (ili su ovi moji samo baš zločesti, pa to namjerno rade).
Mogao bih o ovome lamentirati još metar teksta, ali nema potrebe, tko je htio shvatio je.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 18:43   #656
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Ja ću preživjeti još 2-3 sata daveža, ali koliko tu država potroši novca posve UZALUDNO. Školstvo nam je ionako jadno - taj novac bi se mogao potrošiti na opremanje škola, a ne bacati u vjetar.
U potpunosti bih se složio s Vama i totalno ste u pravu, ali vjerujte da je zakon takav i bilo bi pametno ispoštivati ga jer kazne nisu male. Osim osposobljavanja iz ZNR i ZOP, još bi Vas moglo "dopasti" i da budete Planom evakuacije i spašavanja određeni za voditelja evakuacije ili evakuacijske zone, pa ste samim tim obvezni osposobiti se i za to.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 18:57   #657
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
U potpunosti bih se složio s Vama i totalno ste u pravu, ali vjerujte da je zakon takav i bilo bi pametno ispoštivati ga jer kazne nisu male. Osim osposobljavanja iz ZNR i ZOP, još bi Vas moglo "dopasti" i da budete Planom evakuacije i spašavanja određeni za voditelja evakuacije ili evakuacijske zone, pa ste samim tim obvezni osposobiti se i za to.
Slažem se s kolegom Bumbe-om, na žalost zbog zakona koji je takav kakav je, treba proći osposobljavanje ponovo. Treba napraviti izmjene u zakonu i pravilnicima da bi se nešto zbilja promjenilo.
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 20:33   #658
Quote:
crnjak_xrace kaže: Pogledaj post
Vrijedi ti u svim skolama, ne vrijedi samo ako promijenis zanimanje, ali ako si profesor u bilo kojoj skoli ti sigurni vrijedi !
pri svakoj promjeni radnog mjesta ili poslodavca potrebno je porći osposobljavanje iz ZNR...požare ne treba....
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 08:42   #659
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Ja radim u ovlaštenoj ustanovi koja se bavi poslovima iz ZNR i ZOP (ispitivanja, osposobljavanja, mjerenja...), tako da o toj tematici znam podosta. Iz dugogodišnje prakse (15 godina), što znači kontakata s raznim inspektorima na terenu, pouzdano tvrdim da je potrebno ponoviti osposobljavanje iz ZNR (ZOP ne treba) u slučaju kada radnik promijeni poslodavca, unatoč tome što će i dalje raditi na potpuno identičnom radnom mjestu, tj. ako je bio nastavnik u OŠ Stenjevec, kada prijeđe u OŠ Zapruđe, smatra se da je promijenio poslodavca. To je malo bez veze, ali tako to funkcionira u praksi.
Stvar je čisto birokratske prirode, posao je isti, opasnosti su iste, drugačiji je možda izgled klupa, ali je de iure to novi poslodavac, novi posao, i nove opasnosti(samo da mi je znati koje), pa bi trebalo proći ZNR ponovno.

Naravno, ZOP uvijek vrijedi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 13:53   #660
osposobljavanje kompresoriste

Trebam malu pomoć
Jeli mi može netko preporučiti neko Učilište u Rovinju ili Puli da osposobljavaju rukovatelje kompresorom.
Hvala
Jedrilica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.