Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2013., 14:37   #121
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Citirao bih jedan od svojih prethodnih odgovora na slično pitanje:


Na drugi dio pitanja, odgovor je DA, i kod djeteta u dobi od 13 mjeseci mogu se poduzeti određene mjere za liječenje strabizma.

Ta dob ni u kojem slučaju nije prerana za odlazak oftalmologu, pustite što ljudi oko Vas pričaju.
Zahvaljujem na odgovoru i savjetima.
Imamo dogovoren pregled tek u rujnu, u Puli je li to kasno? Biste li nam preporučili privatni pregled prije rujna i gdje ga je moguće napraviti? (mi smo u Istri, ali nije problem potegnuti i dalje da to što prije probamo riješiti)
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 17:43   #122
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru i savjetima.
Imamo dogovoren pregled tek u rujnu, u Puli je li to kasno? Biste li nam preporučili privatni pregled prije rujna i gdje ga je moguće napraviti? (mi smo u Istri, ali nije problem potegnuti i dalje da to što prije probamo riješiti)
Poštovana,

teško je odgovoriti na Vaše pitanje.

U principu, uvijek je bolje da se pregled obavi što prije. No, strabizam sigurno ne spada u dijagnoze za koje je nužno da se pregled obavi u roku, primjerice, 24 sata ili slično.

Zapravo, rijetko gdje je u bolnici u Hrvatskoj moguće doći u kraćem roku na strabološki pregled, napose u većim gradovima i u vrijeme godišnjih odmora.

Bitno je i kada je strabizam počeo.

U svakom slučaju, velika je odgovornost preko foruma reći - DA, treba što prije na pregled ili NE - možete čekati.

Međutim, u nekih mjesec dana ne bi se trbealo očekivati nekih nepovratnih posljedica, pogotovo ako dijete nema dvoslika.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 11:37   #123
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

teško je odgovoriti na Vaše pitanje.

U principu, uvijek je bolje da se pregled obavi što prije. No, strabizam sigurno ne spada u dijagnoze za koje je nužno da se pregled obavi u roku, primjerice, 24 sata ili slično.

Zapravo, rijetko gdje je u bolnici u Hrvatskoj moguće doći u kraćem roku na strabološki pregled, napose u većim gradovima i u vrijeme godišnjih odmora.

Bitno je i kada je strabizam počeo.

U svakom slučaju, velika je odgovornost preko foruma reći - DA, treba što prije na pregled ili NE - možete čekati.

Međutim, u nekih mjesec dana ne bi se trbealo očekivati nekih nepovratnih posljedica, pogotovo ako dijete nema dvoslika.

Lijep pozdrav.
Poštovani,

hvala na odgovoru. Evo što ja primjetim i uočavam.
Sigurno je počelo već oko 6 mjeseci života, a sad je primjetno kad je maleni umoran (pred spavanje) ponekad i kad se tek probudi, traje nekoliko minuta. Trenutno tražim gdje mogu odvesti malenog na privatni pregled (mi smo u Istri) jer čekamo već dugo, a 13.09. je daleko :/

Ako imate kakvu preporuku ili sugestiju svakako je dobrodošla.
Hvala
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 21:06   #124
Poštovana,

nažalost sada je vrijeme godišnjih odmora i radi se u smanjenom opsegu.

Pokušajte kontaktirati KBC Rijeka (navodno primaju predbilježbe za kolovoz).

