Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2005., 12:00   #1
Zakon o oprostu...

Pokušavam se ne petljati u politiku koja me baš niti ne zanima, i stoga sorry ako napišem neku glupost iz čiste neinformiranosti...

Naime-svi smo se naslušali, a neki nažalost i nagledali priča u stilu: "Četnika koji me je zlostavljao u xy logoru neki dan sretnem u policijskoj uniformi" ili zadnja tužna priča iz Vukovara kako je jedna žena čekala na red u banci a u istom redu je stajao čovjke koji ju je 91 silovao...

Znam da nas je svijet primorao na taj zakon o fucking alboliciji ali zanima me kaj vi o tome mislite?

Moje mišljenje... bilo tko ko je opalio jedan jedini metak protiv hrvatske nebi smio raditi u javnih službama iste one države koju je rušio. I tak svejedno jel "jadan" bio "zaveden" ili je četnik po uvjerenju od rođenja. Jel bio Kninđa ili kuhar...

Isto tako tko je obnašao bilo kakvu funkciju u SRAO Krajini nebi smio obnašati ikakvu dužnost u današnjoj vlasti na bilo kojem nivou. J. mu majku ima mnogo Srba koji 91 nisu rušili i pucali nego dijelili sudbinu svih ostalih građana lijepe naše i samo i isključivo takvi bi mogli biti birani.

A fakat mi nije shvatljivo da ljudi koji su radili i mnogo gora sranja od "pukog" nošenja uniforme i ratovanja protiv hrvata, danas slobodno šeču...

Pa mislim stvarno. Koja smo mi usrana država...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 12:23   #2
@Legion, apsolutno se slažem s tobom. Pa čak i s tvojom zadnjom rečenicom jer sam upravo u Jutarnjem listu od 7. prosinca pročitao da se u HR VRATILO 200.000 Srba!!!

Jedna od najvećih tekovina Domovinskog rata bilo je, uz samo stvaranje hrvatske države, i činjenica da smo se riješili balasta protudržavnog elementa zvanog Srbi koji jesu i uvijek će, dokle god ih bude u HR u nekom značajnijem broju, rovariti protiv onoga što se zove Hrvatska (ma u kojem obliku postojanja).

Tako da se SAMO I JEDINO u Hrvatskoj mogu događati stvari koje si opisao i samo i jedino u Hrvatskoj se može dogoditi da se rušitelji države pozivaju natrag i da im se, što je najapsurdnije u čitavoj priči, grade kuće za nagradu što su bilo pljačkali, rušili i palili, bilo podržavali one koji su pljačkali rušili i palili.

I to sve pod geslom, "ako želimo ući u EU - moramo".

Ma kuarc moramo!!!!

Ako je uvjet za ulazak u EU vraćati državnog neprijatelja broj jedan u državu NE ŽELIM U JEBENU EU!!!!

Kreteni u Vladi i Saboru:

Ništa na svijetu NE ŽELIM PO SVAKU CIJENU, a najmanje ulazak u EU!
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 12:52   #3
Jesil ti za Glavaša ili Sanadera?
Misliš da je 91. bilo lako izabrati stranu i da se imalo što birati?
Ovaj prvi gospodin kaže da je apolitičan. Vjerojatno je mlad pa ga zabole kita za Sabor i Vladu.
Isto je tako i 91. mnoge boljela kita za izdrkavanje Miloševića i Tuđmana ali smo se nažalost našli u krvavim, blatnjavim vojničkim košuljama.
I to jedni s jedne, a drugi s druge strane, a da te nitko ništa nije pitao.
I onda i sada smo trebali svi kolektivno odgovarati, ostati bez kuća, poslova i života samo zato što su se veliki političari igrali politike i ugurali nas tamo gdje nismo htjeli.
Nije i ne može sve biti crno-bijelo, zločinci trebaju odgovarati, a ostale pustiti na miru kao ravnopravne građane.
Kod nas pobjednici deru poražene ko Musa jarca pa me baš zanima tko će odnijeti pobjedu, Sanader ili Glavaš i tko će koga oderati do zadnje tajnice i šofera.
U našim medijima se nažalost daju samo loši primjeri, jer oni prodaju novine i piše se odoka i bez provjere pa na konto manjine trebaju najebati svi.
Hajde već jednom neka policija uhapsi tog siledžiju
da ga vidimo i čujemu, da mu se na..... majke i pustimo mirne i lojalne građane srpske nacionalnosti na miru.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 13:09   #4
Tko govori išta protiv "mirnih i lojalnih" građana srpske nacionalnosti? Nažalost ima mnogo onih koji ni najmanje nisu bili mirni ni lojalni a danas se slobodno šeču...
A još nekaj. Svako toliko se negdje pojave grafiti u stilu 4 S, "Ovo je Srbija" i sl. Jesu to "lojalno građani"?
Znaš kaj bi ja takvima napravio? Oduzeo domovnicu, pasoš i dao ima 2 sata da se spakiraju i via Srbija.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 13:12   #5
Dovoljno je kopirati sistem koji Izrael primjenjuje prema svojim cetnicima.

