Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2014., 13:42   #161
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

iako ste priložili dosta fotografija, najveću vrijednost imaju one na kojima dijete gleda ravno naprijed i glava je također ravno naprijed, a oči su u krupnom planu, tako da se može vidjeti zjenični refleks. Na ovim fotografijama ti uvjeti nisu zadovoljeni. Najbliže tomu je fotografija pod brojem dva.

Dijete biste svakako trebali odvesti na pregled. Dob od 7 mjeseci uopće nije premala za oftalmološki pregled, samo što isti treba napraviti oftalmolog koji se bavi strabizmom i dječjom oftalmologijom.
Postovani, hvala na odgovoru.

Dobili smo uputnicu za pregled sad mi treba preporuka gdje je najbolje da se narucimo u Zagrebu? Vidim, cesto preporucate Rebro ali hvalite i Dr. Doresic na Sv.Duhu? Klaiceva, Vinogradska? Ili da idemo tamo gdje je najmanja lista cekanja, jer se jako dugo ceka, bojim se da poslije ne bude prekasno...
nera1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 15:27   #162
Quote:
nera1987 kaže: Pogledaj post
Postovani, hvala na odgovoru.

Dobili smo uputnicu za pregled sad mi treba preporuka gdje je najbolje da se narucimo u Zagrebu? Vidim, cesto preporucate Rebro ali hvalite i Dr. Doresic na Sv.Duhu? Klaiceva, Vinogradska? Ili da idemo tamo gdje je najmanja lista cekanja, jer se jako dugo ceka, bojim se da poslije ne bude prekasno...
Bojim se da u Zagrebu preko uputnice nećete doći na red prije prosinca ili početka iduće godine.

Quote:
Duga111 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje,dijete je staro godinu dana,da li naocale mora nositi
cijeli dan?

A sijaskopija
oc.dx -2,0 dsph -1,0 dcyl ax 80
oc.sin -2,50 dsph

ord. oc.dx.-1,25 dsph
oc.sin -1.75 dsph

cover iz konv,agdukcija lijevo slaba,ukrstena fiksacija,pocinje alternirati,
lijevo oko preuzima fiksaciju

Dijagnoza myopia o.u.
strabismus conv.conc.alt.pr.oc.sin.

Terapija/ okluzija desno par puta dnevno,vjezbe abdukcije
Naočale treba svakako nositi prilikom okluzije i izvođenja vježbi.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 14:03   #163
A jel ima neki konkretni primjer vjezbanja okica?
Doktorica nam nije nista posebno objasnila.
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 14:07   #164
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Bojim se da u Zagrebu preko uputnice nećete doći na red prije prosinca ili početka iduće godine.
Dobili termin u Vinogradskoj 17.06. ove godine
nera1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 14:08   #165
Quote:
nera1987 kaže: Pogledaj post
Postovani, hvala na odgovoru.

Dobili smo uputnicu za pregled sad mi treba preporuka gdje je najbolje da se narucimo u Zagrebu? Vidim, cesto preporucate Rebro ali hvalite i Dr. Doresic na Sv.Duhu? Klaiceva, Vinogradska? Ili da idemo tamo gdje je najmanja lista cekanja, jer se jako dugo ceka, bojim se da poslije ne bude prekasno...
Dok dodete na red u bolnici mozete otici privatno kod dr Bubas
u optiku Monokl http://www.monokl.hr/poslovnica/maksimir/16/
mi smo se tamo narucili prosli tjedan i odmah dobili termin za sutra.
Pregled kosta 300 kn,pa je bolje da se tih pola godine dok cekate pregled u
bolnici nesto vec poduzme.
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 11:32   #166
Quote:
Duga111 kaže: Pogledaj post
Dok dodete na red u bolnici mozete otici privatno kod dr Bubas
u optiku Monokl http://www.monokl.hr/poslovnica/maksimir/16/
mi smo se tamo narucili prosli tjedan i odmah dobili termin za sutra.
Pregled kosta 300 kn,pa je bolje da se tih pola godine dok cekate pregled u
bolnici nesto vec poduzme.
Tako smo i mislili napraviti jer su nam u Klaicevoj dali termin tek 15.1.2015.

Medjutim, kako sam gore vec apisala dobili smo termin 17.6. u Vinogradskoj pa cemo tamo.

Recite kako izgleda taj pregled? Koliko je vase dijete staro?
Beba je mala i bojim se da nece suradjivati.
7 mjeseci ima
nera1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 15:01   #167
Quote:
nera1987 kaže: Pogledaj post
Tako smo i mislili napraviti jer su nam u Klaicevoj dali termin tek 15.1.2015.