Od privatnih ordinacija za koje znam da se posebno bave strabizmom ima u Zagrebu poliklinika Monokl, gdje radi dr. Neda Bubaš (u ovom trenutku ne znam radi li još uvijek), jedna od naših najpoznatijih eksperata za strabizam.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 08:23   #125
Poštovani El Gato, s obzirom da vam se svi javljaju pa rekoh ajd da se i ja javim..naime, sa sumnjom u strabizam mog bebacha od 17 mjeseci bili smo na pregledu u Vinogradskoj. Doktorica nam je rekla da je dioptrija 3,5 što je za njegovu dob u redu i da ne trebaju naočale niti flasteri. Te nas naručila na kontrolu za 6 mjeseci. Nije mi ništa rekla za bježanje okica, što nije jako izraženo ali činjenica je da mu znaju pobjeći okice.. E sad, da li da tražim drugo mišljenje ili se stvarno ne može ništa napraviti s obzirom da nema dioptrije?
__________________
11.09.2010.
mv27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 12:11   #126
Quote:
mv27 kaže: Pogledaj post
Poštovani El Gato, s obzirom da vam se svi javljaju pa rekoh ajd da se i ja javim..naime, sa sumnjom u strabizam mog bebacha od 17 mjeseci bili smo na pregledu u Vinogradskoj. Doktorica nam je rekla da je dioptrija 3,5 što je za njegovu dob u redu i da ne trebaju naočale niti flasteri. Te nas naručila na kontrolu za 6 mjeseci. Nije mi ništa rekla za bježanje okica, što nije jako izraženo ali činjenica je da mu znaju pobjeći okice.. E sad, da li da tražim drugo mišljenje ili se stvarno ne može ništa napraviti s obzirom da nema dioptrije?
Poštovana,

možete li navesti nalaz, tj. koji su sve testovi i pregledi učinjeni?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 08:35   #127
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

možete li navesti nalaz, tj. koji su sve testovi i pregledi učinjeni?
Pa po mome sudu nisu previše toga napravili..zapravo, kapali su mu okice tri puta po 20 minuta da se raširi zjenica, doktorica na jedvite jade uspjela pogledati dioptriju i to je to..rekla je dioptrija 3.5, praktički normalna za njegovu dob, i kontrola za 6 mjeseci. Da li je doktorica trebala još nešto napraviti?
__________________
11.09.2010.
mv27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 11:58   #128
Quote:
mv27 kaže: Pogledaj post
Pa po mome sudu nisu previše toga napravili..zapravo, kapali su mu okice tri puta po 20 minuta da se raširi zjenica, doktorica na jedvite jade uspjela pogledati dioptriju i to je to..rekla je dioptrija 3.5, praktički normalna za njegovu dob, i kontrola za 6 mjeseci. Da li je doktorica trebala još nešto napraviti?
Poštovana,

kod djeteta ove dobi nije moguće učiniti detaljnu strabološku obradu, ali se neke stvari moraju napraviti.

Kod djeteta ove dobi moguće je utvrditi kakva je pokretljivost oka, je li strabizam prateći (konkomitantni) ili paralitički, radi li se o otklonu prema unutra, van ili kombiniranom otklonu, procijeniti postoji li veća slabovidnost, moguće je ustanoviti postoje li organski poremećaji (neke bolesti), zatim moguće je učiniti skijaskopiju (kapanje i širenje zjenica i određivanje dioptrije), može se orijentirati o vidnoj oštrini, praćenju pogledom, usredotočenosti na objekte.

Vjerujem da su ove pretrage učinjene u Vinogradskoj. Skijaskopiju ste naveli (također se uz nju provodi i pregled očne pozadine oftalmoskopom), a ostale se provode na način da dijete prati pogledom neki predmet, da mu se naizmjence pokrivaju jedno pa drugo oko i prati reakcija djeteta, a mogući su i neki dodatni testovi ovisno o procjeni ispitivača. Dosta ovisi o suradljivosti djeteta, ali i umješnosti ispitivača.

Ako nema manifestnog strabizma (vidljiv otklon oka), ne poduzimaju se nikakve mjere. Ako pak stalan otklon postoji (obično prema unutra), kriterij za propisivanje naočala je drukčiji (propisuju se i kod manjih dioptrija nego kod djece koja nemaju otklona), a u slučaju postojanja slabovidnosti provode se mjere okluzije (zatvaranja vodećeg oka flasterom).