Imaju i oni lojalne Arape, koji zive mirno i ne sanjaju dan kada ce izgurati Zidove u Sredozemno more. Dok sa teroristima postupaju na jedini moguci nacin, raketa, bager, pendrek, pa ti ajde opet obori balvan, ako smijes.
Vanja oko panja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 13:39   #6
Nisam ni ja bas proucavao taj zakon, al zar nije poanta da se oprosti onima koji nisu radili zlocine? Silovanje je zlocin zar ne? Dakle ta zena ima puno pravo tog covjeka tuziti. Ne shvacam bas sto tu ne stima, odnosno zasto ona njega ne tuzi?
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 14:59   #7
Quote:
Pugsley Adams kaže:
Nisam ni ja bas proucavao taj zakon, al zar nije poanta da se oprosti onima koji nisu radili zlocine?
Da, Zakon o oprostu se tiče samo oprosta za neke kategorije kaznenih djela (ukratko: za samo sudjelovanje u oružanoj pobuni), evo konkretno Zakon o oprostu počiniteljima kaznenih djela s privremeno okupiranih dijelova područja Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije - http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1996/8370.htm

Izričito je od oprosta izuzet članak 120. tadašnjeg Osnovnog krivičnog zakonika koji glasi:

(1) Tko kršeći pravila međunarodnoga prava za vrijeme rata, oružanoga sukoba ili okupacije naredi da se izvrši napad na civilno stanovništvo, naselje, pojedine civilne osobe ili osobe onesposobljene za borbu, kojega je posljedica smrt, teška tjelesna ozljeda ili teško narušavanje zdravlja ljudi, napad bez izbora cilja kojim se pogađa civilno stanovništvo, da se civilno stanovništvo ubija, muči ili da se nečovječno postupa prema njemu, ili da se nad njim obavljaju biološki, medicinski ili drugi znanstveni pokusi. da se uzimaju tkiva ili organi radi transplantacije, ili da mu se nanose velike patnje ili ozljede tjelesnoga integriteta. ili zdravlja, da se provodi raseljavanje ili preseljavanje ili prinudno odnarodnjivanje ili prevođenje na drugu vjeru, prinuđivanje na prostituciju ili silovanje da se primjenjuju mjere zastrašivanja i terora, uzimaju taoci, primjenjuje kolektivno kažnjavanje, protuzakonito odvođenje u koncentracione logore i druga protuzakonita zatvaranja, će se provodi lišavanje prava na propisno i nepristrano suđenje, prinuđivanje na službu u oružanim snagama neprijateljske sile ili u njezinoj obavještajnoj službi ili administraciji, da se prinuđuje na prinudni rad, izgladnjuje stanovništvo, provodi konfiskacija imovine, da se pljačka imovina stanovništva, protuzakonito i samovoljno uništava ili prisvaja u velikim razmjerima imovinu što nije opravdano vojnim potrebama, uzima nezakonite i nerazmjerno velike kontribucije i rekvizicije, smanjuje vrijednost domaćega novca ili protuzakonito izdaje novac, ili tko počini neko od navedenih djela, kaznit će se zatvorom najmanje pet godina ili kaznom zatvora od dvadeset godina.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 15:31   #8
Quote:
Pugsley Adams kaže:
Nisam ni ja bas proucavao taj zakon, al zar nije poanta da se oprosti onima koji nisu radili zlocine? Silovanje je zlocin zar ne? Dakle ta zena ima puno pravo tog covjeka tuziti. Ne shvacam bas sto tu ne stima, odnosno zasto ona njega ne tuzi?
Zato što je to verovatno laž,hoću reći da neko namerno plasira te vesti iz kozna kog razloga.Ne želim da bilo koga ko je propatio uvredim niti imam želju da minimiziram zločune,onaj ko siluje rvaticu taj bi i Srpkinju to je takav tip čoveka.
DJOOLE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 15:41   #9
Quote:
DJOOLE kaže:
Zato što je to verovatno laž,hoću reći da neko namerno plasira te vesti iz kozna kog razloga.Ne želim da bilo koga ko je propatio uvredim niti imam želju da minimiziram zločune,onaj ko siluje rvaticu taj bi i Srpkinju to je takav tip čoveka.
U krivu si vjerovatno je istina. I ja sam cuo za takve slucajeve neovisno o medijima. Samo nije mi jasno zasto se ne procesuiraju?
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 15:41   #10
Quote:
Pugsley Adams kaže:
Nisam ni ja bas proucavao taj zakon, al zar nije poanta da se oprosti onima koji nisu radili zlocine? Silovanje je zlocin zar ne? Dakle ta zena ima puno pravo tog covjeka tuziti. Ne shvacam bas sto tu ne stima, odnosno zasto ona njega ne tuzi?