Medjutim, kako sam gore vec apisala dobili smo termin 17.6. u Vinogradskoj pa cemo tamo.

Recite kako izgleda taj pregled? Koliko je vase dijete staro?
Beba je mala i bojim se da nece suradjivati.
7 mjeseci ima
imas pp
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 16:55   #168
Quote:
Duga111 kaže: Pogledaj post
A jel ima neki konkretni primjer vjezbanja okica?
Doktorica nam nije nista posebno objasnila.
U nalazu je navedeno kako je abdukcija lijevog oka oslabljena te kako se preporučuju vježe abdukcije.

Abdukcija je pokret oka prema van (npr. prema uhu).

To znači da biste trebali osmisliti kako da Vaše dijete (lijevim) okom gleda prema van.

Npr. uzmete neku igračku (koja je draga Vašem djetetu) i stavite je tako da je u položaju ravno naprijed (u ravnini djetetovog nosa i ispred očiju) na nekoj manjoj udaljenosti ispred djeteta. A zatim ju pomičete polako tako da ide prema van (prema djetetovoj lijevoj strani, prema uhu). Dijete neka pogledom prati objekt, ali nemojte mu dozvoliti da prati pomičući glavu nego očima, a to ćete postići tako da slobodnom rukom lagano primite dijete za bradu. Zadržite objekt (igračku) par sekundi u tom krajnjem položaju pa ga polako vraćajte na početni položaj (ispred nosa). Zatim tako isto u suprotnu stranu (prema desnoj strani djeteta). Više puta ipak ponavljajte pokrete prema djetetovoj lijevoj strani, da lijevo oko vježba pokret prema van (prema lijevo, prema lijevom uhu).

Cilj je, dakle, dobiti ovaj pokret očiju:

El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 16:58   #169
Quote:
nera1987 kaže: Pogledaj post
Dobili termin u Vinogradskoj 17.06. ove godine
Dobro je.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 17:23   #170
Quote:
nera1987 kaže: Pogledaj post
Tako smo i mislili napraviti jer su nam u Klaicevoj dali termin tek 15.1.2015.

Medjutim, kako sam gore vec apisala dobili smo termin 17.6. u Vinogradskoj pa cemo tamo.

Recite kako izgleda taj pregled? Koliko je vase dijete staro?
Beba je mala i bojim se da nece suradjivati.
7 mjeseci ima
Ne morate se bojati da dijete neće surađivati. Dječji oftalmolozi su spremni doskočiti tom problemu. Većina djece uspješno obavi pregled.

S obzirom na dob, neće biti moguće obaviti detaljniju obradu, ali nekoliko važnih stvari ćete obaviti.

Dječji oftalmolog će odmah, kada se približi djetetu, bez da išta napravi ili eventualno uz pomoć male lampice koju će staviti ispred djetetovih očiju, promotriti kornealni refleks svjetla i po tome zaključiti radi li se o strabizmu ili lažnom strabizmu.

Zatim će navesti dijete da prati pogledom neki predmet, pa će mu naizmjence pokrivati jedno pa drugo oko i pratiti reakciju djeteta.

Daljnji slijed ovisit će o tome koliko dijete bude raspoloženo i spremno za suradnju.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 14:03   #171
Evo mi obavili pregled, dr veli da nije u pitanju strabizam nego mu je sirok korijen nosa. Malo ima asimetrije ali je primjerena za tu dob. Kontrola u 12 mj.
nera1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 13:19   #172
Moje dijete (6 godina) treba ici na operaciju strabizma na Rebru. Procitala sam da je oporavak brz i da se u inozemstvu doma ide isti dan nakon zahvata ili eventualno sljedeci (radi anestezije). Imam informaciju da je na Rebru uobicajeno da se dolazi dan prije operacije, a ide doma 5 dana nakon zahvata. Naravno, htjela bih sto manje izloziti dijete traumi i razmisljam da ga na vlastitu odgovornost "izvucem" iz bolnice dan nakon operacije ukoliko nema realnog razloga da tamo lezi osim zadovoljavanja ustaljene procedure. Zna li netko nesto o postoperativnom tijeku, da li tako dugi ostanak u bolnici ima smisla?
tonibaloni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 14:13   #173
Mislim da je bolje da postaš u temu Strabizam kod djece, ja sam tamo opisao svoje iskustvo, takodjer na Rebru, i mislim da nema potrebe da ga izvlačiš van prije jer su sestre stvarno ljubazne i susretljive na tom odjelu, te možeš doći u posjetu bilo kada. Dva dana nakon operacije možete i izaći van (s tim da mu se stavi flaster na oko), tako da stvarno nije toliko stresno. Ja sam operaciju imao prošli mjesec i znam o čemu pričam, a prvu sam imao oko 2001. godine i tada je sve bilo drugačije nego danas. Posjete strogo od 4 do 6, djeca u metalnim kinderbetima, roditelji nisu mogli uci u sobu vec je bila neka prostorija gdje smo svi išli, uglavnom katastrofa. Danas je to puno bolje