Ukoliko sumnjate da dijete nije dobro obrađeno, uvijek možete potražiti drugo mišljenje (Rebro, Sveti Duh, Klaićeva), a od privatnih poliklinika Monokl.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 10:21   #129
Molila bih vas za pomoć. Ovako imam bebicu koja će uskoro godinu dana, lijevo oko joj bježi većinom kad je umorna. Bili smo prošli mjesec na pregledu na KBC-u Rijeka, ali doktorica je rekla da uzmem igračku i da je mičemo lijevo-desno i da se vidimo za 4 mjeseca. A gdje sam god čitala o strabizmu svugdje piše da se što prije mora lječiti i čak se daju naočale. E sad ako netko zna, bilo kojeg dr. u Rijeci, privatnika da mi preporuči jer bih htijela čuti još jedno mišljenje. Uglavnom bila sam u Medicu oni ne rade s tako malom djecom.

Hvala puno.
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 14:07   #130
Quote:
Sabrina86 kaže: Pogledaj post
Molila bih vas za pomoć. Ovako imam bebicu koja će uskoro godinu dana, lijevo oko joj bježi većinom kad je umorna. Bili smo prošli mjesec na pregledu na KBC-u Rijeka, ali doktorica je rekla da uzmem igračku i da je mičemo lijevo-desno i da se vidimo za 4 mjeseca. A gdje sam god čitala o strabizmu svugdje piše da se što prije mora lječiti i čak se daju naočale. E sad ako netko zna, bilo kojeg dr. u Rijeci, privatnika da mi preporuči jer bih htijela čuti još jedno mišljenje. Uglavnom bila sam u Medicu oni ne rade s tako malom djecom.

Hvala puno.
Poštovana,

imate li kakav nalaz, piše li što je učinjeno na pregledu? Ako imate, možete napisati.

Privatno za Rijeku uistinu ne znam, ali u Zagrebu poliklinika Monokl.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 09:14   #131
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

imate li kakav nalaz, piše li što je učinjeno na pregledu? Ako imate, možete napisati.

Privatno za Rijeku uistinu ne znam, ali u Zagrebu poliklinika Monokl.
Poštovani, evo imam.

Nalaz: VOD: prati pogledom, VOS: prati pogledom, motilitet uredan; CT poz egzo-lijevo

Dg.: Egzotropia alt pr oc sin.
Fundus oc utq.: opt mediji prozirni, opt disk i ret zile uredne.

Preporuka- vježbe konvergencije, kontrola za 4 mj.

To je sve što piše. Hvala vam na odgovoru.
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 16:06   #132
Quote:
Sabrina86 kaže: Pogledaj post
Poštovani, evo imam.

Nalaz: VOD: prati pogledom, VOS: prati pogledom, motilitet uredan; CT poz egzo-lijevo

Dg.: Egzotropia alt pr oc sin.
Fundus oc utq.: opt mediji prozirni, opt disk i ret zile uredne.

Preporuka- vježbe konvergencije, kontrola za 4 mj.

To je sve što piše. Hvala vam na odgovoru.
Poštovana,

neobično je da nije učinjena skijaskopija (određivanje dioptrije na proširene zjenice), to moram priznati. Možda je i učinjena ali nije navedena na nalazu.

Velik broj djece u toj dobi ima plus dioptriju, što je do određene mjere sasvim normalno a plus nepovoljno djeluje na položaj oka prema van (u Vašeg djeteta postavljena je dijagnoza da oči bježe prema van, oba oka, a više lijevo).

Kod egzodevijacija nastoji se većinom izbjeći propisati naočale s plusom jer povećavaju otklon prema van. Nasuprot tomu, plus povoljno djeluje na otklon prema nosu.

Kako većina djece u ovoj dobi ima plus, onda je logično da se kod otklona prema van ne preporučuje plus staklo u većini slučajeva, osim u nekim iznimnim situacijama, a što prelazi okvire foruma.