da al ajde ti njega optuzi u policiji kad mu ne mozes nista!!
neki dan mi se covjek zali da je policajca upitao broj znacke jer se nije slagao s njime oko prekrsaja a covjek je inace miran da se moze zaliti a tip mu je rekao ako ti ja dam broj svoje znace zapamtit ces je!!
zar je to normalan razgovor s policajcem???
tako da vjerujem da se zena i boji bilo sta reci da je jedan dan ne bi nasli u kanalu
crotomy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 15:42   #11
Quote:
DJOOLE kaže:
Zato što je to verovatno laž,hoću reći da neko namerno plasira te vesti iz kozna kog razloga.Ne želim da bilo koga ko je propatio uvredim niti imam želju da minimiziram zločune,onaj ko siluje rvaticu taj bi i Srpkinju to je takav tip čoveka.
Prijavljeno je 20 sluèajeva seksualnih zvjerstava u ovom dijelu studije. Sedam su vezanih za logor Velepromet u gradu Vukovaru, a dogodili su se u zadnjem tjednu studenog 1991. Logor je služio kao veliki sabirni centar za tisuæe civila uhvaæenih nekoliko dana nakon okupacije Vukovara. Bio je pod kontrolom Srba i "Èetnika" ,a zatoèeni su bili hrvatski civili. Muškarci su bili tuèeni po genitalijama i kastrirani. U jednom sluèaju srpski vojnici , navodi se, prerezali testise i penis Hrvatu. U drugom sluèaju žrtva je prijavila da je uzastopce bila tuèena po genitalijama i da je sa grupom zatoèenih muškaraca bio poredan u vrstu, genitalije su im povezali žicom i tako su morali hodati u krug po sobi u kojoj su bili zatoèeni. Druga žrtva je identificirala èovjeka koji je žrtvama sa žicom vezao testise i udarao ih otvorenim predmetom

I žene su bile žrtve seksualnog napada. Zatoèenici svjedoèe kako su èuli urlike žena koje su silovane Drugi svjedok svjedoèi o (u izvješæu nije navedeno ime) trudnici, njegovoj poznanici i još 15 Hrvatica koje su silovane u logoru. Srpkinja koja je bila udata za Hrvata takoðer je silovana. Posljednji izvor svjedoèi kako je Velepromet bilo mjesto "brutalnog silovanja".