Nego, zanima me nešto od ljudi koji su bili na operaciji, koliko dugo ste kapali kapi i mast nakon zahvata?
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 15:21   #174
Hvala wawrinka 1. Postat cu i tamo pitanje. Zanima me da li se ista bitno desava na odjelu nakon operacije sto zahtjeva tako dugi boravak u bolnici. Bez obzira na posjete roditelja, za djecu je to velik stres. Boravak u bolnici dan prije operacije isto mi nije jasan.
tonibaloni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 16:07   #175
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Ee upravo tako, gledam na lijevo stalno, pa onda kad zelim ukljucim desno pa onda opet lijevo
ja tako isto, osim sto je meni desno glavno s tim da se na tom drugom ne snalazim u prostoru i neke boje vidim drugacije (npr narancasta je malo kricavija)
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 17:21   #176
Dan prije svakako morate doći kako bi ponovili sve pretrage još jednom za svaki slučaj. Dakle, prvo idete u ambulantu, a tek nakon što odradite pretrage, idete na odjel u kojem se leži. Vjerujem da bi se teoretski moglo odraditi da dodjete na pretrage pa idete doma i dodjete sutra, ali pošto operacije kreću od osam ujutro, mislim da je ovako ipak okej. Nakon pretraga smjestite klinca, neka dobro ruča i večera, jer poslije 22h ne bi više trebao ništa ni piti ni jesti zbog anestezije. A i ujutro ce prije operacije dobiti tableticu, tako da mislim da taj dan prije ne mozete izbjec.

Što se tiče boravka nakon operacije. mislim da bi se nakon prvog dana i moglo ići kući jer uglavnom se bude tamo radi kapanja i kontrole koja je ujutro. Ali vjerojatno mislim da oni znaju što je najbolje pa za svaki slučaj drže klince još koji dan da vide razvoj situacije.
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 17:23   #177
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
ja tako isto, osim sto je meni desno glavno s tim da se na tom drugom ne snalazim u prostoru i neke boje vidim drugacije (npr narancasta je malo kricavija)
Ja nemam tih problema s bojama A na ovaj drugi zahvat sam isao samo radi estetike, navodno se to "gledanje na jedno oko" nakon 12. godine više i ne može popravit, ali nemam nikakvih problema s tim niti sam ikad imao.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 27.09.2014. at 14:31. Reason: +Q
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 19:49   #178
Zdravo, dali neko mi moze odgovoriti koliko dana se kapaju Atropin 0,5% prije pregleda dioptrije kod djete od 3,5 godina?

I dali neko ima iskustvo?
LadyMM is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 15:05   #179
Kapaju se 3 dana prije pregleda (skijaskopije) 3x dnevno (tj. 2-3x dnevno) ili onako kako je nadležni oftalmolog to preporučio.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 14:56   #180
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Kapaju se 3 dana prije pregleda (skijaskopije) 3x dnevno (tj. 2-3x dnevno) ili onako kako je nadležni oftalmolog to preporučio.
Hvala Vam na odgovoru, molim Vas za jos neke odgovore.

Imamo 2 razlicite preporuke:
- 7 dana x 2 kapke 8 dan kap i pregled i
- 5 dana x 2 kapke i pregled 6 dan.
Rec je o 0,5% Atropina.

Postoji li neki protokol, koliko dana trebamo kapati pa onda na pregled? Koje je vase mislenje, sta bi nam preporucili?
Djete je staro 3,5 godina i ima akomodativnu esotropia.

Dali se reakcija atropina (crvenilo lice i tela) javlja na pocetku kapanja? Ili moze se javiti i sledecih dana pa i nadalje? Dali produzeno kapanje uvecava rizik od sistemske reakcije?
Dali kod djete ovog uzrasta mora da se radi skijaskopija ili je dovoljno kompjutersko odredjivanje dioptrije?

Hvala unapred,
LadyMM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.