Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2008., 10:59   #61
želja za znanjem ti je velika ali ti fali nekih osnovnih stvari da bi to sve pohvatao.

plastične grane se ugrađuju samo u novije vrijeme. prije su sve bile metalne.
kako se unazad zadnjih 10-ak godina ugrađuju skoro isključivo MPI sistemi (zbog eko normi) tako ispada da su svi auti sa plastičnom granom MPI.
ako ugradiš zaštitu (antidetonacijska klapna) u principu i na MPI auto možeš ugraditi SPI plin, ali ti to ne garantira da se grana neće razletiti kod prve detonacije jer klapna ne stigne tako brzo reagirati a plastična grana je osjetljiva. MPI plinski susatv netreba antidetonacijsku klapnu.
plinske detonacije nisu jače nego su veće. SPI plinski sustav (to se zove LCS) radi na takav način da je cijela usisna grana stalno puna smjese plina i zraka. ako dođe do nekih poremećaja, cijela ta smjesa detonira i grana puca.
plin ima nešto manju energetsku vrijednost od benzina ali ima i veći oktanski broj i traži nešto drugačiju smjesu. razlike nisu velike ali postoje.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 11:02   #62
Quote:
drale01 kaže: Pogledaj post
U principu kako sam shvatio najveci broj ne MPI ubrizgavanja ima metalnu usisnu granu.

A kod instalacije plina mora se ugraditi neka zastita plasticne grane da bi se zastitila od detonacija plina-jesam li u pravu.

Kako to da su plinske detonacije jace kada ima manju snagu od benzina i motor je tisi u toku rada (u to sam se sam uvjerio)?
U principu, zaštita o kojoj ti govoriš je jedna zaklopka poput vratašaca na grani koja se otvore u slučaju detonacije (ona ih sama otvori - izbaci) i tako se grana štiti od pre visokog udara koji ju može slomiti. Iako ta zaklopka ne garantira da se grana neće slomiti jer je udar i dalje jak...

E sad, apropo jačine detonacije...

Da bi bilo koja zapaljiva tvar detonirala (pazi, u cilindru benzine/plin ne detonira, već brzo izgara, detonacije bi uništile motor, zato postoje knock senzori, no to je druga priča), dakle, da bi goriva tvar detonirala (benzin, plin, ugljena prašina, žito, brašno!!!), mora biti pomješano sa zrakom (kisikom) u točno određenom omjeru...

Budući da plin u usisnoj grani jest stvarno u plinovitom stanju, njemu je puno lakše pomješati se u potrebnom omjeru. (ne znam da li si ikad pucal na karabit ili sa acetilenskom lampom u cijevi) da vidiš kakva je snaga detonacije...

Benzin s druge strane nikad potpuno plinovit ne prolazi granom u cilindra, nego u stanju "atomiziranosti" iliti fine maglice...

Takvo stanje puno teže stvara uvjete detonacije na atmosferskom tlaku, a ako si ikad prčkal po fergazeru pasu ti svečice bile loše, ili su ti kabeli bili krivo posloženi (red paljenja), bi videl kak izgledaju detonacije benzina koje se vraćaju kroz fergazer...






Eto, Iwonder me preteče...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 11:40   #63
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post

ako ugradiš zaštitu (antidetonacijska klapna) u principu i na MPI auto možeš ugraditi SPI plin, ali ti to ne garantira da se grana neće razletiti kod prve detonacije jer klapna ne stigne tako brzo reagirati a plastična grana je osjetljiva. MPI plinski susatv netreba antidetonacijsku klapnu.
plinske detonacije nisu jače nego su veće. SPI plinski sustav (to se zove LCS) radi na takav način da je cijela usisna grana stalno puna smjese plina i zraka. ako dođe do nekih poremećaja, cijela ta smjesa detonira i grana puca.
I wonder - navedeno mi bas nije jasno

1. LCS sustav ustvari ide samo na SPI benz. motore i to bez antidetonacijske klapne - kako sam shvatio

2. MPI plin ide na MPI benz. - kako sam takodjer shvatio

1 i 2 se ne smiju mjesati - i naravno necu ja uvoditi plin nego ljudi koji to rade
drale01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 12:27   #64
ti trebaš početi učiti od početka, osnovne stvari.
ovako možemo mjesecima i nema velikog napretka ako ti moram baš sve objašnjavati.

dakle, skužil si da većina današnjih benzinaca može biti SPI ili MPI. MPI su češći jer su čišći.

plinski uređaji postoje:
-za aute sa rasplinjačem
-postoji LCS (za aute sa lambda sondom)
-postoji direkcija (svakak se zove, i direkcija i full grup a ispravno bi bilo MULTIPOINT ubrizgavanje plina. dakle, isto MPI ali plina).

sistem za rasplinjače je najjeftiniji i najjednostavniji. jedini od svih omogućuje najnormalnije paljenje i vožnju na plin tako da benzinske komponente možeš potpuno izbaciti iz auta.
LCS je napravljen za aute sa SPI benzinskim sustavima, ali može i na MPI benzince, pogotovo na one sa metalnom usisnom granom. u oba slučaja se stavljaju antidetonacijske klapne jer postoji mogućnost za detonaciju pa je to zaštita usisne grane i senzora u njoj. u principu se ne stavlja na aute sa plastičnom granom, ali može i to raditi. ali i nemora.
važan detalj je MAF senzor. ako ga auto ima, LCS nebi smio na taj auto jer bi jedna detonacija lako uništila MAF, a on je jako skup pa je bolje ugraditi direkciju.
i onda dolazimo do direkcije. najbolji i najskuplji sustav koji ne stvara gubitke (kod LCS-a gubiš od 2,3 pa do 10% snage snage), najbolja kontrola, najmanja potrošnja........itd.

u principu, na auto ide samo jedan sustav. ili LCS ili direkcija.
ali, vidio sam i auto sa oba sustava ugrađena paralelno, ali to je valjda jedini na balkanu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 12:37   #65
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Majstor ti je kreten.
Istina
Too_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 13:59   #66
Dobro otisli smo od teme - a ja nemam u planu da doktoriram strojarstvo

Da se vratimo na naslov teme.

Moze li mi itko jos ista reci u vezi vizuelnih razlika izmedju

rasplinjaca i SPI ubrizgavanja

po mogucnosti sa slikom

Ako smo sve iscrpili koristit cu se znanjem koje sam sada stekao
drale01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 14:10   #67
Vrlo teško izvana. Ako skineš filtar zraka (ili poklopac venturi cijevi ako filtar nije odmah iznad tijela) onda se vidi lijepa razlika - SPI ima injektor do kojeg idu žice. Tako nečeg na fergu nema.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 09:21   #68
VELIKO HVALA SVIMA
drale01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.