Seksualni napadi su poèinjeni i izvan logora. Pred kraj studenog 1991, Kapetan je silovao dvije 14 godišnje djevojèice pred njihovom bakom, a onda ih sve tri ubio. U listopadu mlade hrvatske djevojke koje su služile srpske dobrovoljce, bile su prisiljene na seksualni odnos. Muškarac je prijetio kako æe ubiti njihovu obitelj ako ne pristanu. Doktor pripadnik ZNG-a svjedoèi o silovanju mlade djevojke u drugom tjednu studenog, u prostorijama štaba ZNG-a.On je pozvan kako bi pregledao pacijenta na tom mjestu. Istog mjeseca, Albanka je prijavila kako je 12 sati uzastopce ispitivana i silovana od grupe JNA vojnika. U drugom sluèaju, u prosincu, starija žena je ubijena i njezina kæer je silovana, muškarac (poèinitelj) je identificiran. Prema drugom svjedoku identificirani muškarac uzastopce je silovao Hrvaticu odvodeæi ju naveèer i vraèajuæi ju ujutro. U zasebnom izvješæu 50 godišnja Hrvatica je silovana i prisiljavana na oralni sex sa sedam èlanova srpskih "Belih orlova". U iduæem sluèaju 54 godišnja Hrvatica navodi kako su je terorizirali i silovali srpski vojnici nakon okupacije i pada Vukovara.
Posljednje izvješæe kaže kako je u masovnoj grobnici pronaðen neidentificirani Hrvat. On je bio kastriran. Dodatni izvor kaže kako je èlan srpske paravojne grupe optužen od Hrvatske vlasti za ubojstvo 150 osoba i silovanje 30 žena. Optuženi je priznao sudjelovanje u grupnom silovanju.

http://www.hdlskl.hr/Iskazi/Zapis%20Vukovar.html
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:10   #12
Quote:
Ber kaže:
Prijavljeno je 20 sluèajeva seksualnih zvjerstava u ovom dijelu studije. Sedam su vezanih za logor Velepromet u gradu Vukovaru, a dogodili su se u zadnjem tjednu studenog 1991. Logor je služio kao veliki sabirni centar za tisuæe civila uhvaæenih nekoliko dana nakon okupacije Vukovara. Bio je pod kontrolom Srba i "Èetnika" ,a zatoèeni su bili hrvatski civili. Muškarci su bili tuèeni po genitalijama i kastrirani. U jednom sluèaju srpski vojnici , navodi se, prerezali testise i penis Hrvatu. U drugom sluèaju žrtva je prijavila da je uzastopce bila tuèena po genitalijama i da je sa grupom zatoèenih muškaraca bio poredan u vrstu, genitalije su im povezali žicom i tako su morali hodati u krug po sobi u kojoj su bili zatoèeni. Druga žrtva je identificirala èovjeka koji je žrtvama sa žicom vezao testise i udarao ih otvorenim predmetom

I žene su bile žrtve seksualnog napada. Zatoèenici svjedoèe kako su èuli urlike žena koje su silovane Drugi svjedok svjedoèi o (u izvješæu nije navedeno ime) trudnici, njegovoj poznanici i još 15 Hrvatica koje su silovane u logoru. Srpkinja koja je bila udata za Hrvata takoðer je silovana. Posljednji izvor svjedoèi kako je Velepromet bilo mjesto "brutalnog silovanja".

Seksualni napadi su poèinjeni i izvan logora. Pred kraj studenog 1991, Kapetan je silovao dvije 14 godišnje djevojèice pred njihovom bakom, a onda ih sve tri ubio. U listopadu mlade hrvatske djevojke koje su služile srpske dobrovoljce, bile su prisiljene na seksualni odnos. Muškarac je prijetio kako æe ubiti njihovu obitelj ako ne pristanu. Doktor pripadnik ZNG-a svjedoèi o silovanju mlade djevojke u drugom tjednu studenog, u prostorijama štaba ZNG-a.On je pozvan kako bi pregledao pacijenta na tom mjestu. Istog mjeseca, Albanka je prijavila kako je 12 sati uzastopce ispitivana i silovana od grupe JNA vojnika. U drugom sluèaju, u prosincu, starija žena je ubijena i njezina kæer je silovana, muškarac (poèinitelj) je identificiran. Prema drugom svjedoku identificirani muškarac uzastopce je silovao Hrvaticu odvodeæi ju naveèer i vraèajuæi ju ujutro. U zasebnom izvješæu 50 godišnja Hrvatica je silovana i prisiljavana na oralni sex sa sedam èlanova srpskih "Belih orlova". U iduæem sluèaju 54 godišnja Hrvatica navodi kako su je terorizirali i silovali srpski vojnici nakon okupacije i pada Vukovara.
Posljednje izvješæe kaže kako je u masovnoj grobnici pronaðen neidentificirani Hrvat. On je bio kastriran. Dodatni izvor kaže kako je èlan srpske paravojne grupe optužen od Hrvatske vlasti za ubojstvo 150 osoba i silovanje 30 žena. Optuženi je priznao sudjelovanje u grupnom silovanju.