Okluzija oka flasterom je potrebna ako postoji slabovidnost, a inače nije potrebna. Pri cover-testu je liječnica pratila reakciju djeteta na zatvaranje svakog pojedinog oka i prema reakciji je vjerojatno zaključila da u djeteta nema naznaka veće slabovidnosti pa se nije odlučila na okluziju.

Također, nije Vam preporučila da mašete s igračkom u svim smjerovima, nego da vježbate konvergenciju, a to je pokret kojeg oči čine kada se neki predmet približava nosu.

Možete, ako niste mirni, potražiti još jedno mišljenje. Ili u državnim ustanovama (npr. Rebro, Sv. Duh, Klaićeva u Zagrebu) ili u privatnoj poliklinici, a za Rijeku i okolicu ne bih znao tko od dječjih oftalmologa ordinira privatno.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 18:31   #133
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

neobično je da nije učinjena skijaskopija (određivanje dioptrije na proširene zjenice), to moram priznati. Možda je i učinjena ali nije navedena na nalazu.

Velik broj djece u toj dobi ima plus dioptriju, što je do određene mjere sasvim normalno a plus nepovoljno djeluje na položaj oka prema van (u Vašeg djeteta postavljena je dijagnoza da oči bježe prema van, oba oka, a više lijevo).

Kod egzodevijacija nastoji se većinom izbjeći propisati naočale s plusom jer povećavaju otklon prema van. Nasuprot tomu, plus povoljno djeluje na otklon prema nosu.

Kako većina djece u ovoj dobi ima plus, onda je logično da se kod otklona prema van ne preporučuje plus staklo u većini slučajeva, osim u nekim iznimnim situacijama, a što prelazi okvire foruma.

Okluzija oka flasterom je potrebna ako postoji slabovidnost, a inače nije potrebna. Pri cover-testu je liječnica pratila reakciju djeteta na zatvaranje svakog pojedinog oka i prema reakciji je vjerojatno zaključila da u djeteta nema naznaka veće slabovidnosti pa se nije odlučila na okluziju.

Također, nije Vam preporučila da mašete s igračkom u svim smjerovima, nego da vježbate konvergenciju, a to je pokret kojeg oči čine kada se neki predmet približava nosu.

Možete, ako niste mirni, potražiti još jedno mišljenje. Ili u državnim ustanovama (npr. Rebro, Sv. Duh, Klaićeva u Zagrebu) ili u privatnoj poliklinici, a za Rijeku i okolicu ne bih znao tko od dječjih oftalmologa ordinira privatno.

Lijep pozdrav.
Hvala vam puno na odgovoru... Lijep pozdrav...
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 14:15   #134
Poštovani El Gato Félix, budući da ste dosta aktivni na ovoj temi, i mene zanima Vaše mišljenje

Mali mi ima 3 i pol godine, od rođenja sam primjetila bježanje jednog (lijevog) oka prema unutra i već sa cca 9 mj smo bili na prvom pregledu. S obzirom da je tako malenima teško napraviti odmah kompletan pregled, išli smo svakih otprilike 6 mjeseci.
Molila bih Vas da mi malo pojasnite ovaj nalaz sa zadnjeg pregleda (u 2.mj.ove god.):

Dijagnoza: Esotropia oc utq pp oc sin
Hypermetropia oc utq
Amblyopia oc sin
U prim poz lijevo oko eso oko sc 40 PD, cc 30 PD fiksira uglavnom s desnim okom, ali povremeno kratkotrajno prebaci fiksaciju na lijevo.
Koliko se vidi bulbomotorika slobodna (i abdukcija lijevo)
NBL: vod:0,4
vos:0,063

VOD: sc=0,40
VOS: sc=0,05
TOD: DIG:N
TOS: DIG:N

Bio o.dex: U fokalnoj rasvjeti uredan nalaz prednjeg segmenta.
Bio o.sin: U fokalnoj rasvjeti uredan nalaz prednjeg segmenta.
Fundus o.dex: Ne mogu se analizirati detalji zbog nesuradnje.
Fundus o.sin: Ne mogu se analizirati detalji zbog nesuradnje.


