Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2020., 17:38   #1
Zdravo spavanje

Možda će neke začuditi naslov teme, ali to je nešto o čemu se danas uveliko priča. Naime, kvaliteta sna se razlikuje u određenim razdobljima dana i noći. Mnogi kažu da je najzdraviji san od 22 do i tu su sada mišljenja podijeljina. Neki će reći 4 sata, neki 6 sati. Interesuje me da li se neko više posvetio ovoj temi i istražio u kojem razdoblju je najbolje spavati? Možda od 21?
zagors is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 18:48   #2
Zasto mislis da je svima isto?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 19:23   #3
Pokušat ću objasniti, iako nisam stručan, zato sam i postavio pitanje.

Zato što se melatonin luči noću, dok sa zrakama sunca njegovo djelovanje prestaje. Ukoliko se ne legne na vrijeme i ako se takva praksa održava, može doći do disbalansa. Ako sam negdje pogriješio, neka me neko ispravi.

U suštini mislim da je sve stvar navike i posla kojim se čovjek bavi, ali to što se organizam istrenirao za nešto ne znači da je to zdravo.
zagors is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2020., 17:36   #4
Quote:
zagors kaže: Pogledaj post
Pokušat ću objasniti, iako nisam stručan, zato sam i postavio pitanje.

Zato što se melatonin luči noću, dok sa zrakama sunca njegovo djelovanje prestaje. Ukoliko se ne legne na vrijeme i ako se takva praksa održava, može doći do disbalansa. Ako sam negdje pogriješio, neka me neko ispravi.

U suštini mislim da je sve stvar navike i posla kojim se čovjek bavi, ali to što se organizam istrenirao za nešto ne znači da je to zdravo.
Psihologija sve vise govori upravo o tome kako nije kod svih ljudi isto. Neki su jutarnji tipovi, neki su vecernji tipovi, neki su negdje izmedu. Ja sam recimo najbolji kad sam budan do 1-2 i ustajem oko 10. Svaki pokusaj onoga sto su prije smatrali "normalnim" ritmom bi zavrsio samo jutarnjim glavoboljama i vecernjom nesanicom. Zapravo vrlo logicno s aspekta evolucije. Prilicno je oportuno za skupinu da ne spavaju svi cijelu noc nego je uvijek poneko budan.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2020., 19:12   #5
Svaki organizam ima ima svoj cirkadijski ritam koji određuje više stvari, među ostalim i spavanje. Druga stvar koja se ide uz ruku s tim ritmom je homestoaza spavanja i budnosti koja podsjeća tijelo kada bi trebalo odspavati. Taj nagon se povećava svaki sat što smo duže budni. Naravno ima više stvari koje također utječu, no mogli bi smo reći ovo su dva najveća.
Kada je nekomu najbolje vrijeme za spavanje je sasvim individualno, no može se pokušati recimo i s ovom stranicom koja pokazuje kada bi bilo najbolje pokušati zaspati ako se želimo probuditi u određeno vrijeme.
https://sleepyti.me/
__________________
Moj hobi - Zdrave Minute - https://www.youtube.com/channel/UCA5Vt7sUGTktpleA_rT-Zqw

Moj blog o preseljenju u Austriju: https://austria-life.blogspot.com/
ForumHacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2020., 12:15   #6
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Psihologija sve vise govori upravo o tome kako nije kod svih ljudi isto. Neki su jutarnji tipovi, neki su vecernji tipovi, neki su negdje izmedu. Ja sam recimo najbolji kad sam budan do 1-2 i ustajem oko 10. Svaki pokusaj onoga sto su prije smatrali "normalnim" ritmom bi zavrsio samo jutarnjim glavoboljama i vecernjom nesanicom. Zapravo vrlo logicno s aspekta evolucije. Prilicno je oportuno za skupinu da ne spavaju svi cijelu noc nego je uvijek poneko budan.
Ovo kao da sam ja napisao

Meni, iskreno, ide na zivce kad mi netko pametuje da je bolje dizat se u 6 ujutro jer se on/ona tako dize i super osjeca, a ne u 10. Tako "iskoristi" dan bolje od mene.
Ja, za razliku od takvih, znam da nisu svi ljudi isti i da postoje ljudi koji su jutarnji tip i bolhe funkcioniraju ujutro i da postoje oni (kao npr. ja) koji su nocni tip. Ja sam vise i bolje naucio (kad sam isao ma fax) kad sam ucio nocu nego ujutro. Oduvijek mi je bilo tesko dizat se rano ujutro, a sto sam stariji, to mi je jos teze.
Svatko ima svpj bioritam i treba zivjeti u skladu s njim, a ne u skladu s onim sto ti namece netko drugi
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2020., 12:07   #7
ja garant imam problema s hrkanjem
pa slabo spavam iako sam 10 sati u krevetu
kasnije ko pregažen
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2020., 11:59   #8
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
ja garant imam problema s hrkanjem
pa slabo spavam iako sam 10 sati u krevetu
kasnije ko pregažen
Ako glasno hrčeš i budeš umoran i nakon toliko spavanja tijekom dana, probajte vidjeti da možda slučajno nemate problem s apnejom
__________________
Moj hobi - Zdrave Minute - https://www.youtube.com/channel/UCA5Vt7sUGTktpleA_rT-Zqw

Moj blog o preseljenju u Austriju: https://austria-life.blogspot.com/
ForumHacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2020., 18:46   #9
Meni je dosta teško to sve uskladiti jer sam, naime, i noćni i jutarnji tip. Tokom faksa sam najbolje učio noću, onako, do 3, 4. Mir, tišina, svi spavaju, upalim tv skroz na tiho čisto zbog pozadinske buke i milina. A opet, u isto vrijeme, volim se dići rano, najdraže mi je kad se bez alarma probudim u 6, 7. Nekako se osjećam bolje, korisnije. U prosjeku spavam po 5-6 sati. Ako odspavam 8 i više, osjećam se kao pregažen i nisam ni za što. Isto se dogodi i ako popodne zadrijemam, ostatak dana sam nula bodova.

Mislim da je najbolje držati neku rutinu (koju ja nikako da uspostavim). Neovisno sad o tome da netko spava do podneva ili se diže u 5. Ali, onako, da se odlazi spavat i budi u otprilike isto vrijeme.
exodus175 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.