http://www.hdlskl.hr/Iskazi/Zapis%20Vukovar.html
Ja nijednom nisam rekao da nije bilo zločina ne moraš mi ih detaljno opisivati ne uživam u tome .Ali priča da je neka žena prepoznala zločinca a nije ga prijavila mi je sumljiva zašto to ne bi uradil ako jeste a vlast niej reagovala zašto ne izađe u medije sa tim,normalno ne odajući se jer joj sigurno ne treba još trauma.
Svaka prija bi trebala biti negde zabeležena u nekoj stanici milicije ili kako se to kod vas sad zove,neko bi morao da odgovara kao saučesnik u zločinu ako zločinca krije.
DJOOLE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:10   #13
u nekoj drugoj , normalnoj zemlji , prvo bi islo sudenje za oruzanu pobunu
na tom sudenju bi optuzeni objasnili gdje su bili i sto su radili i tek onda bi neki potpali pod zakon o oprostu
kod nas je , naravno , malko drugacije ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:25   #14
Quote:
DJOOLE kaže:
Ja nijednom nisam rekao da nije bilo zločina ne moraš mi ih detaljno opisivati ne uživam u tome .Ali priča da je neka žena prepoznala zločinca a nije ga prijavila mi je sumljiva zašto to ne bi uradil ako jeste a vlast niej reagovala zašto ne izađe u medije sa tim,normalno ne odajući se jer joj sigurno ne treba još trauma.
Svaka prija bi trebala biti negde zabeležena u nekoj stanici milicije ili kako se to kod vas sad zove,neko bi morao da odgovara kao saučesnik u zločinu ako zločinca krije.

Prvi problem je što ljudi ne žele govoriti o tome. Konkretno, puno vukovarki je silovano u zarobljeništvu ali one to osim rijetkih anonimnih iskaza ne žele govoriti zbog psihičkih trauma. I ne samo u istočnoj Slavoniji.
Hrvatska je u nekom čudnom stanju da nije ljepo govoriti o srpskim zločinima jer to dođe ko neko optuživanje manjine i još usput je tu OESS i slične leteće EU ustanove koje prigovaraju da se Srbima previše sudi.
Pa onda kad još ulete braća Puhovski sa detaljnjim izvješćivanjem hrvatske javnosti o zločinima Hrvata, skupi se bijesa.
Predviđam da sada kada si je Hrvatska skinula sa vrata uvjete za pristup pregovorima a i količinu frustracija zbog zataškavanja srpskih zločina i potenciranja hrvatskih, pravo otvaranje prema tim zločinima tek sljedi.

Tebi sam dao ovaj copy jer kao većina Srba misliš kako su zenge samo tamanile srpsku nejač a četnici se herojski borili. Strahote koje su Srbi radili u Hrvatskoj tek će se početi otvarati.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:34   #15
Nitko normalan ne osporava zločine koje si Hrvati radili ali na jednom jednim mjestu (Ovčara) pobijeno je više Hrvata nego što je Srba nastradalo u periodu od 91 do 95.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:38   #16
Ma koliko to nama bilo nakaradno, to što je netko bio četnik, oružano se borio protiv Hrvatske, radio protiv njenog teritorijalnog integriteta, vikao 'Slavonija i Dalmacija su srpske zemlje' itd itd, nije kazneno odgovoran (ako nije počinio ratni zločin).