Brdo kratica pa Vas molim pojašnjenje.

Nosi naočale več skoro dvije godine, najprije je dobio +1,5 na oba oka koje je nosio oko godinu dana, pa +2,5 koje nosi još uvijek.
Povremeno i zatvaramo desno oko flasterom, sa lijevim na daleko vidi dobro ali na blizu slabije i stalno viče da mu smeta jer ne vidi, zato i vježbamo.
Da li bi, po Vama, on bio za operaciju ili bi se to možda moglo ispraviti vježbama?
Da li bi mu ipak više koristile naočale sa prizma staklima? Ove nemaju.
Ukoliko Vam treba još koji podatak, recite, pišem nabrzinu
Hvala
__________________
...nemrem bez slatkog...al fakat
*čokoladica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 12:24   #135
Poštovana,
Quote:
*čokoladica* kaže: Pogledaj post
Dijagnoza: Esotropia oc utq pp oc sin
iz ovoga se vidi da su u otklonu zapravo oba oka, ali lijevo češće.
Quote:
Hypermetropia oc utq
Dijete je dalekovidno. Dalekovidnost ide često zajedno s otklonom prema unutra.
Quote:
Amblyopia oc sin
Nažalost, dijete vrlo slabo vidi s lijevim okom, pojavila se slabovidnost i, rekao bih, prema nalazima, težeg stupnja.
Quote:
U prim poz lijevo oko eso oko sc 40 PD, cc 30 PD fiksira uglavnom s desnim okom, ali povremeno kratkotrajno prebaci fiksaciju na lijevo.
Dijete ima kut otklona oko 15 stupnjeva ili 30 prizma-dioptrija (s naočalama), što spada u srednje velike kutove škiljenja.
Quote:
Koliko se vidi bulbomotorika slobodna (i abdukcija lijevo)
Znači da je pokretljivost očiju uredna, što je normalan nalaz.
Quote:
Brdo kratica pa Vas molim pojašnjenje.
Kratice znače sljedeće:

NBL = vid na blizinu, VOD = vid na desno oko, VOS = vid na lijevo oko, sc = bez naočala (brojeve pomnožite sa 100 i dobijete oštrinu vida u postocima; na desno oko 40%, a na lijevo samo 5%!).

TOD i TOS DIG = očni tlak (tonus) određen opipavanjem očiju prstima, N = normalan; uredan nalaz.

Bio o. dex. / o. sin. - pregled prednjeg dijela oka s mikroskopom; nalaz je uredan.

Fundus - pregled očne pozadine - radi utvrđivanja bolesti/oštećenja vidnog živca i centra vida (žute pjege) - objašnjenje navedeno u nalazu (dijete je bilo nemirno, nije slušalo ispitivača te se ne može reći je li sa stražnjim dijelom oka sve u redu ili nije).
Quote:
Povremeno i zatvaramo desno oko flasterom, sa lijevim na daleko vidi dobro ali na blizu slabije i stalno viče da mu smeta jer ne vidi, zato i vježbamo.
Ne znam kakve ste upute dobili, no Vi morate provoditi vrlo energičnu okluziju i zatvarati oko točno prema uputama i paziti da se dijete tog režima striktno pridržava.

Sada je ključan momenat za liječenje ambliopije jer se najviše može napraviti.

Okluzija obvezno, redovito, strogo po režimu okulista!
Quote:
Da li bi, po Vama, on bio za operaciju ili bi se to možda moglo ispraviti vježbama?
Operaciju će, po svemu sudeći, ipak trebati, a dob za operaciju odredit će oftalmolog koji prati dijete.