No, čak su i partizani 1945. abolirali pripadnike nekih vojski protiv kojih su se borili.
S obzirom da smo u 21. stoljeću i da pretendiramo biti bolji od zadrtih komunista, s tim se nekako mogu i pomiriti. Inače bismo morali pozatvarati skoro sve sposobne muške Srbe sa nekad okupiranih krajeva.

No, tu ostaju dvije stvari:

1)
Prijem na određene poslove.

Ako neka banka raspiše natječaj za određeno radno mjesto, mislim da ne krši zakon i ljudska prava ako traži da kandidat nije ranije u životu pronevjerio veliku količinu love.

Zanima me, što mislite o tome da uvjet za rad u tijelima državne uprave, u policiji i sl. bude taj da kandidat nije rušio državu? Tj. bio u vojsci koja je tu državu rušila (recimo od nekog datuma, nakon definitivnog proglašenja neovisnosti RH, 8. listopada)? Ili pak bio u organima vlasti paradržave na tlu RH?

Kako povjeriti čuvanje države nekome tko ju je rušio?

Što misle pravnici o tom prijedlogu?

2)
Kakav stav javnih djelatnika (novinara, političara...) o ovom problemu smatrate poželjnim?
Da ovo pitanje guraju pod tepih pazeći na osjećaje bivših pobunjenika?
Širiti uvjerenje da nitko u tim postrojbama nije uistinu radio protiv teritorijalnog integriteta Hrvatske nego je bio izmanipuliran ili natjeran na pobunu?
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:41   #17
Pa upravo o tome i govorimo, mada... da se ugledamo na partizane ... Lagano bi nas NATO već odavno bombardirao.
Stvarno ne odričam baš nikome pravo da ovdje živi i bavi se bilo čime-pod uvijetom da nije činio nikakve zločine, ali rad u državnim službama države koju je isti rušio
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:46   #18
sjetite se kako je amerikanac koji je uhvacen da se bori u talibanskoj postrojbi jedva izbjegao smrtnu kaznu
ali , mi se radije okrenemo i lagano prignemo...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 19:15   #19
Quote:
Lucky Jim kaže:

Zanima me, što mislite o tome da uvjet za rad u tijelima državne uprave, u policiji i sl. bude taj da kandidat nije rušio državu? Tj. bio u vojsci koja je tu državu rušila (recimo od nekog datuma, nakon definitivnog proglašenja neovisnosti RH, 8. listopada)? Ili pak bio u organima vlasti paradržave na tlu RH?

Kako povjeriti čuvanje države nekome tko ju je rušio?

Što misle pravnici o tom prijedlogu?
Zakasnio si nekih 10 godina. Erdutskim sporazumom - a kojeg je potvrdilo i Vijeće sigurnosti UN - svi djelatnici javnih službi takozvane SAO koji nisu počinili zločine su integrirani u sustav, štoviše praktično su više zaštićeni od Hrvata (pa recimo i Srba koji su ostali na hrvatskoj strani), npr. kod otpuštanja viška radnika.

E, sad, da li se moglo i bez toga - moglo se. Ali, to bi značilo vojno oslobađanje Baranje i Vukovara, što znači jedno par desetaka mrtvih hrvatskih vojnika, sigurno i nešto civila, a da se Srbija, koja je ipak tu blizu, umiješala - i nekoliko stotina mrtvih.

Pa sada računaj što je veća vrijednost. Možemo gledati danas emocionalno i ovako i onako - ali mislim da je Tuđman tim potpisom jednostavno sačuvao živote hrvatskih vojnika i spriječio nova razaranja. Posljedica jest da imamo pokojeg bivšeg četnika u javnim tijelima, ali mislim da bismo i ja i ti prije potpisali takav sporazum nego slali ljude u rat. Politika nije idealna.

Mene je recimo žao što danas Srbe u Hrvatskoj u većoj mjeri ne zastupaju ljudi koji su cijelo vrjeme rata ostali na hrvatskoj strani, pa čak i bili uključeni u obranu Hrvatske.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.