Bez obzira na operaciju, najvažnije u ovom trenutku je da ispravno provodite okluziju jer bez toga neće biti nikakvog napretka.
Quote:
Ukoliko Vam treba još koji podatak, recite, pišem nabrzinu
Hvala
Možete ispisati i druge podatke koje imate.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 13:25   #136
El Gato, hvala na iscrpnom odgovoru
Kad bi barem skupo plaćeni privatnici isto tako lijepo objasnili, a ne samo promrmljaju nešto i bok, dođite opet za 6 mj....

Vidjevši da preporučate dr.Bubaš, evo neki dan smo otišli k njoj u Monokl, jedna jako ugodna doktorica, sa super pristupom djetetu i on je stvarno super surađivao. Dala mu je nova stakla, sa +1,5 dioptrijom i trostrukim prizmama. Isto je preporučila što češće zatvaranje boljeg oka sa flasterom da se slabije što više napreže. Sa cca 4 godine će krenuti na vježbice u bolnicu (Rebro ili KB Dubrava) al prije toga kontrola opet kod nje.
__________________
...nemrem bez slatkog...al fakat
*čokoladica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 16:52   #137
Poštovani El Gato Felix,

možete li mi molim vas prokomentirati sljedeći rezultat pregleda 10-mjesečne bebe s infantilnim strabizmom:

VOD: -
VOS: -
Jeger: -
BM: -
TOD: 5,5
TOS: 5,5
FOU: -
Cower test: Esophoria, epicantus
Motilitet: uredan
Konvergencija: ++
Dg: Esophoria, Epicantus
Th: Uputiti u kabinet za ortopleoptiku

imamo sljedeći pregled tek za mjesec dana te vas zbog toga molim da mi kažete otprilike što da očekujemo i koliko je ovakva dijagnoza ozbiljna
unaprijed se zahvaljujuem za vaš komentar
Davidova mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 19:13   #138
Quote:
Davidova mama kaže: Pogledaj post
Poštovani El Gato Felix,

možete li mi molim vas prokomentirati sljedeći rezultat pregleda 10-mjesečne bebe s infantilnim strabizmom:

VOD: -
VOS: -
Jeger: -
BM: -
TOD: 5,5
TOS: 5,5
FOU: -
Cower test: Esophoria, epicantus
Motilitet: uredan
Konvergencija: ++
Dg: Esophoria, Epicantus
Th: Uputiti u kabinet za ortopleoptiku

imamo sljedeći pregled tek za mjesec dana te vas zbog toga molim da mi kažete otprilike što da očekujemo i koliko je ovakva dijagnoza ozbiljna
unaprijed se zahvaljujuem za vaš komentar
Poštovana,

vrlo je malo podataka navedno na nalazu.

Prije svega, postoji nesklad u terminologiji koju ste uporabili ("infantilni strabizam") i koja je navedena u nalazu ("esophoria").

Pretpostavljam da je dijete pregledao oftalmolog koji se uže ne bavi dječjom oftalmologijom.

Iz nalaza se ne doznaje kako su oči položene u primarnom položaju, tj. kad dijete gleda ravno naprijed.

Ako u tom položaju postoji vidljiv otklon oka, tada možemo govoriti o strabizmu.

Pretpostavljam da se o tomu radi, čim koristite termin "infantilini strabizam".

Iz nalaza se vidi da dijete ima epikantus, tj. nabor kože koji prekriva unutrašnji očni kut. Epikantus predstavlja razvojnu anomaliju i spada u tzv. minor anomalije. Epikantus može biti izolirana anomalija ali može biti udružen i s drugim anomalijama (npr. vjeđe) ali može biti povezan i s nekim sindromima.

Epikantus može dati privid strabizma i tada govorimo o lažnom strabizmu.

Međutim, u testu pokrivanja očiju (cover-test) ispitivač je uočio ezoforiju (znači da se oko pri otkrivanju otklonilo iz položaja od unutra prema ravno naprijed).

Ezoforija nije pravi strabizam, nego prikriveni strabizam.

Još je navedeno kako je pokretljivost očiju normalna i kako dijete dobro prati predmet koji se približava prema nosu.

Iz samog nalaza ne iščitava se dijagnoza strabizma (ezotropije) nego se navodi prisutnost epikantusa (kožnog nabora) i ezoforije, što je prikriveni strabizam i ne mora uvijek biti patološki nalaz.

Zbog toga nije moguće detaljnije prokomentirati nalaz.

Za pregled se pripremite i izvjestite oftalmologa o sljedećem: prisjetite se kada je strabizam točno počeo, naglo ili postupno, pratite mijenja li se kut (veličina) otklona, je li otklon veći ujutro ili uvečer, kada dijete gleda na blizinu, je li samo jedno oko stalno u otklonu ili samo povremeno (koliko sati dnevno), je li i drugo oko katkad u otklonu, ima li dijete krivi položaj glave, naginje li glavu na jednu stranu.

Detaljnije će se moći reći nakon dodatnih pretraga - kapanja očiju i širenja zjenica te pregleda očne pozadine i skijaskopije (određivanja dioptrije). Osim toga, dječji oftalmolog će orijentacijski procijeniti veličinu otklona u stupnjevima ili prizma-dioptrijama te vidjeti postoji li u djeteta izrazitija slabovidnost na jednom oku.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 23:46   #139
Poštovani El Gato Felix,

mnogo, mnogo Vam hvala za vaš brzi i detaljni odgovor, Vaš komentar je zaista od velike koristi, budući da liječnica koja je pregledala bebu (imate pravo, ona je opći oftalmolog, ne dječji) nije uopće htjela razgovarati niti bilo što reći osim što nam je dala taj nalaz i uputila nas na dječju kliniku.

Čak ni izraz "infantilni strabizam" koji sam ja krivo koristila nije navela ta liječnica nego pedijatrica koja nas je njoj uputila - rekavši da sumnja na infantilni strabizam pa sam ja to ovdje nestručno i krivo samo ponovila.....

Želim da znate da je Vaš osvrt jako pomogao da barem imamo neku ideju o tome što se događa i što možemo očekivati dalje, posebice se zahvaljujem za ove savjete o pripremi za sljedeći pregled.

Jednostavno divni ste

PS: pokušala sam u ovaj post dodati sliku bebinih očiju kako biste vidjeli kako to izgleda vizualno, međutim nisam uspjela, javlja mi neku pogrešku i budući da sam nova na ovom forumu, ne znam kako to funkcionira, ali i ovako sam već presretna i prezadovoljna zbog ogromne pomoći s Vaše strane.
Davidova mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 11:13   #140
Poštovana,

ne trebate se opterećivati slanjem slike jer je pitanje koliko bi se na slici uistinu vidjelo pravo stanje stvari. Naime, potrebno je gledati kornealni refleks (odraz svjetla na rožnici), a što je teško vidjeti na običnoj fotografiji.

Nadalje, s obzirom da dijete ima epikantus, svakako u obzir dolazi i lažni strabizam (pseudostrabizam).

Evo jednog primjera:



Dijete ima epikantus (nabor kože u unutrašnjem očnom kutu) na oba oka.

Na lijevoj slici doima se da je desno oko djeteta otklonjeno prema nosu, dakle da dijete ima desnostranu ezotropiju ili desnostrani konvergentni strabizam.

No, oba kornealna refleksa su pozicionirana u središtu zjenica.

Kada se prstima uhvati koža nosnog grebena i tako odmakne višak kože, vidi se da dijete ima uredno položene oči.

Iz nalaza općeg oftalmologa se nažalost ne vidi u kakvom su položaju oči pri pogledu ravno naprijed, kakav je položaj kornealnog refleksa te se spominje samo ezoforija, što nije pravi strabizam, ali je ipak upitno koliko je taj nalaz vjerodostojan.

Stoga Vam nema druge nego pričekati na pregled, ali ostaje mogućnost ovoga što je prikazano na slici gore.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.